Giuseppe Conte: Fundusz Odbudowy w interesie całej UE, a nie tylko Włoch i Hiszpanii / Druga fala koronawirusa w Europie? / STOLICE

Premier Włoch Giuseppe Conte (na zdj. z lewej) powiedział że Hiszpania i Włochy nie apelują o szybkie zatwierdzenie Funduszu Odbudowy tylko w swoim interesie, ale również w interesie całej Unii Europejskiej.

Premier Włoch Giuseppe Conte (na zdj. z lewej) powiedział że Hiszpania i Włochy nie apelują o szybkie zatwierdzenie Funduszu Odbudowy tylko w swoim interesie, ale również w interesie całej Unii Europejskiej.

Premierzy Hiszpanii i Włoch apelują o jak najszybsze zakończenie rozmów w sprawie planu odbudowy europejskich gospodarek. Czy Andrzej Duda zawsze był euroentuzjastą? Coraz więcej zakażeń koronawirusem w Bułgarii, Rumunii i innych krajach. Czy to już druga fala? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

RZYM

Apostoł Funduszu Odbudowy UE. Premier Włoch Giuseppe Conte nie ustaje w wysiłkach, by przekonać europejskich liderów do jak najszybszego zakończenia negocjacji dotyczących planu odbudowy europejskich gospodarek, który będzie dyskutowany podczas szczytu przywódców państw członkowskich w dniach 17-18 lipca w Brukseli.

We wtorek Conte był w Lizbonie, gdzie ustalał wspólne stanowisko z premierem Portugalii Antonio Costą. W środę włoski polityk zaś spotkał się w Madrycie ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem Pedro Sanchezem, który nawiasem mówiąc, także ma już za sobą spotkanie z Costą w tym tygodniu.

Conte nie przebiera w słowach i podczas środowej konferencji prasowej dał do zrozumienia, że gra toczy się o wysoką stawkę: „Jednolity rynek jest zagrożony. Brak koordynacji ze strony państw UE może zniszczyć wieloletnie wysiłki”.

„Odpowiedź na kryzys wywołany epidemią musi być jak najszybsza”, podkreślił premier Włoch, Giuseppe Conte oznajmił, że „Madryt i Rzym nie apelują o szybkie zatwierdzenie planu wyłącznie w swoim interesie, ale również w interesie całej Unii Europejskiej”.

Propozycja KE przewiduje wsparcie krajów członkowskich UE w walce z kryzysem łączną kwotą 750 mld euro. Kwota ta podzielona jest na bezpośrednie granty oraz pożyczki, które kraje UE musiałyby spłacić w najbliższych latach.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Słowacja: Czy Fundusz Odbudowy jest zagrożeniem dla Unii Europejskiej?

Richard Sulik, słowacki minister gospodarki, stwierdził, że Fundusz Odbudowy UE jest ryzykownym pomysłem, który zagraża UE.

WARSZAWA

Prezydent zawsze euroentuzjastą? Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zapewnił w środę, że zawsze miał “absolutnie pozytywny” stosunek do UE, choć jeszcze niedawno określał ją jako “wyimaginowaną wspólnotę, z której dla nas niewiele wynika”.

Zdaniem 35 proc. badanych przez Kantar większe ryzyko polexitu niesie wygrana Andrzeja Dudy, a 11 proc. – że to zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego jest groźniejsze dla członkostwa naszego kraju we Wspólnocie.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Andrzej Duda: "Zawsze miałem absolutnie pozytywny stosunek do UE". Czy rzeczywiście?

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zapewnił wczoraj, że zawsze miał “absolutnie pozytywny” stosunek do UE, choć jeszcze niedawno określał ją jako “wyimaginowaną wspólnotę, z której dla nas niewiele wynika”.

BUKARESZT

Proste zasady. W środę (8 lipca) w Rumunii odnotowano największy dobowy wzrost liczby zakażeń od początku epidemii – 555 nowych przypadków; liczba osób zainfekowanych koronawirusem wzrosła tym samym do 30 175.

