UE podnosi poziom zagrożenia koronawirusem

Laboratorium epidemiologiczne, źródło: Flickr/Airman Magazine/U.S. Air Force photo by J.M. Eddins Jr. (CC BY-NC 2.0)

Eksperci z Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zadecydowali o podniesieniu poziomu zagrożenia koronawirusem w Unii Europejskiej z umiarkowanego na wysoki.

 

Informację o decyzji ekspertów ECDC przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Mimo wielu działań wirus dalej się rozprzestrzenia” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Poinformowała też, że w Brukseli powołano grupę szybkiego reagowania ds. epidemii koronawirusa, która działa w ramach unijnego centrum kryzysowego. Jej zadaniem będzie stałe monitorowanie sytuacji epidemiologicznej w całej Unii Europejskiej.

„Ta epidemia, to globalne wyzwanie, żadne państwo nie poradzi sobie z tym samo. Musimy współpracować na różnych poziomach” – wyjaśniał komisarz ds. reagowania kryzysowego Janez Lenarčič.

Epidemia we Włoszech, obawy we Francji

Koronawirusa stwierdzono już w 18 państwach członkowskich UE. W wiekszości z nich to tylko kilka-kilkanaście przypadków. Tak jest w Austrii, Belgii, Danii, Luksemburgu, Estonii, Litwie, Łotwie, Irlandii, Portugalii, Rumunii, Czechach, Finlandii, Grecji, Chorwacji, Szwecji, Finlandii i Holandii. W żadnym z tych krajów nie ma więcej niż 18 przypadków.

Najtrudniejsza jest sytuacja we Włoszech, gdzie zaczęła się europejska część epidemii koronawirusa. Patogen stwierdzono tam już u ponad 2 tys. osób, a 52 z nich zmarły. 166 osób znajduje sie obecnie na oddziałach intensywnej terapii, a 169 osób uznaje się za wyleczone.

Rośnie także liczba przypadków koronawirusa we Francji, gdzie chorych jest już 150 osób, a 3 z nich zmarły. Najnowszą ofiarą śmiertelną jest 80-letni mężczyczna, który zmarł w szpitalu w Compiegne pod Paryżem. Lekarze poinformowali, że pacjent był już wcześniej w kiepskim stanie, ponieważ cierpiał na kilka przewlekłych schorzeń.

Koronawirus: Rośnie liczba chorych we Włoszech i Francji

Włoskie i francuskie służby medyczne informują o kolejnych chorych, u których stwierdzono zakażenie pochodzącym z Chin koronawirusem, który może wywołać ostrą niewydolność oddechową i ciężkie zapalenie płuc. Szczególnie trudna sytuacja jest we Włoszech.

 

Wczoraj (1 marca) późnym wieczorem włoskie media (m.in. …

Niemcy i Hiszpanie także walczą z koronawirusem

Z kolei w Niemczech zanotowano już 157 przypadków zakażenia, ale na szczęście ani jednego zgonu. „Jesteśmy dobrze przygotowani na wybuch dużej epidemii u nas lub globalnej pandemii. Istnieją nie tylko landowe plany, czy plan federalny na wypadek pandemii, ale taki plan posiadają też każdy szpital, każdy dom opieki społecznej, stacje ratunkowe, a także przedsiębiorstwa” – zapewnił niemiecki minister zdrowia Jens Spahn, który jest jednym z kandydatów na nowego szefa rządzącej krajem partii CDU.

Trunda sytuacja jest także w Hiszpanii, gdzie koronawirusa stwierdzono już u 120 osób. Jedno z ognisk wirusa znajduje się na Teneryfie, gdzie pacjentem zero był wypoczywający w jednym z hoteli włoski lekarz, który przybył z Lombardii, gdzie znajduje się główne włoskie ognisko koronawirusa. Hiszpańskie służby medyczne nie odnotowały dotąd ani jednego zgonu z powodu infekcji koronawirusem.

W sumie na świecie stwierdzono już ponad 90 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, którego po raz pierwszy stwierdzono w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei. Zmarło jak dotąd 3080 osób. Zdecydowana większość chorych to Chińczycy, a także najwięcej zgonów zanotowano właśnie w Chinach. Stwierdzono tam też już pierwsze przypadki zachorowania wśród osób, które zakaziły się nie w ojczyźnie, ale podczas pobytu we Włoszech bądź w Iranie.

Koronawirus wywołuje coraz większą panikę na rynkach

Rosnąca liczba stwierdzanych na świecie przypadków zakażenia chińskim koronawirusem wywołuje coraz większy niepokój na rynkach finansowych. W Europie największe ognisko epidemiologiczne znajduje się we Włoszech. W Polsce dotąd koronawirusa nie stwierdzono.

 

Ten tydzień zakończył się na większości giełd na świecie dużymi …