Turcja: Erdogan chce niepodległości Cypru Północnego / Briefing z Europy

Turcja, Cypr, Erdogan, unia Europejska, Nord Stream 2, USA, Niemcy, Rau, Ukrain,a gaz, energetyka

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan złożył wizytę Republice Tureckiej Cypru Północnego. Wziął udział w uroczystości z okazji 47. rocznicy tureckiej inwazji na Cypr z 1974 r. W okolicznościowym przemówieniu powiedział m.in. o toczących się od lat negocjacjach nad uregulowaniem konfliktu na wyspie. / Foto via [Shutterstock/ trabantos]

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan złożył wizytę Republice Tureckiej Cypru Północnego | Niemcy i USA zakończyły spór o gazociąg Nord Stream 2. Polska i Ukraina są przeciwko | Na Węgrzech będzie referendum ws. ustawy anty-LGBT | Były włoski premier szpiegowany przez marokańskie służby specjalne | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy |

NIKOZJA

Obietnice i zapowiedzi Erdogana. Narodowa Rada Cypru wezwała Greków cypryjskich do unikania odwoływania się do komisji utworzonej przez Turecką Republikę Cypru Północnego (TRPC), która jest uznawana tylko przez Ankarę, w celu odzyskania ich własności, twierdząc, że stanowiłoby to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan złożył wizytę Republice Tureckiej Cypru Północnego. Wziął udział w uroczystości z okazji 47. rocznicy tureckiej inwazji na Cypr z 1974 r. W okolicznościowym przemówieniu powiedział m.in. o toczących się od lat negocjacjach nad uregulowaniem konfliktu na wyspie.

Erdogan w poniedziałek obiecał tureckim Cypryjczykom, że Turcja zbuduje nowy kompleks rządowy, który ma symbolizować stan północnego Cypru, który, jak powiedział, świat „prędzej czy później” uzna pomimo niemal powszechnego sprzeciwu. Nowy kompleks ma powstać w kurorcie Warosza na obrzeżach Famagusty na północy wyspy. Plany otwarcia kurortu na północy Cypru zaogniają sytuację na podzielonej wyspie.

Prezydent w przemówieniu do parlamentarzystów Tureckiej Republiki Cypru Północnego, potwierdził swoje poparcie dla dwupaństwowego rozwiązania podziału wyspy.

Turcja chce bowiem legitymizacji w prawie międzynarodowym obecnego podziału na dwa państwa: Cypru Północnego (formalnie noszącego nazwę Tureckiej Republiki Cypru Północnego) oraz obejmującego południową część wyspy Cypr, który jest państwem członkowskim Unii Europejskiej.

Cypr na wschodnim Morzu Śródziemnym został podzielony na dwie części w 1974 r. w wyniku inwazji tureckiej. Erdogan powiedział w lutym 2021 r., że jedynym sposobem rozwiązania sporu jest ustanowienie dwóch państw, ale przywódcy Grecji i grecki rząd cypryjski odrzucają to, mówiąc, że zaakceptują jedynie porozumienie pokojowe oparte na rezolucjach ONZ.

Erdogan zapowiedział w swoim przemówieniu, że Turcja wybuduje TRPC nowy parlament i pałac prezydencki. Zapowiedział również, że Turcja „nie posłucha rad” UE, która „tylko kłamie”, lecz zrobi „to, co mamy zrobić” – a mianowicie otworzy do eksploatacji część miasta Warosza na okupowanej północy, ryzykując nowy konflikt z UE i ONZ. Po tym bowiem, jak z Waroszy uciekli po inwazji jej greccy mieszkańcy, miasto na mocy ONZ-owskiego rozejmu pozostaje ziemią niczyją. Bruksela oraz Waszyngton stanowczo sprzeciwiają się tym planom.

Damla Guclu, przedstawicielka Turków cypryjskich przy UE, powiedziała wcześniej EURACTIV, że Komisja ds. Nieruchomości jest uprawniona do rozpatrywania wniosków i wydawania decyzji w sprawie roszczeń majątkowych, zapewniając środki zaradcze w postaci restytucji, odszkodowania i/lub wymiany.

Jednak wystąpienie do komisji o odszkodowanie za utracony majątek w praktyce oznaczałby uznanie przez cypryjskich Greków istnienia TRPC. Według Rady Narodowej Cypru rzeczywistym celem Ankary jest pogłębianie planu rozbicia wyspy.