Blisko jedną trzecią wszystkich przypadków koronawirusa w Rumunii zdiagnozowano w trzech miastach: Bukareszcie, Suczawie na północy i Braszowie w środkowej części kraju.

Tymczasem rząd ogłosił, że nie zamierza wprowadzać nowych ograniczeń. Informację potwierdził premier Ludovic Orban, dodając, że wzrost zakażeń koronawirusem wynika z faktu, że ludzie nie przestrzegają zasad ochrony sanitarnej. Premier powiedział także, że ma nadzieję, że parlament szybko przyjmie ustawę o kwarantannie. Poprzednia została odrzucona przez Trybunał Konstytucyjny, który orzekł że rząd nie może zmuszać obywateli do poddawania się izolacji ani kwarantannie, jeżeli podejrzewa się ich o zakażenie koronawirusem.

Po orzeczeniu TK rząd rozpoczął pracę nad zdefiniowaniem zasad kwarantanny oraz innych środków wprowadzanych w ramach ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa w kraju. Minister zdrowia Nelu Tataru powiedział w poniedziałek (6 lipca), że w wyniku decyzji Trybunału Konstytucyjnego w ciągu jednego tylko dnia około 550 osób opuściło szpitale.

W kraju obowiązuje nadal tzw. stan gotowości, który zgodnie z planami ma się skończyć 15 lipca. Prezydent Klaus Iohannis powiedział z kolei, że odpowiedzialność spoczywa na obywatelach i władzach. „Ludzie powinni stosować się do bardzo prostych środków: noszenia masek ochronnych, zachowania dystansu (społecznego) oraz codziennej higieny”.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Koronawirus: Rumunia i Serbia planowały zniesienie restrykcji. Zamiast tego wprowadzą nowe obostrzenia

Rumunia i Serbia zmagają się z wysokim wzrostem liczby zakażeń i jako kolejne bałkańskie kraje, po Słowenii i Chorwacji, ogłaszają wprowadzenie nowych restrykcji.

BERLIN

Wizja UE. Ochrona klimatu, wartości, przywództwo na arenie międzynarodowej i solidarność w obliczu kryzysu, to priorytety niemieckiej prezydencji w Radzie UE, które w Parlamencie Europejskim w Brukseli przedstawiła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Merkel jako pierwszy przywódca państwa członkowskiego UE odwiedziła Brukselę od czasu wybuchu pandemii.

Więcej o planach niemieckiej prezydencji piszemy tutajTutaj zastanawiamy się co można osiągnąć w relacjach z Afryką. W trakcie niemieckiej prezydencji odbędzie się szczyt UE-Afryka. Wśród najpoważniejszych zadań Berlina na najbliższe pół roku będzie określenie, w jakim kierunku powinny zmierzać relacje UE z Chinami. Tutaj rozważamy w jaki sposób Berlin może wykorzystać ten czas. Tutaj zaś prof. Artur Nowak-Far z SGH mówi dlaczego „Niemcy nie idą skróty”.

(EURACTIV.pl)

Parytet płci. Od 2025 r. rządząca Niemcami Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) chce obsadzić kluczowe stanowiska w partii w równym stopniu kobietami i mężczyznami. Stosowną uchwałę podjął w środę zarząd ugrupowania, ale decyzja musi zostać zatwierdzona przez partyjny kongres. Nie wszyscy są zwolennikami rozwiązania. Więcej szczegółów poniżej.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Ugrupowanie Angeli Merkel i Ursuli von der Leyen chce parytetu płci w partyjnych strukturach

Od 2025 r. rządząca Niemcami Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) chce obsadzić kluczowe stanowiska w partii w równym stopniu kobietami i mężczyznami.

