Szczyt UE-USA. Mieszanie szczepionek we Włoszech. Propozycja ws. Turowa / STOLICE

UE, unia europejska, USA, Biden, Bruksela, Waszyngton, Chiny, Rosja, Big Tech, cła, handel, WTO

Z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem spotkają się dziś (15 czerwca) przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel. Współpraca gospodarcza, spory handlowe, walka z pandemią oraz relacje z Rosją i Chinami są wśród zaplanowanych tematów spotkania. / Foto via [EPA-EFE/NEIL HALL/INTERNATIONAL POOL]

Po szczycie G7 oraz NATO czas na szczyt UE-USA. Włochy zezwalają na mieszanie szczepionek. Czesko-polski spór o kopalnię Turów wszedł w nową fazę. Minister zdrowia Niemiec opowiada się za stopniowym znoszeniem obowiązku stosowania masek ochronnych. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

BRUKSELA

Po szczycie G7 oraz NATO czas na szczyt UE-USA. Z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem spotkają się dziś (15 czerwca) przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel. Współpraca gospodarcza, spory handlowe, walka z pandemią oraz relacje z Rosją i Chinami są wśród zaplanowanych tematów spotkania.

To pierwszy szczyt Unia-USA od 2014 r. i pierwsza wizyta amerykańskiego prezydenta w europejskich instytucjach od 2017 r. Po czasach trudnej współpracy z Donaldem Trumpem Wspólnota liczy na poprawę relacji transatlantyckich. Na razie jednak przeważa nieskrywane rozczarowanie dotyczące braku zakończenia przez amerykańską administrację sporów handlowych – braku zniesienia ceł na importowaną stal i aluminium.

Ale w relacjach transatlantyckich wciąż nie brakuje innych spornych spraw, w tym m.in. podejścia do Chin.

Po tym, jak w ostatnich dniach przywódcy państw G7 i NATO wydali mocne oświadczenia wobec Pekinu, przywódcy UE wraz z Bidenem mają zobowiązać się „odnowić partnerstwo transatlantyckie, ustalić Wspólną Agendę Transatlantycką na erę postpandemiczną i zobowiązać się do regularnego dialogu w celu podsumowania postępu”, wynika z projektu komunikatu ze szczytu USA-UE, do którego dotarła redakcja EURACTIV. 

(Alexandra Brzozowski and Aneta Zachová | EURACTIV.com and EURACTIV.cz)

Szczyt NATO: Sojusz ostro o Chinach i Rosji. Relacje z Moskwą "najgorsze od zimnej wojny"

„Rosnące wpływy Pekinu stanowią wyzwanie dla bezpieczeństwa Sojuszu”, ostrzegał szef NATO Jens Stoltenberg.

 

RZYM

Włochy zezwalają na mieszanie szczepionek. Osoby w wieku poniżej 60 lat, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 szwedzkiego koncernu AstraZeneca, będą miały możliwość otrzymania szczepionki innego koncernu jako drugiej dawki, zdecydowała w poniedziałek Narodowa Agencja Leków (Aifa).

Dzieje się tak po wprowadzeniu nowych zaleceń dotyczących stosowania szczepionek przeciwko koronawirusowi we Włszech. Władze zaleciły, aby nie stosować preparatów AstraZeneca i Johnson & Johnson dla osób poniżej 60 roku życia.

W ubiegłym tygodniu w Genui zmarła 18-latka, która 25 maja została zaszczepiona przeciw SARS-CoV-2 preparatem AstraZeneca. Przeszła operację w celu usunięcia zakrzepu i zatrzymania krwotoku mózgowego. Wówczas w kraju na nowo rozgorzała dyskusja na temat konieczności zmiany strategii szczepień preparatem AstraZeneca.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

PRAGA

Czas na rozmowy. Czesko-polski spór o kopalnię Turów wszedł w nową fazę. Republika Czeska wysłała do Polski projekt umowy międzyrządowej w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów.

