Historyczne spory staną na drodze Macedonii Płn. do UE?

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Trudna historia na drodze Macedonii Północnej do Unii Europejskiej. Czechy odmrażają komunikację międzynarodową. Viktor Orban domaga się przeprosin od członków Europejskiej Partii Ludowej. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

Cel osiągnięty. Kiedy w kwietniu przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ogłaszała zorganizowanie w formie on-line konferencji darczyńców, zapowiedziała, że celem jest uzbieranie 7,5 mld euro. Cel udało się zrealizować niemal w całości. Darczyńcy zobowiązali się przekazać 7,4 mld euro. Do współpracy nie udało się jednak Unii Europejskiej namówić Stanów Zjednoczonych.

Niemal całą zaplanowaną kwotę udało się zebrać podczas zorganizowanej przez Komisję Europejską konferencji darczyńców na rzecz opracowania dostępnej dla całej ludzkości szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Konferencja darczyńców: KE zebrała 7,4 mld euro na szczepionkę na koronawirusa

Niemal całą zaplanowaną kwotę udało się zebrać podczas zorganizowanej przez Komisję Europejską konferencji darczyńców na rzecz opracowania dostępnej dla całej ludzkości szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2.

SOFIA

Urazy z przeszłości. Wszystko wskazuje na to, że Bułgaria może zawetować rozpoczęcie rozmów akcesyjnych Macedonii Północnej z UE. Powodem jest  brak postępów w pracach dwustronnego komitetu złożonego z historyków, którzy są odpowiedzialni za opracowanie najtrudniejszych kart ze wspólnej historii obu państw. 

„Jeśli komisja historyczna nie wznowi pracy do czerwca, a władze w Skopje nadal będą fałszowały historię, Bułgaria nie zgodzi się na rozpoczęcie rozmów przedakcesyjnych UE z Macedonią Północną”, powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego i członek partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB; EPL) premiera Bojko Borysowa, Andrey Kovatchev w rozmowie z bułgarską redakcją EURACTIV.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Macedonia Płn. skończyła spór z Grecją. Teraz zacznie z Bułgarią?

Premier Bułgarii Bojko Borysow ostrzegł Macedonię Północną przed stosowaniem „antybułgarskiej retoryki”. Wezwał też rząd macedoński do zaprzestania zawłaszczania historii Bułgarii.
 

Chcąc rozwijać dobre relacje zapoczątkowane podpisaniem w 2018 r. układu o dobrym sąsiedztwie, Macedonia Północna i Bułgaria powołały wspólną komisję do …

PRAGA

Czechy odmrażają komunikację międzynarodową. Władze zapowiedziały, że w ramach łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, począwszy od 11 maja, wznowione zostanie kursowanie międzynarodowych pociągów i uruchomione zostaną znowu połączenia autobusowe z zagranicą.

Do pracy wraca powoli lotnisko w Pradze. „Dzisiaj linie KLM wznowiły działalność na trasie Praga-Amsterdam. Na początku będzie kursował jeden samolot dziennie”, poinformowały w poniedziałek (4 maja) służby prasowe lotniska. Drugim przewoźnikiem jest Eurowings z bezpośrednią trasą do Düsseldorfu.

Od przyszłego tygodnia pracownicy sezonowi z krajów spoza UE, pracownicy opieki zdrowotnej i pracownicy socjalni z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa będą mogli przyjeżdżać do Czech. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy: Spór o pomnik z Rosją z wątkiem sensacyjnym w tle

Czechy nie wykluczają przekazania pomnika sowieckiego marszałka Iwana Koniewa Rosji.

BUDAPESZT

Żądanie przeprosin. Premier Węgier Viktor Orban wystosował list do szefów partii członkowskich Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Poinformował w nim, że oczekuje przeprosin od tych, którzy przyłączyli się do rozprzestrzeniania „fake newsów” o Węgrzech w kontekście przyjętej przez parlament 30 marca ustawy na czas walki z epidemią koronawirusa, w ramach której przewidziano zawieszenie niektórych ustaw oraz dopuszczono możliwość rządzenia przez rząd dzięki dekretom.

Orban oświadczył, że trwa bezprecedensowy atak i kampania dezinformacyjna przeciwko Węgrom. Jak podkreślił, zarówno on, jak i jego kraj były wcześniej niesprawiedliwie atakowane, ale obecny atak jest „najpodlejszy i najbardziej cyniczny”.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry i koronawirus: Viktor Orban z nowymi szerokimi uprawnieniami

Węgierski parlament przyznał premierowi tego kraju nowe szerokie uprawnienia na czas pandemii koronawirusa.

BELGRAD

Wybory w dzień po letnim przesileniu. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić powiedział w poniedziałek (4 maja), że wybory parlamentarne odbędą się 21 czerwca. Początkowo wybory zaplanowano na 26 kwietnia, ale zostały one przełożone z powodu epidemii koronawirusa. Tego samego dnia odbędą się także wybory samorządowe. 

(EURACTIV.rs)

Serbia zdecydowanie walczy z koronawirusem

Serbia to kraj, który jako jeden z pierwszych w Europie wprowadził stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa. Jak w tym kraju wygląda walka patogenem?

 

Prezydent Aleksandar Vuczić ogłosił stan wyjątkowy już 15 marca. W całym kraju zamyknięto szkoły, przedszkola, uniwersytety …

MADRYT

Faza „0”. W ramach rządowego planu „odmrażania” gospodarki małe sklepy niespożywcze o powierzchni poniżej 400 metrów kwadratowych i salony fryzjerskie zostały otwarte w poniedziałek (4 maja) po raz pierwszy od wprowadzenia stanu alarmu epidemicznego 14 marca. 

Sklepy muszą przestrzegać ścisłych reguł. Aby zrobić w nich zakupy, trzeba się wcześniej umówić na wizytę (poprzez e-mail lub telefonicznie). Dla seniorów zarezerwowano specjalne godziny, które pokrywają się z czasem przeznaczonym dla najstarszych Hiszpanów na codzienne spacery: 10-12, 19-20. 

(EFE)

Koronawirus: Hiszpania na drodze do „nowej normalności”

Premier Pedro Sanchez ogłosił plan łagodzenia restrykcji związanych z epidemią koronawirusa.

BERLIN

Ilu jest zarażonych Niemców? Z badań naukowców z Uniwersytetu w Bonn wynika, że rzeczywista liczba zarażonych koronawirusem w Niemczech może być nawet 10-krotnie większa niż oficjalna.

Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w całych Niemczech może sięgać nawet 1,8 mln osób, stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Bonn pod przewodnictwem wirusologa prof. Hendrika Streecka. Wyniki ich analiz opublikowano w poniedziałek (4 maja).

Z oficjalnych danych Instytutu im. Roberta Kocha (IRK) wynika, że do niedzieli (3 maja) liczba zakażeń kornawirusem wyniosła w Niemczech 163 tys. Zmarło 6,7 tys. osób.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy przedłużają restrykcje, ale część z nich łagodzą

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała przedłużenie większości epidemicznych obostrzeń do 3 maja.

WARSZAWA

Inny wariant mile widziany. PiS wycofuje się z wyborów korespondencyjnych wyznaczonych na 10 maja. Ma nawet rozważać dymisję prezydenta, żeby uzyskać w ten sposób możliwość ponownego rozpisania wyborów.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Niesłabnąca epidemia. Polska znalazła się wśród trzech państw UE, w których pandemia koronawirusa wciąż jeszcze nie słabnie – wynika z informacji przekazanych przez dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andreę Ammon. W zdecydowanej większości unijnych państw unijna agencja zaobserwowała jednak wyraźny spadek zakażeń.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Polska jednym z trzech państw UE z niesłabnącą epidemią 

W których państwach UE pandemia również nie słabnie?

WIEDEŃ

Aplikacyjny dwugłos. Do tej pory rząd wielokrotnie obiecywał, że austriacka aplikacja do śledzenia koronawirusa, opracowana przez Czerwony Krzyż, pozostanie dobrowolna. W poniedziałek Antonella Mei-Pochtler, bliska doradczyni kanclerza Sebastiana Kurza (ÖVP), powiedziała w wywiadzie dla „Financial Times”, że w projekt ustawy dotyczącej aplikacji zawiera zapis o zobligowaniu turystów odwiedzających Austrię do jej zainstalowania. „Może to być warunek wjazdu do kraju”.

W kilka godzin później Ministerstwo Zdrowia zaprzeczyło, że taki pomysł kiedykolwiek był omawiany, i podkreśliło, że korzystanie z aplikacji pozostanie dobrowolne.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Czy smartfony pomogą w walce z koronawirusem?

Koronawirus dotknął już ponad milion osób na całym świecie. Wiele państw już stosuje lub opracowuje zaawansowane narzędzia do walki z rozprzestrzenianiem się epidemii.

PARYŻ

Postępowanie nieprzyzwoite? Amazon – amerykański gigant sprzedaży internetowej – został zmuszony przez francuski sąd do ograniczenia działalności podczas epidemii koronawirusa. Nastąpiło to po tym, jak związki zawodowe informowały, że bezpieczeństwo pracowników w magazynach Amazona we Francji nie jest zagwarantowane w wystarczający sposób.

Po wyroku sądu w Nanterre Amazon bezskutecznie ubiegał się o pomoc ze strony państwa francuskiego dla 10 tys. pracowników. Chodzi o program częściowego bezrobocia, w ramach którego rząd dopłaca do pensji pracowników, aby przedsiębiorcy nie likwidowali miejsc pracy. Już ponad 10 mln pracowników znalazło się w takiej sytuacji. 

Największe francuskie centrale związkowe uznały żądanie Amazona za „nieprzyzwoite”, biorąc pod uwagę, że firma nie przerwała pracy w innych magazynach w Europie.

W kwietniu kilka dużych firm francuskich, takich jak Hermès, Axa i Société Générale, poinformowało, że nie będą ubiegać się o rządowe wsparcie. Decyzje z zadowoleniem przyjęła minister pracy Muriel Pénicaud.

(EURACTIV.FR)

Koronawirus: Francuski sąd zmusza Amazona do ograniczenia działalności

Sąd w Nanterre orzekł, że francuski oddział Amazona narażał zdrowie pracowników. Szwedzcy naukowcy apelują do rządu o zmianę strategii walki z koronawirusem. Kolejne kraje, zapowiadają luzowanie społecznych ograniczeń. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

RZYM

Gender balance. Włoski premier Giuseppe Conte zapowiedział uwzględnienie zachowania równowagi płci w grupie ekspertów powołanej przez rząd w celu wyprowadzenia kraju z koronakryzysu.

Początkowo w grupie znalazły się zaledwie 4 kobiety na łączną liczbę 17 ekspertów. Decyzja rządu spotkała się z krytyką m.in. 16 senatorek, które napisały list otwarty do szefa rządu opublikowany w „Corriere della Sera”.

A jak sprzedaż rowerów? Według Ministerstwa Transportu w marcu sprzedaż samochodów spadła we Włoszech o 97,55 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. W pierwszych czterech miesiącach br. liczba rejestracji nowych samochodów wyniosła 351 611, co oznacza spadek o 50,69 proc. w porównaniu do danych z ub. roku. 

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

Koronawirus bodźcem do zielonej odbudowy Europy: 650 km nowych ścieżek rowerowych w Paryżu

W czasie walki z pandemią wiele miast zaczyna już myśleć o zielonej przyszłości

ATENY

Greckie wakacje dla koronaprymusów? Rząd pracuje nad szeregiem środków mających na celu wsparcie greckiego sektora turystyki i uratowanie sezonu letniego. Ateny badają możliwość zawierania umów międzypaństwowych z krajami, które mają dobre wyniki w kontrolowaniu pandemii, takimi jak Izrael, Cypr i Austria. Według gazety „Kathimerini” umowy będą dotyczyć sposobu, w jaki ich obywatele będą podróżowali do Grecji.

(Sarantis Michalopoulos)

ZAGRZEB

Od następnego poniedziałku (11 maja) hotele i ośrodki w regionie chorwackiej Istrii w zachodniej Chorwacji (najbliżej granicy z Włochami) będą mogły zostać otwarte. Usługi turystyczne będą przywracane stopniowo, w zależności od tego, kiedy zostanie otwarta granica państwa oraz od potrzeb rynku. Zmiany są efektem poniedziałkowych ustaleń powziętych podczas wideokonferencji Komisji Turystyki.

(Karla Junicic | EURACTIV.hr)

Koronawirus: Grecja i Cypr chciałyby latem przyjąć pierwszych zagranicznych turystów

Oba kraje już od jutra (4 maja) znoszą pierwsze epidemiczne restrykcje. Na razie liberalizacja nie dotyczy jeszcze lokali gastronomicznych czy hoteli, ale Grecy i Cypryjczycy liczą na to, że ten sezon turystyczny nie jest jeszcze stracony.

HELSINKI

Rosyjskie weto. Ewentualne przystąpienie Finlandii do NATO miałoby negatywne konsekwencje dla stosunków dwustronnych z Rosją, wynika z badania zleconego przez poprzedni rząd Finlandii.

Badanie „Govorit Moskva – Mówi Moskwa” – opublikowane w poniedziałek (4 maja) – zamówiono w 2019 r. Jest ono w dużej mierze oparte na rosyjskich źródłach i obejmuje rozmowy z przedstawicielami rosyjskich władz.

Z badania wynika, że Finlandia nie jest postrzegana w Rosji jako ważne państwo członkowskie UE. „Rosyjscy przywódcy nie wierzą, że argumenty Kremla kierowane do Brukseli [powinny] docierać do unijnych instytucji via Helsinki, ani że Finowie przyczynią się do polepszenia relacji Rosji z Zachodem”, napisano w raporcie. 

Badanie sugeruje, że przystąpienie Finlandii do NATO i umożliwienie Sojuszowi Północnoatlantyckiemu na obecność na fińskiej ziemi jest postrzegane w Moskwie jako zagrożenie.

Kraje bałtyckie: Estonia, Łotwa i Litwa są członkami NATO, ale Szwecja i Finlandia są z NATO związane jedynie partnerstwem strategicznym.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Koronawirus: Jakie konsekwencje dla NATO?

NATO od kilku dekad rozwija mechanizmy zarządzania kryzysowego, w tym także na wypadek katastrof naturalnych, kryzysów humanitarnych czy pandemii.

BRATYSŁAWA

2 w 1. Słowacja połączy dwa etapy znoszenia restrykcji przyjętych na czas epidemii koronawirusa w jeden dzięki dobrej sytuacji epidemiologicznej, powiedział w poniedziałek (4 maja) premier Igor Matovič.

Pierwotnie dwa kolejne etapy luzowania restrykcji i odmrażania gospodarki miały dzielić dwa tygodnie przerwy. Od środy (6 maja) sklepy i usługi – będą ponownie otwarte – koniecznie z zachowaniem dystansu społecznego. 

Otwarte będą także restauracje, które dysponują miejscami na świeżym powietrzu. Kawiarnie i centra handlowe pozostaną zamknięte. Wciąż zakazane pozostają wydarzenia kulturalne oraz sportowe.

Szkoły i przedszkola również pozostaną zamknięte, ponieważ stanowią „zbyt duże ryzyko dla rozprzestrzeniania się wirusa”.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Koronawirus: Jak Słowacja radzi sobie z pandemią?

W ciągu całego tygodnia Słowacy odnotowali zaledwie kilka nowych zachorowań

BUKARESZT

Nowy tryb. Rumunia nie wydłuży stanu wyjątkowego, który wygasa 14 maja, ale zastąpi go stanem alarmowym. Chociaż zmiana pozwoli na łagodne złagodzenie ograniczeń, obywatele nadal nie będą mogli podróżować w grupach większych niż trzy osoby, powiedział prezydent Klaus Iohannis.

Od 15 maja, pod pewnymi warunkami, takimi jak noszenie masek ochronnych, ponownie otwarte zostaną salony fryzjerskie, muzea i gabinety dentystyczne. Obiekty sportowe będą otwarte tylko dla profesjonalistów, ponieważ dozwolone będą wyłącznie indywidualne zajęcia fizyczne.

(EURACTIV.ro)

Rumunia przełoży z powodu koronawirusa jesienne wybory parlamentarne?

Władze Rumunii rozważają przełożenie z powodu pandemii koronwirusa wyborów parlamentarnych. Są one zaplanowane na koniec listopada lub początek grudnia.