Wiceszefowa amerykańskiej dyplomacji Victoria Nuland powiedziała w środę (21 lipca), że jedyne rozwiązanie problemu Cypru powinno opierać się na dwustrefowej federacji. Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Rosja, Egipt i Chiny są krytycznie nastawione do zapowiedzi Erdoğana.

Cypr zaapelował w środę do Rady Bezpieczeństwa ONZ, a według greckiego kanału telewizyjnego Skai, Nikozja rozważa wystąpienie z prośbą o nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE nawet w przyszłym tygodniu.

Jednej z unijnych dyplomatów powiedział anonimowo brukselskiej redakcji EURACTIV, że nowa inicjatywa Erdoğana ma na celu wciągnięcie Grecji i Cypru do nowych rozmów na temat cypryjskiego problemu na warunkach Ankary.

„W obliczu groźby podziału wyspy Erdoğan chce szantażować Ateny i Nikozję, aby wróciły do ​​stołu negocjacyjnego z warunkami Ankary. Chce ustanowić precedens i faktycznie ostrzega Greków, że jeśli nie obniżą swoich oczekiwań w rozmowach na Cyprze, to będzie w coraz większym stopniu rozszerzał swoją kontrolę nad okupowanymi terytoriami”, podkreślił unijny dyplomata.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Plany otwarcia kurortu na północy Cypru zaogniają sytuację na podzielonej wyspie

Plany otwarcia zamkniętego od 1974 r. kurortu Warosia na obrzeżach Famagusty na północy wyspy wywołały nie tylko spięcie między Cyprem a nieuznawanym międzynarodowo Cyprem Północny, ale także między Grecją a Turcją.

BERLIN

Niemcy i USA zakończyły trwający od lat spór o gazociąg Nord Stream 2. W ramach umowy Stany Zjednoczone wstrzymują nakładanie sankcji na gazociąg, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji. Jednak Polska i Ukraina odrzucają układ USA oraz Niemiec i apelują o dodatkowe działania na rzecz usunięcia „deficytu bezpieczeństwa” wywołanego przez ten projekt. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Jest porozumienie USA i Niemiec ws. Nord Stream 2. Polska i Ukraina odrzucają układ Berlina z Waszyngtonem

Niemcy i USA zakończyły trwający od lat spór o gazociąg Nord Stream 2.

WARSZAWA

Polska ma wreszcie nowego RPO. Senat wyraził wczoraj zgodę i profesor prawa Marcin Wiącek został nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Za kandydaturą popartą przez część opozycji oraz – co było pewnym zaskoczeniem – również PiS, opowiedziało się 93 ze stu senatorów. Nikt nie był przeciw, a pięć osób wstrzymało się od głosu. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Polska ma wreszcie nowego RPO

Nowym RPO został profesor prawa Marcin Wiącek.

BUDAPESZT

Będzie referendum ws. ustawy anty-LGBT. Premier Viktor Orban ogłosił wczoraj (21 lipca) rozpisanie referendum w sprawie kontrowersyjnej ustawy dotyczącej społeczności LGBT. Szczegóły poniżej. 

(Paulina BorowskaVlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Reuters and EURACTIV.pl)

Węgry: Będzie referendum ws. ustawy anty-LGBT

W zeszłym tygodniu KE wszczęła procedurę przeciwko Węgrom za łamanie praw osób LGBT.

OSLO

10 lat od od tragedii, która wstrząsnęła Europą. Dziś (22 lipca) przypada 10. rocznica zamachów w Oslo i na wyspie Utøya, w wyniku których zginęło łącznie 77 osób. Dlaczego dekadę od największej tragedii narodowej Norwegii po II wojnie światowej kraj wciąż nie uporał się z prawicowym ekstremizmem i co myśli o tym ówczesna młodzież, której udało się przetrwać masakrę? Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

10 lat od od tragedii, która wstrząsnęła Europą, Norwegia wciąż nie radzi sobie z ekstremizmem

Dekadę po narodowej tragedii w Norwegii ożywia się dyskusja na temat walki z prawicowym radykalizmem.

PARYŻ

Środek czwartej fali zakażeń. Wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2 odpowiada obecnie za większość zakażeń wykrywanych we Francji, oświadczył wczoraj (21 lipca) premier kraju, Jean Castex.

