Dziś zaczyna się walka o unijne fundusze. Co z solidarnością Grupy Wyszehradzkiej? PE krytycznie o praworządności w Polsce/ STOLICE

Tuż przed wyjazdem do Brukseli na rozpoczynający się dziś dwudniowy szczyt poświęcony Funduszowi Odbudowy oraz nowemu unijnemu budżetowi premier Andrej Babiš skrytykował kryteria dotyczące podziału środków w ramach wartej 750 mld euro propozycji Komisji Europejskiej.

Tuż przed wyjazdem do Brukseli na rozpoczynający się dziś dwudniowy szczyt poświęcony Funduszowi Odbudowy oraz nowemu unijnemu budżetowi premier Andrej Babiš skrytykował kryteria dotyczące podziału środków w ramach wartej 750 mld euro propozycji Komisji Europejskiej.

Stanowiska państw Grupy Wyszehradzkiej przed unijnym szczytem. Polski problemy z praworządnością według Parlamentu Europejskiego. Większość Bułgarów chce dymisji rządu. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

WARSZAWA

Komisja wolności PE (LIBE) przyjęła raport o stanie praworządności w Polsce, w którym stwierdza „przytłaczające dowody” naruszeń. Wskazuje pogarszania się stanu demokracji, rządów prawa i praw podstawowych w Polsce, a wśród najważniejszych kwestii wymieniono m.in. faktyczne uznanie edukacji seksualnej za przestępstwo, mowę nienawiści i dyskryminację społeczną (przemoc wobec kobiet, przemoc domowa i nietolerancyjne zachowania wobec mniejszości i innych słabszych grup społecznych, w tym osób LGBTI, a także zbliżenie się do faktycznego zakazu aborcji i ograniczenie dostępu do doraźnych leków antykoncepcyjnych). Więcej o raporcie piszemy poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Dziś początek szczytu UE. Na szali przyszły budżet i plan odbudowy po pandemii

To pierwsza próba osiągnięcia porozumienia w tej kwestii i pierwsze od czasu wybuchu pandemii bezpośrednie spotkanie unijnych przywódców w Brukseli.

SOFIA

Rząd do dymisji. Większość Bułgarów – 58 proc. – chce dymisji rządu, a 32 proc. chce aby premier Bojko Borysow kontynuował dotychczasową pracę, wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Gallupa.

W czwartek (16 lipca) minął ósmy dzień protestów w Bułgarii. Demonstranci od ponad tygodnia domagają się dymisji rządu oraz prokuratora generalnego. Około 6 proc. badanych potwierdziło, że już uczestniczyło w antyrządowych protestach zorganizowanych w ostatnich dniach, a 36 proc. osób twierdzi, że weźmie udział w kolejnych demonstracjach.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Protesty w Bułgarii: Premier żąda dymisji ministrów. Sam także myśli o rezygnacji

W Sofii i innych dużych miastach Bułgarii trwają antyrządowe protesty. Premier Bojko Borysow zażądał dymisji trójki ministrów. Według bułgarskich mediów szef rządu także myśli o rezygnacji, ale niekoniecznie z powodu społecznej presji i zarzutów o korupcję.

WARSZAWA

Ambitnie i skutecznie. Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller zapewnił w opublikowanym w czwartek (16 lipca) oświadczeniu, że polski rząd opowiada się za “ambitnym i skutecznym” budżetem UE. “Polska podkreśla, że UE potrzebuje budżetu ambitnego, przyjętego i wdrożonego jak najszybciej. Dotyczy to zarówno Wieloletnich Ram Finansowych, jak i dodatkowych środków w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy” – napisał.

Więcej o stanowisku Warszawy oraz unijnym szczycie piszemy poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Dziś początek szczytu UE. Na szali przyszły budżet i plan odbudowy po pandemii

To pierwsza próba osiągnięcia porozumienia w tej kwestii i pierwsze od czasu wybuchu pandemii bezpośrednie spotkanie unijnych przywódców w Brukseli.

