Przywódcy Hiszpanii, Włoch, Grecji i Malty apelują o solidarność ws. migracji. Jakie ograniczenia przeciwepidemiczne planują wprowadzić Niemcy na nadchodzące święta? Brytyjska gospodarka ostro w dół. Włochy otworzą szkoły w grudniu? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.
MADRYT | RZYM | ATENY | VALETTA
Przywódcy Hiszpanii, Włoch, Grecji i Malty wezwali w środę (25 listopada) do większej solidarności z państw członkowskich UE z krajami basenu Morza Śródziemnego, które są najbardziej dotknięte kryzysem migracyjnym.
Wspólne oświadczenie podpisali podczas hiszpańsko-włoskiego szczytu w Palma de Mallorca premier Hiszpanii Pedro Sáncheza i premier Włoch Giuseppe Conte.
Politycy zażądali większej solidarności od pozostałych państw UE, i zwrócili się o wyraźne uwzględnienie tego aspektu w nowym unijnym pakcie migracyjnym. Apel premierów państw śródziemnomorskich jest kolejną inicjatywą mającą na celu nakłonienie innych krajów Wspólnoty do solidarności w obliczu zwiększonej nielegalnej migracji, główni z Afryki. Państwa Grupy Wyszehradzkiej od początku kryzysu migracyjnego w 2015 r. wielokrotnie odmówiły zastosowania tzw. przymusowej relokacji uchodźców.
We wrześniu KE zaproponowała nowy tzw. pakt migracyjny, w którym zrezygnowała z obowiązkowego przyjmowania uchodźców, ale stawia na „obowiązkową solidarność”. Więcej szczegółów poniżej.
(EUROEFE)
WARSZAWA
Weto elementem gry. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro przypomniał wczoraj, że weto jest mechanizmem wielokrotnie stosowanym w unijnych negocjacjach i zachęcał polski rząd do jego podtrzymania. Przekonywał także, że Polska broni UE w jej traktatowym kształcie, a on i inni politycy PiS są unijnymi patriotami.
(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)
BERLIN
Niemcy przedłużą wprowadzone w listopadzie obostrzenia. W walce z pandemią koronawirusa „potrzebujemy jeszcze jednego ogromnego wysiłku”, powiedziała wczoraj Angela Merkel. W środę kanclerz Niemiec przez kilka godzin debatowała z premierami 16 niemieckich krajów związkowych ws. działań wymierzonych z ograniczenie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.
Wprowadzone w listopadzie obostrzenia przyniosły już „częściowy sukces”, ale nie „możemy być z niego w żadnym wypadku zadowoleni”, stwierdziła Merkel.
Do co najmniej 20 grudnia w Niemczech zamknięte pozostaną restauracje, teatry, muzea i inne obiekty służące rozrywce i rekreacji. Niemożliwe będą noclegi w hotelach podczas wyjazdów turystycznych.
Zdecydowano także o zaostrzeniu niektórych regulacji. Dotyczy to spotkań prywatnych. Do świąt Bożego Narodzenia będą możliwe spotkania do pięciu osób (a nie jak dotychczas dziesięciu) z dwóch gospodarstw domowych, nie licząc dzieci do 14. roku życia.
(EURACTIV.pl)
LONDYN
PKB w dół. Brytyjski PKB skurczy się w tym roku o 11,3 proc. Do poziomu sprzed wybuchu pandemii wróci dopiero w czwartym kwartale 2022 r., zapowiedział w środę minister finansów Rishi Sunak.
Sunak przedstawił w środę w Izbie Gmin ramowy program wydatków na rok finansowy 2021-22, który z powodu niepewności związanej z pandemią na razie zastąpi pełny budżet na przyszły rok finansowy.
Minister powiedział też, że kwota zaciągniętych przez rząd pożyczek w bieżącym roku finansowym, czyli do końca marca 2021 r., wyniesie 394 mld funtów, co będzie stanowiło 19 proc. PKB i będzie najwyższą w czasach pokoju kwotą w stosunku do PKB.
(Benjamin Fox | EURACTIV.com)
RZYM
Naciski na otwarcie szkół. Rząd rozważa możliwość otwarcia szkół 9 grudnia. Największą zwolenniczką powrotu uczniów do klas jest minister oświaty Lucia Azzolina. Eksperci podkreślają, że szkoły nie są zagrożeniem z epidemiologicznego punku widzenia.
Na otwarcie szkół nalegają dwa ugrupowania współtworzące rządzącą koalicję: Ruch 5 Gwiazd oraz Italia Viva.
We Włoszech na mocy decyzji rządu Giuseppe Contego zdalnym nauczaniem objęci są gimnazjaliści z dwóch ostatnich klas, uczniowie liceów i techników. Otwarta jest zaś większość szkół podstawowych. O zamknięciu niektórych zdecydowały lokalne władze.
Podjęcie starań, by otworzyć szkoły w grudniu obiecał minister zdrowia Roberto Speranza. Decyzję uzależnił od sytuacji epidemiologicznej. Ta zaś według ekspertów stabilizuje się.
(Alessandro Follis | EURACTIV.it)
PARYŻ
Katastrofa i tragedia. Francuskie ośrodki narciarskie prawdopodobnie będą zamknięte w święta Bożego Narodzenia i ich otwarcie nastąpi dopiero w styczniu. „To dla nas zimny prysznic, wszystko się zawaliło”; to katastrofa, przekonują decyzję władz merowie i przedstawiciele branży.
Emmanuel Macron powiedział we wtorkowym przemówieniu, że europejscy przywódcy prowadzą konsultacje w tej sprawie”. „Ze zdumieniem przyjmujemy zapowiedzi prezydenta. Jeszcze wczoraj rozmawialiśmy z premierem Jeanem Castexem ws. możliwości otwarcia ośrodków. To nieporozumienie”, napisał na Twitterze prezes francuskich ośrodków narciarskich Alexandre Maulin.
Szef organizacji zrzeszającej merów górskich kurortów i zastępca mera miejscowości Deux Alpes Pierre Balme określił decyzję władz jako „katastrofę”, oznaczającą „koniec branży narciarskiej”.
Premier Jean Castex obiecał branży decyzję odnośnie daty ewentualnego otwarcia stacji narciarskich i stoków w ciągu 10 dni.
Niemcy i Włochy wydają się zmierzać do zamknięcia swoich ośrodków narciarskich, Austria i Szwajcaria myślą o ich ponownym otwarciu.
(Lucie Duboua-Lorsch | EURACTIV.FR)
WIEDEŃ
Plan na testowanie. W pierwszym tygodniu grudnia Austria rozpocznie ogólnokrajową akcję przeprowadzania masowych dobrowolnych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 na wzór Słowacji i włoskiej Górnej Adygi, poinformował w środę w Wiedniu kanclerz Sebastian Kurz.
W dniach od 4 do 6 grudnia zrealizują to najpierw liczące łącznie 1,1 mln mieszkańców kraje związkowe Tyrol i Vorarlberg. Za nimi pójdą inne, przy czym kraj Salzburg zapowiedział w środę swe badania testowe na dni od 13 do 14 grudnia.
(Philipp Grüll | EURACTIV.de)
HELSINKI
Polityczne spory. Wzrost liczby przyjęć do szpitali w Helsinkach o 15 proc. spowodował zamknięcie placówek, odwołanie wydarzeń publicznych i wprowadzenie nauczania zdalnego w szkołach. Tymczasem między władzami stolicy a rządem Sanny Marin dochodzi do sporów dotyczących strategii walki z pandemią.
Burmistrz Helsinek Jan Vapaavuori powiedział wczoraj (25 listopada), że przedstawiciele rządu w niewystarczający sposób konsultują podejmowane decyzje ws. walki z pandemią z władzami lokalnymi. Vapaavuori jest przedstawicielem prawicy i dość często w ostatnich tygodniach wchodzi w dyskusje z politykami centrowo-lewicowego rządu.
Finlandia statystycznie radzi sobie najlepiej z pandemią w Europie. Liczba zakażeń w ostatnich dniach na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 60.
(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)
BRATYSŁAWA
Czas na współpracę. Przebywającą od marca w areszcie była wiceminister sprawiedliwości Monika Jankovska, rozpoczęła współpracę z organami ścigania.
Była urzędniczka resortu sprawiedliwości potwierdziła zaangażowanie we wpływanie na decyzje sędziów, przyjmowanie łapówek oraz nadużywanie sprawowanej funkcji. Zeznania Jankovskiej, nominowanej przez rządzącą do lutego br. na Słowacji partię Smer SD (socjaldemokracja), może mieć kluczowe znaczenie dla rozwiązania toczących się śledztw ws. korupcji w wymiarze sprawiedliwości.
Funkcjonariusze specjalnej słowackiej jednostki policyjnej zajmującej się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości zatrzymali na początku listopada byłych szefów kilku najważniejszych służb policyjnych i śledczych.
(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)
SOFIA
Lockdown potwierdzony. Rząd zatwierdził plan wprowadzenia od piątku 21-dniowego lockdownu, poinformował w środę minister zdrowia Kostadin Angełow.
Zamknięte zostaną żłobki, przedszkola, szkoły językowe i taneczne; szkoły i uniwersytety będą prowadziły wyłącznie naukę zdalną. Nie będą się odbywały treningi i zawody sportowe dla młodzieży i dzieci. Dorośli sportowcy będą mogli brać udział w zawodach bez obecności publiczności.
Zamknięte będą siłownie, baseny, banki i centra handlowe, z wyjątkiem znajdujących się w nich aptek i sklepów spożywczych. Lokale gastronomiczne będą prowadzić wyłącznie sprzedaż na wynos.
W odróżnieniu od wiosennego lockdownu otwarte będą parki. Bez zmian działać też będzie komunikacja miejska. Nie będzie zakazu przemieszczania się po kraju. Otwarte pozostaną miejsca kultu, działać też będą teatry, ale przy ograniczonej widowni.
Bułgarska wersja blokady pozostanie stosunkowo najłagodniejsza w całej UE. Ograniczenia obowiązują do 2 grudnia.
(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)
BUKARESZT
Stronniczy prezydent. Nie jest tajemnicą, że prezydent Klaus Iohannis chciałby, aby Partia Narodowo-Liberalna (PNL) wygrała zaplanowane na 6 grudnia wybory parlamentarne. Sympatie polityczne Iohannisa są na tyle wyraźne, że opozycyjna – i rządząca do niedawna krajem – Partia Socjaldemokratyczna (PSD) złożyła skargę do CNA, odpowiednika Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, na jedno z przemówień prezydenta, w którym otwarcie agitował on na rzecz PNL.
Politycy PSD podkreślają, że wtorkowe przemówienie Iohannisa było w rzeczywistości poświęcone namawianiu Rumunów do oddania głosu na PNL. Prezydent – zdaniem PSD – na co tygodniowych konferencjach atakuje opozycję i wychwala rząd Ludovica Orbana.
(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)
ZAGRZEB
Łatwiej o zatrudnienie obcokrajowca. Nie będzie już rocznego limitu zatrudnienia cudzoziemców w Chorwacji, zgodnie z nową ustawą przyjętą przez parlament. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2021 r.
Pracodawcy będą zobowiązani do złożenia wniosku do Chorwackiego Urzędu Zatrudnienia (HZZ). Jeżeli żaden z bezrobotnych nie spełni kryteriów pracodawcy, będą oni mogli wystąpić do ministerstwa spraw wewnętrznych o pozwolenie na pobyt i pracę dla obcokrajowca. Ministerstwo zwróci się następnie do HZZ o opinię w sprawie zatrudnienia konkretnego cudzoziemca. Procedura potrwa maksymalnie 30 dni.
„W ostatnich latach obserwujemy wzmożoną migrację do krajów UE, co ma poważne konsekwencje zarówno dla Republiki Chorwacji, jak i krajów sąsiednich”, twierdzi przedstawiciel Chorwackiego Stowarzyszenia Pracodawców (HUP).
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
LUBLANA
Słowenia czeka na wytyczne UE. Rząd nie zajął jeszcze stanowiska w sprawie apelu Włoch o zamknięcie ośrodków narciarskich w Europie w trakcie świąt Bożego Narodzenia, powiedział minister gospodarki agencji prasowej STA. Ministerstwo oczekuje, że Komisja Europejska wyśle do państw członkowskich zalecenia dotyczące sezonu narciarskiego.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
BELGRAD | PRISZTINA | TIRANA
Droga przez Bałkany. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) ogłosił w środę, że udzieli pożyczki w wysokości do 85 mln euro na budowę 39-kilometrowego odcinka „autostrady pokoju” między miastami Niš i Pločnik na południu Serbii.
Odcinek będzie stanowił część „Autostrady Pokoju”, która połączy Nisz ze stolicą Kosowa Prisztiną, stolicą Albanii Tiraną, a zakończy się w Durrës nad Morzem Adriatyckim.
(EURACTIV.rs | betabriefing.com)