Castex powiedział w rozmowie z telewizją TF1, że rząd podjął decyzje w sprawie ważnych działań mających pomóc uporać się z czwartą falą epidemii koronawirusa w kraju.

Castex przyznał, że w związku z coraz większą liczbą zakażeń we Francji – przyrost o około 140 procent w ciągu siedmiu dni – w obliczu tego niepokojącego rozwoju sytuacji, należy spodziewać się wprowadzenia nowych ograniczeń mających na  celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się wirusa na poziomie lokalnym lub departamentalnym – co staje się coraz bardziej prawdopodobne w wielu obszarach w regionach Atlantyku i Morza Śródziemnego.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, od środy (21 lipca) Francja wprowadziła nowe przepisy sanitarne. Osoby nieposiadające tzw. certyfikatu covidowego nie mają dostępu do miejsc rozrywki i kultury. Rząd wprowadził również obowiązek szczepień dla personelu medycznego. Od kilku dni w wielu miastach odbywają się protesty przeciwko nowym przepisom.

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

We Francji czwarta fala zachorowań na COVID-19. Od dziś obowiązują nowe restrykcje dla niezaszczepionych

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, od dziś (21 lipca) Francja wprowadza nowe przepisy sanitarne. 

WIEDEŃ

Dwugłos w rządzie. W drugim już szczegółowym raporcie  dotyczącym rządów prawa w Austrii Komisja Europejska zidentyfikowała kilka niepokojących zmian, które mogą zagrażać praworządności. Chodzi m.in. o ataki słowne na sądy, nieuczciwe zachowania części posłów oraz dużą liczbę w mediach reklam sponsorowanych przez państwo.

Raport Komisji skłonił polityków na krajowej scenie politycznej do wyrażenia obaw związanych ze stanem rządów prawa w Austrii. Reprezentującą partię Zielonych minister sprawiedliwości Alma Zadić powiedziała, że raport jest wyraźnym wezwaniem do nie uprawiania polityki partyjnej kosztem państwa prawa”.

Dodała, że ​​jest zaniepokojona tym, że UE widzi niedawne ataki na sądownictwo przez wysokiej rangi polityków Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP). Z kolei były szef Międzynarodowej Akademii Antykorupcyjnej i inicjator petycji o referendum w sprawie walki z korupcją Martin Kreutner nazwał raport UE „zawstydzającym dla Austrii” i dodał, że istnieje pilna potrzeba działania.

Z drugiej strony politycy ÖVP próbują zbagatelizować konkluzje KE. Minister Karoline Edtstadler powiedziała Austriackiej Agencji Prasowej, że raport potwierdził „bardzo wysoki stopień praworządności” w Austrii. Edtstadler stwierdziła, że ​​nie rozumie krytyki Komisji. Więcej o raporcie poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Komisja Europejska wytyka Austrii ataki na sądownictwo

Chodzi m.in. o ataki słowne na sądy, nieuczciwe zachowania części posłów oraz dużą liczbę w mediach reklam sponsorowanych przez państwo.

DUBLIN | LONDYN

Brak zgody na renegocjacje. Unia Europejska nie zgodzi się na renegocjację protokołu w sprawie Irlandii Północnej, oświadczyła Komisja Europejska po tym, jak Wielka Brytania zażądała zmian w ustaleniach po brexicie, donosi „Irish Times”.

Porozumienie pociągnęło za sobą kontrole pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią Północną, powodując przeszkody dla przedsiębiorstw, co rozgniewało niektórych unionistów. Minister ds. relacji z UE David Frost powiedział w środę (21 lipca) w parlamencie, że „nie możemy dalej działać tak jak teraz” i przygotował dokument wzywający do „znaczących zmian”, zawierający „okres zawieszenia”, aby utrzymać obecne okresy karencji i zamrozić działania prawne komisji.

W oświadczeniu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefcovic przypomniał, że protokół jest „wspólnym rozwiązaniem” wypracowanym z premierem Borisem Johnsonem i oraz został ratyfikowany przez brytyjski parlament.

