Wspólne zakupy gazu w ramach UE. Jakie jest stanowisko Niemiec? / Briefing z Europy

UE--szczyt-gaz-niemcy-komisja-europejska-polska-białoruś-morawiecki-polexit-migracje-pandemia-szczepienia-bałkany

Ceny energii, pandemia Covid-19, sytuacja migracyjna oraz kwestia praworządności - to jedne z głównych tematów obrad dwudniowego szczytu unijnych przywódców, który rozpocznie się w dziś (21 października) w Brukseli. / Foto via [Shutterstock / RikoBest]

Wspólne zakupy gazu w ramach UE. Jakie jest stanowisko Niemiec? | Premier Portugalii wzywa UE do zrewidowania sposobu ustalania cen energii | Niemiecki minister dziękuje Polsce. Berlin nie zamknie wspólnej granicy | Drugi największy szwedzki bank Handelsbanken wycofuje się z Finlandii i Danii | Czechy: Rząd znosi VAT na prąd i gaz. To niezgodne z przepisami UE? | W Bułgarii temat paszportów covidowych zdominował kampanię wyborczą | Premier Włoch: Interwencjonizm fundamentalny dla osiągnięcia cyfrowej i ekologicznej transformacji | W Rumunii Dacian Ciolos nie uzyskał wotum zaufania parlamentu dla zaproponowanego przez siebie gabinetu | USA wzywają Czarnogórę do przeprowadzenia niezbędnych reform na drodze do UE | Między innymi o tym piszemy w czwartkowym briefingu z Europy |

 

 

BERLIN

Ceny energii, pandemia COVID-19, sytuacja migracyjna oraz kwestia praworządności – to jedne z głównych tematów obrad dwudniowego szczytu unijnych przywódców, który rozpocznie się w dziś (21 października) w Brukseli.

Nie przewiduje się większych zmian w zakresie praworządności i konfliktu na linii UE-Polska, a jeśli chodzi o migrację, przywódcy państw członkowskich mają pochylić się nad sytuacją związaną z działaniem reżimu Alaksandra Łukaszenki, powiedział EURACTIV unijny dyplomata.

„Mamy niskie oczekiwania co do zestawu narzędzi Komisji Europejskiej do walki z podwyżkami cen energii”, powiedział dyplomata, dodając, że UE znajduje się obecnie w obliczu „początku kryzysu energetycznego”.

Powiedział, że zestaw narzędzi zaprezentowanych w ubiegłym tygodniu rzeczywiście zapewnia elastyczność, jeśli chodzi o ochronę zagrożonych podwyżkami cen gospodarstw domowych. Mimo to skupia się tylko na perspektywie krótkoterminowej i nie zajmuje się kwestią wielu krajów, które mają niski udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, a jednocześnie słabą infrastrukturę gazową.

Hiszpania, Włochy i Grecja zwróciły się do Komisji o zbadanie możliwości wspólnych zakupów i magazynowania gazu ziemnego, ale inne państwa członkowskie, takie jak Niemcy, nie są zainteresowane.

„Niemcy twierdzą, że nie mają problemu z gazem, ponieważ zapewniły sobie korzystne kontrakty”, powiedział dyplomata, dodając, że Berlin jest również sceptyczny wobec dobrowolnego programu wśród zainteresowanych państw członkowskich UE, ponieważ „zakłóciłoby to rynek UE”.

Rozmówca EURACTIV dodał, że Szwecja i Holandia popierają Niemcy, argumentując, że niektóre kraje UE już wiele lat temu powinny rozważyć inwestycje w swoje bezpieczeństwo energetyczne.

Jeśli chodzi o rządy prawa i spór między Brukselą a Warszawą, dyplomata ocenił, że dojdzie do dyskusji na ten temat, ale nie przewiduje się podjęcia żadnych wiążących ustaleń.

„Na ostatniej Radzie do Spraw Ogólnych (ministrów spraw europejskich ze wszystkich państw UE – red.) 19 października tylko kraje Beneluksu wezwały do ​​twardego stanowiska UE wobec Warszawy w kwestii praworządności”, powiedział dyplomata.

