UE: Pandemia COVID-19 tarczą ochronną dla Polski i Węgier ws. praworządności? / STOLICE

Polska, Węgry, praworządność, pandemia, koronawirus, unia europejska

Komisja Europejska poinformowała wczoraj o przejściu do drugiego etapu procedury naruszeniowej wobec Polski w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. KE dała Polsce miesiąc na odpowiedź. / Foto via [EPA-EFE/RADEK PIETRUSZKA]

Pandemia COVID-19 jak parasol ochronny dla Polski i Węgier? demonstracje w wielu miastach w Polsce po opublikowaniu uzasadnienia do wyroku ws. ustawy o dopuszczalności aborcji. W Czechach były policjant wchodzi do polityki. Ruch „Przysięga” ma zaprowadzić prawo i sprawiedliwość. Podziały skrajnej prawicy na Słowacji. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

LIZBONA | BRUKSELA

COVID-19 jak parasol ochronny? Portugalska sekretarz stanu ds. europejskich Ana Paula Zacarias (Portugalia sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie UE) powiedziała w środę, że procedura oceny naruszeń praworządności w Polsce i na Węgrzech może zostać opóźniona z powodu pandemii COVID-19.

„Przesłuchania obu państw członkowskich [Polski i Węgier] nadal będą przeprowadzane, ale konieczne jest aby odbyły się one twarzą w twarz, a jesteśmy ograniczeni z powody restrykcji związanych z pandemią COVID-19″, powiedziała Ana Paula Zacarias podczas debaty z posłami z Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego.

Portugalka podkreśliła, że praworządność” jest jednym z priorytetów obecnej rotacyjnej prezydencji w Radzie UE. Dodała przy tym zobowiązanie do „dialogu na podstawie art. 7 TUE”.

Rada UE rozpoczęła rozmowy z rządem Węgier we wrześniu 2019 r., a z Polską w czerwcu 2018 r.

Tymczasem Komisja Europejska poinformowała wczoraj o przejściu do drugiego etapu procedury naruszeniowej wobec Polski w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. KE dała Polsce miesiąc na odpowiedź.

„Dziś kolegium komisarzy zdecydowało o wysłaniu dodatkowej uzasadnionej opinii do Polski dotyczącej kontynuacji działalności Izby Dyscyplinarnej SN – powiedziała na konferencji w Brukseli wiceszefowa KE Dubravka Suica”.

(Ivone Gravato | Lusa.pt)

Szczyt UE: Jest zgoda na pakiet budżetowy i na mechanizm praworządności

Przywódcy państw członkowskich osiągnęli na szczycie w Brukseli kompromis dotyczący unijnego budżetu na następne siedem lat. Jest także zgodna na mechanizm wiążący wypłatę unijnych środków z praworządnością.

 

O osiągnięciu kompromisu ws. Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy …

WARSZAWA

Déjà vu. Na wieść o decyzji Trybunału Konstytucyjnego o opublikowaniu uzasadnienia do wyroku ws. ustawy o dopuszczalności aborcji (co otwiera drogę do jego publikacji w Dzienniku Ustaw i tym samym wejścia w życie), Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował demonstracje w wielu miastach w Polsce.

Odbyły się one m.in. w Gdańsku, Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Bydgoszczy, Toruniu, Płocku, Olsztynie, Szczecinie, Włocławku, Pile, Gliwicach czy Rybniku, a nawet w Berlinie przed domem przewodniczącej TK Julii Przyłębskiej.

Jej mąż jest obecnie polskim ambasadorem w Niemczech. Największy protest odbył się jednak w Warszawie. Pod siedzibą TK zebrał się tłum, który ruszył przez centrum miasta na ulicę Nowogrodzką, gdzie mieści się główna siedziba Prawa i Sprawiedliwości. Manifestacja przebiegła spokojnie.