„Respektowanie międzynarodowych zobowiązań prawnych ma pierwszorzędne znaczenie”, powiedział. Dodał, że w ubiegłym miesiącu UE przedstawiła pakiet środków mających ułatwić wdrożenie protokołu, w tym zmiany w przepisach UE, które mają zapewnić długoterminowe dostawy leków z Wielkiej Brytanii do Irlandii. „Przyjmujemy do wiadomości oświadczenie złożone dziś przez Lorda Frosta. Będziemy nadal współpracować z Wielką Brytanią, również w zakresie przedstawionych dziś propozycji”, powiedział Šefcovic.

„Jesteśmy gotowi do poszukiwań kreatywnych rozwiązań w ramach protokołu, w interesie wszystkich społeczności w Irlandii Północnej. Nie zgodzimy się jednak na renegocjację protokołu”, dodał.

(Paula Kenny | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Wielka Brytania chce renegocjacji umów handlowych z Unią Europejską / Europa i świat w skrócie

„Porozumienie w sprawie Brexitu nie będzie trwać wiecznie”, mówi Wielka Brytania, domagając się od Komisji Europejskiej renegocjacji umów handlowych.

RZYM

Były włoski premier szpiegowany przez marokańskie służby specjalne. Były premier Włoch i były przewodniczący Komisji Europejskiej, Romano Prodi, miał być szpiegowany przez tajne służby Maroka, przy użyciu niesławnego izraelskiego oprogramowania Pegasus, poinformował w środę (21 lipca) dziennik “Washington Post”.

Prodi został obrany za cel z powodu mianowania go w 2012 r. specjalnym wysłannikiem ONZ w Sahelu. “Nie jestem zaskoczony. Tak funkcjonuje świat. Zmartwiony? Ani trochę“, powiedział Prodi włoskiej gazecie la Repubblica.

“Mam ten sam numer telefonu od wielu lat i nie wiem, co mogło zostać uznane za wystarczająco interesujące do szpiegowania mnie. Natomiast zdaję sobie sprawę, że istnieje możliwość monitorowania i przechwytywania rozmów i obrazów”.

“Chciałbym wiedzieć, kiedy byłem szpiegowany oraz dowiedzieć się kto miał interes w szpiegowaniu mnie. Wobec braku informacji, trudno mi się precyzyjnie zorientować w tej historii”, dodał były premier, tłumacząc, że szpiedzy “co najwyżej mogli przechwycić kilka dowcipów”. Marokańskie służby podsłuchiwały również prezydenta Francji? Szczegóły poniżej. 

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Marokańskie służby podsłuchiwały prezydenta Francji programem Pegasus?

To kolejne elementy wycieku informacji na temat używania programu szpiegującego Pegasus.

MADRYT

Oficjalny koniec masek, ale przybywa zakażeń. W Hiszpanii podczas ostatniej doby zanotowano najwyższą od stycznia liczbę dziennych infekcji koronawirusem, ponad 30,5 tys., poinformowało w środę (21 lipca) ministerstwo zdrowia tego kraju.

Wzrost nowych zakażeń ożywił debatę publiczną na temat powrotu obowiązkowego zasłaniania ust i nosa w wolnych przestrzeniach. Od zniesienia tego obostrzenia minął miesiąc, a niektóre regiony Hiszpanii domagają się powrotu do starych zasad. Niższa izba parlamentu, Kongres Deputowanych, ratyfikował wczoraj dekret Rady Ministrów, który zezwala na nienoszenie masek ochronnych na zewnątrz, pod warunkiem, że zostanie zachowany dystans społeczny wynoszący 1,5 metra.

(EUROEFE | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Hiszpania: Powrót restrykcji w niektórych regionach. A jeszcze kilka dni temu znoszono obostrzenia

Najpoważniejsza sytuacja jest w Katalonii, gdzie rozpoczęła się już piąta fala zakażeń koronawirusem.

BRATYSŁAWA

Kilka przejść granicznych na Słowacji zostało zablokowanych z powodu protestów. Ma to związek z nowymi środkami związanymi z COVID-19, ogłoszonymi w zeszłym tygodniu przez rząd.

Problemy występują na przejściu Čunovo-Rajka na granicy z Węgrami, w pobliżu Bratysławy. Co najmniej 50 osób utworzyło ludzki łańcuch i zablokowało drogę. Podobną sytuację odnotowano w Svrčinovcu na przejściu granicznym do Czech.