Poinformował o tym wczoraj w mediach społecznościowych minister środowiska Richard Brabec. W najbliższy czwartek (17 czerwca) mają rozpocząć się międzyrządowe negocjacje. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Kopalnia Turów: Czechy przedstawiły Polsce projekt porozumienia. Czas na negocjacje

Czesko-polski spór o kopalnię Turów wszedł w nową fazę.

 

BERLIN

Co z maskami? Przy spadającej liczbie zachorowań, powinniśmy przyjąć podejście etapowe: w pierwszym kroku można zrezygnować z obowiązku noszenia masek na zewnątrz, zaproponował wczoraj (14 czerwca) minister zdrowia Jens Spahn.

Po raz pierwszy od ponad ośmiu miesięcy władze sanitarne w Niemczech zgłosiły do Instytutu Roberta Kocha (RKI) mniej niż 1000 nowych zakażeń koronawirusem w ciągu jednego dnia. Minister zdrowia opowiada się za stopniowym znoszeniem obowiązku stosowania masek ochronnych.

Noszenie masek jest nadal zalecane nawet bez obowiązku ich stosowania, na przykład podczas podróży lub spotkań w pomieszczeniach zamkniętych, podkreślił Spahn.

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de) 

Niemcy: Jesienią najstarsi mieszkańcy otrzymają trzecią dawkę szczepionki na koronawirusa

Trzecią, przypominająca dawkę niemiecka kanclerz Angela Merkel nazwała „szczepieniem odświeżającym”

 

PARYŻ

Maski raczej zostaną. Tymczasem we Francji noszenie maseczek w transporcie pozostanie tego lata obowiązkowe, poinformował wczoraj (14 czerwca) minister ds. transportu Francji Jean-Baptiste Djebbari.

„Jeśli wszystko pójdzie dobrze, 30 czerwca zniesiemy szereg ograniczeń”, zapowiedział natomiast dyrektor generalny ds. zdrowia Jerome Salomon zapytany przez dziennikarzy RTL o koniec obowiązku noszenia masek na zewnątrz tego lata.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

WHO i UNICEF apelują: Zamiast szczepić nastolatków, zamożniejsze kraje powinny przekazać szczepionki na COVAX

Ma to związek z opóźnieniem dostaw z Indii a także zatwierdzaniem szczepień dla młodszych grup wiekowych.

WIEDEŃ

Nowy partner ws. polityki migracyjnej. Minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg spotkał się wczoraj (14 czerwca) ze swoim maltańskim odpowiednikiem Evaristem Bartolo w Valletcie, aby omówić politykę migracyjną i sytuację w Libii. Szefowie dyplomacji obu państw zgodzili się, że nie powinni czekać na wspólną unijną politykę azylową i migracyjną w celu rozwiązania kryzysu na Morzu Śródziemnym.

„Próżne wydaje się uciekanie do rozwiązań, które już zawiodły”, powiedział minister spraw zagranicznych Malty, dodając, że „należy wyjść poza system relokacji imigrantów i zająć się podstawowymi przyczynami”.

Schallenberg podkreślił, że chociaż propozycja pakietu migracyjnego UE zawiera ważne elementy, „nie powinno się czekać na osiągnięcie konsensusu” – trudnego do osiągnięcia jego zdaniem – w polityce migracyjnej.

Oba kraje potwierdziły chęć współpracy na rzecz pokoju w Libii. „Unia Europejska i jej państwa członkowskie muszą zaoferować niezbędne wsparcie, aby utrzymać pokój w Libii dla dobra narodu libijskiego”, podkreślił Bartolo.

Malta poszukuje obecnie sposobów współpracy z władzami Libii w celu powstrzymania przepływów migracyjnych.

„Nie ma praktycznej alternatywy”, powiedział Bartolo, podkreślając, że „należy udzielić większego wsparcia rządowi libijskiemu, aby nie tylko powstrzymać łodzi z imigrantami dopływającymi do Malty czy Włoch”.

