Grecki fundusz naprawczy dla faworytów rządu? / Atak na dziennikarza w Niemczech: Wiadomość od Erdogana / Briefing z Europy

Unia Europejska, Fundusz Odbudowy, Polska, Turów, pandemia, Rosja, NATO

Komisja Europejska zaakceptowała KPO Grecji w połowie czerwca. Ateny mają otrzymać około 30,5 mld euro, w tym 17,8 mld w formie dotacji bezpośrednich i 12,7 mld w formie pożyczek. / Foto via [EPA-EFE/CLEMENS BILAN]

Wątpliwości wobec greckiego funduszu naprawczego | Niemcy chcą przywództwa UE w inicjatywie Trójmorza | Litewski rząd ma rozpocząć budowę ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy z Białorusią | Szwajcaria dołącza do systemu „certyfikatów covidowych” jako pierwszy kraj spoza UE Między innymi o tym piszemy w piątkowym briefingu z Europy |

 

ATENY

Grecki fundusz wyborczy? Kilka państw członkowskich UE zwróciło się do greckiego rządu o wyjaśnienia w sprawie wyboru firm, które skorzystają z tanich pożyczek w ramach Krajowego Planu Odbudowy po pandemii finansowanego z unijnego Funduszu Odbudowy, dowiedziała się brukselska redakcja EURACTIV.

Wnioski pojawiają się po pierwszych spotkaniach technicznych na początku tego tygodnia w Radzie UE w sprawie zatwierdzenia KPO państw Unii. Zostaną one przyjęte przez ministrów finansów UE na zaplanowanym na wtorek posiedzeniu.

„Grecki plan naprawczy jest jedynym, który zostanie nieznacznie zmieniony przed wtorkiem”, powiedział anonimowo w rozmowie z EURACTIV jeden z unijnych urzędników.

Stwierdził on, że kilka państw członkowskich, na czele z Niemcami, wyraziło wątpliwości o sposób, w jaki Grecja wybiera firmy, które skorzystają z pomocy w ramach unijnych środków.

Komisja Europejska zaakceptowała KPO Grecji w połowie czerwca. Ateny mają otrzymać około 30,5 mld euro, w tym 17,8 mld w formie dotacji bezpośrednich i 12,7 mld w formie pożyczek.

Rozmówca EURACTIV poinformował, że istnieje obawa, że ​​państwo greckie nada priorytet „bezpiecznym” inwestycjom – które i tak otrzymałyby pieniądze od banków – a nie inwestycjom wysokiego ryzyka w branżach, które zostały poważnie uderzone podczas pandemii.

Dyskusja na temat udzielania pożyczek przez banki sektorowi MŚP w Grecji toczy się od dawna. Konstantinos Michalos, prezes Ateńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, powiedział niedawno, że tylko 15 tys. – 25 tys. dużych firm w Grecji, z łącznej liczby ponad 840 tys., ma dostęp do finansowania bankowego.

„Ta sytuacja musi się zmienić pod odpowiedzialnością zarówno banków, jak i państwa” – ostrzegł. Krytycy sugerują, że wiele państw członkowskich od początku było sceptycznie nastawionych do greckiego pomysłu programu pożyczkowego dla firm i teraz chce mieć pewność, że pieniądze nie zostaną przekazane w formie swoistego funduszu wyborczego dla faworytów centroprawicowego rządu Kyriakosa Mitsotakisa. Więcej o unijnym Funduszu Odbudowy poniżej. 

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Budowa silniejszej Unii. Jaka jest rola Funduszu Odbudowy?

„Jesteśmy świadkiem radykalnej zmiany w UE”, przekonuje Jan Olbrycht, deputowany do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej.

SOFIA | BERLIN

Niemcy chcą przywództwa UE w inicjatywie Trójmorza. Niemcy apelują, aby inicjatywa Trójmorza stała się częścią europejskich polityk i instrumentów inwestycyjnych, a także była zbudowana na podstawowych wartościach UE. Więcej szczegółów poniżej. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Niemcy chcą przywództwa UE w inicjatywie Trójmorza

Według prezydenta Niemiec inicjatywa powinna być osadzona w politykach unijnych.

