Papież Franciszek modli się o jedność Unii. Ale jak sfinansować odbudowę gospodarek UE?

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Dziś o 15:00 wideokonferencja unijnych przywódców ws. finansowania odbudowy gospodarczej Europy. Za jedność UE modlił się papież Franciszek. KE zatwierdziła kolejny program wsparcia dla polskiej gospodarki – między innymi o tym piszemy w dzisiejszych „Stolicach Europejskich”.

 

 

RZYM

Pozostała już tylko modlitwa? Dziś kluczowa być może wideokonferencja przywódców państw członkowskich UE w sprawie pomysłów na wspólne finansowanie odbudowy gospodarczej po obecnym kryzysie. O jedność państw Unii Europejskiej w obliczu pandemii koronawirusa modlił się w środę (22 kwietnia) papież Franciszek.

„Módlmy się dziś za Europę – o to, by zdołała osiągnąć tę braterską jedność, o której marzyli założyciele Unii Europejskiej”, powiedział biskup Rzymu.

We wtorek (21 kwietnia) papież rozmawiał przez 45 minut z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Tematem rozmowy był kryzys związany z koronawirusem.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

LIZBONA

Z procy w kryzys. Były wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego Vítor Constâncio powiedział, że przyszły fundusz naprawy gospodarczej Unii Europejskiej powinien być wystarczająco duży, aby odegrać istotną rolę w procesie odbudowy gospodarek państw europejskich.

Premier António Costa powiedział w środę (22 kwietnia), że Portugalia musi wiedzieć, czy plan Unii dotyczący ożywienia gospodarczego po pandemii koronawirusa będzie raczej „procą czy bazooką” (dosł. cytat – red.)

Costa podkreślił, że oprócz wsparcia finansowego w postaci funduszu, kraje UE powinny sfinansować budżet na reaktywację gospodarek poprzez emisję wspólnego długu, tzw. koronaobligacji.

(Luísa Meireles and Maria de Deus Rodrigues | Lusa.pt)

PARYŻ

Potrzeba dużo gotówki. W przeddzień dzisiejszej wideokonferencji przywódców państw członkowskich UE, anonimowy francuski dyplomata wysokiego szczebla powiedział, że UE „potrzebuje planu ratunkowego na poziomie 10 proc. europejskiego PKB. To kwota, którą Niemcy przeznaczyły na ratowanie swojej gospodarki. Potrzebujemy teraz około 1,5 bln euro”, przekazał urzędnik francuskiej redakcji EURACTIV. 

(EURACTIV.FR)

HELSINKI

Koronoobligacje? Nie, dziękuję. Przed dzisiejszym wideoposiedzeniem Rady Europejskiej, były unijny komisarz, a obecnie prezes Banku Narodowego Finlandii Olli Rehn, powiedział, że przyszłość Europy, podobnie jak dekadę temu, jako podmiotu politycznego jest zagrożona.

„Kryzys, z którym mierzymy się ma charakter finansowy, ale przede wszystkim jest to kryzys zdrowotny, który nie jest spowodowany polityką gospodarczą poszczególnych krajów (…). Nawet w najgorszym momencie kryzysu euro znaleziono rozwiązania. Kluczem do rozwiązania problemów UE jest odpowiednie sprofilowanie budżetu – nie koronaobligacje”, powiedział Rehn. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

PRAGA

Piwna solidarność. Czesi należą do światowej czołówki konsumentów piwa. Podczas obecnego kryzysu starają się wspomóc rodzime puby. Jedną z form wsparcia są kupony na jedzenie i napoje, które można zrealizować, gdy puby ponownie zostaną otwarte.

W ciągu niecałego miesiąca w ramach kampanii „Save the Pub” zebrano ponad 250 tys euro. Ta kampania pokazuje solidarność Czechów z małymi przedsiębiorcami, ale także zwraca uwagę na brak wsparcia rządu. Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele organizacji biznesowych w tym Izby Handlowej, którzy podkreślają, że rząd nie był w stanie udzielić im natychmiastowego i wystarczającego wsparcia.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUDAPESZT

Szczodra pomoc. Węgierski Bank Rozwoju (MFB) poinformował w środę o utworzeniu wartego 1,49 bln forintów (4,2 mld euro) pakietu pomocowego dla firm. Program będzie zawierać pożyczki, wsparcie kapitałowe i gwarancje finansowe. Rozwiązania mają pomóc w utrzymaniu ciągłości działalności firm i zachowaniu miejsc pracy.

Dotychczas rząd Viktora Orbana na pomoc w ograniczaniu skutków ekonomicznych koronawirusa przeznaczył 9,2 bln forintów, co odpowiada 17-18 proc. PKB Węgier.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRUKSELA

Opóźniona strategia. Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans zapewnił europarlamentarzystów, że opóźnienie w prezentacji unijnej strategii „od pola do stołu” (Farm to fork) wyniesie nie więcej niż kilka tygodni. Początkowo jej prezentację planowano na 29 kwietnia.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Unia pomaga. Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 110 mln euro (500 mln zł) przewidziany na wsparcie gospodarki w związku z pandemią koronawirusa.

“Około 3 tys. krajowych przedsiębiorstw działających w Polsce będzie w stanie zaspokoić bezpośrednie potrzeby w zakresie płynności i kontynuować swoją działalność w tych trudnych czasach” – przewiduje wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Media propagandowe? Polska zajęła swoje najgorsze – 62. – miejsce w 18-letniej historii Światowego Indeksu Wolności Prasy. Jesteśmy tuż za Bośnią i Hercegowiną, Chorwacją, Gruzją i Armenią.