PRAGA

Czeski kontestator. Tuż przed wyjazdem do Brukseli na rozpoczynający się dziś dwudniowy szczyt poświęcony Funduszowi Odbudowy oraz nowemu unijnemu budżetowi premier Andrej Babiš skrytykował kryteria dotyczące podziału środków w ramach wartej 750 mld euro propozycji Komisji Europejskiej.

Środki te mają być przeznaczone na ratowanie europejskich gospodarek. Polska może stać się jednym z największym beneficjentów unijnego instrumentu. Warunkiem jest zatwierdzenie propozycji w obecnym kształcie. Wystarczy weto jednego z 27 państw Wspólnoty do zablokowania porozumienia.

Premier Czech powiedział także, że w nowych wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 nieproporcjonalnie duża kwota jest przeznaczona na transformację ekologiczną UE. Czechy staną się Holandią Grupy Wyszehradzkiej?

(Lukáš Hendrych | EURACTIV.cz)

Ostry negocjator czy "czarny charakter"? Czy Mark Rutte ustąpi w sprawie Funduszu Odbudowy UE?

Czy demonstracyjna nieustępliwość Rutte to jedynie pozory, mające na celu wypracowanie pozycji do dalszych ustępstw?

BRATYSŁAWA

Gotowi na kompromis. Tymczasem Słowacja podczas szczytu Rady Europejskiej w dniach 17–18 lipca będzie bronić pozycji zbliżonych do pierwotnej propozycji Komisji Europejskiej. Bratysława chciałaby jak najszybszego zamknięcia rozmów ws. FO UE. Bratysława zgadza się się na podział środków – 750 mld euro wedle następującego schematu: większość z funduszy – 500 mld – będzie bezzwrotnymi grantami, a pozostałe 250 mld zostanie przeznaczonych na preferencyjne pożyczki.

„Jestem świadomy, że trzeba będzie pójść na kompromis, ponieważ istnieją kraje sprzeciwiające propozycji w obecnym kształcie”, powiedział przed wylotem do Brukseli premier Igor Matovič. Słowacja znajdzie się zatem w grupie państw, jak Włochy, które dążą do szybkiego zamknięcia rozmów.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Czechy i Słowacja wielokrotnie zwiększają deficyty budżetowe na 2020 r. W Czechach deficyt najwyższy w historii.

Deficyt budżetowy Czech w tym roku będzie wyższy od tego z kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Deficyt budżetowy zwiększa także Słowacja – czterokrotnie więcej niż pierwotnie planowano.

RZYM

Albo – albo. Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiada bowiem „gotowość do walki”, powiedział szef włoskiego rządu prasie przed wyjazdem do Brukseli, gdzie dziś (17 lipca) rozpoczyna się dwudniowy szczyt unijny poświęcony Funduszowi Odbudowy oraz nowemu budżetowi UE. „To przełomowy moment dla UE. Pandemia to globalne wyzwanie. Wszyscy byliśmy zmuszeni stawić czoła ofiarom, których nigdy nie mogliśmy przewidzieć ”, dodał Conte.

W środę w parlamencie Conte powiedział m.in., że „kiedy zagrożone są fundamenty UE żaden kraj nie może odnosić korzyści kosztem innych. Na zakręcie historii UE albo wszyscy wygramy, albo przegramy wszyscy”.

Tymczasem włoski rząd zatwierdził zakaz wjazdu do Włoch z Serbii, Czarnogóry i Kosowa. Te trzy kraje dołączyły do listy 13 „państw ryzyka” w związku z szerzeniem się koronawirusa.

Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia Roberta Speranzy do Włoch drogą lądową, lotniczą i morską nie mogą wjechać osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w tych trzech krajach bałkańskich lub podróżowały przez nie tranzytem.

Serbia, Czarnogóra i Kosowo dołączyły do listy krajów, z których również nie można wjechać do Włoch. Są na niej: Armenia, Bahrajn,Bangladesz, Brazylia, Bośnia i Hercegowina, Chile, Kuwejt, Macedonia Północna, Mołdawia, Oman, Panama, Peru, Dominikana.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Premier Włoch: Rozwiązaniem dla Europy nie jest ratowanie się kosztem innych państw

„Kiedy zagrożone są fundamenty UE żaden kraj nie może odnosić korzyści kosztem innych. Na zakręcie historii UE albo wszyscy wygramy, albo przegramy wszyscy”, powiedział premier Giuseppe Conte. Włochy opowiadają się za jak najszybszym zakończeniem negocjacji ws. wartego 750 mld euro Funduszu Odbudowy UE. Czy argumenty premiera Włoch przekonają kraje tzw. oszczędnej czwórki?