WILNO

Litwa będzie blokować granicę z Białorusią. Litewski rząd ma rozpocząć budowę ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy z Białorusią, potwierdził w czwartek minister obrony Arvydas Anušauskas.

Mińsk zdecydował się zezwolić na migrację Białorusinów na Litwę w odpowiedzi na sankcje nałożone przez UE po tym, jak białoruskie władze zmusiły samolot Ryanair do lądowania na jej ziemi i zatrzymały blogera Ramana Pratasiewicza. Więcej o kryzysie migracyjnym na Litwie poniżej. 

(LRT.lt | tłum. | Aleksandra Krzysztoszek)

Litwa: Kolejnych 300 migrantów przeszło przez granicę z Białorusią

Coraz bardziej nasila się nielegalny ruch migracyjne przez granicę litewsko-białoruską.

BERLIN

Wiadomość od Erdogana. W Niemczech w środę (7 lipca) wieczorem doszło do ataku na mieszkającego na emigracji tureckiego dziennikarza.

Erk Acarer poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że został zaatakowany w swoim mieszkaniu w Berlinie przez ludzi, którzy pobili go pięściami i zaatakowali nożami. Zdarzenie potwierdziła miejscowa policja, która jednak nie ujawnia mediom szczegółów. Rzeczniczka policji podała jedynie, że sprawcy czekali w środę około godziny 21:50 a swoją ofiarę.

„Znam sprawców” – wyjaśnił Acarer na Twitterze. „Nigdy nie poddam się faszyzmowi” – dodał.

Inny turecki dziennikarz, Can Dündar, który także schronił się w Niemczech, ocenił, że atak na Acarera to „bezpośrednia wiadomość” od prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który chciał w ten sposób przekazać, że „Turcja może zaatakować krytykującego reżim dziennikarza nawet w Berlinie”. Dündar również został zaatakowany. Sprawca, który strzelał do niego, raniąc inną osobę w 2016 r., został ostatnio skazany w Stambule na niską karę za grożenie pistoletem i nielegalne posiadanie broni. Dündar został z kolei w 2020 r. zaocznie skazany przez turecki sąd na 27,5 roku więzienia za rzekome szpiegostwo.

W Turcji Erk Acarer oskarżany jest o ujawnienie tajemnicy państwowej. Acarer wyjechał z kraju do Berlina ze względu na groźby, które otrzymywał. Wraz z rodziną, dzięki pomocy organizacji „Reporterzy bez granic” (RSF), zamieszkał w stolicy Niemiec w 2017 r. To kolejny atak na dziennikarza w tym tygodniu. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Holandia: Znany dziennikarz śledczy postrzelony. "To bohater narodowy"

Peter R. de Vries walczy o życie po tym, jak został wczoraj postrzelony na ulicach Amsterdamu.

BERNO

Szwajcaria dołącza do systemu „certyfikatów covidowych”, jako pierwszy kraj spoza UE. Unia Europejska osiągnęła porozumienie ze Szwajcarią w sprawie wzajemnego uznawania cyfrowych certyfikatów COVID-19, poinformowała w czwartek Komisja Europejska. Krok ten ma umożliwić obywatelom Szwajcarii podróżowanie po UE oraz między UE a Szwajcarią. Szczegóły poniżej. 

(EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Szwajcaria dołącza do systemu „certyfikatów covidowych”, jako pierwszy kraj spoza UE i EOG

Krok ten ma umożliwić szwajcarskim obywatelom podróżowanie po UE oraz między UE a Szwajcarią.

WARSZAWA

Polska niezadowolona. Wczoraj ruszyła kolejna runda negocjacji polsko-czeskich w sprawie kopalni Turów. Według „Dziennika Gazety Prawnej”, ich klimat jest fatalny. „Z naszych informacji wynika, że szef polskiego rządu przekazał Czechom nieformalny list, w którym zarzuca im niechęć do współpracy”, poinformował w czwartek (8 lipca) DGP.

