Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego pomógł wygrać przetarg swojej byłej firmie? / STOLICE

Thierry Breton, Komisja Europejska, Unia Europejska, Atos, superkomputer

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton od lat jest uważany za wybitnego specjalistę w dziedzinie rynku nowych technologii oraz cyberbezpieczeństwa. / Foto via [EPA/ FRANCISCO SECO]

W Komisji Europejskiej doszło do konfliktu interesów? Ilu jest więźniów politycznych na Białorusi? Po co rosyjskie ministerstwo obrony otwiera biuro w Serbii? Europa czerwienieje. Które kraje wprowadzają nowe obostrzenia? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

MIŃSK

Więcej więźniów sumienia. 21 października kolejnych 9 nazwisk znalazło się na liście białoruskich więźniów politycznych. Tym samym ogólna liczba osób uwiezionych z powodu swoich przekonań wzrosła do 102, informuje TV Biełsat.

Białoruscy obrońcy praw człowieka uznają prześladowania 102 więźniów politycznych za motywowane politycznie, „w związku z faktem korzystania przez nich z prawa do uczestnictwa w pokojowych zgromadzeniach oraz wyrażania swoich opinii na temat ogłoszonych wyników wyborów”.

(EURACTIV.pl)

Cichanouska z Warszawy wzywa białoruską policję do przejścia “na stronę narodu”

Kontrkandydatka prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w sierpniowych wyborach zaapelowała z Warszawy do pracowników białoruskich struktur siłowych, by do końca tygodnia przeszli na stronę narodu.

BRUKSELA

Konflikt interesów? Unijny komisarz ds. runku wewnętrznego Thierry Breton nie był zaangażowany w proces decyzyjny ws. przetargu na europejski superkomputer, który wygrała francuska firma Atos, powiedział rzecznik Komisji Europejskiej w rozmowie z EURACTIV.com. 65-letni Breton, był prezesem działającego międzynarodowo francuskiego koncernu informatycznego zanim objął posadę unijnego komisarza.

„Zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi podczas przesłuchania w Parlamencie Europejskim oraz decyzją przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen w tej sprawie, komisarz Thierry Breton nie był zaangażowany w decyzję o rozpoczęciu ani ocenie niniejszego przetargu. W związku z tym Komisja nie widzi powodu do podważania jego wyników”, powiedział rzecznik KE.

EURACTIV zapytał rzecznika KE czy jest akceptowalne, aby dzień po mianowaniu Bretona na komisarza ds. rynku wewnętrznego ogłoszono przetarg, który ostatecznie wygrała firma, w której pracował zaledwie miesiąc wcześniej.

Breton pełnił w latach 2005-2007 funkcję ministra gospodarki, finansów i przemysłu w centroprawicowym rządzie Dominique’a de Villepina, kiedy prezydentem był Jacques Chirac. Od lat jest uważany za wybitnego specjalistę w dziedzinie rynku nowych technologii oraz cyberbezpieczeństwa.

Portfolio Bretona obejmie rynek wewnętrzny, politykę przemysłową i cyfrową. Breton odpowiada za legislację w obszarze obronności i technologii, w tym za politykę kosmiczną.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

UE: Co proponuje Komisja Europejska w nowym pakcie migracyjnym?

Komisja Europejska zaproponowała nowy tzw. pakt migracyjny, w którym zrezygnowała z obowiązkowego przyjmowania uchodźców, ale stawia na „obowiązkową solidarność”.

BELGRAD

Pogłębienie współpracy. Ministerstwo obrony Rosji otworzy wkrótce swoje biuro w Serbii, poinformowała jako pierwsza agencja Reuters, powołując się na dokumenty rządu w Moskwie. Rosja w ten sposób chce zrobić kolejny krok w kierunku zacieśnienia więzów wojskowych ze swoim tradycyjnym bałkańskim sojusznikiem, mimo iż Belgrad stara się o wstąpienie do Unii Europejskiej.

W rozporządzeniu z 15 października podpisanym przez premiera Rosji Michaiła Miszustina stwierdzono, że szef biura w Serbii będzie pomagał w rozwiązywaniu wojskowych i technicznych kwestii, dotyczących współpracy rosyjsko-serbskiej.

Ministerstwo obrony Serbii oświadczyło, że „procedura prawna poprzedzająca zawarcie umowy” już się rozpoczęła. Umowa dawałaby rosyjskiemu przedstawicielowi w Serbii prawo do wizytowania serbskich jednostek, które używają rosyjskiej broni i sprzętu wojskowego, pod warunkiem uprzedniego powiadomienia i uzyskania zgody.

(EURACTIV.pl)

Serbia pod presją UE? Belgrad zmienia decyzję ws. ćwiczeń wojskowych na Białorusi

Serbia nie weźmie udziału w białoruskich manewrach przy polskiej granicy.

BUDAPESZT

Węgierski Bartłomiej M.? Lenke Szászfalvi-Farkas została konsulem nowo otwartego konsulatu Węgier w Genewie, pomimo niewielkich kwalifikacji zawodowych, informuje Telex.

Szászfalvi-Farkas, córka posła László Szászfalvi, odbyła w 2018 r. miesięczną praktyką w biurze posła Andora Deli z rządzącego Fideszu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier stwierdziło, że Szászfalvi-Farkas „ukończyła studia na Uniwersytecie Korwina w Budapeszcie na wydziale komunikacji i nauk o mediach oraz posiada wysoki poziom znajomości języka angielskiego i francuskiego wymagany do jej pracy”.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

TSUE: Węgierska ustawa o szkolnictwie niezgodna z prawem. Rząd podporządkuje się orzeczeniu?

Viktor Orban od lat publicznie krytykuje George’a Sorosa, argumentując, że miliarder zamierza podważyć europejskie wartości swoimi liberalnymi poglądami na temat migracji.

BERLIN

(Nie)groźny minister? Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn uzyskał w środę (21 października) po południu pozytywny wynik testu na koronawirusa. Spahn uczestniczył w środę w posiedzeniu rządu, ale dzięki przestrzeganiu zasad pozostali ministrowie nie muszą udawać się na kwarantannę – podał rzecznik gabinetu.

Na zdjęciach widać, że Spahn przebywał w urzędzie kanclerskim w masce ochronnej. Jak zapewnił rzecznik rządu, posiedzenia odbywają się w dużej sali konferencyjnej z zachowaniem odpowiedniego dystansu i wszystkich obostrzeń higienicznych.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy aktualizują listę państw z grupy ryzyka. Są na niej województwa z Polski

Osoby przyjeżdżające do Niemiec z takich województw muszą zgłosić swój adres pobytu miejscowemu urzędowi ds. zdrowia i przedłożyć negatywny wynik testu.

PARYŻ

Francja czerwienieje. Francuski rząd rozważa przedłużenie stanu wyjątkowego do 16 lutego. W ciągu ostatniej doby we Francji zdiagnozowano 26 676 zakażeń – zmarło 163 chorych na COVID-19 – podało w środę francuskie ministerstwo zdrowia. Po raz szósty w ciągu ostatnich 12 dni dobowy wzrost przypadków infekcji przekroczył 25 tysięcy.

Rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal oznajmił w środę, że wiele kolejnych departamentów kraju zostanie wkrótce uznanych za „strefy czerwone”, co oznacza, że będą musiały wprowadzić godzinę policyjną, która obowiązuje już w ośmiu wielkich miastach od godziny 21 do 6.

Ze względu na szybki rozwój epidemii godzina policyjna obowiązuje już m.in. w Paryżu, Marsylii, Tuluzie i Montpellier. Rząd wprowadził też w ubiegłym tygodniu stan zagrożenia zdrowia, dający władzom prawo do ustanawiania surowych obostrzeń, aby obniżyć dzienny przyrost infekcji z ponad 20 tys. obecnie do około 3 tys. W środę Attal oznajmił, że rozważane jest przedłużenie stanu wyjątkowego do 16 lutego.

(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

Francja: Rewizja w domach ministrów i byłego premiera. Powód? Śledztwo ws. walki z pandemią

Francuska policja przeszukała mieszkania ministra zdrowia Oliviera Vérana, a także byłego premiera Édouarda Philippe’a i byłej szefowej resortu zdrowia Agnès Buzyn.

WIEDEŃ

Rekordy i zakazy. Austria odnotowała w środę największy wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem. Zidentyfikowano 1985 nowych infekcji SARS-CoV-2. Łącznie od początku pandemii potwierdzono 21385 zakażeń.

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem maksymalna liczba uczestników profesjonalnych imprez publicznych w Austrii zostanie od piątku ograniczona do 1 tys. w przypadku organizowania ich w zamkniętym pomieszczeniu i 1,5 tys. jeśli odbywają się na wolnym powietrzu.

Na imprezach nie będzie wolno serwować jedzenia ani napojów, a nosy i usta widzów muszą pozostawać cały czas zasłonięte.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Nadeszła już druga fala koronawirusa?

W piątek (11 września) austriacki rząd ogłosił zaostrzenie od poniedziałku (14 września) zasady noszenia masek ochronnych i utrzymania dystansu społecznego podczas imprez publicznych i w restauracjach.

RZYM

Lombardia wprowadza godzinę policyjną. W Lombardii od czwartku obowiązuje godzina policyjna. Dzień wcześniej wniosek do rządu o pozwolenie na jej wprowadzenie wystosowały władze regionu, które chcą w ten sposób obniżyć liczbę zakażeń koronawirusem. W środę odnotowano tam kolejną rekordową liczbę przypadków SARS-CoV-2.

Podobnie jak podczas zimowo-wiosennej fali zakażeń, Lombardia jest jednym z najbardziej dotkniętym przez epidemię COVID-19. Według informacji agencji Reutera region ten odpowiada za ponad jedną czwartą spośród ok. 450 tys. zakażeń SARS-CoV-2 wykrytych we Włoszech od wybuchu pandemii.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Włochy: Lombardia wprowadza godzinę policyjną. Kolejny rekord zakażeń koronawirusem

Jakie ograniczenia wprowadzają władze Lombardii? Czy rząd ogłosi wkrótce godzinę policyjną w całym kraju?

MADRYT

Pierwszy milion. Hiszpania jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który przekroczył milion zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby zanotowano tam 16 973 infekcje. Najwięcej przypadków SARS-CoV-2 na świecie odnotowano dotąd w USA, Indiach, Brazylii i Rosji. Hiszpania jest szósta pod tym względem. Wyprzedza ją jeszcze nieznacznie Argentyna, która milion zakażeń odnotowała we wtorek.

(EUROEFE)

Kiedy Hiszpania otrzyma ponad 30 mln dawek szczepionki na koronawirusa?

Warunkiem tej transakcji jest spełnienie przez nowy produkt wszystkich norm bezpieczeństwa – zastrzegł hiszpański minister zdrowia.

PRAGA

Mały lockdown. Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Czechach zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia. Wszystkie sklepy, z wyjątkiem tych z podstawowymi produktami, a także większość punktów usługowych zostaną zamknięte od czwartku.

Sprzedaż detaliczna w Czechach zostanie wstrzymana od godziny 6 rano 22 października do 3 listopada, gdy w Czechach przestanie obowiązywać stan wyjątkowy wprowadzony w związku z sytuacją epidemiczną, poinformował minister zdrowia Czech, Roman Prymula.

Jak podkreślił minister zdrowia celem nowych restrykcji jest maksymalne ograniczenie możliwości kontaktów między ludźmi. Restrykcje podzielono na trzy grupy: dotyczące poruszania się, funkcjonowania urzędów oraz ograniczeń w usługach i handlu.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Czechy: Minister Jana Maláčová nazwała premiera Babiša "debilem". Potem się wycofała

Kontrowersyjne słowa padły z ust minister po nagraniu wywiadu telewizyjnego, gdy myślała, że kamera jest już wyłączona.

BRATYSŁAWA

Zabrakło jednego głosu. We wtorek w słowackim parlamencie przewagą jednego głosu odrzucono projekt ograniczający dostępność aborcji.

Wniosek konserwatywnych parlamentarzystów został odrzucony stosunkiem głosów 59 do 58 (45 było przeciw, 12 wstrzymało się od głosu, a 2 nie głosowało) w 150-osobowym parlamencie. Ponieważ na sali obecnych było 117 parlamentarzystów, oznacza to, że do uchwalenia nowelizacji zabrakło jednego głosu.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Za co skazano przywódcę skrajnie prawicowej partii?

Lider skrajnie prawicowej Ludowej Partii Nasza Słowacja (LSNS) Marian Kotleba został skazany na 4 lata i 4 miesiące więzienia.

ZAGRZEB

Chorwackie szpitale pozostaną bez leków? Największe firmy farmaceutyczne zawiesiły lub wstrzymują dostawy leków do 75 proc. chorwackich szpitali. Rząd jest im winny łącznie 5 mld kun (około 700 mln euro).

Firmy żądają zapłaty 2,7 ​​mld kun (około 350 milionów euro) przed końcem roku, a resztę do końca czerwca 2021 r. Rząd uważa ten postulat za niemożliwy do zrealizowania w obliczu kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią koronawirusa.

Minister finansów Zdravko Marić zaproponował płatność w wysokości 200 mln kun, jednak propozycja przedstawiciela rządu nie spotkała się jak dotąd z zainteresowaniem.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

UE: Bułgaria i Chorwacja przyjęte do "przedsionka" strefy euro. Kiedy przyjmą wspólną walutę?

W piątek (10 lipca) lew bułgarski i chorwacka kuna stały się częścią mechanizmu kursu walutowego ERM II. Jest to bezpośredni „przedsionek” strefy euro, która liczy obecnie 19 członków. Kiedy oba kraje przejdą na wspólną europejską walutę?

SARAJEWO

Szpitalu u kresu wytrzymałości. Wiceminister zdrowia w rządzie Federacji Bośni i Hercegowiny (jednej z części składowych federacyjnego państwa), Goran Cerkez ostrzegł, że może się okazać iż wprowadzenie ograniczeń dotyczących życia społecznego będzie nieuniknione, jeśli mieszkańcy kraju nie będą przestrzegać obowiązujących obostrzeń.

W ciągu ostatnich siedmiu dni średnia liczba wykrywanych w Bośni i Hercegowinie zakażeń wynosiła 506, co stanowiło przyrost o 40 proc. w stosunku do średniej z poprzedniego tygodnia.

Wiele szpitali w kraju zaczęło sygnalizować, że ich oddziały przeznaczone dla chorych na COVID-19, są już pełne.

Tymczasem już 15 listopada odbędą się wybory samorządowe. Do głosowania będzie uprawnionych około 3,3 mln osób, ogłosił w środę odpowiednik Państwowej Komisji Wyborczej.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)