W ostatnich dniach Austria próbowała zawrzeć sojusze w sprawie migracji. Po opowiedzeniu się po stronie Danii w sprawie kontrowersyjnej ustawy migracyjnej austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer spotkał się w niedzielę ze swoim greckim odpowiednikiem, aby znaleźć wspólną linię w sprawie migracji.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de)

Trybunał Obrachunkowy UE: Frontex nie wypełnia swoich obowiązków

Frontex skrytykowano za brak skuteczności.

 

WARSZAWA

Ad calendas graecas? Trybunał Konstytucyjny odwołał zaplanowaną na wtorek (15 czerwca) rozprawę w sprawie konstytucyjności prawa unijnego.

Chodzi o zbadanie, czy zarządzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nakazujące zawieszenie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest zgodne z polską konstytucją. Szczegóły poniżej. 

(Kinga Wysocka | EURACTIV.pl)

BRATYSŁAWA

Policja prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego importu odpadów z Włoch i Polski. Policja bada pięć przypadków nielegalnego importu odpadów na Słowację z Włoch i Polski. Według rzecznika policji odpady w ilości kilkudziesięciu ton trafiają do budynków rolniczych i przemysłowych, gdzie są nielegalnie składowane. Jednak w wielu przypadkach odpady były znajdowane poza miejscem składowania.

Przypadki nielegalnego importu odpadów miały miejsce w trzech z ośmiu regionów Słowacji. „Śledztwo sugeruje, że takie odpady mogą znajdować się również w innych regionach”, powiedział rzecznik policji Michal Slivka.

Policja zamierza przeprowadzić intensywne kontrole w tej sprawie, zwłaszcza na przejściach granicznych.

W ostatnim czasie szef policji ekologicznej Mário Kern i minister środowiska Ján Budaj zwrócili uwagę na nielegalnie wwożone odpady z zagranicy. Wezwali obywateli do zwracania uwagi na ciężarówki z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi i zgłaszania podejrzanych pojazdów policji lub Zielonej Linii Ministerstwa Środowiska.

„Często zdarza się, że ciężarówki z zagranicy przyjeżdżają do małych miejscowości”, stwierdził Kern, zauważając, że policja wie o takich pojazdach z rejestracjami słoweńskimi, austriackimi, chorwackimi, włoskimi oraz węgierskimi.

Według ministra Budaja w ostatnich miesiącach nasilił się nielegalny eksport szkodliwych odpadów na Słowację. „Jeśli nie zwrócimy na to uwagi, Słowacja stanie się wysypiskiem Europy”, zaznaczył.

(Lucia Yar | EURACTIV.sk)

Koronawirus: Słowacja rozpoczęła podawanie rosyjskiej szczepionki Sputnik V

Wcześniej spór o zakup rosyjskich szczepionek doprowadził do rekonstrukcji rządu.

 

BUKARESZT

Intensyfikacja relacji. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis, który odbył dwie krótkie rozmowy ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Joe Bidenem na marginesie szczytu NATO w Brukseli, powiedział, że zaprosił prezydenta USA do odwiedzenia Rumunii.

Iohannis zaznaczył po poniedziałkowym szczycie, że odbył dwie krótkie rozmowy z przywódcą USA, pierwszą w towarzystwie prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Iohannis wyjaśnił, że wraz z prezydentem Dudą chcieli wyrazić wdzięczność za udział Bidena w niedawnym szczycie tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9).

Druga rozmowa miała miejsce pod koniec szczytu, kiedy rumuński prezydent zaprosił swojego amerykańskiego odpowiednika do Rumunii.

„Powiedziałem mu, że chcę kontynuować rozpoczęte przez nas w 2015 r. relacje, gdy prezydent Biden był jeszcze wiceprezydentem USA. Dodałem, że chcę wzmocnić strategiczne partnerstwo między Rumunią a Stanami Zjednoczonymi. Prezydent zgodził się na próbę zorganizowania spotkania i po raz kolejny zapewnił, że jest bardzo oddany naszemu partnerstwu”, powiedział po szczycie Iohannis.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Rumunia: Dziś Szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki. Weźmie w nim udział Joe Biden

Bukareszteńska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO.