Po unijnym szczycie przyspieszy wprowadzenie podatku cyfrowego w Europie? / STOLICE

Prezydent Francji i premier Słowenii mówią o podatku cyfrowym jako jednym z najlepszych nowych źródeł dochodu dla UE.

Prezydent Francji i premier Słowenii mówią o podatku cyfrowym jako jednym z najlepszych nowych źródeł dochodu dla UE.

Prezydent Francji i premier Słowenii mówią o podatku cyfrowym jako jednym z najlepszych nowych źródeł dochodu dla UE. Irlandia przygotowała listę państw bezpiecznych pod względem epidemiologicznym. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

PARYŻ/LUBLANA

Podatkiem w cyfrowych gigantów. Prezydent Emmanuel Macron we wtorkowym (21 lipca) wywiadzie dla stacji TF1 stwierdził, że przewiduje przyspieszenie prac nad wprowadzeniem ogólnounijnego podatku cyfrowego od wielkich koncernów technologicznych, na wzór rozwiązania wprowadzonego we Francji (GAFA) – jak na razie zawieszonego ze względu na groźby opodatkowania przez Waszyngton francuskich firm.

Również premier Słowenii Janez Janša powiedział, że uważa podatek cyfrowy za najlepsze źródło dodatkowych dochodów dla UE. „Unijne granty oraz kredyty w ramach Funduszu Odbudowy będą musiały zostać zwrócone. Musimy znaleźć dodatkowe źródła finansowania dla UE. Za siedem lat, kiedy będziemy negocjować następny budżet, będzie to kluczowa sprawa”, powiedział Janša we wtorek (21 lipca) po powrocie z unijnego szczytu do kraju.

Słoweński polityk podkreślił, podobnie jak Macron, że cyfrowy podatek może być jednym z największych największych potencjalnych „źródeł finansowania dla UE” w przyszłości.

(Anne Damiani | Zoran Radosavljevic | EURACTIV.FR)

Francja wprowadzi podatek cyfrowy jeszcze w tym roku

Francja jeszcze w tym roku zamierza wprowadzić podatek cyfrowy. To reakcja na wycofanie się przez USA z międzynarodowych, prowadzonych pod egidą OECD negocjacji nad globalnym rozwiązaniem w tej kwestii.

WARSZAWA

Prezes zatwierdza. W ocenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na unijnym szczycie Polska uzyskała “najwięcej jak było można”. Podkreślił przy tym, że krytycy przyjętych rozwiązań, którzy są nawet w obozie władzy, „bardzo się mylą”.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Kaczyński: Uzyskaliśmy na szczycie UE wszystko, co było można

W ocenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na unijnym szczycie Polska uzyskała “najwięcej jak było można”. Podkreślił przy tym, że krytycy przyjętych rozwiązań, którzy są nawet w obozie władzy, „bardzo się mylą”. 

BUDAPESZT

Wyłączni zwycięzcy. „Polska i Węgry największymi wygranymi szczytu UE ws. budżetu”, napisał we wtorek „Washington Post”. W ten sam sposób postrzega unijny szczyt premier Viktor Orban, o czym więcej pisaliśmy we wtorek.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim szef węgierskiego rządu powiedział m.in., że w unijnym budżecie „nie będzie żadnego powiązania między dwoma różnymi tematami – praworządnością, ani dyscypliną budżetową. Nie będzie połączenia między kwestiami politycznymi i gospodarczymi. W przeciwnym razie efektywność samego pakietu i planu gospodarczego byłaby znacząco zredukowana”.

Z efektów unijnego szczytu zadowolony jest także rządzący na Węgrzech Fidesz. „Porozumienie zawarte na szczycie Unii Europejskiej jest dla Węgrów finansowym i moralnym sukcesem”, napisano w komunikacie ugrupowania. „Węgry mogą zamknąć szczyt UE z większą sumą pieniędzy i podniesioną głową. Premier znów konsekwentnie bronił interesów narodowych i sprawił, że nasz kraj dostał o 3 mld euro więcej, niż planowano”.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Szczyt Rady Europejskiej: Sukces czy porażka? – oceniają politycy

Wśród polskich polityków komentujących zakończenie unijnego szczytu poświęconego budżetowi na lata 2021-2027 oraz Funduszowi Odbudowy UE największe kontrowersje budzi powiązanie unijnych środków z praworządnością.