„Jesteśmy głęboko rozczarowani tym, jak bardzo umowa (w proponowanym teraz kształcie – red.) różni się od tego, co zostało pierwotnie ustalone podczas spotkania 24 maja w Libercu”, miał napisać premier Mateusz Morawiecki do czeskiego premiera Andreja Babisza.

Jak ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”, list przekazano 30 czerwca, podczas szczytu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Katowicach. – Premier po prostu wziął Babisza na chwilę na bok i podsunął mu pismo – twierdzi jeden z naszych informatorów.

Jednak inny z rozmówców  „DGP” zastrzegł, że nie jest to żadna oficjalna korespondencja.

Po kolejnych (czwartkowych) rozmowach polsko-czeskich w sprawie kopalni w Turowie. Porozumienie jeszcze nie zostało osiągnięte.

„Wciąż pracujemy nad porozumieniem. Zależy nam na osiągnięciu sytuacji win-win. Podejmujemy wszelkie możliwe działania w celu zakończenia sporu z Republiką Czeską, zarówno na rzecz społeczności lokalnych, jak i zgodnie z interesem Polski, która ma być sygnatariuszem tej umowy”, powiedział po rozmowach minister klimatu Michał Kurtyka, cytowany przez PAP.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl | Mateusz Kucharczyk)

Czesi proszą KE o mediację ws. Turowa. "Polski rząd wypiera się odpowiedzialności"

Czesi zamieszkujące okolice kopalni Turów wystosowali list do unijnego komisarza Virginijusa Sinkevičiusa, domagając się włączenia przedstawicieli KE w rokowania z Polską.

Do sześciu razy sztuka. Sejm kolejny raz wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Tym razem jednak prof. Marcin Wiącek uzyskał poparcie zdecydowanej większości posłów. Za jego kandydaturą głosowało bowiem 380 posłów, przeciw było tylko troje (dwóch posłów Konfederacji i posłanka PiS), a 43 wstrzymało się od głosu. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

W szóstej próbie Sejm znów wybrał RPO. Chyba skutecznie

Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich – prof. Marcin Wiącek uzyskał poparcie zdecydowanej większości posłów.

WIEDEŃ

Austria wprowadzi do 2022 r. podatek od dwutlenku węgla? Koalicja ÖVP-Zieloni pracuje nad nowym „podatkiem ekologicznym”, który utoruje drogę do opodatkowania emisji CO2, powiedział we wtorek w parlamencie minister finansów Gernot Blümel. Podatek ma wejść w życie już w przyszłym roku.

Podatek będzie stopniowo podwyższany. Celem jest wsparcie gospodarki w dostosowaniu się do polityki rządu w zakresie ochrony środowiska i zachęcenie do przejścia na niskoemisyjne modele działalności, wyjaśnił minister.

Aby dodatkowo nie obciążać gospodarki, podnoszącej się po koronakryzysie, Blümel zapowiedział obniżki podatków dla gospodarstw domowych o niskim lub średnim dochodzie, a także dla przemysłu.

Jednocześnie podkreślił, że kurs na „zieloną” transformację, jaki obrała w ostatnich latach UE, odniesie sukces tylko wtedy, gdy uwzględni także sektor finansowy. „Potrzebujemy prywatnych inwestorów”, zwrócił uwagę. Rząd nie jest w stanie dokonać wszystkich niezbędnych inwestycji, dlatego powinien zapewnić jedynie kapitał „zalążkowy”, dodał minister.

Plany rządu nowego podatku są odpowiedzią na apele ekspertów, którzy domagali się od rządu wprowadzenia takiego środka walki ze zmianą klimatu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wypowiedział się niedawno, że podatek od emisji CO2 przyniósłby znaczne korzyści austriackiej gospodarce i znacznie pomógłby w dążeniach kraju do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Opozycja poparła ustawę o energii odnawialnej

Porozumienie jest „ogromnym krokiem w kierunku neutralności klimatycznej” – powiedziała minister klimatu Leonore Gewessler.

