Kraje południa Europy apelują o pomoc dla sektora turystycznego

W Słowenii od środy (24 czerwca) ponownie obowiązkowe jest noszenie masek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz komunikacji miejskiej. / The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Kraje południa Europy apelują o włączenie turystyki do planu odbudowy gospodarczej UE. Bułgarzy chcą odwołania ministra zdrowia. Niemcy wspierają finansowo linie lotnicze, które miał przejąć LOT. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

ZAGRZEB/ATENY

Korytarze dla turystów. W poniedziałek (27 kwietnia) ministrowie turystyki państw członkowskich UE dyskutowali podczas wideokonferencji nad działaniami, które ożywiłyby działania w branży odpowiadającej za około 10 proc. unijnego PKB.

Dziewiątka państw UE z południa Europy zaapelowała do Komisji Europejskiej o opracowanie planu działania, który pomoże złagodzić wpływ kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa na turystykę. Są to Bułgaria, Cypr, Francja, Hiszpania, Grecja, Malta, Portugalia, Rumunia i Włochy. Przedstawiciele państw argumentują, że w najbliższej przyszłości niezbędne będzie opracowanie jednolitych zasad podróży między państwami UE. Zwracają także uwagę na konieczność „uporządkowanego” złagodzenia restrykcji przez poszczególne rządy, tak aby nie zakłócić działania sektora turystycznego.

Dziewiątka państw podkreśla, że unijne mechanizmy wsparcia, jak program SURE, powinny wspierać podtrzymanie zatrudnienia w branży przez cały kryzys.

W najbliższych tygodniach spodziewana jest rekomendacja KE odnośnie tegorocznych wakacji. Chorwacki minister turystyki Gari Cappelli, kraju który sprawuje prezydencję w Radzie UE do końca czerwca br., zaproponował utworzenie korytarzy dla turystów, aby umożliwić wyjazdy zagraniczne. 

(Karla Junicic, EURACTIV.hr | Sarantis Michalopoulos)

WARSZAWA

Wątpliwości międzynarodowe. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ostrzegła, że wyborów prezydenckich w Polsce w obecnej formie nie można uznać za demokratyczne. 

Ponadto w Senacie, gdzie trwają prace legislacyjne nad ustawą przyjętą w Sejmie szóstego kwietnia, odbyły się tego samego dnia konsultacje. Również ich uczestnicy w zdecydowanej większości bardzo krytycznie ocenili tę ustawę i kwestionowali możliwość przeprowadzenia korespondencyjnych wyborów prezydenckich w maju.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Pewność krajowa. Sąd Najwyższy wydał opinię na temat ustawy o wyborach korespondencyjnych. Proponowaną przez PiS zmianę ordynacji wyborczej określono jako niezgodną z Konstytucją i podstawowymi prawami wyborczymi.

(Wiktor Siewierski | EURACTIV.pl)

Sąd Najwyższy wydał opinię na temat wyborów korespondencyjnych

Sąd Najwyższy wydał opinię na temat ustawy o wyborach korespondencyjnych. Proponowaną przez PiS zmianę ordynacji wyborczej określono jako niezgodną z Konstytucją i podstawowymi prawami wyborczymi.

SOFIA

Bez szpitala i bez ministra? Już ponad 17 tys. osób (17 691) podpisało petycję w sprawie dymisji ministra zdrowia Kiryła Ananiewa. Petycję złożono do rządu w poniedziałek (27 kwietnia). W związku ze stanem wyjątkowym protesty w Bułgarii są zakazane. 

W petycji – podpisanej przez rodziców, lekarzy, architektów – mieszkańcy Bułgarii domagają się anulowania wartego 47 mln euro remontu 12-piętrowego budynku, wzniesionego jeszcze w ostatnich latach komunizmu, który ma stać się nowym szpitalem dziecięcym. Autorzy petycji argumentują, że budynek to ruina i domagają się postawienia nowego szpitala, który spełni wszelkie normy bezpieczeństwa.

Sofia jest jedyną europejską stolicą bez szpitala dziecięcego. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BERLIN

Pomoc za zaciskanie pasa. Rząd nie wyklucza pomocy dla dużych firm. Warunkiem jest wstrzymanie wypłat dywidend i premii dla członków zarządów, powiedział wywiadzie dla stacji radiowej Deutschlandfunk minister gospodarki Peter Altmaier.

Deklaracja ministra padła w dniu ogłoszenia przez rząd federalny i władze związkowe Hesji wsparcia pożyczką w wysokości 550 mln euro linii lotniczych Condor – tych samych które miał zakupić PLL LOT.

W rządzie wciąż trwają spory odnośnie możliwego wsparcia dla linii lotniczych Lufthansa. Media spekulują o wsparciu sięgającym 9-10 mld euro.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PRAGA

Co z tą Polską? Premier Andrej Babiš nie ustaje w krytyce sztandarowego programu Komisji Europejskiej – Europejskiego Zielonego Ładu. Polityk wielokrotnie powtarzał, że Europa powinna „zapomnieć o Zielonym Porozumieniu”, aby skupić się na walce z koronawirusem poprzez wspieranie „tradycyjnego przemysłu”.

Babiš, jak na razie, jest odosobniony w krytyce Zielonego Ładu. Żaden z przywódców państw członkowskich UE podczas obecnego kryzysu nie przekonywał o konieczności zawieszenia jego realizacji. 

Partner medialny czeskiej redakcji EURACTIV, „Hospodářské noviny”, dowiedział się, że nawet Polska popiera zieloną transformację jako sposób na przezwyciężenie kryzysu gospodarczego.

„Inwestycje, które mogą nam pomóc w zmniejszeniu emisji, mogą zwiększyć wskaźnik zatrudnienia”, napisano w oświadczeniu polskiego rządu, do którego dotarły Hospodářské noviny.

„Czeski premier udaje, że wyszehradzka czwórka jest bastionem sceptycyzmu wobec walki ze zmianami klimatu, ale to już nie jest prawda”, twierdzą Hospodářské noviny.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

WIEDEŃ

Razem po wolność. W przemówieniu z okazji 75. rocznicy powstania II republiki, tj. utworzenia przez radzieckie władze wojskowe rządu Karla Rennera, kanclerz Sebastian Kurz zapowiedział dalsze środki podejmowane w walce z pandemią koronawirusa.

Szef rządu obiecał „odzyskiwanie tyle wolności, ile to będzie możliwe”. Kurz zaapelował do odpowiedzialności zbiorowej rodaków mówiąc, że sukces – znoszenie kolejnych restrykcji – zależy od postawy wszystkich Austriaków.

W przyszłym tygodniu spodziewane są nowe rozwiązania, które mają przyczynić się do zachowania miejsc pracy.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

LONDYN

UE może dzielić. Rząd Borisa Johnsona odmówił Komisji Europejskiej utworzenia biura UE w stolicy Irlandii Północnej, Belfaście. W liście opublikowanym 27 kwietnia do Michela Barniera, głównego negocjatora UE ds. stosunków między UE a Wielką Brytanią i szefowej Służby Działań Zewnętrznych Helgi Schmid, minister Wielkiej Brytanii Penny Mordaunt napisała, że ​​biuro UE mogłoby „dzielić pod względem politycznym i społecznym” Irlandię Północną.

Komisja planowała utworzenie biura, aby pomóc nadzorować wdrażanie protokołu z Irlandii Północnej po zakończeniu okresu przejściowego, który przypada na 31 grudnia br. 

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Pomoc czyli poprawa wizerunku? Amerykański gigant technologiczny Google ma przekazać darowiznę w wysokości 1 mln euro irlandzkim organizacjom charytatywnym i społecznym, aby pomóc im złagodzić skutki kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa. 

Połowa nakładu w wysokości 1 mln euro zostanie przekazana lokalnym organizacjom charytatywnym, a druga połowa zostanie przeznaczona na organizacje pozarządowe „koncentrujące się na wspieraniu osób poszukujących pracy oraz MŚP w całej Irlandii”.

„Chcemy, aby usługi świadczone przez irlandzkie organizacje pozarządowe mogły być kontynuowane w czasie, gdy są one potrzebne bardziej niż kiedykolwiek (…)”, powiedział Nick Leeder, szef Google w Irlandii.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

HELSINKI

Przypadek Alego. W listopadzie 2019 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) po raz pierwszy w historii stwierdził, że Finlandia naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka. W świetle nowych dowodów istnieją podejrzenia, że Trybunał mógł się mylić.

Irakijczyk Ali przybył do Finlandii w 2017 r. i od razu złożył wniosek o azyl. Jako sunnickiemu urzędnikowi państwowemu, jego życiu zagrażała milicja szyicka. Wniosek Alego odrzucono i Irakijczyk zdecydował się na powrót do kraju.

W grudniu tego samego roku miał zostać zastrzelony. Córka Alego wniosła do ETPC skargę przeciwko Finlandii. Trybunał w Strasburgu nakazał rządowi wypłacić jej odszkodowanie w wysokości 20 tys. euro. Trybunał argumentował, że naruszono podstawowe prawa człowieka. 

Finlandia obiecała ponownie rozpatrzenie innych decyzji azylowych. Niemal natychmiast wstrzymano deportacje do Iraku. Jednak pod koniec kwietnia br. w sprawie Alego pojawiły się nowe ślady. Fińskie Narodowe Biuro Śledcze (NBI) twierdzi, że istnieją poważne podejrzenia, że ​​Ali nadal żyje.

NBI uważa, że akt zgonu Irakijczyka może być fałszywy. W rezultacie aresztowano córkę Alego. Ma stanąć przed sądem pod zarzutem oszustwa i fałszerstwa.

Sprawa może mieć trzy konsekwencje: żądanie zaostrzenia polityki imigracyjnej, wzrost poparcia dla populistycznej Partii Finów, a także podważenie wiarygodności przyszłych wniosków o azyl.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BUKARESZT

Do szkoły we wrześniu. Rumunia ogłosiła złagodzenie ograniczeń wprowadzonych na czas pandemii od 15 maja, ale uczniowie nie wrócą do szkół, z nielicznymi wyjątkami, wcześniej jak we wrześniu.

Tylko uczniowie ostatnich lat (ósmej i dwunastej klasy) będą musieli wrócić w czerwcu, na dwa tygodnie, aby przygotować się do egzaminów. W szkołach będą obowiązywały surowe zasady bezpieczeństwa (noszenie masek, ograniczona liczba uczniów w klasach). Uczniowie pozostałych klas nadal będą korzystali z e-nauczania. 

Statystyka do przewidzenia. Deficyt budżetowy Rumunii powiększył się o 10 mld lei (ponad 2 mld euro), równowartość prawie 1 proc. PKB, w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych osiągnął na koniec marca 1,67 proc. PKB, podczas gdy jeszcze przed miesiącem wynosił 0,73 proc. PKB.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że zwiększenie deficytu wynika ze wzrostu wydatków oraz niższych dochodów. W marcu dochody budżetowe spadły o ponad 25 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. Rząd zaproponował różne ułatwienia podatkowe w kontekście pandemii koronawirusa, w tym odroczenia płatności podatków. 

(EURACTIV.ro)