Demonstracje były zorganizowane przez osoby dojeżdżające do pracy, które regularnie przekraczają granicę. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 19 lipca, nieszczepieni dojeżdżający do pracy muszą przedstawić na granicy test PCR nie starszy niż 7 dni. Podczas protestu krzyczeli „wstyd” i „nie damy się szczepić”. Organizatorzy powiedzieli, że chcą kontynuować protesty, dopóki rząd nie zmieni zasad.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Słowacja: Nie będzie referendum ws. skrócenia kadencji parlamentu

Zwolennicy referendum przekonywali, że jest ono konieczne ze względu na kompromitację obozu władzy.

SOFIA

Macedonia niezgody. W środę (21 lipca) nowy parlament Bułgarii zebrał się na swoje pierwsze posiedzenie od czasu wyborów z 11 lipca. Podczas obrad Bułgarska Partia Demokratyczna poparła akcesję Macedonii Północnej do UE.

To pierwszy raz kiedy strona bułgarska poparła tę kandydaturę. Przewodniczący partii Hristo Iwanow podkreślił, że członkostwo Macedonii Północnej może przynieść Bułgarii strategiczne korzyści.

Jednak pozostałe pięć partii podczas posiedzenia zignorowało tę kwestię. Gdy w 2007 r. Macedonia Północna rozpoczęła rozmowy akcesyjne z UE Bułgaria zawetowała kandydaturę z powodu konfliktu o tle historycznym i językowym.

Zapowiedziała wówczas, że nie zgodzi się na członkostwo Macedonii dopóki ta nie potwierdzi, że jej rodzimym językiem jest bułgarski – a nie macedoński. Premier Macedonii Północnej Zoran Zaev twierdzi, że Macedonia zasługuje na członkostwo jednak kwestie językowe i tożsamość macedońska “nie podlegają negocjacjom”.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Kamila Wilczyńska)

BUKARESZT

Wzrost zachorowań na COVID-19. Rumunia odnotowała w środę ponad 100 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, po raz pierwszy od ponad miesiąca. Władze szacują, że liczba zakażonych będzie wzrastać, ale powoli.

Premier Florin Citu stwierdził, że jedynym planem Rumunii na potencjalną czwartą falę pandemii są szczepienia. Tymczasem kampania szczepień stanęła w miejscu – odsetek zaszczepionych w żadnej kategorii wiekowej nie przekracza 40 proc., a dziennie szczepi się ok. 20 tys. osób – i kraj sprzedał swoje zapasy szczepionek.

Podczas gdy wiele państw Europy zaczęło ponownie nakładać obostrzenia, rumuńskie władze dyskutują o możliwości złagodzenia obecnie obowiązujących restrykcji od 1 sierpnia.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Rumunia: Były lider socjaldemokratów wypuszczony z więzienia

Polityk twierdzi, że był „więźniem politycznym”.

ZAGRZEB

Komitet walutowy Chorwackiego Banku Narodowego (HNB) zaproponował pięć motywów dla chorwackich monet euro. Są to: herb kraju, konturowa mapa geograficzna Chorwacji, kuna (nazwa obecnej chorwackiej waluty), głagolica (pierwotny język) i wizerunek Nikoli Tesli.

Komitet walutowy HNB ogłosił ostateczną propozycję motywów narodowych rewersów przyszłych chorwackich monet euro.  Zostanie ona teraz rozpatrzona przez Krajową Radę ds. Wprowadzenia Euro jako Oficjalnej Waluty Republiki Chorwacji, a następnie przekazana do rządu, który sfinalizuje proces.

Herb kraju znajdzie się jako tło na wszystkich monetach, a inne motywy zostaną umieszczone na pieniądzach o różnych nominałach, tak aby na monecie 2 euro widniała konturowa mapa geograficzna Chorwacji, na 1 euro kuna, na 50, 20 i 10 centów zostanie umieszczony wizerunek Nikoli Tesli, a na najmniejszych nominałach, czyli 1, 2 i 5 centów znajdzie się tekst w głagolicy.

Ocena wystawiona przez obywateli za pośrednictwem ankiety internetowej na stronie euro.hr, w której wzięło udział prawie 50 tys. obywateli, oraz ogólnokrajowego wywiadu kwestionariuszowego na liczbie 1000 obywateli wpłynęły w dużym stopniu na ostateczną decyzję komitetu.