PARYŻ

Obietnice premiera. Nowy szef rządu Jean Castex każdego dnia składa coraz to nowe obietnice. We wtorek zapowiedział większe wsparcie dla niedofinansowanej służby zdrowia, a już w środę dla pracowników „wymiaru sprawiedliwości”. „Poprawa waszych warunków pracy jest jednym z priorytetów mojego rządu”, zapowiedział Castex w trakcie wizyty w sądzie Bobigny, w departamencie Sekwana-Saint-Denis, na przedmieściach Paryża. Premierowi towarzyszył nowy minister Eric Dupont-Moretti

(Anne Damiani | EURACTIV.fr)

Francja: Nowy rząd lekko na prawo, ale bez rewolucyjnych zmian

Prezydent Emmanuel Macron wyznaczył skład nowego rządu, na czele którego już w ubiegłym tygodniu stanął nowy premier. Znalazło się w nim więcej polityków związanych z centroprawicą, ale także była ważna polityk Partii Zielonych.

LUKSEMBURG

Przyznanie się do błędów i gotowość do działania. Tymczasem premier Luksemburga Xavier Bettel zaapelował w trakcie przemówienia w parlamencie do rodaków o odpowiedzialność i współdziałanie w trakcie pandemii. „Z pewnością w niektórych naszych decyzjach zabrakło spójności. Jedynym wytłumaczeniem jest zaskoczenie skalą zagrożenia. Wydaje mi się, że na początku wszyscy byli trochę przytłoczeni. Musimy jednak zachować czujność, ponieważ epidemia nie skończyła się”, podkreślił szef rządu. 

Bettel zaznaczył, że rząd jest gotowy na wprowadzenie nowych restrykcji w przypadku, gdyby sytuacja epidemiologiczna w kraju nie uległa poprawie. 

(Anne Damiani | EURACTIV.COM)

Koronawirus: Od dziś 5 milionów mieszkańców Australii zamkniętych w domach

Władze Melbourne zdecydowały się na wprowadzenie lockdownu w związku z wykryciem nowych ognisk koronawirusa w mieście. Jak długo mieszkańcy będą musieli pozostać w domach?

 

 

Jak dotąd, Australia była jednym z krajów, które odniosły sukces w walce z pandemią, a rząd jeszcze …

WIEDEŃ

Restrykcje na granicach. W związku ze wzrostem liczby przypadków zakażeń koronawirusem wśród osób powracających z zagranicy rząd Austrii ogłosił ostrzeżenie przed podróżowaniem do Rumunii, Bułgarii i Mołdawii oraz polecił wzmocnić kontrolę wschodniej granicy państwa. Od 1 lipca ostrzeżenie takie obowiązuje w odniesieniu do sześciu krajów Bałkanów Zachodnich – Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii.

Podróżni powracający z państw objętych ostrzeżeniem zostaną zobligowani do wykonania testu na koronawirusa lub odbycia 14-dniowej kwarantanny. Zlekceważenie tego obowiązku karane jest grzywną w maksymalnej wysokości 1450 euro. Jeśli z kwarantanny samowolnie zrezygnuje osoba zakażona, sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd jako przestępstwo, a kara może być wtedy znacznie surowsza – zaznaczył austriacki kanclerz.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Protesty w Belgradzie po wprowadzeniu godziny policyjnej. Sytuacja w szpitalach "alarmująca"

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić zapowiedział we wtorek (7 lipca) ponowne wprowadzenie godziny policyjnej w stolicy kraju Belgradzie. Decyzja władz sprowokowała protesty w Belgradzie, m.in. przed budynkiem parlamentu.

HELSINKI

Najgorzej w całej UE. Wzrost gospodarczy w Finlandii w 2021 r. będzie jeszcze wolniejszy niż przewidywano wiosną, wynika z najnowszych prognoz Komisji Europejskiej. Przewidują one, że fińska gospodarka skurczy się o 6,3 proc. w 2020 r. Wzrost gospodarczy w 2021 r. szacowany jest na zaledwie 2,8 proc., mniej o 0,9 pproc. niż w poprzedniej prognozie sprzed kilku miesięcy. Jeżeli prognozy potwierdzą się, wzrost gospodarczy w Finlandii będzie najwolniejszy w UE.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia i snus: Po pandemii koronawirusa odżywa przemyt tej tytoniowej używki

W ostatnim czasie szmuglowanie snusu stał się gorącym tematem nie tylko dlatego, że jest nielegalną używką. Według doniesień mediów, handel snusem na szwedzko-fińskiej granicy może być powodem wzrostu liczby zakażeń w regionie.

SZTOKHOLM

Równie pesymistyczne wiadomości ma KE dla Szwecji. Szacuje się, że szwedzka gospodarka skurczy się o 5,3 proc. w 2020 r. Odbicie gospodarcze w 2021 r. ma sięgnąć maksymalnie 3,1 proc., mimo że rząd przyjął mniej restrykcyjną strategię niż w innych krajach Europy w walce z koronawirusem. Podczas gdy lockdowny w Europie wiązały się z zamknięciem poszczególnych branż, w Szwecji firmy i przedsiębiorstwa działały bez zarzutu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szwecja zaczęła oficjalne przygotowania na drugą falę epidemii koronawirusa

Szwedzkie władze ogłosiły rozpoczęcie oficjalnych przygotowań do drugiej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na chorobę COVID-19. W Szwecji wciąż notowanych jest codziennie wiele nowych infekcji.

MADRYT

Miliardy na auta elektryczne. SEAT wzywa Hiszpanię do zaangażowania w produkcję samochodów elektrycznych. „Hiszpania musi zapewnić więcej zachęt dla zakupu i produkcji samochodów elektrycznych”, powiedział w środę (8 lipca) p.o. przewodniczącego koncernu SEAT z grupy Volkswagen, Carsten Isensee. Dodał, że inne państwa członkowskie UE, takie jak „Niemcy, Holandia, Szwecja i Francja, są dużo bardziej przygotowane do dostosowania swoich gospodarek do założeń paryskiego porozumienia klimatycznego”, pisze agencja Reuters. 

SEAT planuje  zainwestować 5 mld EUR w latach 2020-2025 w produkcję aut elektrycznych w Hiszpanii.

(EURACTIV.com)

Hiszpania: Miliardy na wsparcie turystyki. Miliony osób nadal bez pracy

Premier Pedro Sanchez ogłosił w czwartek (18 czerwca) program wsparcia dla krajowej turystyki kwotą 4,25 mld euro.

BRUKSELA

Mandaty za brak masek. Belgijskie koleje państwowe zapowiadają, że po dwóch miesiącach zwracania uwagi i proszenia posypią się mandaty za brak noszenia masek ochronnych w pociągach. Nakaz obowiązuje we wszystkich środkach transportu publicznego w Belgii. Kara jest wprost proporcjonalna do wysokości zarobków w tym kraju – 250 euro.

(EURACTIV.pl)

Najpierw Węgry, teraz Belgia nie chcą otwierania zewnętrznych granic UE

Według rekomendacji Komisji Europejskiej państwa członkowskie Strefy Schengen powinny w lipcu otworzyć swoje granice zewnętrznej wobec obywateli 15 państw uznanych za „epidemicznie bezpieczne”. Ale najpierw Węgry, a teraz Belgia, uważają, że to przedwczesne i zapowiadają, że granic nie otworzą.

PRAGA

Największy… w historii. Czeska Izba Poselska uchwaliła w środę nowelizację budżetu z deficytem sięgającym 19 mld euro (500 mld koron). To najwyższy deficyt budżetowy w historii Czech. Więcej deficycie budżetowych Czech piszemy poniżej.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Czechy i Słowacja wielokrotnie zwiększają deficyty budżetowe na 2020 r. W Czechach deficyt najwyższy w historii.

Deficyt budżetowy Czech w tym roku będzie wyższy od tego z kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Deficyt budżetowy zwiększa także Słowacja – czterokrotnie więcej niż pierwotnie planowano.

BRATYSŁAWA

To jeszcze nie druga fala. Słowacja odnotowała we wtorek (7 lipca) najwyższy dzienny wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu ostatnich dwóch i pół miesiąca. Potwierdzono 31 nowych przypadków. Jednak minister zdrowia Marek Krajčí powiedział, że to jeszcze „nie jest druga fala” zakażeń. Minister twierdzi, że kluczowe okażą się kolejne dni. 

Tymczasem rząd przyjął w środę projekt nowelizacji budżetu na 2020 r., w którym chce zwiększyć deficyt z 2,77 mld euro do 11,95 mld. Nowelizacja uwzględnia koszty związane z pandemią koronawirusa.

Według projektu wydatki państwa będą wyższe o 7,8 mld euro, a dochody mają być niższe o 1,4 mld. Wśród zwiększonych wydatków są ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. 358 mln euro bezpośrednio otrzyma resort zdrowia.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej. Priorytetem tylko unijny budżet i Fundusz Odbudowy?

Polska przejmuje od 1 lipca rotacyjną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. W jakim miejscu jest obecnie V4 w Europie i jakie są obecnie najważniejsze interesy Grupy?

 

SOFIA

Kryzys jeszcze nie nadszedł. Premier Bojko Borysow spodziewa się, że „prawdziwy kryzys gospodarczy nadejdzie pod koniec tego lub na początku przyszłego roku”. Komisja Europejska szacuje, że PKB Bułgarii zmniejszy się w tym roku o 7,1 proc. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Coraz więcej przypadków zakażeń. Będą ostrzejsze restrykcje?

W związku ze stale rosnącą liczbą zakażeń, w poniedziałek władze Bułgarii poinformowały o przedłużeniu stanu nadzwyczajnego, a we wtorek – o możliwym zaostrzeniu restrykcji.

ZAGRZEB

Superministerstwo. Wiadomo już, ile ministerstw może liczyć nowy rząd premiera Andreja Plenkovica. Gazeta „Jutarnji list” twierdzi, że nowa Rada Ministrów, zaprzysiężenie planowane jest w sierpniu, ma mieć maksymalnie 14 ministerstw. Większość z nich przypadnie politykom rządzącej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ). Niewykluczone, że jeden lub dwa resorty przypadną w udziale ugrupowaniom wspierającym rząd, np. Niezależnej Demokratycznej Partii Serbskiej (SDSS). 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że premier planuje utworzyć co najmniej jedno „superministerstwo”, w którego kompetencjach znalazłyby się kwestie turystyki, gospodarki, energii i środowiska a może nawet budownictwa. Karuzela stanowisk została już wprawiona w ruch, jednak najważniejsi politycy związani z HDZ najprawdopodobniej zachowają swoje stanowiska, jak szef dyplomacji Gordan Grlić Radman. 

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

Chorwacja: Centroprawica wygrywa wybory parlamentarne. Plenković pozostanie premierem?

Według sondażu exit poll niedzielne (5 lipca) wybory parlamentarne w Chorwacji wygrywa centroprawicowa Chorwacja Wspólnota Demokratyczna (HDZ). Premier Andrej Plenković najprawdopodobniej otrzyma misję utworzenia rządu.

LUBLANA

Jaki los ministra? Wciąż nieznana jest przyszłość szefa MSW w rządzie. Aleš Hojs, zrezygnował we wtorek (30 czerwca) ze stanowiska. Powodem była nieautoryzowana przez szefa MSW akcja policji, która przeprowadziła rewizję w wielu mieszkaniach w kraju – także u ministra gospodarki Zdravko Počivalška. Akcja policji miała związek z podejrzeniami o nieprawidłowościach przy zakupie respiratorów w trakcie pandemii. Hojs poinformował, że złożył rezygnację premierowi Janezowi Janšy, który ją zaakceptował. Jednak do wyznaczonego terminu – 7 lipca wieczorem – do parlamentu nie wpłynęła informacja z kancelarii premiera odnośnie oficjalnego stanowiska Janšy.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)