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę (27 stycznia) uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października 2020 r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Rząd zapowiadał, że po publikacji uzasadnienia niezwłocznie opublikuje sam wyrok. A wtedy ograniczenie prawa do aborcji wejdzie w życie.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Logo Strajku Kobiet nawiązuje do nazizmu? Błyskawice jak symbole Hitlerjugend i SS?

Zarówno naukowcy, jak i weterani Powstania Warszawskiego tłumaczą, że to kompletna bzdura.

PRAGA

Nowy szeryf w polityce? Były szef Wydziału Policji ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Robert Šlachta ogłosił w środę, że wraz z byłymi współpracownikami założy nowy ruch polityczny o nazwie „Przysięga” (Přísaha).

„Nie stoją za mną ani przedsiębiorcy, ani wielkie pieniądze. Jak zapewne wiadomo, przez 30 lat służyłem w strukturach państwa, nie jestem więc miliarderem. (…) Nie chcę, aby ktokolwiek narzucał mi, co mam robić”, podkreślił Šlachta. Potwierdził, że zaciągnął pożyczkę na sfinansowanie swojej kampanii przed październikowymi wyborami parlamentarnymi.

Nowy projekt polityczny ma unikać etykietowania na prawicę lub lewicę. „To ruch, w którym wszyscy znajdą dla siebie miejsce”, zapowiedział. Šlachta dodał, że nie chce podnosić podatków ani wieku emerytalnego, ale zapewnić przystępną opiekę zdrowotną i spójne rozwiązanie problemów migracyjnych.

Dodał, że jego celem jest skupienie się na przestępczości gospodarczej, i przywrócenie sprawiedliwości w kraju.

W 2013 r. Šlachta zasłynął udziałem w akcji policyjnej, która doprowadziła do upadku gabinetu Petra Nečasa (Obywatelska Partia Demokratyczna; ODS). Miała ona związek z aferą korupcyjną, w wyniku której m.in. tymczasowo aresztowano kierującą gabinetem premiera Janę Nagyovą.

Jednak żaden z oskarżonych polityków nie został ostatecznie skazany. Nie udowodniono też podejrzeń dotyczących manipulowania zamówieniami publicznymi przez osoby związane z politykami.

PS. Nagyová została we wrześniu 2013 r. drugą żoną Nečasa.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Czechy: Poseł złamał zasady lockdownu i… oddał parlamentarny mandat. A jak jest w Polsce?

Poseł rządzącej partii ANO i jednocześnie dyrektor czeskiej Narodowej Agencji Sportu Milan Hnilička wziął udział w zamkniętej imprezie, czym złamał obowiązujące w Czechach przeciwepidemiczne restrykcje. W efekcie zrzekł się parlamentarnego mandatu.

 

Milan Hnilička był niegdyś wybitnym hokeistą, a konkretnie bramkarzem. Przez jeden …

BRATYSŁAWA

Skrajna prawica pączkuje. Sześciu polityków skrajnie prawicowej Partii Ludowej Nasza Słowacja (L’SNS) – w tym europoseł Milan Uhrík i wschodząca „gwiazda” słowackiej skrajnej prawicy Milan Mazurek – opuszczą partię w związku z konfliktem z liderem Marianem Kotlebą. Politycy zarzucają swojemu liderowi wodzowski styl zarządzania ugrupowaniem.

„Wszyscy oni podzielają mój pogląd na wydarzenia ostatnich tygodni i nie chcą uczestniczyć w tak zwanym nowym systemie działania partii”, napisał Uhrík w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku.

Skrajnie prawicowa LSNS rozpoczęła w marcu kadencję parlamentu z 17 posłami, ale po ostatnich sporach i konfliktach wewnętrznych, w jej szeregach ostało się zaledwie 5 polityków w parlamencie, w tym Kotleba.

Buntownicy ktytykują zmiany w statucie ugrupowania, które zakładają przeniesienie kompetencji zarządu partii na przewodniczącego Kotlebę. Prasa donosi, że UhríkMazurek i spółka  planują założyć własne ugrupowanie.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk) 

Słowacja: Za co skazano przywódcę skrajnie prawicowej partii?