HAGA

Młodzi zakażają. Po dwóch tygodniach od otwarcia w Holandii ponownie zamknięto część klubów nocnych i dyskotek. To konsekwencja wzrostu zakażeń na COVID-19 w młodszych grupach wiekowych. Lokalne media donosiły o łamaniu zasad sanitarnych w popularnych miejscach rozrywki. W jednej z dyskotek zaraziła się blisko jedna trzecia – z 600 – bawiących się w niej nastolatków.

W Holandii od kilku dni notuje się szybki przyrost nowych zakażeń, głównie wśród młodych ludzi. W sumie, jak przekazał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM), ostatniej doby w ponad 17-milionowych Niderlandach wykryto 3,6 tys. przypadków COVID-19.

Dlatego dziś (8 lipca) rząd rozważy nałożenie nowych restrykcji, w tym obowiązkowego zamknięcia i odwołania wydarzeń masowych.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Holandia, Irlandia i Czechy znoszą lockdown. "Lato nie będzie jeszcze normalne"

Europa wychodzi z lockdownu. Rządy w Hadze, Dublinie i Pradze poinformowały o znaczącym rozluźnieniu obostrzeń.

LONDON | BELFAST

Wielka Brytania planuje przegląd protokołu w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej. Wielka Brytania planuje opublikować nowe plany mające na celu zmianę protokołu ws. Irlandii i Irlandii Północnej jeszcze w tym miesiącu, powiedzieli ministrowie w czwartek (8 lipca).

Protokół nie spełnia swoich celów, jakimi są zminimalizowanie wpływu na codzienne życie w Irlandii Północnej i ułatwienie handlu między Irlandią Północną w Wielką Brytanią, powiedział brytyjski minister odpowiedzialny za relacje z UE David Frost oraz sekretarz ds. Irlandii Północnej Brandon Lewis na spotkaniu zorganizowanym przez think tank Policy Exchange.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com | Martyna Kompała)

Irlandia Północna: Nowym szefem lokalnego rządu został konserwatysta Paul Givan

Będzie następcą bardziej umiarkowanej Arlene Foster.

LONDYN | OSLO | REJKJAVÍK | VADUZ

Wielka Brytania podpisała umowę handlową z Norwegią, Islandią i Lichtensteinem. Rząd Wielkiej Brytanii poinformował o podpisaniu w czwartek (8 lipca) porozumień handlowych z Norwegią, Islandią i Lichtensteinem. Uregulują one handel Wielkiej Brytanii z tymi krajami po brexicie. Tymczasem rząd w Londynie chce kryminalizować nielegalne przekroczenie kanału La Manche. Szczegóły poniżej. 

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Wielka Brytania chce kryminalizować nielegalne przekroczenie kanału La Manche

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel oświadczyła, że projekt ustawy stworzy „twardy, ale sprawiedliwy” system azylowy.

RZYM

Najmniej wydajny system sądownictwa w UE. Włochy zajęły ostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod względem skuteczności wymiaru sprawiedliwości – wynika z opublikowanej w czwartek (8 lipca) przez Komisję Europejską unijnej tabeli wyników wymiaru sprawiedliwości na 2021 r.

Tabela zawiera dane porównawcze na temat skuteczności, jakości i niezależności systemów sądowniczych wszystkich państw członkowskich. Problemem włoskiego wymiaru sprawiedliwości jest powolność w rozstrzyganiu spraw, w których średnio ponad 500 dni czeka się na pierwszy wyrok, prawie 800 na apelację i 1300 na ostateczne orzeczenie Sądu Najwyższego.

Według tabeli wyników wymiaru sprawiedliwości, kraj jest również w tyle pod względem liczby spraw w toku i liczby sędziów na 100 tys. mieszkańców. Jednocześnie Włochy znajdują się w czołówce rankingu pod względem liczby prawników. Wymiar sprawiedliwości administracyjnej również pozostaje jednym z najwolniejszych w Europie.

