Turcja: Ponad 150 osób skazanych na dożywocie za pucz

Recep Tayyip Erdogan na przedwyborczym wiecu, 20 czerwca 2018 r., źródło: https://wyborcza.pl/7,75399,23576627,partyjna-trojka-akp-puka-do-drzwi-juz-w-niedziele-turcy-wybiora.html

Recep Tayyip Erdogan na przedwyborczym wiecu, 20 czerwca 2018 r., źródło: http://wyborcza.pl/7,75399,23576627,partyjna-trojka-akp-puka-do-drzwi-juz-w-niedziele-turcy-wybiora.html

W Turcji zakończył się jeden z największych z dotychczasowych procesów oskarżonych o udział w próbie zamachu stanu z 2016 r. Wśród skazanych na dożywocie znajdują się były dowódca sił powietrznych i były bliski współpracownik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zaoczny proces islamskiego kaznodziei Fethullaha Gülena – oskarżanego przez Ankarę za kierowanie akcją – będzie kontynuowany. 

 

 

Prawie trzy lata po nieudanej próbie zamachu stanu z lipca 2016 r. wymierzonej przeciwko Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, turecki sąd skazał wczoraj 151 osób na dożywocie. Wśród nich byłego szefa sił powietrznych Akina Ozturka i byłego prezydenckiego adiutanta Ali Yaziciego.

Turcja: 104 wyroki dożywocia za udział w nieudanym puczu z 2016 r.

Sąd w Izmirze na zachodzie kraju skazał w sumie ponad 150 osób, głównie byłych wojskowych, za próbę zbrojnego obalenia prezydenta i rządu oraz „członkostwo w organizacji terrorystycznej”. Część osądzonych otrzymała jednak niższe wyroki. Uniewinniono także prawie 130 osób.
 
Wczorajszy (21 maja) …

Kara za „próbę obalenia porządku konstytucyjnego”

Proces, który odbył się w specjalnie do tego przystosowanym więzieniu w Sincan w pobliżu Ankary był jednym z 261, w którym sądzono osoby biorące udział w nieudanym puczu. Do tej pory skazano już 3239 osób. W czwartek łącznie osądzono 224 osoby – 13 spośród nich w sposób zaoczny.

Na ławie oskarżonych znalazło się około dwudziestu byłych generałów. 33 oskarżonych zwolniono, a 27 otrzymało wyroki 20 lat więzienia za „przynależność do organizacji terrorystycznej”. 128 osób usłyszało zarzut próby „obalenia porządku konstytucyjnego” oraz usiłowanie „zabójstwa prezydenta”, za co zostali oni skazani na dożywotnie więzienie o zaostrzonym rygorze.

Cytowany przez agencję minister sprawiedliwości Abdülhamit Gül z zadowoleniem przyjął informację o zakończeniu procesu, chwaląc „wzorowe” tureckie sądownictwo za wydanie „sprawiedliwego wyroku”. 

Turcja: Pyrrusowe zwycięstwo partii Erdogana

Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Erdogana zwyciężyła w lokalnych wyborach w Turcji, ale straciła władzę w największych miastach. 8 stolic prowincji przechodzi w ręce opozycji. AKP może stracić również władzę w Stambule, gdzie wciąż trwa liczenie głosów.
 

AKP utraciła część stanowisk burmistrzów …

Gülen będzie nadal sądzony

Jak dotąd, w Turcji aresztowano ponad 55 tys. osób a ponad 130 tys. straciło pracę w administracji publicznej w ramach zorganizowanych na niespotykaną skalę czystek po puczu z 2016 r. Zgodnie z danymi ministerstwa sprawiedliwości nadal toczy się 28 procesów.

Proces 13 osób będzie kontynuowany. Wśród nich m. in. Fetullaha Gülena, islamskiego kaznodziei przebywającego w USA, którego Ankara obwinia za zorganizowanie zamachu stanu. Gülen, niegdyś bliski współpracownik Erdogana, zerwał z tureckim przywódcą w 2013 r. Od tamtego czasu obaj rozpoczęli rywalizację o władzę, a Turcja wielokrotnie bezskutecznie zwracała się do Waszyngtonu o ekstradycję muzułmańskiego myśliciela. 

On sam wielokrotnie zaprzeczył jakimkolwiek związkom z zamachem, chociaż turecki wymiar sprawiedliwości przekonuje, że istnieją niezbite dowody na zaangażowanie organizacji Gülena z wojskowymi organizatorami przewrotu. Kilku z nich zatrzymano w dniu puczu w okolicy bazy Akinci – gdzie znajdowało się wojskowe centrum dowodzenia akcją. 

Turcja: Wyniki lokalnych wyborów w Stambule anulowane

Od wyborów lokalnych w Turcji minął już ponad miesiąc. Wczoraj Turecka Wysoka Komisja Wyborcza (YSK) anulowała wyniki głosowania w Stambule i nakazała je powtórzyć. Powodem są „masowe oszustwa” oraz rzekome związki niektórych członków komisji wyborczych z organizacją Fethullaha Gülena.
 

W wyborach z …

Nieudany zamach stanu

Zamach stanu rozpoczął się w nocy 15 lipca 2016 r. i trwał kilka godzin. W tym czasie puczyści zmobilizowali – zgodnie z aktem oskarżenia – 35 samolotów, 37 śmigłowców, 74 czołgi, 246 pojazdów opancerzonych, 8651 żołnierzy, czyli ok 1,5 proc. całkowitego potencjału tureckiej armii.

Tej nocy zginęło ponad 250 cywilów, którzy odpowiadając na apel prezydenta wyszli na ulice Stambułu, by „przeciwstawić się próbie obalenia porządku konstytucyjnego”. Po siedmiu godzinach sytuacja została opanowana, a Erdogan zapowiedział surowe kary dla zaangażowanych  w zamach. Do dziś  nie brakuje głosów, że pucz był w rzeczywistości inspirowany przez ośrodek władzy a jego celem było w rzeczywistości pozbycie się przeciwników politycznych i umocnienie władzy prezydenta.

UE ostrzega Turcję przed poszukiwaniem gazu u wybrzeży Cypru

Zebrani na nieformalnym szczycie w Sybinie przywódcy państw członkowskich UE przestrzegli Turcję przed przeprowadzeniem odwiertów w poszukiwaniu podmorskich złóż gazu ziemnego u wybrzeży Cypru. Bruksela będzie się tej sprawie blisko przyglądać, a unijni liderzy omówią rozwój sytuacji na następnym szczycie …