UE ukarze Turcję za migrację, Libię, Syrię i odwierty na Morzu Śródziemnym? / STOLICE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

W Berlinie 27 i 28 sierpnia unijni ministrowie spraw zagranicznych będą dyskutowali nt. sankcji dla Turcji. Jakie są wytyczne dla szkół w Europie w związku ze zbliżającym się rokiem szkolnym. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BRUKSELA

Co zrobić z Turcją? Na zbliżającym się spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Berlinie (27-28 sierpnia) szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przedstawi propozycje dotyczące zajęcia przez Wspólnotę stanowiska ws. działań Turcji: od nielegalnych odwiertów gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego po migrację i zaangażowanie Ankary w Libii i Syrii.

Dyskusja będzie dotyczyła sankcji wobec osób i podmiotów prawnych. Ateny zwróciły się o nałożenie sankcji sektorowych na tureckie banki. Ale proponowane przez Borrella opcje „będą czymś szerszym niż tylko sankcje”, powiedział w rozmowie z EURACTIV.com urzędnik z Komisji Europejskiej.

Urzędnik podkreślił, że UE już zmniejszyła wiele unijnych funduszy przedakcesyjnych dla Ankary i dodał, że jedno państwo członkowskie zwróciło się o całkowite wycofanie dla Turcji perspektywy członkostwa w UE.

Z informacji EURACTIV.com wynika, że w Berlinie nie oczekuje się ostatecznych decyzji. Jak daleko może zajść UE? Więcej o szczegółach można przeczytać tutaj.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Turcja: Odkrycie "ogromnych" złóż gazu na Morzu Czarnym. Ekspert: "Należy wstrzymać się z celebrowaniem"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zapewnił, że złoża gazu będą dostępne dla Turcji już w 2023 r.

MIŃSK

Apel do europosłów. Rewolucja na Białorusi nie jest geopolityczna; nie jest prorosyjska ani antyrosyjska, nie jest proeuropejska ani antyeuropejska – przekonywała wczoraj europosłów po angielsku kandydatka na prezydenta tego kraju w niedawnych wyborach Swiatłana Cichanouska. Więcej szczegółów poniżej.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

PE: Cichanouska apeluje do europosłów o poszanowanie integralności Białorusi

Rewolucja na Białorusi nie jest geopolityczna; nie jest prorosyjska ani antyrosyjska, nie jest proeuropejska ani antyeuropejska – przekonywała wczoraj europosłów po angielsku kandydatka na prezydenta tego kraju w niedawnych wyborach Swiatłana Cichanouska.
 

Na nadzwyczajnym posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego podkreśliła …

BELGRAD

Główny partner Serbii? Niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier i prezydent Serbii Aleksandar Vucic uzgodnili we wtorek (25 sierpnia) partnerstwo administracyjne w celu usprawnienia obszarów wzajemnej współpracy i zacieśnienia więzi między Serbią a rynkiem wewnętrznym UE, poinformował niemiecki rząd.

Altmaier powiedział po wideokonferencji z Vuciciem, że partnerstwo administracyjne między jego ministerstwem a biurem prezydenta Serbii dotyczy wzmocnienia łańcuchów dostaw, przyszłych inwestycji i głębszej współpracy w osiąganiu celów Zielonego Ładu UE.

Minister podkreślił, że „to ważny krok w ramach Procesu Berlińskiego” i że obie strony będą pracować nad stworzeniem „trwałych struktur współpracy gospodarczej, które są ważniejsze teraz w czasie pandemii koronawirusa niż kiedykolwiek wcześniej”, zapowiedziało ministerstwo gospodarki i energii Niemiec.

Niemieckie firmy zainwestowały w Serbii w ubiegłym roku ponad 2,53 miliarda euro, co uczyniło Niemcy jednym z największych inwestorów w Serbii, dodało ministerstwo.

„Nie śnijcie o niepodległości”.  W czwartek (27 sierpnia) kolejne spotkanie ekspertów w ramach dialogu politycznego między Serbią a Kosowem.

„Po kontynuacji rozmów na najwyższym szczeblu w lipcu, dialog będzie kontynuowany poprzez serię spotkań na poziomie ekspertów, co stanowi część trwającego procesu. Możemy potwierdzić, że spotkania te odbędą się 27 sierpnia”, powiedziała wczoraj rzeczniczka UE ds. Polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Nabila Massrali. Będzie to trzecie spotkanie ekspertów.

Na czele delegacji serbskiej stoi biuro rządu serbskiego w Kosowie Marko Djuric, podczas gdy delegacji Prisztiny przewodzi Skender Hiseni.

Eksperci rozmawiali już 23 i 30 lipca. Omówili wówczas kwestię osób zaginionych i przesiedleńców, a także kwestie gospodarcze. UE nie potwierdziła, które tematy będą negocjowane na następnym spotkaniu.

Marko Djuric powiedział wczoraj, że stanowisko delegacji Belgradu na spotkaniach w Waszyngtonie i Brukseli będzie mieściło się w ramach określonych przez serbską konstytucję i rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244.

„Idziemy z bardzo jasnym stanowiskiem. Jak powiedział (serbski) prezydent Aleksandar Vucic – nie śnijcie o historii niepodległości Kosowa. Porozmawiajmy o kwestiach praktycznych, o współpracy”, podkreślił Djuric w rozmowie z Pink TV.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Serbia: Vučić zarzuca państwom NATO wspieranie militarne Kosowa

Prezydent Serbii jest przekonany, że tylko poprzez zbrojenia jego kraj będzie w stanie zachować status państwa „neutralnego militarnie”.

WARSZAWA

Zakaz lotów. Rząd zrezygnował z planów wprowadzania od środy zakazu lotów do kolejnych krajów. Obostrzenia wejdą w życie 1 września.

O północy weszło w życie nowe rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym. Opublikowany kilka dni wcześniej projekt zakładał rozszerzenie listy państw objętych zakazem lotów do 63 i miał obowiązywać do 8 września.

Jednak na kilka dni przed zmianami rząd przyjął projekt tymczasowy – do 1 września, przedłużający obowiązywanie dotychczasowych przepisów. Więcej szczegółów poniżej.

(EURACTIV.pl)

BERLIN

Różnice w statystyce. Naukowcy z Instytutu Roberta Kocha (RKI) przebadali w byłym epicentrum koronawirusa – bawarskiej gminie Bad Feilnbach – 2153 osoby. Tylko u około 6 proc. z nich wykryto przeciwciała.

Oznacza to, że taki odsetek mieszkańców zaraził się koronawirusem SARS-CoV-2. Zarażonych musiało jednak być więcej, bo około 40 proc. uczestników badań podało, że przechodzili infekcję koronawirusem, w ich krwi nie można było jednak stwierdzić przeciwciał. Naukowcy szacują, że ogólnie wirusem zaraziło się 8 proc. społeczności gminy Bad Feilnbach.

(EURACTIV.pl)

Koronawirus: Niemcy zmienią strategię? Wprowadzą maski ochronne w miejscach pracy?

W Niemczech coraz częściej dyskutuje się pomysł wprowadzenia obowiązku noszenia masek ochronnych w miejscach pracy.

LONDYN

Uczniowie w maskach? Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił we wtorek (25 sierpnia) wieczorem, że uczniowie szkół średnich w Anglii na terenach, gdzie wprowadzono dodatkowe restrykcje w związku z epidemią koronawirusa, będą musieli zakrywać twarz na korytarzach i w innych przestrzeniach wspólnych.

Uczniowie szkół średnich w Anglii będą musieli zakrywać twarz na korytarzach i w innych przestrzeniach wspólnych, jeśli placówka znajduje się na terenach, gdzie wprowadzono dodatkowe restrykcje. Dyrektorzy pozostałych szkół średnich będą mieli wolną rękę w kwestii decyzji o wprowadzeniu obowiązku zasłaniania twarzy. W obu przypadkach wytyczne dotyczą tylko korytarzy i innych przestrzeni wspólnych, a nie sal lekcyjnych.

(EURACTIV.pl)

Czołgi na złom. Brytyjska armia rozważa radykalne zmiany w swojej strukturze, działaniu i wyposażeniu. Wśród największych zmian znajduje się rezygnacja z czołgów i ciężkich pojazdów opancerzonych. Posunięcie to ma na celu obniżenie kosztów i skupienie się na sferze cyberbezpieczeństwa.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Kwarantanna dla przybyszów z kolejnych krajów. Teraz z Francji, Holandii i Malty

Wielka Brytania, która wprowadziła już pod koniec lipca obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla osób przybywających z Hiszpanii, teraz ten obowiązek rozszerzyła na kolejne kraje członkowskie UE – Francję, Holandię oraz Maltę.

HELSINKI

Powrót do normy. PKB Finlandii spadło o 3,2 proc. w drugim kwartale 2020 r. W maju ekonomiści przewidywali, że gospodarka skurczy o 10 proc.

Oznacza to, że po pierwszym uderzeniu skutków pandemii koronawirusa na gospodarki europejskie, zgodnie z danymi Eurostatu, gospodarka Finlandii, która najlepiej wypada pod względem odsetka osób pracujących zdalnie, wydaje się najlepiej radzić sobie w UE.

Podczas gdy PKB krajów członkowskich UE zmniejszyło się średnio o prawie 12 proc. między pierwszym a drugim kwartałem br., w sąsiadujących z Finlandią Szwecji i Danii PKB skurczyło się w tym samym okresie o 8,6 proc. i 7,4 proc..

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Premier Sanna Marin przejęła władzę w Partii Socjaldemokratycznej

„Jestem niezwykle dumna z Finlandii. Tutaj dziecko z biednej rodziny może uzyskać wysokie wykształcenie i dużo osiągnąć w swoim życiu”, podkreśla Sanna Marin.

WILNO

Dobry brak reakcji. Według doradcy prezydenta Gitanasa Naudesy Litwa uniknęła „kryzysu militarnego”, kiedy nie zareagowała na białoruski helikopter wojskowy, który miał naruszyć w niedzielę (23 sierpnia) litewską przestrzeń powietrzną.

Białoruski Mi-24 miał w niedzielę o godzinie 18.50 (godz. 17.50 w Polsce) przekroczyć litewską granicę państwową w Miednikach. Wilno wezwało Mińsk do wyjaśnienia incydentu i zapewnienia, że takie naruszenia granicy więcej się nie powtórzą.

W związku z incydentem do MSZ Litwy wezwano w poniedziałek ambasadora Białorusi w Wilnie Walera Baranouskiego. Wręczono mu notę protestacyjną

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)

Litwa: "Prowokacja balonowa". Wilno wzywa białoruskiego ambasadora

Wilno wezwało Mińsk do wyjaśnienia incydentu.

RZYM

Objazd Europy. We wtorek (25 sierpnia) rozpoczęła się kilkudniowa podróż szefa MSZ Chin Wanga Yi po Europie. W ciągu pięciu dni dyplomata odwiedzi Włochy, Holandię, Norwegię, Francję i Niemcy. To będzie pierwsza wizyta chińskiego ministra w krajach europejskich od wybuchu pandemii SARS-CoV-2

Pierwszym krajem na liście szefa chińskiego MSZ były Włochy. W Rzymie doszło do spotkania z ministrem spraw zagranicznych Luigim Di Maio. Podczas wspólnej konferencji prasowej Włoch oświadczył m.in., że zaapelował o zachowanie niezależności Hongkongu.

Z kolei Wang Yi podkreślił, że rozmowy odnośnie Hongkongu toczyły się „poszanowaniu ducha nieingerowania”.

(Valentina Iorio | EURACTIV.it)

Pompeo w Czechach: Rosja chce rozbić sojusz państw zachodnich, Chiny gorsze niż ZSRR

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo składa wizytę w Europie Środkowej. Podróż po naszym regionie zaczął od Czech. W Pradze zabiegał o udział Amerykanów w budowie czeskiej elektrowni atomowej oraz namawiał do wykreślenia chińskich firm z budowy sieci 5G.

 

Wizyta Mike’a Pompeo …

MADRYT

Premier umywa ręce? Premier Hiszpanii Pedro Sanchez upoważnił we wtorek (25 sierpnia) rządy wspólnot autonomicznych kraju do podejmowania samodzielnych decyzji w sprawie ewentualnego ogłoszenia w nich stanu zagrożenia epidemicznego.

“Wszystkie wspólnoty autonomiczne posiadają właściwe narzędzia prawne, aby (…) powstrzymać rozwój epidemii. Nie możemy pozwolić, aby zawładnęła ona naszym życiem”, podkreślił szef hiszpańskiego rządu.

Uodpornieni na koronawirusa? Z badania przeprowadzonego przez regionalne służby medyczne wynika, że około 80 proc. seniorów mieszkających w domach spokojnej starości na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu ma przeciwciała koronawirusa.

Przeprowadzone na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu studium będzie stanowiło część większego badania dotyczącego wpływu epidemii koronawirusa na podopiecznych hiszpańskich domów spokojnej starości.

(EURACTIV.pl)

Hiszpania i Włochy: Spada wiek zakażonych koronawirusem. Więcej przypadków zaburzeń psychicznych

O ile obniżył się wiek zakażonych koronawirusem w obu krajach?

BUDAPESZT

Szkoła niezagrożona. Rok szkolny może się rozpocząć na Węgrzech 1 września w sposób tradycyjny, oświadczył we wtorek węgierski minister ds. zasobów ludzkich Miklos Kasler. 

Minister podkreślił, że dane epidemiologiczne umożliwiają „tradycyjne” rozpoczęcie nauczania, ale sytuacja w krajach sąsiednich zmienia się i trudno przewidzieć, w jaki sposób będzie się dalej rozwijać pandemia, dlatego oświata publiczna musi być gotowa na obronę przed koronawirusem i zapobieganie zakażeniom.

Kasler podkreślił, że jego resort opracował 8-stronicowe zalecenia, które zostały przekazane wszystkim dyrektorom publicznych placówek oświatowych.

Napisano w nich m.in., że szkoły powinny w miarę możliwości zadbać o rzadsze rozmieszczenie uczniów w ławkach, np. poprzez przeniesienie zajęć do większych sal czy usunięcie z nich niepotrzebnych mebli.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com; Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Węgry: MSZ wzywa niemieckiego ambasadora. Powodem antysemickie zarzuty wobec węgierskiego rządu

Niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth miał zarzucać węgierskiemu rządowi postawy antysemickie.

BRATYSŁAWA

Druga fala w stolicy. Stolica Słowacji, Bratysława, zaostrza ograniczenia po niedawnym wzroście potwierdzonych nowych zakażeń SARS-CoV-2, który zmienił stolicę w epicentrum drugiej fali.

W ramach ruchu prewencyjnego ograniczone zostaną wizyty w domach dla seniorów, przeprowadzone zostaną badania kluczowego personelu i wzmocnione zostaną usługi socjalne.

Wznowienie ruchu lotniczego. Słowacki Centralny Sztab Kryzysowy zdecydował we wtorek (25 sierpnia), że na krajowych lotniskach będą mogły lądować wszystkie samoloty cywilne, startujące z innych państw. Dotyczy to również lotnisk w krajach uznawanych za ryzykowne z punktu widzenia rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Chcą odwołania premiera z powodu… plagiatu

W parlamencie dojdzie w czwartek (23 lipca) do specjalnego posiedzenia, na którym odbędzie się głosowanie w sprawie ewentualnego odwołania obecnego premiera Igora Matoviča. Powodem są zarzuty o plagiat pracy dyplomowej.

ZAGRZEB

Odradzanie podróży. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Chorwacji i na Maltę w związku z pandemią.

Z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zakażeń MSZ odradza także te podróże do Chorwacji, „które nie są konieczne”. Uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tymczasowo (turystycznie) w Chorwacji, poziom zarażeń w Chorwacji jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową, informuje MSZ.

(Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

Wakacje 2020: Pandemia przybiera na sile w Chorwacji

Od soboty rano wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii m.in. z Chorwacji muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie.