Breton: Bez unijnego wspólnego rynku krajowe gospodarki wpadną w tarapaty

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego przypomina o korzyściach płynących z unijnego wspólnego rynku. W Polsce Izba Dyscyplinarna SN wraca do pracy – wbrew decyzji TSUE. Dziś wideoszczyt Unia Europejska – Bałkany Zachodnie. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

W obronie jednolitego rynku. „Rynek wewnętrzny UE ma sens tylko wtedy, gdy uratujemy gałęzie przemysłu we wszystkich państwach członkowskich. Wszyscy płyniemy na tej samej łodzi. Tą łodzią jest Europa”, podkreślił w rozmowie z grecką MEGA TV i portugalskim „Expresso” unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

„Podam przykład. Dzięki wspólnemu rynkowi Niemcy eksportują 50 proc. swojej produkcji. Brak wspólnego rynku oznacza śmierć niemieckiego przemysłu”, podkreślił Francuz. „Podobnie jest w Holandii, gdzie za pomocą eksportu sprzedaje się 60 proc. krajowej produkcji. Bez wspólnego rynku, holenderski przemysł umrze”, zwrócił uwagę Breton.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Fejk Tygodnia: UE nie ma prawa ingerować w zmiany w polskim sądownictwie

Unia Europejska nie ma uprawnień, aby oceniać reformy w sądownictwie w państwach członkowskich. Jak mantrę powtarza to od miesięcy polski rząd. I nie ma racji.

ZAGRZEB

Deklaracja zagrzebska. Perspektywa europejska, zaangażowanie krajów Bałkanów Zachodnich w Unię Europejską i współpraca w sprawie walki ze skutkami koronakryzysu są kluczowymi elementami deklaracji zagrzebskiej, która zostanie przyjęta podczas centralnego wydarzenia chorwackiej prezydencji w Radzie UE. Dziś (6 maja) po południu rozpocznie się wideoszczyt UE z krajami Bałkanów Zachodnich.

Minister spraw zagranicznych Gordan Grlic Radman przypomniał we wtorek (5 maja), że Macedonia Północna i Albania otrzymały zielone światło w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z UE, co według ministra jest „wielkim chorwackim sukcesem”.

Grlic Radman powiedział, że Chorwacja zamierza organizować szczyty integracji europejskiej co dwa lata.

(Karla Junicic, EURACTIV.hr)

Chorwacka prezydencja w UE: Nie tylko rozszerzenie na Bałkany Zachodnie

„W styczniu Chorwacja przejmuje prezydencję w Radzie UE i wyjdzie z własną propozycją nowego budżetu unijnego. Chcemy, aby znalazło się więcej środków na politykę spójności i Wspólną Politykę Rolną” – mówi w rozmowie z EURACTIV minister spraw zagranicznych Chorwacji Gordan Grlić-Radman.

 

 

Zoran …

WARSZAWA

Senat odrzuca wybory korespondencyjne. Senat odrzucił wczoraj w całości przyjętą przez Sejm ustawę o korespondencyjnych wyborach prezydenckich. Posłowie mają głosować nad tą uchwałą Senatu dziś po południu.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Senat odrzuca wybory korespondencyjne. Jak zagłosuje Sejm?

Nad ustawą odrzuconą przez Senat dziś ma głosować Sejm

Izba znowu działa. Kamil Zaradkiewicz, którego prezydent Andrzej Duda mianował od pierwszego maja na tymczasowego I prezesa Sądu Najwyższego, wbrew decyzji TSUE przywrócił wczoraj do działania Izbę Dyscyplinarną SN.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Izba Dyscyplinarna SN wznawia prace wbrew decyzji TSUE

Jakie to będzie miało konsekwencje?

BERLIN

Druga fala. We wtorek (5 maja) premier Bawarii Markus Söder (CSU) przedstawił plany ponownego otwarcia landowych restauracji i hoteli. Od 18 maja restauracje będą mogły wznowić obsługę na świeżym powietrzu. Wewnątrz budynków od 25 maja. Hotele mogą zostać ponownie otwarte od 30 maja.