DUBLIN

Bezpieczna lista. Rząd Irlandii opublikował listę państw „bezpiecznych” – po powrocie, z których nie obowiązuje obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie. Na liście znalazło się 15 państw: Malta, Finlandia, Norwegia, Włochy, Węgry, Estonia, Łotwa, Litwa, Cypr, Słowacja, Grecja, Grenlandia, Gibraltar, Monako i San Marino. Lista będzie aktualizowana co dwa tygodnie.

(EURACTIV.com)

Irlandia ma nowego premiera. Kim jest Micheál Martin?

Micheál Martin, przewodniczący centrowej partii Fiánna Fáil, został premierem Irlandii. Tym samym został zakończony najdłuższy w historii proces formowania irlandzkiego rządu, trwający 140 dni.

BERLIN

Ruszył proces ekstremisty. Nie wyraził skruchy, a przez całe przesłuchanie nie okazywał emocji. We wtorek ruszył proces  28-latka, który w październiku 2019 r. usiłował wtargnąć z bronią w ręku do synagogi w Halle. Nie udało mu się, ponieważ przebywający w środku zabarykadowali drzwi. Napastnik zdołał jednak zabić 2 osoby. Więcej o procesie piszemy poniżej.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Ruszył proces sprawcy ataku na synagogę w Halle

We wtorek ruszył proces  28-latka, który w październiku 2019 r. usiłował wtargnąć z bronią w ręku do synagogi w Halle. Nie udało mu się, ponieważ przebywający w środku zabarykadowali drzwi. Napastnik zdołał jednak zabić 2 osoby.

PARYŻ

Historyczny moment. Prezydent Emmanuel Macron we wspomnianym  wywiadzie dla stacji TF1 wyraził satysfakcję z powodu „historycznego porozumienia” 27 państw w sprawie europejskiego planu obudowy w związku z kryzysem epidemii COVID-19.

„Chcę, aby nasi współobywatele zrozumieli znaczenie tego, co wydarzyło się w ciągu tych czterech dni i czterech nocy”, podkreślił francuski prezydent. „To najważniejszy moment w życiu Europy od czasu powstania euro”, ocenił Macron.

Prezydent potwierdził, że Francja otrzyma 40 mld euro z Funduszu Odbudowy, które zostaną przeznaczone m.in. na poprawę sytuacji młodych na rynku pracy oraz na wsparcie małych i średnich przedsiębiorców. Szczegóły planu zostaną przedstawione 24 sierpnia.

Kary za brak masek. Po raz pierwszy we Francji został wprowadzony obowiązek noszenia masek ochronnych we wszystkich miejscach publicznych. Rząd obawia się drugiej fali epidemii koronawirusa. Osobom, które nie noszą masek w sklepach, bankach, na lotniskach, w budynkach dworcowych. muzeach, czy kinach – grozi od poniedziałku (20 lipca) grzywna w wysokości 135 euro.

(Anne Damiani | EURACTIV.FR)

Francja: Po pożarze katedry w Nantes. Debata o bezpieczeństwie francuskich świątyń

Prokuratura w Nantes prowadzi dochodzenie ws. sobotniego (18 lipca) pożaru miejscowej gotyckiej katedry. Śledczy podejrzewają podpalenie, ale pierwszy podejrzany został zwolniony bez postawienia mu zarzutów. Tymczasem we Francji trwa debata o zabezpieczeniu zabytkowych świątyń.

 

Pożar wybuchł w ostatnią sobotę około godziny …

WIEDEŃ

Powrót masek. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz poinformował, że rząd zdecydował się na ponowne wprowadzenie wymogu noszenia masek ochronnych w sklepach spożywczych, w tym w supermarketach, bankach i na pocztach. Powodem jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem w ostatnich tygodniach. Obowiązek noszenia masek wejdzie w życie z dniem 24 lipca. Więcej informacji o powrocie masek w Austrii oraz Francji poniżej.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Dwa europejskie kraje przywracają obowiązek noszenia masek ochronnych

W Austrii obowiązek noszenia masek ochronnych wraca po kilku tygodniach przerwy. We Francji grzywny za brak zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych sięgają 135 euro. Rządy obu państw obawiają się drugiej fali epidemii koronawirusa.