Dyplomata dodał też, że Francja nie zwraca na to uwagi, obawiając się, że Polska przysporzy Paryżowi problemów w trakcie rotacyjnej prezydencji w Radzie UE. Francja przejmie przewodnictwo w pracach Unii od Słowenii wraz z 1 stycznia 2022 r.

Zgodnie z projektem konkluzji widzianym przez EURACTIV, przywódcy UE mają stwierdzić, że Rada UE „nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalizacji migrantów ze strony państw trzecich do celów politycznych i potępia tzw. ataki hybrydowe na granicach UE”.

Unijny dyplomata powiedział, że Hiszpania sprzeciwia się użycia słowa „hybrydowe”, obawiając się, że spowoduje to problemy w relacjach z Marokiem. Rozmówca EURACTIV powiedział też, że zostanie dodane wyraźne odniesienie do Białorusi, co z kolei ma być sygnałem dla Turcji”.

„Wielu migrantów na granicy białoruskiej przylatuje bezpośrednimi lotami ze Stambułu”, zwrócił uwagę unijny dyplomata.

Zapytany, czy ten punkt w praktyce toruje drogę do  legalizacji tzw. wypychania („push-back”) nielegalnych imigrantów z granic, jak sugerowała Polska. Takie działanie budzi kontrowersje prawne, ale jest skuteczne. Dyplomata powiedział, że kiedy jeden kraj staje w obliczu takiego zdarzenia, to jest to „blokada”, a nie „odpychanie”.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Bruksela daje rządom zielone światło do działania w sprawie wysokich cen prądu i gazu. Co zrobi Warszawa?

KE przedstawiła zestaw narzędzi, które mają pomóc radzić sobie z wysokimi cenami prądu i gazu.

BERLIN

Minister dziękuje Polsce. Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer oświadczył, że Niemcy nie rozważają zamknięcia granicy z Polską. Wyjaśnił, że taki krok byłby polityczni i prawnie „wątpliwy”.

Polityk wezwał Rosję do wywarcia presji na prezydenta Alaksandra Łukaszenkę, aby powstrzymał nielegalną migrację do Unii Europejskiej. „Jesteśmy przekonani, że klucz jest prawdopodobnie w Moskwie”, powiedział. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Niemiecki minister dziękuje Polsce. Berlin nie zamknie wspólnej granicy

Minister spraw wewnętrznych Niemiec wyjaśnił, że taki krok byłby politycznie i prawnie „wątpliwy”.

PARYŻ

Debaty telewizyjne przed prawyborami. Kandydaci partii “Republikanie” na prezydenta Francji zmierzą się ze sobą w czterech debatach telewizyjnych. Sześciu nominowanych do reprezentowania prawicowej partii Les Républicains (LR) w kwietniowych wyborach prezydenckich we Francji zmierzy się w listopadzie, jak ujawnił w środę (20 października) francuski kanał informacyjny FranceInfo.

Pierwsza debata telewizyjna ma się odbyć 8 listopada, a kolejne 14, 21 i 29 lub 30 listopada. Debaty poprzedzają partyjne prawybory zaplanowane na 4 grudnia, podczas których partia wyłoni wspólnego kandydata LR na prezydenta.

“Po 10 latach wewnętrznych podziałów, Republikanie postanowili, że nie będą dłużej w ciszy przyglądać się postępującej degradacji znaczenia i roli Francji”, brzmi wpis na stronie internetowej ugrupowania.

„W 2022 r. wybory prezydenckie będą miały dla naszych współobywateli konieczność dokonania wyboru między pustymi obietnicami Emmanuela Macrona a bajkami defetystycznej skrajnej prawicy, Republikanie będą stanowić wybór przyszłości Francji”, dodano.

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

Michel Barnier: Były negocjator UE ds. brexitu i kandydat na prezydenta Francji chce frexitu?

Główny ideolog brexitu Nigel Farage stwierdził, że słowa Barniera świadczą o największym akcie hipokryzji, jaki widział we współczesnej polityce. 

WIEDEŃ

Austria uchwala nowe przepisy zdrowotne w miejscach pracy. Austriackie władze ogłosiły nowe przepisy przeciwepidemiczne w miejscach pracy. Od 1 listopada każdy, kto musi utrzymywać w pracy fizyczny kontakt z innymi osobami, zobowiązany będzie do posiadania certyfikatu COVID, świadczącego o zaszczepieniu na COVID-19, niedawnym przebyciu tej choroby lub negatywnym wyniku testu. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Austria uchwala nowe przepisy zdrowotne w miejscach pracy. Certyfikat albo maska FFP2

Naruszenie nowych zasad będzie karane grzywną w wysokości 500 euro dla pracowników i do 3600 euro dla pracodawców.

HELSINKI | KOPENHAGA | SZTOKHOLM

Drugi największy szwedzki bank Handelsbanken wycofuje się z Finlandii i Danii. Handelsbanken, drugi pod względem wartości rynkowej bank w Szwecji, rozpocznie proces sprzedaży swojego biznesu w Finlandii i Danii. Przypuszcza się, że opuszczenie rynku przez tak dużego gracza może spowodować niewielki wstrząs w nordyckim sektorze bankowym. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Drugi największy szwedzki bank Handelsbanken wycofuje się z Finlandii i Danii

Oba rynki, fiński i duński, zapewniają odpowiednio 10 i 13 proc. przychodów operacyjnych firmy.

RZYM

Premier Włoch: Interwencjonizm fundamentalny dla osiągnięcia cyfrowej i ekologicznej transformacji. Przemawiając przed włoskim parlamentem przed posiedzeniem Rady Europejskiej, premier Mario Draghi stwierdził, że “nie ma alternatywy dla interwencji państwa, aby osiągnąć transformację ekologiczną i cyfrową”.

„Jeśli państwo nie będzie aktywne, te dwie transformacje nie powiodą się”, dodał. Włoski premier wspomniał również o potrzebie zjednoczenia się członków Unii Europejskiej na rzecz tych celów.

UE “musi połączyć możliwości badawcze, projektowe, testowe i produkcyjne wszystkich krajów europejskich, aby stworzyć, na przykład, najnowocześniejszy europejski ekosystem mikroprocesorów”, podkreślił polityk.

W związku z tym Włochy “zdecydowanie popierają propozycję Komisji Europejskiej ws. Przyjęcia European Chips Act. Dokument ten jest dokładnie tym, co zrobiły już Stany Zjednoczone, aby skoordynować amerykańskie inwestycje i produkcję mikrochipów i układów scalonych”, dodał szef włoskiego gabinetu.

W swoim wystąpieniu Draghi skomentował również kryzys energetyczny, który ma miejsce w całej Wspólnocie.

“Włoski rząd wezwał Komisję Europejską do szybkiego zbadania możliwości wspólnego zakupu i magazynowania gazu ziemnego na zasadzie dobrowolności, przy zastosowaniu środków średnioterminowych”. Mimo to, “średnioterminowym celem Włoch pozostaje zmniejszenie zależności od paliw kopalnych i znaczne zwiększenie wykorzystania źródeł odnawialnych”, powiedział premier.

“Jednocześnie państwo musi chronić najsłabsze grupy społeczne przed kosztami transformacji energetycznej i zapewnić, że czas transformacji jest zgodny z możliwościami adaptacyjnymi przedsiębiorstw. Aby rekonwersja naszego systemu gospodarczego zakończyła się sukcesem, potrzebne jest wsparcie wszystkich: instytucji, przedsiębiorstw, obywateli”, dodał Draghi.

(Viola Stefanello | EURACTIV.it I tłum. Monika Mojak)

Włochy po wyborach samorządowych: Największe miasta dla centrolewicy. Porażka prawicy

Słabe rezultaty w wyborach na burmistrzów włoskich miast odnotowała włoska prawica.