BUDAPESZT

Przeszkodą praworządność. Wetem w negocjacjach w Brukseli poza krajami tzw. oszczędnej czwórki grozi także Budapeszt. Węgry są przeciwne, podobnie jak Polska, wiązaniu wypłaty unijnych środków z praworządnością. Parlament przyjął we wtorek (14 lipca) wytyczne dotyczące Funduszu Odbudowy UE oraz unijnego budżetu. Parlamentarna większość domaga się m.in. zamknięcia wszystkich procedur z art. 7 jako warunku akceptacji Węgier dla wyżej wspomnianych propozycji. Jak w trakcie piątkowo-sobotnich negocjacji w Brukseli zachowa się premier Viktor Orban?

Węgry: Parlament nie zgadza się na powiązanie wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem zasad praworządności

Parlament przyjął we wtorek (14 lipca) wytyczne dotyczące Funduszu Odbudowy UE oraz unijnego budżetu. Parlamentarna większość domaga się m.in. zamknięcia wszystkich procedur z art. 7 jako warunku akceptacji Węgier dla wyżej wspomnianych propozycji.

MADRYT

Z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział w trakcie środowej (15 lipca) wizyty w Madrycie, że nieodpowiedzialnością byłoby nieosiągnięcie przez przywódców państw członkowskich UE kompromisu w trakcie zaplanowanego na 17 i 18 lipca szczytu Rady Europejskiej.

David Sasoli udzielił niedawno wywiadu sieci EURACTIV. Włoch przekonywał, że teraz jest najlepszy czas na reformy w Unii Europejskiej. Cała rozmowa jest dostępna poniżej. 

(EuroEFE.com)

David Sassoli: Pandemia koronawirusa to dobry moment na reformy w Unii Europejskiej / WYWIAD/

Jakie zmiany w funkcjonowaniu Unii Europejskiej postuluje dokonać w najbliższych latach przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli?

LIZBONA

Centeno z nową pracąByły minister finansów Portugalii i były przewodniczący Eurogrupy, Mário Centeno, nie czekał zbyt długo na nową pracę, po tym jak zrezygnował w czerwcu z zasiadania w rządzie Antonia Costy. Centeno został mianowany w czwartek (16 lipca) nowym szefem Banku Portugalii. Przejmie on nowe obowiązki w poniedziałek (20 lipca). 

(Maria João Pereira, Lusa.pt)

Portugalia: Przewodniczący Eurogrupy Mário Centeno odchodzi ze stanowiska

Minister finansów Portugalii Mário Centeno poddał się do dymisji. Rezygnacja ze stanowiska oznacza zmianę na czele Eurogrupy.

BERLIN

Przygotowania na drugą falę. Rząd federalny i kraje związkowe chcą w przyszłości lepiej reagować na lokalne wybuchy pandemii koronawirusa. Dlatego w czwartek doszło do porozumienia w sprawie zakazów wjazdu i wyjazdu na poziomie mniejszych jednostek administracyjnych. Możliwe będzie wprowadzanie lokalnych „lockdownów”. Co konkretnie postanowiono? Więcej o szczegółach piszemy poniżej. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy przygotowują się do drugiej fali zakażeń. "Chcemy lepiej kontrolować lokalne ogniska pandemii"

Niemiecki rząd federalny i kraje związkowe chcą w przyszłości lepiej reagować na lokalne wybuchy pandemii koronawirusa. Możliwe będzie wprowadzanie lokalnych „lockdownów”.