HELSINKI

Premier zadowolona z porozumienia. Premier Finlandii Sanna Marin wróciła zadowolona z unijnego szczytu poświęconego budżetowi oraz Funduszowi odbudowy UE. Helsinki odbierają jako sukces negocjacyjny zmniejszenie o 110 mld euro – do 390 mld euro – puli bezpośrednich grantów dla państw członkowskich.

Rząd Finlandii przez szczytem zapowiadał, że chciałby przeznaczenia jak największej liczby środków z FO UE na cele klimatyczne. Ostatecznie 30 proc. kwoty ma zostać wydatkowane w ten sposób.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szczyt UE: Zwycięstwo całej Wspólnoty? Kto zyskał najwięcej, a kto stracił?

Zapytaliśmy ekspertów, co sądzą o wynikach zakończonego dziś szczytu budżetowego, a także o ich znaczeniu dla Polski.

RZYM

„Historyczny moment dla Europy i Włoch”, podsumował na gorąco premier Giuseppe Conte kompromis osiągnięty na unijnym szczycie. Włochy otrzymają łącznie 209 mld euro. Wyniki porozumienia pozytywnie odebrano także w kraju.

„Kompromis osiągnięty w trakcie szczytu Rady Europejskiej jest ważny, ponieważ wzmacnia rolę Unii Europejskiej i pomaga Włochom stworzyć warunki do wdrożenia szybkiego i skutecznego programu interwencyjnego”, powiedział prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Nawet, tradycyjnie nastawiona krytycznie do rządu Conte, prawicowa opozycja tym razem powstrzymywała się od uszczypliwości wobec premiera. Jednak szefowa ugrupowania Bracia Włosi Giorgia Meloni za niedopuszczalne uznała, by kraje tzw. oszczędnej czwórki nadal cieszyły się przywilejami w postaci rabatów do unijnego budżetu.

Były wicepremier i szef MSW Matteo Salvini wieszczy z kolei, że z powodu trudnych reform, jakie na Włoszech wymusza unijne porozumienie, kraj czekają „pot, krew i łzy” (nawiązanie do słów premiera technicznego Mario Montiego z 2011 r., który w ten sposób przedstawiał przyszłość Włoch po latach rządów prawicy i Silvio Berlusconiego) – lata wielu wyrzeczeń i cięć.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Fejk Tygodnia: Nowy budżet UE nie ma związku z praworządnością

Po pięciodniowym szczycie Unii Europejskiej na temat budżetu i mechanizmów ratunkowych dla unijnej gospodarki uderzonej przez koronawirusowy kryzys polski premier ogłosił, że „w porozumieniu nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy praworządnością a środkami budżetowymi”. Ale jednak jest.

LIZBONA

Władze Portugalii z satysfakcją przyjęły porozumienie wypracowane podczas zakończonego we wtorek nad ranem szczytu UE. Wskazują, że umowa z Brukseli daje większą wiarygodność na świecie nie tylko Portugalii, ale i każdemu państwu członkowskiemu Unii.

Portugalia otrzyma 45 mld euro: w tym 15,3 mld euro w postaci bezzwrotnych grantów z Funduszu Odbudowy UE. 

(Ana Matos Neves and Denise Fernandes, Lusa.pt)

"Mamy porozumienie!" – koniec szczytu Rady Europejskiej

Przywódcom państw członkowskim udało się osiągnąć porozumienie ws. nowego unijnego budżetu oraz wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027. Co zawiera porozumienie?

BRATYSŁAWA

Premier Igor Matović powiedział we wtorek po powrocie z Brukseli, że Słowacja będzie miała do dyspozycji w nadchodzących siedmiu latach ponad 34 mld euro ze środków europejskich. Polityk podkreślił, że słowackie projekty będą współfinansowane ze środków unijnych w 15 proc., a nie 25 proc. Według Matovicza przyjęcie inicjatywy niższego finansowania ze źródeł własnych oznacza oszczędności w budżecie kraju w wysokości ponad 1,9 mld euro.

(EURACTIV.sk)

SOFIA

Ważne głosowanie. Parlament odrzucił we wtorek (21 lipca) 124 głosami wniosek lewicowej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP) o wotum nieufności dla centroprawicowego rządu premiera Bojko Borysowa.

Za wnioskiem głosowało 102 posłów lewicy i tureckiego Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS), 11 deputowanych wstrzymało się. Przeciw byli posłowie partii Borysowa GERB, ich koalicjanci – posłowie nacjonalistyczni – i mała partia Wola. Rządząca koalicja centroprawicowej GERB i nacjonalistów ma w parlamencie 114 głosów. Więcej o sytuacji w Bułgarii piszemy poniżej.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Rząd przetrwał głosowanie nad wotum nieufności, ale protesty trwają

We wtorek w bułgarskim parlamencie głosowano nad wotum nieufności dla rządu. Premier Bojko Borysow zachował stanowisko. Protestujący od kilku dni w stolicy kraju Bułgarzy nadal domagają się dymisji rządu.

BUKARESZT

Rekordy zakażeń. Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Rumunii osiągnęła we wtorek (21 lipca) granicę prawie 1 tys. przypadków, dlatego premier Ludovic Orban ostrzegł, że władze mogą zacząć zmuszać lokalne społeczności do przymusowej kwarantanny, jeśli w danym regionie dojdzie do znacznego wzrostu liczby nowych infekcji.

W Rumunii od początku pandemii potwierdzono blisko 40 tys. nowych zakażeń z czego we wtorek 994 w ciągu 24 godzin. To najwyższy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem od początku pandemii. Więcej o sytuacji w Rumunii piszemy poniżej.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Rumunia: Dzienny rekord zakażeń SARS-CoV-2. Rząd od wtorku może poddawać obywateli przymusowej kwarantannie

Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Rumunii osiągnęła we wtorek (21 lipca) rekordowy poziom. Władze argumentują, że wina częściowo leży po stronie niesubordynacji obywateli. Przeciwdziałać ma temu nowe prawo, dzięki któremu można poddawać przymusowej hospitalizacji osoby zakażone SARS-CoV-2..

ZAGRZEB

Pracowity rząd. Chorwacja otrzyma łącznie 22 mld środków z UE. To efekt ustaleń unijnego szczytu. Na tę kwotę składa się 9,4 mld euro bezpośrednich grantów oraz 12,7 mld euro środków z budżetu UE.

W ciągu ostatnich pięciu lat rząd Andreja Plenkovića przedstawił 1078 projektów ustaw, z których 342 przyjęto w pierwszym czytaniu, 387 w drugim, a 349 w trybie pilnym.

Na środę (22 lipca) zaplanowano pierwszą sesję parlamentu po przedterminowych wyborach parlamentarnych z 5 lipca. Oznacza to, że ​​nowy gabinet Plenkovicia zostanie zaprzysiężony najprawdopodobniej w czwartek.

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

Chorwacja po wyborach: Nowy "stary" premier i rząd koalicyjny

Prezydent Zoran Milanović desygnował w czwartek (17 lipca) dotychczasowego premiera Andreja Plenkovicia na szefa rządu. Jaki będzie nowy rząd Chorwacji?

BELGRAD

„Katastrofa zdrowotna”. Około 350 lekarzy wystosowało list otwarty, w którym domaga się odwołania członków rządowego Sztabu Kryzysowego, który odpowiada za wyznaczanie strategii w walce z koronawirusem. Lekarze piszą w liście o „katastrofie zdrowotnej” w kraju. Więcej o szczegółach piszemy poniżej. 

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Serbia: Lekarze piszą o "katastrofie zdrowotnej" w wyniku zaniedbań rządu

Około 350 lekarzy wystosowało list otwarty, w którym domaga się odwołania członków rządowego Sztabu Kryzysowego, który odpowiada za wyznaczanie strategii w walce z koronawirusem.