MADRYT

Hiszpania zwróci się do UE o odważne decyzje w sprawie ograniczenia cen energii. Socjalistyczny premier Hiszpanii Pedro Sánchez poprosi przywódców UE i instytucje europejskie podczas szczytu, który rozpoczyna się dziś (21 października) i będzie kontynuowany jutro w Brukseli, by byli „bardziej ambitni” i wkrótce przyjęli nowe środki, aby powstrzymać gigantyczny wzrost cen energii w Europie.

Odpowiedź udzielona do tej pory przez UE jest dla Hiszpanii „niewystarczająca”, poinformowały w środę źródła rządowe partnerowi EURACTIV, EFE. Hiszpańska minister transformacji ekologicznej Teresa Ribera podkreśliła w środę (20 października), że konsumenci do końca roku odczują znaczną redukcję rachunków za prąd, do poziomu zbliżonego do tego, jaki zapłacili w 2018 roku – podała EFE.

W niedawnym wywiadzie dla El País Sánchez zobowiązał się do obniżenia rachunków za energię elektryczną do poziomu z 2018 r. do końca 2021 r.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es | tłum. Kinga Wysocka)

Czechy i Francja zainicjowały proatomowy sojusz. Dołączyła również Polska

„Mamy z Francją wspólne interesy. Oba nasze kraje inwestują w energię jądrową, dlatego podjęliśmy wspólne kroki”, zaznaczył minister przemysłu i handlu Karel Havlíček.

LIZBONA

Premier Portugalii wzywa UE do zrewidowania sposobu ustalania cen energii. Premier Portugalii António Costa wezwał w środę (20 października) do przeglądu mechanizmu ustalania cen energii w Unii Europejskiej, który, jak powiedział, szkodzi Portugalii, oraz do krótkoterminowych działań mających na celu zaradzenie obecnemu kryzysowi, bez narażania celów środowiskowych.

Costa przedstawił takie stanowisko w swoim przemówieniu otwierającym debatę parlamentarną na posiedzeniu Rady Europejskiej zaplanowanym na dziś i jutro w Brukseli, na którym jednym z głównych tematów będzie obecna trajektoria wzrostu cen energii. W obecności eurodeputowanych powiedział, że krótkoterminowe propozycje przedstawione przez Komisję Europejską „nie wnoszą nic do środków już przyjętych w przeszłości”.

„Nadszedł czas, aby skutecznie zastanowić się nad mechanizmem kształtowania cen, a mianowicie, czy cena powinna zachować logikę opartą na marżach, co wyraźnie karze kraje takie jak Portugalia, gdzie komponent energii odnawialnej jest już szczególnie istotny” – przekonywał António Costa.

W obecnym momencie kryzysu energetycznego Unia Europejska „musi pozostać konsekwentna w dążeniu do zaradzenia kryzysowi klimatycznemu, nie lekceważąc wszystkich środków, które należy przyjąć w sposób przejściowy, aby zareagować na kryzys paliwowy.

„Kryzys, którego oczywiście nie można zignorować” – podkreślił.

Zdaniem premiera, w odpowiedzi na obecny kryzys, połączenia energetyczne muszą zostać zwiększone „tak, aby istniał naprawdę zintegrowany i wzajemnie połączony rynek europejski”, należy także zwiększyć zakres połączeń z krajami trzecimi „co również może być źródłem czystej energii, jak w przypadku Maroka”.

„Musimy mieć możliwość dywersyfikacji źródeł energii, większych inwestycji w ekologiczny wodór i poszerzenia bram do gazu ziemnego, który jest energią przejściową. Nie możemy po prostu być zależni od Rosji, Turcji i Algierii, każdy z nas musi wzmocnić stosunki transatlantyckie. Portugalia jest już bramą dla jednej trzeciej LNG pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych – możemy i powinniśmy ten udział zwiększyć – przekonywał.

(Pedro Morais Fonseca | Lusa.pt | tłum. Kinga Wysocka)

Podwyżki cen prądu i gazu w Europie. Receptą powstanie Unii Energetycznej?

Drastyczne podwyżki cen energii w całej Europie powodują wzrost kosztów energii dla konsumentów.

PRAGA

Rząd znosi VAT na prąd i gaz. Czeski rząd zatwierdził wczoraj zniesienie na przyszły rok podatku VAT na energię elektryczną i gaz. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. Jeśli jednak parlament wyrazi zgodę, zerowa stawka VAT będzie obowiązywać również za listopad i grudzień 2021 roku. Obecna stawka VAT na energię wynosi 21 proc. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.pl | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Rząd znosi VAT na prąd i gaz. To niezgodne z przepisami UE?

Czeski rząd zdaje sobie sprawę z tego, że taki krok jest niezgodny z prawem UE. „Wysłałam prośbę do komisarza Paolo Gentiloniego o ten wyjątek dla Czech”, oznajmiła minister finansów Alena Schillerová.

SOFIA

Temat paszportów covidowych zdominował kampanię wyborczą. Wprowadzenie obowiązku posiadania certyfikatu covidowego stało się głównym tematem bułgarskiej kampanii wyborczej.

14 listopada Bułgarzy będą głosować w wyborach parlamentarnych i prezydenckich, a od dziś w większości pomieszczeń zamkniętych wymagane jest posiadanie „paszportu” covidowego.

Dwie największe partie – ugrupowanie byłego premiera Bojko Borysowa GERB i partia socjalistyczna BSP – zażądały dymisji tymczasowego ministra zdrowia Stoycho Katsarowa, który wydał zarządzenie o obowiązkowym certyfikacie covidowym.

Według GERB i BSP szczepienia powinny być dobrowolne. Prezydent Rumen Radew broni jednak ministra i zapowiedział, że nie dojdzie do jego dymisji. Z kolei zwolennicy masowych szczepień skrytykowali rząd tymczasowy za zbyt późne podjęcie decyzji o wprowadzeniu „paszportu” covidowego.

Minister zdrowia ogłosił nowe obostrzenia na dwa dni przed ich wejściem w życie. Szpitale w kraju są przepełnione, a Bułgaria zajmuje ostatnie miejsce w UE pod względem liczby obywateli zaszczepionych na COVID-19 – jest ich zaledwie 20 proc.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Rząd wprowadza obowiązkowy "paszport covidowy"

We wtorek Bułgaria odnotowała prawie 5 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem i ponad 200 zgonów z powodu COVID-19.

BUKARESZT

Wotum zaufania odrzucone. Dacian Ciolos nie uzyskał wotum zaufania parlamentu dla zaproponowanego przez siebie gabinetu, więc prezydent Klaus Iohannis musi teraz wyznaczyć nowego premiera.

Za rządem zaproponowanym przez Ciolosa głosowało zaledwie 88 deputowanych, podczas gdy do uzyskania wotum zaufania potrzeba 234 głosów. Politykowi nie udało się uzyskać poparcia żadnej innej partii poza jego własną, USR.

Prezydent Iohannis zwołał partie polityczne na nową rundę konsultacji w czwartek. Większość analityków spodziewa się, że wyznaczy teraz członka partii PNL do utworzenia rządu. Jedną z opcji jest kandydatura Florina Citu, tymczasowego premiera i przewodniczącego tego ugrupowania, który cieszy się poparciem większości tej partii. Wśród pozostałych ugrupowań parlamentarnych poparcie ma jednak niewielkie.

Partia USR poinformowała, że chce być częścią koalicji z PNL i partią etnicznej mniejszości węgierskiej UDMR, ale z innym premierem. Jednak PNL atakuje USR, obwiniając ją za obecną sytuację związaną z pandemią.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Rumunia: Jest kandydat na nowego premiera

Dacian Cioloș ma teraz 10 dni na sformowanie gabinetu, przygotowanie programu rządzenia i zwrócenie się do parlamentu o udzielenie wotum zaufania.

ZAGRZEB | LUBLANA

Słoweńsko-chorwacka współpraca w energetyce jądrowej. Międzyrządowa komisja ds. elektrowni jądrowej w Kršku, której współwłaścicielami są Słowenia i Chorwacja, wyraziła w środę zadowolenie z funkcjonowania elektrowni i omówiła programowe i finansowe aspekty swojej pracy.

„Elektrownia jądrowa w Kršku osiąga doskonałe wyniki w zakresie pracy, bezpieczeństwa i ekonomii oraz działa bezpiecznie, niezawodnie i odpowiedzialnie wobec środowiska”, powiedział słoweński minister infrastruktury Jernej Vrtovec po posiedzeniu komisji w słoweńskim kurorcie nad jeziorem Bled.

Z kolei chorwacki minister gospodarki i zrównoważonego rozwoju Tomislav Ćorić powiedział, że cieszy się z rozpoczęcia czwartego przeglądu programu monitorowania funkcjonowania elektrowni i podziękował stronie słoweńskiej za dobrą współpracę.

Chorwacja i Słowenia podpisały list otwarty do UE, w którym domagają się, aby energia jądrowa była częścią transformacji energetycznej. Słowenia planuje budowę drugiego bloku w Krško, a Chorwacja potwierdziła zainteresowanie udziałem w tym projekcie.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paulina Borowska)

Słowenia: Zielone światło dla nowego bloku w słoweńskiej elektrowni jądrowej

W Słowenii energia elektryczna odpowiada obecnie za 40 proc. zapotrzebowania na prąd.

BELGRAD

Paszporty covidowe w obiektach hotelarskich. W środę (20 października) na konferencji prasowej premier Serbii Ana Brnabić poinformowała, że we wszystkich placówkach hotelarskich będą wymagane przepustki covidowe.

Dziś (21 października) rząd wprowadzi poprawkę do ustawy o zapobieganiu COVID-19, aby umożliwić kontrolę i egzekwowanie nowego przepisu. Aby otrzymać przepustkę należy pokazać dowód pełnego zaszczepienia lub negatywny wynik testu antygenowego.

W całej Serbii pierwszą dawkę szczepienia przyjęło blisko 2,94 mln dorosłych (54,6 proc.), drugą 2,83 mln (52,5 proc.), a ponad 792 tys. osób (15 proc. dorosłej populacji) otrzymało trzeci zastrzyk.

Według oficjalnych danych od wybuchu pandemii w Serbii zginęło 9272 osób. Naukowcy są zdania, że władze kraju spóźniły się z wprowadzeniem paszportów covidowych.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com, tłum. Kamila Wilczyńska)

Szczyt Ruchu Państw Niezaangażowanych wrócił do Belgradu. Vučić: Serbia nie przeniesie ambasady do Jerozolimy

W dniach 11-12 października odbył się w Belgradzie specjalny szczyt Ruchu Państw Niezaangażowanych, związany z 60. rocznicą pierwszej konferencji organizacji, która miała miejsce w stolicy Serbii.

PODGORICA

USA wzywają Czarnogórę do przeprowadzenia niezbędnych reform na drodze do UE. „Wzywamy wszystkie siły polityczne w Czarnogórze do współpracy w celu utrzymania strategicznej orientacji, która odzwierciedla dążenie ludności Czarnogóry do przeprowadzenia reform niezbędnych do urzeczywistnienia ich nadziei na przyszłość w UE” – podali szef unijnej dyplomacji Josep Borrell i sekretarz stanu USA Antony Blinken we wspólnym oświadczeniu.

W momencie publikacji oświadczenia wicepremier Dritan Abazović przebywał w Departamencie Stanu rozmawiając z Wendy Sherman, zastępczynią sekretarza stanu. Sherman powiedziała, że Czarnogóra ma poparcie USA w celu jeszcze silniejszych reform, które przyspieszą drogę do Unii Europejskiej.

Karen Donfried, zastępca sekretarza stanu ds. europejskich i euroazjatyckich, pochwaliła wyniki, jakie Czarnogóra osiągnęła w walce z przestępczością zorganizowaną i korupcją, zwłaszcza historyczne przechwycenie 1,4 tony kokainy i zwalczanie przemytu papierosów przez port w Barze.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kinga Wysocka)