PARYŻ

Premier broni szefa MSW. Nowo mianowany minister spraw wewnętrznych Francji Gérald Darmanin, który jest oskarżony o dopuszczenie się gwałtu, molestowanie seksualne i nadużywanie zaufania, uzyskał publiczne poparcie prezydenta Francji Emmanuela Macrona i nowego premiera Jeana Castexa. „Pan Darmanin jest związany zasadami Republiki, tak jak wszyscy obywatele.

Od kilku dni w wielu miejscach kraju trwają protesty grup i stowarzyszeń feministycznych przeciwko ministerialnej nominacji Darmanina oraz innego z ministrów w nowym rządzie – Erica DupondMorettiego. Nowy strażnik pieczęci, jak nazywany jest we Francji minister sprawiedliwości, podpadł za krytykę ruchu #Metoo. Więcej o sylwetce nowego szefa resortu sprawiedliwości, znanego z kontrowersyjnych wypowiedzi, piszemy poniżej. 

(Anne Damiani | EURACTIV.FR)

Francja: Éric Dupond-Moretti – przeciwnik ruchu #MeToo i obrońca terrorysty. Kim jest mowy minister sprawiedliwości?

Przeciwnik ruchu #MeToo, obrońca terrorysty, bezlitośnie krytykujący francuski wymiar sprawiedliwości. Nominacja Érica Dupond-Morettiego na nowego ministra sprawiedliwości wywołała ogromne kontrowersje. Kim jest człowiek nazywany nad Sekwaną „ogrem” i „Acquittatorem”?

WIEDEŃ

Dłuższa lista. Austria wprowadziła od czwartku (16 lipca) zakaz lotów do 18 krajów. Obowiązuje on do 31 lipca i jest związany z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa. Do tej pory zakaz lotów do Austrii obowiązywał dla 8 krajów oraz włoskiego regionu Lombardia, gdzie zaczęła się pandemia koronawirusa w Europie. W myśl nowego rządowego rozporządzenia, Lombardia została usunięta z listy, jednak dodano na nią 10 kolejnych krajów.

Oznacza to, że już od czwartku przynajmniej do 31 lipca na lotnisku w Wiedniu i pozostałych austriackich portach lotniczych nie mogą lądować samoloty z następujących krajów: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chiny, Egipt, Iran, Kosowo, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania (podkreślone zostały kraje dodane do listy). Przyczyną jest większa liczba zakażeń koronawirusem w tych krajach.

W myśl nowych regulacji mogą więc oni polecieć do tego kraju, ale nie będą mieli jak wrócić, bo loty powrotne (przynajmniej do 31 lipca) będą mogły być realizowane przez linie tylko pustymi samolotami bez pasażerów. W praktyce więc dużo połączeń zostanie odwołanych.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Włochy: Dłuższe restrykcje, pogorszenie społecznych nastrojów. Spada średnia wieku zakażonych SARS-CoV-2

Włosi wszczynają śledztwo w sprawie działań WHO. Przedłużają koronawirusowe restrykcje. Jednocześnie wśród Włochów obawa przed wirusem zastępowana jest złością i bezradnością, a wiek nowych zakażonych SARS-CoV-2 uległ znacznemu obniżeniu

LUKSEMBURG

Na dłużej z maskami. Od soboty (18 lipca) do 30 września w Luksemburgu będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa w każdej sytuacji, gdy zgromadzi się co najmniej 20 osób, również w przestrzeniach zamkniętych, gdy nie uda się zagwarantować dystansu co najmniej 2 metrów między osobami. Policja nie otrzymała jednak prawa monitorowania czy mieszkańcy Luksemburga będą stosowali się do nakazu w domach lub podczas innych prywatnych okazji.

Do tej pory maski ochronne były w Luksemburgu obowiązkowe w lokalnym transporcie publicznym. W sklepach i obiektach użyteczności publicznej, takich jak muzea, należy zachować odległość minimum dwóch metrów. W hotelach i restauracjach należy nosić maskę.

(Anne Damiani | EURACTIV.com)

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

BUDAPESZT

Bez celebracji. W węgierskie święto państwowe 20 sierpnia – w Dzień św. Stefana – nie odbędą się w tym roku publiczne uroczystości, poinformował w czwartek minister kierujący kancelarią premiera Gergely Gulyas. Powodem jest pandemia koronawirusa.

Pandemia jednak stopniowo hamuje na Węgrzech. Czwartek (16 lipca) był piątym dniem z rzędu, w którym nie potwierdzono żadnego zgonu z powodu choroby COVID-19. Nadal spada też liczba aktywnych zakażeń koronawirusem.

Jednocześnie Węgry wzorem innych państw wprowadziły od środy (15 lipca) ograniczenia we wjeździe na swoje terytorium obywateli kilkunastu państw z gorszą sytuacją epidemiologiczną. Cudzoziemcy przybywający z wielu krajów bałkańskich, Ukrainy, Białorusi, a także niemal wszystkich państw pozaeuropejskich nie mają od środy prawa wjazdu na Węgry, a Węgrów przybywających z tych państw obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

Z kolei po wjeździe z 11 kolejnych państw, w tym Wielkiej Brytanii, Portugalii, Chin i USA, cudzoziemcy będą musieli przejść badanie na granicy i jeśli wystąpi podejrzenie zakażenia koronawirusem, nie będą mogli wjechać na Węgry. W przeciwnym razie muszą przejść 14-dniową kwarantannę, chyba że mają dokument potwierdzający dwa negatywne testy na koronawirusa z ostatnich pięciu dni. Obostrzenia te nie dotyczą Polski.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Koronawirus: Zaostrzenie zasad wjazdu dla obywateli niektórych krajów na Węgry. Polacy na zielonej liście

Rząd Węgier zdecydował o zaostrzeniu przepisów dotyczących wjazdu do kraju, zakazując wjazdu obywatelom wielu państw. Jakie zmiany dotyczą obywateli Polski?

ZAGRZEB

Nowe otwarcie. Prezydent Chorwacji Zoran Milanović desygnował w czwartek (17 lipca) dotychczasowego premiera, lidera centroprawicowej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) Andreja Plenkovicia na szefa rządu. HDZ zdecydowanie wygrała 5 lipca wybory parlamentarne. Więcej o szczegółach piszemy poniżej. 

(Karla Juničić, EURACTIV.hr)

Chorwacja po wyborach: Nowy "stary" premier i rząd koalicyjny

Prezydent Zoran Milanović desygnował w czwartek (17 lipca) dotychczasowego premiera Andreja Plenkovicia na szefa rządu. Jaki będzie nowy rząd Chorwacji?

LUBLANA

Wygrywa najtańszy. Rząd podpisał w czwartek (16 lipca) umowę z lokalną firmą RSteam na stworzenie aplikacji śledzącej rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Będzie ona oparta na niemieckiej Corona-Warn-App, poinformowała gazeta Delo.

RSteam był najtańszym z sześciu kandydatów, którzy złożyli oferty. Ministerstwo administracji poinformowało, że aplikacja będzie dostępna zarówno na iOS, jak i na Androidzie.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Koronawirus: Jak pandemia wpływa na przestrzeganie praw człowieka i demokracji?

We wtorek 7 lipca Komisja Europejska oraz międzynarodowa organizacja IDEA, zajmująca się wspieraniem i wzmacnianiem demokracji na świecie. Celem jest sprawdzenie czy pod pretekstem walki z pandemią rządy krajowe nie naruszają praw człowieka i podstaw demokracji.

BELGRAD | PRISZTINA

Lody przełamane? „Pierwsze spotkanie z premierem Kosowa nie należało do najłatwiejszych”, stwierdził prezydent Serbii Aleksandar Vučić. W czwartek w Brukseli kontynuowano rozmowy między Belgradem a Prisztiną pod auspicjami UE. Co udało się ustalić? Więcej o czwartkowym spotkaniu piszemy poniżej. 

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Serbia – Kosowo po czwartkowych rozmowach w Brukseli: Udało się osiągnąć "pewien postęp"

„Pierwsze spotkanie z premierem Kosowa nie należało do najłatwiejszych”, stwierdził prezydent Serbii Aleksandar Vučić. W czwartek w Brukseli kontynuowano rozmowy między Belgradem a Prisztiną pod auspicjami UE. Co udało się ustalić?