UE rozszerzyła listę rajów podatkowych… trzykrotnie

Pierre Moscovici // Źródło: tvnewsroom.consilium.europa.eu

Unia Europejska potroiła listę krajów bądź terytoriów zależnych, które uznaje za raje podatkowe. Na unijnej „czarnej liście” znajduje się już 15 podmiotów. Decyzję podjęto mimo tego, że przewodząca obecnie pracom UE Rumunia usiłowała przełożyć głosowanie w tej sprawie na maj.

 

Unijna „czarna lista” rajów podatkowych została ustanowiona w grudniu 2017 r. Na początku było na niej 17 krajów, ale w ubiegłym roku listę stopniowo odchudzano. Była to pozytywna reakcja UE na to, że część państw, które się na niej znalazły, zmieniło swoje przepisy tak, aby utrudnić ukrywanie dochodów.

Pod koniec 2018 r. na liście zostało już tylko 5 podmiotów – Samoa, Trynidad i Tobago oraz trzy amerykańskie terytoria zależne: Samoa Amerykańskie, Wyspy Dziewicze oraz Guam.

Jakie podmioty dopisano do listy?

Teraz ministrowie finansów państw członkowskich dodali do listy 10 jurysdykcji. W unijnym spisie znalazły się Barbados, Belize, Fidżi, Wyspy Marshalla, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Vanuatu, Dominika oraz brytyjskie terytorium zamorskie Bermudy, a także holenderska karaibska wyspa Aruba.

Obecny kształt unijnej „czarny listy” to efekt działań Komisji Europejskiej, która w ubiegłym roku oceniła 92 państwa pod kątem przejrzystości podatkowej, dobrych rządów i zasad prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej. Pod uwagę wzięto także to czy na danym terytorium istnieje zerowa stawka podatkowa od osób prawnych.

Wskutek tych działań 60 państw lub jurysdykcji wprowadziło wskazane przez KE zmiany lub jest w trakcie ich wprowadzania. „Unijny wykaz rajów podatkowych jest prawdziwym europejskim sukcesem. Wywarł on ogromny wpływ na przejrzystość i sprawiedliwość podatkową na całym świecie” – stwierdził komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł Pierre Moscovici.

Komisarz dodał, że UE „podnosi ogólnoświatową poprzeczkę dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych i ogranicza możliwości nadużyć podatkowych.” Przypomniał też, że te kraje, które nie wprowadziły zmian i znalazły się na unijnej czarnej liście (lub na tzw. szarej liście, która jest ostatnim ostrzeżeniem) będą musiały się zmierzyć z konsekwencjami.

UE usuwa osiem krajów z czarnej listy rajów podatkowych

Ministrowie finansów z państw członkowskich postanowili na spotkaniu w Brukseli usunąć osiem państw lub jurysdykcji z unijnej listy rajów podatkowych. Na ogłoszonej na początku grudnia liście było dotąd umieszczonych 17 miejsc. Zmianę jej kształtu zasugerowała grupa ekspertów podatkowych z 28 …

Czym skutkuje umieszczenie na liście?

Choć państwa UE nie wprowadziły jeszcze żadnych poważnych sankcji wobec państw z „czarnej listy” rajów podatkowych, to jednak jest to możliwe. Swoje sankcje mogą także wprowadzać poszczególne kraje członkowskie. Mogą one dotyczyć np. bardziej restrykcyjnych kontroli przepływów finansowych do tych krajów lub ograniczeń w dostępie do unijnych funduszy i programów Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Tuż przed wczorajszym (12 marca) posiedzeniem ministrów finansów, szef resortu finansów Rumunii Eugen Teodorovici, który przewodniczy obecnie posiedzeniom rady ECOFIN, powiedział dziennikarzom, że decyzja w sprawie aktualizacji unijnej listy rajów podatkowych zostanie odłożona na maj.

Wydawało się wówczas, że ministrowie rzeczywiście tak uczynią. Okazało się jednak, że poparli rozszerzenie „czarnej listy” niemal jednogłośnie, a Rumunia znalazła się w tej kwestii w osamotnieniu.

Dwa lata po aferze Panama Papers: UE i walka z oszustwami podatkowymi

W ciągu ostatnich dwóch lat UE przyjęła m.in. nowe prawodawstwo mające wesprzeć działania w walce z unikaniem płacenia podatków i defraudacją pieniędzy. Powstała także czarna lista rajów podatkowych. KE chce także walczyć z wielkimi koncernami, które uchylają się od płacenia …