UE: Nowy pakt migracyjny. Kto w Europie jest zadowolony z propozycji KE? / STOLICE

pakt migracyjny, pakiet migracyjny, migracje, Unia Europejska, Komisja Europejska, von der Leyen, Ylva Johannson, Polska, Grupa Wyszehradzka, Morawiecki, Węgry, Włochy, Grecja, Lesbos, Moria

Komisja Europejska zaprezentowała w środę (23 września) nowy tzw. pakt migracyjny, w którym zrezygnowała z obowiązkowego przyjmowania uchodźców, ale stawia na „obowiązkową solidarność”. The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy. [EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU]

W jaki sposób zareagowały poszczególne europejskie stolice na propozycję paktu migracyjnego? Czego szukali dwaj rosyjscy szpiedzy w Bułgarii? Rząd Wielkiej Brytanii wycofa się z dofinansowania pensji dla pracowników dotkniętych ekonomicznymi skutkami pandemii SARS-CoV-2? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BRUKSELA

Uregulować migrację! Komisja Europejska zaprezentowała w środę (23 września) nowy tzw. pakt migracyjny, w którym zrezygnowała z obowiązkowego przyjmowania uchodźców, ale stawia na „obowiązkową solidarność”.

Propozycja KE to próba szukania kompromisu między państwami Południa kontynentu, najbardziej narażonymi na napływ uchodźców, a tymi, które jak dotąd unikały wzięcia współodpowiedzialności za unijną politykę w tej kwestii, jak państwa Grupy Wyszehradzkiej. Więcej szczegółów poniżej. 

(EURACTIV.pl)

UE: Co proponuje Komisja Europejska w nowym pakcie migracyjnym?

Komisja Europejska zaproponowała nowy tzw. pakt migracyjny, w którym zrezygnowała z obowiązkowego przyjmowania uchodźców, ale stawia na „obowiązkową solidarność”.

BERLIN

Mieszane reakcje. W Niemczech reakcje na propozycję Komisji Europejskiej odnośnie nowego paktu migracyjnego były mieszane. Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU) z zadowoleniem przyjął pakt, nazywając go „dobrą podstawą do dalszych dyskusji”, ale także zachęcił inne państwa członkowskie UE, aby „nie unikały odpowiedzialności” i zamiast tego pracowały nad wdrożeniem wspólnej inicjatywy. Jednak wielu polityków po lewej stronie sceny politycznej twierdzi, że propozycja jest „niewystarczająca”.

„Słabym punktem propozycji Komisji jest to, że wiele osób w obozach na zewnętrznych granicach UE będzie nadal cierpieć”, powiedział eurodeputowany Zielonych Erik Marquardt.

W międzyczasie eurodeputowana Katharina Barley stwierdziła, że ​​„główny ciężar za przyjęcie migrantów nadal będzie spoczywać na państwach granicznych, na przykład Grecji, ale także Włoszech, Malcie, Hiszpanii”.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy przyjmą więcej uchodźców z obozu Moria

W połączeniu z poprzednimi umowami do Niemiec przyjedzie 2750 osób z pięciu greckich wysp.

WIEDEŃ

Zadowolenie z powodu braku obowiązkowej relokacji. Austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer (ÖVP) pochwalił propozycję Komisji dotyczącą nowego paktu migracyjnego, pisząc na Twitterze, że „dobrze, że Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący strategii migracyjnej UE”.

„Cieszymy się propozycjami ulepszeń w interesie ochrony granic zewnętrznych i współpracy z państwami trzecimi”. Austriaccy politycy są szczególnie zadowoleni z powodu braku kontrowersyjnej – ich zdaniem – propozycji obowiązkowej relokacji uchodźców.

We wtorek (22 września) kanclerz Sebastian Kurz (ÖVP) oświadczył, że obowiązkowe przesiedlenia uchodźców „nie powiodły się”, dodając, że teraz „też nie zadziałałyby”.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Austria: Kanclerz nie chce przyjęcia uchodźców z obozu Moria. Spór doprowadzi do kryzysu w rządzie?