Reporterzy bez Granic uzasadniają miejsce Polski w rankingu „dążeniami władzy do podporządkowania sobie systemu sądowniczego”. A „rosnąca tendencja do penalizowania zniesławienia zaczyna mieć wpływ na wolność słowa i niezależność mediów”. W uzasadnieniu podkreślono, że „stosowanie art. 212 o zniesławieniu przez niektóre sądy zmusza niezależne media do autocenzury”, nawet jeśli sądy zadowalają się grzywnami dla dziennikarzy.

Reporterzy bez Granic napisali również, że „media państwowe pełne są mowy nienawiści”. Stwierdzono wręcz, że media publiczne „przekształciły się w tubę propagandową rządu”.

(Natalia Pazura | EURACTIV.pl)

Polska najniżej w historii Światowego Indeksu Wolności Prasy

Polska coraz niżej w Światowym Indeksie Wolności Prasy

BERLIN

Obowiązkowe maski. Rząd szacuje zwiększenie deficytu sektora finansów publicznych o 7 proc. PKB. Rządowe szacunki zakładają, że dług publiczny, który spadał w ostatnich latach, przekroczy poziom 75 proc. całkowitej produkcji. Prognozy na 2020 r. mówiły o 59,8 proc. Wzrost wynika ze skutków ekonomicznych kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.

Rząd opublikuje 29 kwietnia wiosenne prognozy rozwoju gospodarczego, zawierające bardziej aktualne dane. Prognozy te dostarczają kluczowych danych, które są podstawą obliczeń budżetu kraju.

Tymczasem w środę (22 kwietnia) po południu zapowiedziano w Niemczech ogólnokrajowy obowiązek noszenia masek ochronnych. Decyzja zostanie uchwalona w piątek, a nakaz ma obowiązywać od poniedziałku (27 kwietnia) w środkach komunikacji publicznej i podczas zakupów.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

WIEDEŃ

Zgodnie z prawem. Aplikacja na smartfony śledząca osoby, które mogą łamać społeczną kwarantannę jest przedmiotem gorącej debaty wśród polityków, ekspertów oraz opinii publicznej. Kanclerz Sebastian Kurz musiał obiecać, że korzystanie z aplikacji – która wkrótce zostanie udostępniona użytkownikom – będzie dobrowolne. 

Stowarzyszenie epicenter.works, które zajmuje się ochroną danych osobowych, uznało że aplikacja przestrzega prawa do prywatności i nie łamie zasad ochrony danych osobowych. Eksperci zażądali jednak upublicznienia jej kodu źródłowego. Ma to nastąpić w najbliższych dniach.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LONDYN

Szczepionka nie tak prędko. „Utrzymywanie dystansu społecznego będzie konieczne jeszcze przez dłuższy czas”, powiedział w środę (22 kwietnia) naczelny lekarz Anglii Chris Whitty.

Whitty powiedział dziennikarzom na codziennej wideokonferencji, że „całkowicie nierealistyczne” jest oczekiwanie, iż po zniesieniu ograniczeń wszystko szybko wróci do stanu sprzed epidemii. Jak dodał, najlepszym rozwiązaniem tego problemu byłaby skuteczna szczepionka lub skuteczne lekarstwo, ale szanse na to, iż będą one w ciągu następnego roku kalendarzowego są „nieprawdopodobnie małe”.

Z kolei zastępujący premiera Dominic Raab oświadczył, że zbyt szybkie znoszenie wprowadzonych restrykcji grozi drugim szczytem epidemii. Muszą one zostać utrzymane mimo wszystkich niedogodności dla ludzi w całym kraju, podkreślił szef brytyjskie dyplomacji.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Klątwa drugiej fali. W wyścigu na znoszenie społecznych restrykcji nie zamierza brać także rząd sąsiedniej Irlandii. Gabinet p.o. premiera Leo Varadkara ostrożnie planuje „strategię wyjścia” w obawie o wystąpienie drugiej fali zachorowań.

„Chcemy mieć pewność, że jesteśmy w stanie monitorować zmiany zachodzące w postępie choroby”, powiedział szef rządu. Dublin ​​rozważa stopniowe znoszenie części restrykcji. Szczegóły mają być znane przed 5 maja.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Nowy wątek? Krajowa Agencja Kryminalna aresztowała w środę (22 kwietnia) byłego szefa Agencji Płatności Rolnych (PPA) Juraja Kožucha za podejrzenie oszustwa związane z unijnymi dotacjami rolnymi, które nadzoruje agencja. Kožucha zastąpiono na stanowisku innym dyrektorem po niedawnej zmianie rządu, ale urzędnik zachował pracę w PPA, przenosząc się na inne stanowisko. 

Kožuch w 2018 r. przed Komisją Budżetową Parlamentu Europejskiego próbował wyjaśnić problemy z dopłatami dla gospodarstw rolnych na Słowacji. Był to jeden z wątków dziennikarskiego śledztwa Jána Kuciaka, który został zamordowany przed dwoma laty. O zlecenie zabójstwa oskarżany jest biznesmen Marian Kocner. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

BUKARESZT

Obowiązkowe maski. Prezydent Klaus Iohannis poinformował w środę (22 kwietnia), że Rumunia zniesie od 15 maja wprowadzony na czas pandemii koronawirusa zakaz wychodzenia z domów bez istotnej potrzeby. Jednak obywatele będą musieli zabierać ze sobą maski ochronne. Od połowy maja w kraju będzie obowiązywał nakaz zasłaniania nosa oraz ust.

„Ten nakaz będzie z pewnością obowiązywał co najmniej do 2021 r. aż pandemia znajdzie się pod kontrolą i zupełnie zniknie ryzyko zakażenia”, podkreślił prezydent Iohannis.

(EURACTIV.ro)