Za Włochami uplasowały się jedynie Malta i Portugalia. W dniu ogłoszenia raportu włoska Rada Ministrów zatwierdziła reformę procesu karnego zaproponowaną przez minister sprawiedliwości Martę Cartabię. Projekt przewiduje usprawnienie działania krajowego sądownictwa.

(Alessandro Follis i Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Włochy: Watykan domaga się zmian w prawie przeciw homofobii. Powołuje się na konkordat

„Jesteśmy państwem świeckim, a nie religijnym”, zaznaczył premier Mario Draghi. 

MADRYT

Problematyczny rosyjski samolot. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez został zmuszony do przerwania konferencji prasowej w bazie NATO na Litwie. Powodem było poderwanie się myśliwców po alarmie dotyczącym startu rosyjskiego odrzutowca wojskowego z obwodu kaliningradzkiego. Szczegóły poniżej. 

(EUROEFE | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Rosyjski samolot zakłócił konferencję prezydenta Litwy i premiera Hiszpanii

Powodem było poderwanie się myśliwców po alarmie dotyczącym startu rosyjskiego odrzutowca wojskowego z obwodu kaliningradzkiego.

LIZBONA

Bez paszportu covidowego brak wstępu do restauracji. Rząd ogłosił w czwartek (8 lipca) nowe restrykcje sanitarne wraz z nienotowanym od lutego wzrostem zachorowań na COVID-19.

Wśród nowych obostrzeń jest m.in. obowiązek posiadania paszportu covidowego w placówkach gastronomicznych w rejonach kraju najbardziej dotkniętych pandemią.

Jak poinformowała podczas konferencji prasowej w Lizbonie rzecznik rządu Mariana Vieira da Silva, posiadanie dokumentu potwierdzającego zakończenie szczepień, negatywny wynik testu lub przebycie COVID-19 wymagane będzie w restauracjach podczas weekendów.

Sprecyzowała, że obowiązek ten będzie dotyczył wnętrz placówek gastronomicznych. Dodała, że w rejonach kraju najbardziej dotkniętych przez pandemię restauracje będą musiały zostać zamknięte po 22.30.

Vieira da Silva wskazała, że w rejonach tych również wejście do hotelu będzie wiązało się z koniecznością przedstawienia paszportu covid lub zaświadczenia o braku infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Rząd Portugalii przedłużył również w czwartek do 25 lipca stan klęski żywiołowej. „Przyjęto uchwałę, która przedłuża stan klęski do 25 lipca 2021 r. i zmienia środki mające zastosowanie do niektórych gmin” – napisano w oświadczeniu wydanym po posiedzeniu rządu.

Średnia dzienna liczba przypadków COVID-19 w kraju wzrosła w ostatnim tygodniu o 54 proc., przekazał rząd, dodając, że sytuacja pandemiczna pogarsza się w całym kraju. Więcej o sytuacji epidemicznej w Portugalii poniżej. 

(Lucília Tiago, Célia Paulo, Lusa.pt | Mateusz Kucharczyk)

Portugalia: Najwięcej zakażeń koronawirusem od lutego. Wariant Delta się rozprzestrzenia

Dzienna liczba nowych zakażeń przekracza w Portugalii od pięciu dni 1,5 tys.

BUDAPESZT

Orban: Bruksela chce wysłać aktywistów LGBT do węgierskich szkół. „Bruksela chce wysłać aktywistów LGBTQ do węgierskich szkół. Nie pozwolimy na to!“, napisał na Facebooku premier Viktor Orbán w odpowiedzi na debatę w Parlamencie Europejskim, która odbyła się w środę i dotyczyła węgierskiej ustawy zakazującej „promowania i przedstawiania” homoseksualizmu wobec nieletnich. Szczegóły poniżej. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Orban: Bruksela chce wysłać aktywistów LGBT do węgierskich szkół

„Nie pozwolimy brukselskim biurokratom wpuścić aktywistów LGBTQ do naszych dzieci”, stwierdził Orban.

BUKARESZT

Minister finansów zdymisjonowany. Premier Florin Citu zdymisjonował ministra finansów Alexandru Nazare, wskazując na ogromne opóźnienia, jakie powstały w działalności ministerstwa.

Decyzja premiera wstrząsnęła kierownictwem Partii Narodowo-Liberalnej (PNL), a jej przewodniczący Ludovic Orban powiedział, że Citu „nie ma zielonego światła”, żeby zwolnić ministra.

Zarówno on jak i rumuński premier ubiegają się o stanowisko szefa PNL i starają się zebrać jak największe poparcie wśród członków ugrupowania. Nazare jest drugim ministrem odwołanym przez premiera Citu, od momentu powołania jego rządu pod koniec grudnia 2020 r. Wówczas dymisja ministra zdrowia doprowadziła do poważnego kryzysu w koalicji rządzącej. Więcej o rumuńskim rządzie poniżej. 

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Rumunia ma nowy rząd. W jego składzie jest tylko jedna kobieta

Rumunią nadal rządzić będzie proeuropejska centroprawica.

ZAGRZEB

Robotaxis wkrótce w Zagrzebiu. Rimac Automobili opracowuje projekt autonomicznych pojazdów, robotaxis, a jeśli się powiedzie, pierwsze z nich mogą być testowane w Zagrzebiu w 2024 r. Mate Rimac, właściciel Rimac Automobili niedawno stał się głównym udziałowcem koncernu Bugatti.

Rimac, jest nazywany przez agencję Bloomberg „Europejskim Elonem Muskiem”. Rimac spotkał się w czwartek z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Komisja Europejska zaakceptowała w czwartek Krajowy Plan Odbudowy Chorwacji po kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19. Jest to krok w kierunku wypłacenia temu krajowi 6,3 mld euro dotacji w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności w latach 2021–2026.

Szefowa Komisji odwiedziła także fabrykę należącą do koncernu Rimac, która opracowuje projekt pojazdów autonomicznych. Tymczasem Europa ma pierwszy komputer kwantowy. Szczegóły poniżej. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | Mateusz Kucharczyk)

Europa ma pierwszy komputer kwantowy. Czas na "suwerenność technologiczną i cyfrową"

Komputery kwantowe mają pozwolić osiągnąć przełom w wielu dziedzinach od medycyny po badania kosmiczne czy sztuczną inteligencję.

BELGRAD

Orban: Serbia kluczem do stabilności na Bałkanach Zachodnich. Serbia jest kluczem do stabilności na Bałkanach Zachodnich, powiedział w czwartek (8 lipca) w Belgradzie premier Węgier Victor Orban. Szczegóły poniżej. 

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Martyna Kompała)

Orban: Serbia kluczem do stabilności na Bałkanach Zachodnich

„Dopóki Serbia nie będzie zintegrowana, dopóty Bałkany Zachodnie nie będą zintegrowane”, powiedział węgierski premier.

LUBLANA

Słowenia przekaże ćwierć miliona dawek AstraZeneca do Egiptu. Rząd zdecydował, że Słowenia przekaże 500 tys. euro na globalną inicjatywę COVAX mającą na celu zapewnienie równego dostępu do szczepionek przeciw COVID oraz 250 tys. dawek szczepionki AstraZeneca dla Egiptu.

Darowizna dla Egiptu, która zostanie przekazana na mocy trójstronnego porozumienia między Słowenią, Egiptem i AstraZeneca, następuje po tym, jak kraj ten wezwał pomoc ze względu na złą sytuację epidemiologiczną, wyjątkowo niski wskaźnik szczepień i brak szczepionek.

Rząd powiedział, że w interesie Słowenii jest zaszczepienie jak największej liczby osób poza granicami kraju, aby osiągnąć procent odporności zbiorowej na świecie, zwłaszcza w krajach, do których Słoweńcy dużo podróżują jako turyści lub w interesach, takich jak Egipt.

(Sebastijan R. Maček | STA)