Mimo apeli władz Wiednia, a także wielu środowisk politycznych i Konferencji Episkopatu Austrii kanclerz Sebastian Kurz nie zgadza się na przyjęcie stu uchodźców ze spalonego obozu Moria w Grecji.

RZYM

Duży krok w kierunku poprawy? Włoski premier Giuseppe Conte skomentował w mediach społecznościowych propozycje KE ws. nowego unijnego paktu migracyjnego, nazywając go ważnym krokiem w kierunku prawdziwie europejskiej polityki migracyjnej.

„Rada Europejska musi osiągnąć prawdziwą równowagę solidarności i odpowiedzialności. Konieczne jest zapewnienie relokacji: kraje graniczne (Włochy, Grecja – red) nie mogą same zarządzać przepływami migracyjnymi w imieniu całej UE”, podkreślił Conte.

Wniosek Komisji został również przyjęty z zadowoleniem przez włoskiego ministra ds. europejskich Enzo Amendolę, który powiedział, że jest to „punkt zwrotny, ale negocjacje między państwami członkowskimi UE będą trudne i skomplikowane”.

Włoskie organizacje pozarządowe również postrzegają propozycję KE jako interesujący punkt wyjścia do dalszych rozmów. „Są pewne pozytywy”, stwierdził przedstawiciel włoskiego Caritasu, np, „niepozostawianie całej odpowiedzialności za przyjmowanie imigrantów na barkach państw granicznych”.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Sycylia wywiera presję na rząd ws. imigracji. "Należy przenieść wszystkich migrantów z wyspy"

Władze Sycylii wzywają włoski rząd do podjęcia działań ws. nielegalnej imigracji.

ATENY

Grecja dostrzega mankamenty. Rząd Grecji, innego kraju, który ponosi największy ciężar masowych migracji do Europy, oświadczył, że będzie nalegać na obowiązkową relokację. „Propozycja Komisji jest podstawą do intensywnych negocjacji”, powiedział wiceminister ds. imigracji i azylu Giorgos Koumoutsakos.

„Komisja próbowała pogodzić rozbieżne poglądy różnych grup krajów i to znajduje odzwierciedlenie w projekcie”, powiedział.

„Będziemy aktywnie i zdecydowanie wspierać realizację naszego podstawowego interesu (…) to jest obowiązkowej solidarności i sprawiedliwego podziału obciążeń pomiędzy wszystkie państwa członkowskie”, dodał grecki polityk.

(EURACTIV.com)

MADRYT

Raczej nie będą blokować. W przypadku Hiszpanii propozycja nie odzwierciedla głównego postulatu tego kraju dotyczącego „obowiązkowego mechanizmu solidarności” państw członkowskich UE w celu zmniejszenia obciążenia dla krajów „frontowych”.

Po dziewięciu miesiącach trudnych negocjacji Madryt nie miał wielkich nadziei na odzwierciedlenie swoich postulatów w propozycji KE. Mimo tego rząd raczej nie będzie sabotował porozumienia pisze dziennik „El Pais”, powołując się na źródła rządowe.

(EURACTIV.com)

Hiszpania: Rząd reguluje pracę zdalną. Koszty pokryje pracodawca?

Podczas trwającej pandemii z pracy zdalnej skorzystało w Hiszpanii 3 mln osób.

WARSZAWA

Spotkanie w Brukseli. Po zaprezentowaniu projektu paktu migracyjnego premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że ​​jeszcze w czwartek rano spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Jednocześnie poseł do Parlamentu Europejskiego i były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski napisał w mediach społecznościowych: „Konflikty wokół Europy generują migrację. Bez ich rozwiązania nie możemy powstrzymać napływu migrantów. To kwestia bezpieczeństwa, która jest prerogatywą państw członkowskich, a nie Komisji. Ukraińcy i Białorusini, a nie tylko ludzie z innych kontynentów, również powinni być uwzględnieni w bilansie migracji”, stwierdził europoseł.

Słowa polityka PiS wpisują się w taktykę rządu Zjednoczonej Prawicy, który od 2015 r. przekonuje swoich europejskich partnerów, że Polska przyjęła wielu Ukraińców, a zatem nie powinna być karcona za swoją politykę migracyjną, tj. brak chęci partycypacji w ogólnounijnych rozwiązaniach, jak system relokacji.

(Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

Kryzys rządowy: Kaczyński zostanie wicepremierem?

Wczoraj wieczorem (23 września) zakończyło się kolejne spotkanie ostatniej szansy Ziobro-Kaczyński. Rozmowa szefów PiS i SP trwała nieco ponad godzinę i miała znacznie ostrzejszy przebieg, niż poprzednia, do której doszło w poniedziałek wieczorem.
 

Oba spotkania odbyły się w tym samym miejscu: …

PRAGA

Dopuszczalne rozwiązanie? Czechy z zadowoleniem przyjęły proponowane rozwiązanie, ponieważ nie jest ono oparte na obowiązkowej relokacji, wzmacnia procedury na granicach zewnętrznych i ma na celu zwiększenie skuteczności powrotów nielegalnych migrantów, stwierdziła wczoraj (23 września) czeska sekretarz stanu ds. europejskich Milena Hrdinkova.

„Czesi zdecydowanie sprzeciwiają się wszelkim mechanizmom polegającym na przymusowych relokacjach”, przypomniał z kolei wicepremier Jan Hamacek.

Koronawirus: W niedzielę Czechy z rekordem zakażeń

Od pięciu dni w Czechach liczba nowych zakażeń przekracza 1 tys.

BUDAPESZT

U Madziarów bez zmian? „Niebezpieczeństwo masowej imigracji zostało dostrzeżone w Brukseli z kilkuletnim opóźnieniem, a teraz KE chce postawić Węgrom ultimatum”, poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga w reakcji na projekt unijnego paktu migracyjnego.

„Zdecydowanie odrzucamy polityczny szantaż! Na Węgrzech tylko Węgrzy mogą decydować, z kim chcą mieszkać”, dodała minister.

Varga powtórzyła „niezmienione stanowisko” Węgier, w którym wzywa się do utworzenia „hotspotów (punktów szybkiej rejestracji migrantów – red.) poza Europą”.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Szijjártó: Kraje Grupy Wyszehradzkiej częściowo wyłączone z zakazu wjazdu na Węgry

Szef węgierskiej dyplomacji poinformował, że obywatele krajów V4, którzy okażą testy na koronawirusa z negatywnym wynikiem, otrzymają zezwolenie na wjazd na terytorium Węgier.

BRATYSŁAWA

Są obowiązkowe kwoty czy nie; Oto jest pytanie. Słowacka europosłanka Lucia Ďuriš Nicholsonová (EKR), zareagowała na propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą nowego paktu migracyjnego, mówiąc, że „nowa propozycja nie może być uznana za skuteczne rozwiązanie, ponieważ nie pomija jednoznacznie przestarzałej i niefunkcjonalnej koncepcji kwot relokacji, chociaż zawiera pewne ulepszenia w porównaniu z ostatnią propozycją”, dodała.

Z kolei minister spraw zagranicznych Ivan Korčok powiedział, że chociaż Słowacja musi przestudiować propozycję, projekt, przynajmniej w jego rozumieniu, nie obejmuje obowiązkowych kwot migracyjnych.

„Dobrym punktem wyjścia jest to, że relokacja powinna odbywać się na zasadzie dobrowolności”, podkreślił minister.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Czechy i Słowacja wielokrotnie zwiększają deficyty budżetowe na 2020 r. W Czechach deficyt najwyższy w historii.

Deficyt budżetowy Czech w tym roku będzie wyższy od tego z kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Deficyt budżetowy zwiększa także Słowacja – czterokrotnie więcej niż pierwotnie planowano.

LUBLANA

Solidarność, ale tylko niewymuszona. „Słowenia popiera zasadę dobrowolnej solidarności, podczas gdy nowy pakt migracyjny przedstawiony przez Komisję Europejską opiera się na zasadzie… obowiązkowej solidarności”, przekazał krajowej agencji STA rzecznik MSZ Aleksander Gerzina dając do zrozumienia, że projekt unijnego paktu migracyjnego nie wzbudził zachytu w słoweńskim rządzie.

Chociaż ministerstwo spraw wewnętrznych odmówiło komentarza, Gerzina powiedział, że propozycja nadal wymaga rozpatrzenia, ale podkreślił, że ​​Słowenia spodziewała się, że Komisja Europejska „uwzględni obawy niektórych krajów, w tym Słowenii, i przedstawi bardziej wyważone propozycje”, co – jak dał do zrozumienia – nie stało się.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Koronawirus: Pierwsze znosiły restrykcje. Teraz Chorwacja i Słowenia przygotowują się na drugą falę zakażeń

Chorwacja jako jedna z pierwszych w UE otworzyła granice dla turystów, a Słowenia ogłosiła koniec pandemii już w połowie maja. Jednak wraz ze wzrostem zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach, oba kraje przygotowują się na drugą falę epidemii.

Inne wiadomości z europejskich stolic:

SOFIA

Czego szukali Rosjanie? Bułgarska prokuratura poinformowała, że zgromadziła dowody na działalność szpiegowską dwóch rosyjskich dyplomatów oraz że zostaną oni wydaleni z kraju. Prokurator generalny Iwan Geszew powiadomił o tym wicepremier, minister spraw zagranicznych Ekaterinę Zachariewą.

W toku dochodzenia w sprawie działalności rosyjskich dyplomatów, wszczętego na podstawie doniesienia Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (DANS), ustalono, że dyplomaci zbierali informacje o planach modernizacji bułgarskiej armii i o utrzymaniu w technicznej gotowości sprzętu wojskowego – podano w komunikacie.

Informacje zbierane przez dyplomatów, mające charakter tajemnicy państwowej i służbowej, były potrzebne rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu. Dyplomaci kontaktowali się z Bułgarami mającymi dostęp do informacji związanych z bułgarskim kompleksem przemysłowo-wojskowym. W niektórych przypadkach bułgarscy obywatele udzielali informacji za opłatą, podała prokuratura.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Dymisja ministra sprawiedliwości. Danaił Kiriłow jest autorem krytykowanego projektu nowej konstytucji

Premier Bułgarii Bojko Borysow zamierza poprzez zmianę konstytucji uspokoić sytuację w kraju, w którym od 50 dni trwają antyrządowe protesty. 

Co powie Donald Trump? Republika Czeska nie wywiąże się ze zobowiązania wobec NATO, by do 2024 r. przeznaczać 2 proc. PKB na obronę, poinformowała w środę wicepremier, minister finansów Alena Schillerova. Minister obrony Lubomir Metnar uznał, że „ważny jest rosnący trend w wydatkach”.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Chiny o wizycie czeskiej delegacji na Tajwanie: “Czechy przekroczyły czerwoną linię”

“Jestem Tajwańczykiem”, powiedział w ramach gestu solidarności przewodniczący czeskiego senatu Miloš Vystrčil podczas swojego wystąpienia w tajwańskim parlamencie. Czeska wizyta spotkała się z ostrą reakcją Pekinu.

LONDYN

Rząd nie wesprze dłużej iluzji? Minister finansów Rishi Sunak ma zaprezentować w czwartek (24 września) nowy pakiet środków wsparcia dla firm i pracowników dotkniętych ekonomicznymi skutkami pandemii SARS-CoV-2.

Z końcem października kończy się rządowy program subsydiowania z budżetu pensji pracownikom, którzy z powodu epidemii zostali wysłani na przymusowe urlopy.

Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey wezwał we wtorek brytyjski rząd do „zatrzymania się i przemyślenia” decyzji o wygaszeniu programu. Aby skłonić firmy do utrzymywania miejsc pracy mimo kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa, brytyjski rząd uruchomił w marcu program refundowania 80 proc. pensji pracowników wysłanych na przymusowe urlopy – do kwoty 2500 funtów miesięcznie.

Program, który początkowo miał trwać trzy miesiące, był już dwukrotnie przedłużany, ale zarówno premier Boris Johnson, jak i Sunak oświadczyli, że z końcem października zostanie on ostatecznie wygaszony. Jak argumentowali, przedłużanie programu dawałoby objętym nim pracownikom fałszywe poczucie, że wciąż mają pracę, do której będą mogli wrócić.

Według ostatnich dostępnych statystyk do połowy sierpnia w ramach programu wypłacono 35,4 mld funtów. Pieniądze te otrzymało 9,6 mln pracowników zatrudnionych przez 1,2 mln firm.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Boris Johnson ogłosił nowe restrykcje. "Celem powstrzymanie drugiej fali koronawirusa"

Wielka Brytania szuka sposób na zahamowanie rekordowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w ostatnich dniach. 

HELSINKI

Nasila się nordycka współpraca obronna. Ministrowie obrony Finlandii, Szwecji i Norwegii spotkali się w środę (23 września) w miejscowości Lemmijoki w północnej Norwegii, aby omówić „nordycką współpracę obronną i kwestie związane z bezpieczeństwem regionalnym”.

Wybór miejsca spotkania jest – jak podkreślają media – nieprzypadkowy. Lemmijoki położone jest na wybrzeżu Oceanu Arktycznego. Sygnalizuje to zaniepokojenie rosnącym strategicznym znaczeniem obszaru Arktyki i coraz większą obecnością nie tylko Rosji, ale także Chin w tym regionie.

Po drugie, spotkanie jest kolejnym krokiem w kierunku bliższej współpracy między pozostającymi poza NATO Finlandią i Szwecją, a będącą członkiem Sojuszu Norwegią.

Nordycka współpraca obronna ma już ugruntowaną pozycję w ramach Nordyckiej współpracy obronnej (NORDEFCO), która została utworzona w 2020 r. w celu wzmocnienia krajowych zdolności obronnych oraz zbadania i ułatwienia synergii i wspólnych rozwiązań między Danią, Finlandią, Islandią, Norwegią i Szwecją.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Niekończąca się historia trzeciego reaktora w Olkiluoto

Szacuje się, że budowa trzeciego bloku w elektrowni jądrowej w Olkiluoto pochłonęła nawet 13 mld euro – ponad czterokrotnie więcej niż pierwotnie zakładano.

MADRYT

Hiszpański PKB skurczył się mniej niż przewidywano. PKB Hiszpanii skurczył się o 17,8 proc. w drugim kwartale br, czyli o 0,7 proc. mniej niż wcześniej prognozowano, poinformował w środę Krajowy Instytut Statystyki (INE).

Pandemia SARS-CoV-2 poważnie uderzyła w gospodarkę kraju, w szczególności w sektor turystyczny, który odpowiada za 12,3 proc. PKB Hiszpanii. Od marca ubiegłego roku wiele firm musiało wdrożyć programy przymusowych urlopów finansowane przez państwo, aby zachować tysiące miejsc pracy.

(EUROEFE)

Hiszpania: Częściowy lockdown w Madrycie. Możliwe kolejne restrykcje?

Od kilkunastu dni w Hiszpanii notuje się ponownie rekordowe przyrosty zachorowań na COVID-19. To obecnie najbardziej zagrożony koronawirusem kraj w Europie. W niektórych dzielnicach Madrytu następuje powrót do blokady związanej z epidemią.

 

 

Od poniedziałku mieszkańcy Madrytu będą mogli opuścić swoją strefę …

BELGRAD

Nowe przepisy dla obcokrajowców pracujących zdalnie. Ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców i ustawa o cudzoziemcach zostaną zmienione tak, aby zapewnić większe przychody z rosnącej liczby obcokrajowców pracujących zdalnie z Serbii, ale dla firm zlokalizowanych w innych krajach, ogłosił w środę (23 września) minister pracy i zatrudnienia Zoran Đorđević.

Đorđević powiedział, że nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 r. .Minister wyjaśnił, że każdy, kto chciałby uzyskać status rezydenta i pozwolenie na pracę w Serbii na 12 miesięcy, musi udowodnić, że jego pensja brutto przekracza 3,5 tys. euro, że jest zatrudniony w zagranicznej firmie, że nie ma serbskiego zezwolenie na pobyt i jest obcokrajowcem.

„Dzięki temu będą mogli pracować i wydawać pieniądze w Serbii, która jest znacznie tańsza niż inne kraje. Nasz kraj jest bezpieczny i nie ma w nim problemu rasizmu”, powiedział nie bez dumy minister.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)