W środę (6 maja) dojdzie do kolejnej wideokonferencji kanclerz Angeli Merkel z premierami krajów związkowych. Obecny wskaźnik reprodukcji wirusa w Niemczech jest szacowany na 0,7. Oznacza to, że każdy zakażony przenosi patogen statystycznie na 0,7 osoby. 

Jednak Instytut Roberta Kocha (RKI) ostrzega przed drugą falą zachorowań. Na wtorkowej konferencji prasowej (5 maja) szef RKI Lothar Wieler powiedział dziennikarzom, że Niemcy, które przeprowadziły dotychczas 2,4 mln testów, muszą zwiększyć swoje możliwości.

„Wszyscy eksperci potwierdzają, że nastąpi druga i trzecia fala zachorowań” – powiedział. Angela Merkel chce wprowadzić benchmark liczby nowych infekcji, po przekroczeniu którego należałoby przywrócić restrykcje w poszczególnych miejscowościach. Według doniesień „Bilda” na stole leży propozycja 35 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, po której ograniczenia byłyby przywracane.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Trybunał Konstytucyjny krytykuje skup obligacji przez EBC

Jakie to będzie miało konsekwencje dla unijnej gospodarki?

WIEDEŃ

Więcej niż 1 tys. … stron. Policja przekazała raport w sprawie kurortu Ischgl w Alpach. Jego objętość przekracza 1 tys. stron. Po otrzymaniu go prokurator oświadczył, że raport jest „szczegółowy i wyczerpujący” i że decyzja w sprawie wszczęcia dochodzenia w sprawie zaniedbania tyrolskich polityków nie zapadnie w tym tygodniu.

Austriacki kurort narciarski w Tyrolu został pozwany zbiorowo przez ponad 4,5 tys. osób z 40 różnych krajów świata, ale głównie europejskich. Według pozywających władze Ischgl miały dopuścić się zaniedbań i zlekceważyć koronawirusa, co doprowadziło do rozprzestrzenienia się nowego patogenu do innych krajów.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Kurort narciarski w Austrii pozwany przez tysiące ludzi za epidemię koronawirusa

Austriacki kurort narciarski w Tyrolu został pozwany zbiorowo przez ponad 4,5 tys. osób z 40 różnych krajów świata. Chodzi o możliwe lekceważenie ostrzeń o epidemii koronawirusa.

LIZBONA

Szczyt najważniejszy. Portugalia i Indie uważają, że w obecnej sytuacji międzynarodowej „szczyt UE-Indie podczas portugalskiej prezydencji w Radzie UE jest ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej”, powiedział we wtorek portugalski premier António Costa. Portugalia przejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2021 r., a jednym z dyplomatycznych celów rządu Portugalii jest właśnie zorganizowanie szczytu między Unią Europejską a Indiami. 

Wakacje w kraju. Rząd we wtorek poinformował, że firmy turystyczne odnotują w tym roku 50 proc. spadek obrotów w porównaniu do 2019 r. Rząd zaapelował do obywateli o spędzenie tegorocznych wakacji w kraju. Według najnowszych danych Narodowego Instytutu Statystyki sektor turystyczny stanowił 11,3 proc. PKB Portugalii w 2018 r.

(Pedro Morais Fonseca, Joana Haderer | Lusa.pt)

Koronawirus: Grecja i Cypr chciałyby latem przyjąć pierwszych zagranicznych turystów

Oba kraje już od jutra (4 maja) znoszą pierwsze epidemiczne restrykcje. Na razie liberalizacja nie dotyczy jeszcze lokali gastronomicznych czy hoteli, ale Grecy i Cypryjczycy liczą na to, że ten sezon turystyczny nie jest jeszcze stracony.

HELSINKI

Znoszenie restrykcji. Rząd zdecydował o stopniowym znoszeniu części restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Po dwudniowych rozmowach rządu z opozycją osiągnięto porozumienie dotyczące poluzowania obostrzeń, które były częścią – ogłoszonego 18 marca w związku z epidemią koronawirusa – stanu wyjątkowego.

Od 1 czerwca otwarte zostaną państwowe i gminne placówki kultury oraz możliwe będzie prowadzenie punktów gastronomicznych. Restauracje, kawiarnie i bary będą musiały jednak ograniczyć zarówno ilość miejsc przeznaczonych dla klientów, jak i czas otwarcia lokalu.

Z 10 do 50 zwiększy się dozwolona liczba osób uczestniczących w zgromadzeniu. Imprezy z udziałem ponad 500 osób będą zakazane do końca lipca.

Dzieci do przedszkoli, a uczniowie do szkół podstawowych wrócą od 14 maja. W przypadku wyższych klas oraz uniwersytetów nadal zalecane jest e-nauczanie.

Od 14 maja zmianie ulegną ograniczenia w ruchu granicznym w ramach strefy Schengen, aby umożliwić dojazdy osób do pracy – również w kontekście letnich zbiorów. Rząd nie zaleca wyjazdów zagranicznych. 

Niektóre z ograniczeń zostały utrzymane. Nadal zalecana jest praca z domu. Według rządu powrót do normalnych warunków zajmuje około czterech miesięcy. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Ewentualna akcesja do NATO popsuje relacje z Rosją

Czy Finlandia w ogóle chce się zdecydować na taki krok?

HAGA

Protest przeciwko ograniczeniom. We wtorek (5 maja) po południu policja aresztowała około 80 protestujących w Hadze podczas demonstracji przeciwko ograniczeniom wprowadzonym przez władze na czas epidemii koronawirusa. 

Policja szacuje, że w sumie było około 300 protestujących. Demonstracja nie została zgłoszona gminie, mimo że jest to wymagane przez prawo. Kiedy protest rozpoczął się nad ranem, burmistrz Hagi wydał zgodę, pod warunkiem, że demonstranci zachowają 1,5 metrowy odstęp między sobą i będą postępować zgodnie z rozkazami policji.

Gdy uczestników przybyło i już nie przestrzegali oni nakazu utrzymywania 1,5-metrowego dystansu między sobą oraz gdy demonstracja wykroczyła poza wcześniej uzgodniony teren, burmistrz nakazał rozwiązanie protestu.

(Davine Janssen | EURACTIV.com)

Dlaczego Holandia nie chce koronaobligacji?

Dlaczego Holandia nie chce koronaobligacji?

LONDYN

W poszukiwaniu cennych danych. Wielka Brytania i USA we wtorek (5 maja) wydały wspólne ostrzeżenie dotyczące ataków hakerskich na systemy opieki zdrowotnej w poszukiwaniu informacji, w tym danych pacjentów czy postępów w badaniach nad szczepionkami.

Brytyjskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC) oraz amerykańska Agencja Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA) oświadczyły, że zidentyfikowały zakrojone na szeroką skalę działania skierowane przeciwko instytucjom opieki zdrowotnej i organizacjom zajmującym się badaniami medycznymi. Uważa się, że za ataki są odpowiedzialni hakerzy z Chin, Rosji i Iranu.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Brexit: UE liczy na postęp w rozmowach z Wielką Brytanią

Czy Wielka Brytania zmieniła stanowisko w sprawie przedłużenia okresu przejściowego po wyjściu z Unii Europejskiej?

RZYM

Aplikacja prawie gotowa. Domenico Arcuri, komisarz ds. kryzysu epidemicznego, powiedział że pod koniec miesiąca zostanie uruchomiona aplikacja mobilna zaprojektowana do śledzenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Aplikacja do śledzenia o nazwie „Immuni” będzie dobrowolna, anonimowa i będzie bazować na technologii Bluetooth. Nadal istnieją wątpliwości co do potencjalnego naruszenia bezpieczeństwa i prywatności użytkowników

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

Koronawirus: Włochy ostrożnie podchodzą do znoszenia obostrzeń

Mimo coraz mniejszej liczby zachorowań, Włosi nie chcą od razu „odmrażać” gospodarki.

BRATYSŁAWA

Bez podstawy prawnej. Władze informują, że każdy obywatel powracający na Słowację musi przejść 14-dniową kwarantannę pod groźbą aresztowania. Tymczasem wciąż ani Rzecznikowi Praw Obywatelskich, ani organizacjom pozarządowym, ani mediom nie udało się uzyskać żadnej podstawy prawnej w sprawie zakazania wjazdu obcokrajowcom. Władze odwołują się jedynie do przepisów stanu wyjątkowego. 

Wielu prawników twierdzi, że takie działania mogą być nielegalne a nawet niekonstytucyjne. 

PRAGA

Własną drogą. W poniedziałek (4 maja) nadeszła informacja, że czescy naukowcy rozpoczęli pracę nad szczepionką na koronawirusa. Siły połączyli specjaliści z Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Instytutu Hematologii i Transfuzji Krwi oraz Instytutu Medycyny Klinicznej i Eksperymentalnej. Zdaniem kierującej całym programem Věry Adámkovej, w ciągu dwóch najbliższych miesięcy będzie wiadomo, czy powiodły się testy laboratoryjne i czy będzie można przejść do dalszej fazy testowania.

(Natalia Pazura | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Czechy odmrażają gospodarkę i zaczynają prace nad szczepionką

Jak radzi sobie najbardziej zaawansowany w walce z pandemią kraj Grupy Wyszehradzkiej?

SOFIA

Talony na wczasy. Rząd przekaże Bułgarom talony na letnie wakacje z możliwością wykorzystania wyłącznie w krajowych kurortach. To próba wsparcia krajowego przemysłu turystycznego. Turystyka generuje około 11 proc. PKB Bułgarii. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Koronawirus: Bułgaria walczy z niesubordynacją obywateli

Ponad 120 tys. osób próbowało złamać zakaz przemieszczania się w czasie Świąt Wielkanocnych.

BUKARESZT

Według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Laura Codruta Kovesi, od niedawna szefowa Prokuratury Europejskiej, została bezprawnie zwolniona ze stanowiska szefowej rumuńskiej Krajowej Dyrekcji Antykorupcyjnej (DNA).  

ETPC orzekł, że rumuński rząd (Partii Socjaldemokratycznej) naruszył prawo Kovesi do rzetelnego procesu. ETPC podtrzymał skargę Kovesi w sprawie zwolnienia ze stanowiska za krytykę zmian legislacyjnych w przepisach dotyczących korupcji.

(EURACTIV.ro)

Laura Codruța Kövesi wskazana na szefową Prokuratury Europejskiej

Laura Codruța Kövesi została zatwierdzona przez państwa członkowskie Unii Europejskiej na stanowisko szefowej Prokuratury Europejskiej. Rumunia była jednak przeciw tej kandydaturze.
 

Poparcie dla Laury Codruțy Kövesi nie było pewne, ponieważ jej własny kraj mocno sprzeciwiał się jej kandydaturze. Na młodej rumuńskiej …

LUBLANA

Prognoza PKB Słowenii ponownie w dół. Rządowe Biuro Makroekonomiczne (UMAR) po raz kolejny obniżyło prognozę Słowenii dotyczącą wzrostu gospodarczego na ten rok. W najnowszej prognozie spadek produkcji szacowany jest na 8,1 proc., ale wskazuje, że prawdopodobnie będzie jeszcze większy, biorąc pod uwagę, że nadal nie wiadomo, kiedy gospodarka odzyska „normalny” stan sprzed pandemii. 

Przed koronakryzysem UMAR przewidywał wzrost PKB w 2020 r. o 3 proc.

(Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)