Zgoda na przymusowe szczepienia. Partnerzy społeczni zgodzili się na posiedzeniu Rady Społeczno-Ekonomicznej z udziałem premiera Andreja Plenkovicia, że ​​szczepienia są koniecznością i że ważne jest, aby uniknąć kolejnych 8 tys. zgonów na COVID-19 oraz załamania gospodarczego.

Sekretarz generalny Niezależnego Związku Zawodowego ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Vilim Ribić, powiedział dziennikarzom, że rząd nie rozważa obowiązkowych szczepień, ale doszedł do wniosku, że podniosą one świadomość ogółu społeczeństwa.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Chorwacja: Miejski aktywista nowym burmistrzem Zagrzebia. Prawica przegrywa w dużych miastach

To kolejny przywódca stolicy w Europie Środkowej nastawiony krytycznie do władz centralnych w swoim kraju.

BELGRAD

Prezydent Serbii: Będziemy chronić naszych interesów, gdy rozpocznie się kampania o uznanie Kosowa. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić powiedział w środę, że zgodnie z podpisanym we wrześniu 2020 r. porozumieniem waszyngtońskim Prisztina jest zobowiązana do powstrzymania się od lobbowania na rzecz niepodległości Kosowa.

Powiedział też, że Serbia zrobi wszystko, aby chronić swoje interesy, jeśli druga strona naruszy to porozumienie. Vučić powiedział to, gdy został poproszony o skomentowanie zarzutów w mediach, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozpoczął ofensywę polityczną mającą na celu promowanie niepodległości Kosowa.

“Erdogan jest wspaniałym przywódcą. Spróbuję z nim porozmawiać. Do 1 września wszyscy jesteśmy zobowiązani do powstrzymania się od lobbingu, ale jeśli zaczną wcześniej… Turcja to wielka potęga, Erdogan jest wielki, ja jestem mały, ale Serbia nie jest tak mała, żeby nie próbowała temu sprostać”, powiedział Vučić.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Kinga Wysocka)

PRISZTINA | ATENY

Kokietowanie Grecji. Jeżeli Grecja uznałaby niepodległe Kosowo to byłby to dowód na to, że Ateny są gotowe do odegrania wiodącej regionalnej roli na Bałkanach, oświadczył premier Kosowa Albin Kurti w ekskluzywnym wywiadzie dla Το Βήμα.

Polityk podkreślił, że status Kosowa został uregulowany na stałe, a dialog z Belgradem dotyczy tylko przyszłych relacji między oboma krajami. „Kosowo jest niepodległe od 13 lat. Od czasu orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w 2010 r., potwierdzającego fakt, że deklaracja niepodległości Kosowa nie naruszała prawa międzynarodowego, debata została zamknięta. Nie będę omawiać statusu Kosowa ani naszej integralności terytorialnej. To jest sprawa załatwiona. Nie możemy pozwolić na wznowienie nieudanych projektów wymiany terytorialnej ani na bośniacyzację Kosowa”, podkreślił Kurti.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Kosowo: Vjosa Osmani nową prezydentką. Opowiada się za normalizacją stosunków z Serbią

Nowa prezydent Kosowa postrzegana jest jako zwolenniczka prozachodniego kursu.

SARAJEWO

Rosyjska ambasada potwierdziła propozycję likwidacji stanowiska Wysokiego Przedstawiciela Bośni i Hercegowiny. Powstał projekt rezolucji popieranej przez Rosję i Chiny, wzywającej do zniesienia Biura Wysokiego Przedstawiciela (OHR) w Bośni i Hercegowinie do końca lipca 2022 r.

Dyskusja na ten temat odbędzie się w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, jak potwierdza ambasada Rosji w Bośni i Hercegowinie, donosi portal N1.

„Stany Zjednoczone gratulują Christanowi Schmidtowi nominacji na nowego Wysokiego Przedstawiciela w Bośni i Hercegowinie. Oczekujemy kontynuacji naszego partnerstwa z Biurem Wysokiego Przedstawiciela w celu wsparcia realizacji porozumienia pokojowego z Dayton i zakończenia międzynarodowego nadzoru poprzez spełnianie kryteriów 5+2 (zestaw warunków określanych przez Radę ds. Wdrażania Pokoju, międzynarodowy organ nadzorujący proces pokojowy w Bośni i Hercegowinie – red.)”, powiedziało N1 biuro Ambasady USA.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Martyna Kompała)