Lider skrajnie prawicowej Ludowej Partii Nasza Słowacja (LSNS) Marian Kotleba został skazany na 4 lata i 4 miesiące więzienia.

BERLIN

Słaba kultura pamięci. Bezwzględny i uciekający się do przemocy antysemityzm oraz ksenofobia są dla Niemiec „haniebne”, powiedział przewodniczący Bundestagu na uroczystym posiedzeniu z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu niemiecki parlament upamiętnił miliony ofiar Trzeciej Rzeszy. Przewodniczący Wolfgang Schaeuble powiedział, że bezwzględny i uciekający się do przemocy antysemityzm oraz ksenofobia są dla Niemiec „haniebne”.

Schaeuble dodał, że „kultura pamięci nie chroni przed bezczelną reinterpretacją czy nawet zaprzeczaniem historii”. „Nie chroni również przed nowymi formami rasizmu i antysemityzmu, które szerzą się na podwórkach szkolnych, na forach internetowych czy w teoriach spiskowych”.

W posiedzeniu uczestniczył także prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, przewodniczący Bundesratu Reiner Haseloff, kanclerz Angela Merkel oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Stephan Harbarth.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Serbia: Przyjęto ustawę upamiętniającą ofiary Holokaustu

Serbski parlament przyjął ustawę upamiętniającą ofiary Holokaustu i innych ludobójstw. Ustanawia ona instytucję, która będzie zajmować się kulturą pamięci o ofiarach.

 

Serbski parlament przyjął 159 głosami ustawę upamiętniającą ofiary Holokaustu i innych ludobójstw. Minister kultury i informacji Vladan Vukosavljević wyjaśnił, że …

PARYŻ

Bezrobocie w górę. Liczba osób pozostających bez pracy we Francji w ostatnim kwartale ubiegłego roku spadła o 2,7 procent, jednak w skali roku wzrosła o 7,5 proc., wynika z danych opublikowanych w środę przez departament statystyki ministerstwa pracy.

W czwartym kwartale 2020 r. we Francji metropolitalnej liczba osób zarejestrowanych w urzędzie pracy (kategorie A, B, C) wyniosła 5 710 600, z czego 3 574 300 to osoby w kategorii A, czyli bez jakiejkolwiek aktywności zawodowej. Ich liczba w tym okresie spadła o 2,7 procent (-99 100), ale wzrosła o 8,1 procent w skali roku.

Spadek stopy bezrobocia w IV kwartale można w dużej mierze wytłumaczyć wznowieniem przez państwo pożyczek gwarantowanych i pokryciem częściowej aktywności pracowników. Dotacje państwowe umożliwiły utrzymanie miejsc pracy i uniknięcie zamykania niektórych firm.

„Dopóki kryzys trwa, będziemy chronić miejsca pracy”, powiedziała RTL minister pracy Elisabeth Borne, podkreślając, że jest to „priorytet rządu”.

(Louise Rozès Moscovenko  | EURACTIV.fr)

SURE: Miliardy z Unii Europejskiej na walkę z bezrobociem. Dla kogo najwięcej środków?

Ursula von der Leyen podkreśla, że nadrzędnym celem jest zachowanie miejsc pracy w krajach UE.

HELSINKI

Nowe Hollywood? Dość niski wskaźnik infekcji koronawirusem sprawił, że Finlandia stała się bezpiecznym i lukratywnym miejscem pracy dla zagranicznych ekip filmowych. Studia filmowe na całym świecie zostały zmuszone do zawieszenia działalności z powodu pandemii koronawirusa.

Według danych Audiovisual Producers Finland (Apfi) w Finlandii mają rozpocząć się zdjęcia do dwóch amerykańskich i co najmniej jednej brytyjskiej produkcji.

Finlandia nie przyciąga hitów z budżetami powyżej 50 mln euro, powiedziała w wywiadzie dla fińskiego radia Anni Wessman, szefowa spraw międzynarodowych Apfi. Preferowane są filmy z mniejszym budżetem. Według niej ta i przyszła zima będzie bardzo dobra dla lokalnej branży filmowej.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Francja: Rusza mini-edycja Festiwalu Filmowego w Cannes. Z powodu pandemii tylko trzydniowa

Pod szyldem „2020 Cannes Spécial” rusza trzydniowa mini-edycja Festiwalu Filmowego w Cannes. Ta pełna majowa audycja nie odbyła się w ogóle. Festiwale filmowe w tym roku stanęły więc z powodu pandemii przed dużym wyzwaniem.

 

W ramach „mini-Cannes”, jak nazwały festiwal francuskiego …

RZYM

Są fundamenty pod nowy rząd. Prezydent Sergio Mattarella rozpoczął w środę konsultacje w związku z kryzysem rządowym, do jakiego doszło po dymisji premiera Giuseppe Contego. Wykonany został już pierwszy polityczny krok w celu powołania trzeciego gabinetu Contego.

Szef państwa zaczął rozmowy od spotkań z przewodniczącymi: Senatu – Marią Elisabettą Alberti Casellati i Izby Deputowanych – Roberto Fico. W izbie wyższej już powstały polityczne podwaliny pod utworzenie nowego rządu z większym zapleczem. Tak interpretowane jest założenie nowej senackiej grupy, złożonej z 10 parlamentarzystów. Grupa nazwała się „proeuropejską” i jest gotowa udzielić poparcia rządowi Contego.

Miliony na szczepionkę. Według zapewnień prezes krajowej Agencji Leków Giorgio Palu, włoska szczepionka przeciwko koronawirusowi produkcji firmy ReiThera może być podawana od września. Zdaniem Palu osiągnięcie zbiorowej odporności będzie możliwe do końca roku.

We wtorek poinformowano, że włoska firma biotechnologiczna spod Rzymu, prowadząca prace nad szczepionką otrzyma publiczne finansowanie w wysokości 81 milionów euro z agencji do spraw rozwoju przedsiębiorczości. Celem firmy jest roczna produkcja około 100 milionów dawek szczepionki.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Dziś ruszają konsultacje prezydenta ws. powołania nowego rządu. Jakie są możliwe scenariusze?

Jednym z pomysłów jest powierzenie misji utworzenia rządu Mario Draghiemu, byłemu prezesowi Europejskiego Banku Centralnego.

MADRYT

99 proc. skuteczności. Hiszpańska firma farmaceutyczna PharmaMar ogłosiła we wtorek, że artykuł w naukowym piśmie „Science” potwierdził wysoką potencjalną skuteczność plitidepsyny przeciw SARS-CoV-2 w badaniach przedklinicznych.

(Fernando Heller/EuroEFE)

Koronawirus: Hiszpania posiada przepisy, które pozwalają na nakazanie szczepień przeciw COVID-19

Na razie minister zdrowia Salvador Illa utrzymuje, że szczepienia na koronawirusa będą dobrowolne.

LIZBONA

Portugalia zawiesi ruch lotniczy z Brazylią. Rząd Portugalii podjął decyzję o zawieszeniu ruchu lotniczego z Brazylią począwszy od północy w piątek (29 stycznia) ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem i wykrycie nowego wariantu wirusa.

„Do 14 lutego wszystkie loty komercyjne lub prywatne wszystkich linii lotniczych są zawieszone. Ustanowione obecnie zasady mają również zastosowanie do ruchu lotniczego z Wielką Brytanią”, poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MAI).

(Cristina Cardoso, Lusa.pt)

SOFIA

Demokracja ponad wszystko. W Bułgarii 4 kwietnia zaplanowano wybory parlamentarne. W związku ze zbliżającym się świętem demokracji, parlament postanowił umożliwić obywatelom udział w mityngach wyborczych – i pomimo zagrożenia epidemicznego związanego z SARS-CoV-2 – zdecydowano o pozwoleniu na organizowanie spotkań wyborczych w zamkniętych przestrzeniach.

Propozycja złożyła partia mniejszości tureckiej MRF – która jest częścią frakcji Renew Europe w PE – i została poparta przez rządzącą partię Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB, należy do Europejskiej Partii Ludowej) premiera Bojko Borysowa.

Zgodnie z propozycją wszystkie wydarzenia odbywające się w pomieszczeniach zamkniętych bezpośrednio związane z wyborami zostaną wznowione i będą odbywać się na takich samych zasadach, jakie obowiązują w kinach, teatrach i salach koncertowych.

Wizyty w kinach i teatrach w Bułgarii są organizowane zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia. Są dozwolone, pod warunkiem zapełnienia maksymalnie 30 proc. miejsc na widowni.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria pewnie zmierza do strefy euro. Rumunia jeszcze poczeka?

Spośród państw członkowskich UE do strefy euro należy obecnie 19 państw.

LUBLANA

Potrzebny casting na ministra? Słoweński minister obrony Matej Tonin z partii Nowa Słowenia (NSi) ma w poniedziałek przejąć tymczasowo rolę ministra zdrowia od premiera Janeza Janšy, poinformował w środę portal 24ur.com.

Poprzedni minister zdrowia Tomaž Gantar zrezygnował ze stanowiska 18 grudnia ubiegłego roku. Premier Janša zapowiedział wówczas, że tymczasowo sam będzie pełnić funkcję ministra. Partia Gantara – DeSUS – opuściła rządzącą koalicję. Od tego czasu brakuje chętnych na zajęcie tego niewdzięcznego, w trakcie pandemii koronawirusa, stanowiska.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Słowenia: Rząd Janeza Janšy próbuje uciszyć media publiczne? / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 2 grudnia.

BELGRAD

Cel: przekonać UE. Wymiana terytorium między Serbią a Kosowem byłaby „bardzo niebezpieczna”, powiedział specjalny przedstawiciel UE ds. rozmów między Belgradem a Prisztiną Miroslav Lajčak francuskiej gazecie „Le Monde”, dodając, że UE jest zadowolona z przywrócenia jedności między UE a USA w zakresie polityki na Bałkanach Zachodnich.

Zapytany o to, czego Serbia mogłaby się spodziewać, gdyby doszło do normalizacji stosunków z Prisztiną, Lajčak odpowiedział, że „zarówno Serbia, jak i Kosowo wiedzą, że normalizacja jest warunkiem wstępnym […] integracji z UE”.

Chociaż UE kontynuuje politykę rozszerzenia, „nie należy wierzyć, że nastąpi to automatycznie; kraje Bałkanów Zachodnich muszą przekonać członków UE reformami” – dodał specjalny wysłannik UE.

 (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Serbia: Problemy z praworządnością zastopują rozmowy akcesyjne z UE? / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 4 grudnia.

PRISZTINA

Zwolnienia nie będzie. Specjalna Izba Sądowa Kosowa (KSC) trybunału w Hadze odrzuciła wnioski o tymczasowe zwolnienie czterech byłych liderów UCK (Armii Wyzwolenia Kosowa) oskarżonych o popełnienie zbrodni wojennych – poinformował portal „GazetaExpress”.

Chodzi o byłego prezydenta Kosowa Hashima Thaciego, byłego przewodniczącego parlamentu Kadriego Veseli oraz Rexhepa Selimi i Jakupa Krasniqi.

Sędzia Nicolas Guillou odrzucił wnioski złożone przez obrońcę oskarżonych, natomiast prokurator Jack Smith stwierdził, że oskarżonym nie przysługuje tymczasowe zwolnienie, ponieważ istnieją poważne obawy dotyczące utrudniania postępowania i nakłaniania świadków do zmiany zeznań.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Kosowo: Prezydent Thaci oskarżony o zbrodnie wojenne. Premier Hoti nie jedzie do USA

Prezydent Kosowa Hashim Thaci został oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych. Polityk miał w sobotę rozmawiać w Waszyngtonie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem.