Turcja: Prezydent Erdoğan angażuje się w bułgarską politykę. Obiecuje zacieśnienie współpracy z Macedonią Północną / STOLICE

Turcja, Bułgaria, Bałkany, Unia Europejska, Węgry, Chiny, Fudan, Orban, Czechy, TSUE, Śnieżnik

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan przyjął wczoraj (6 czerwca) delegację w większości turecko-bułgarskiego Ruchu na rzecz Praw i Wolności (DPS). Wizycie delegacji przewodniczył przywódca DPS Mustafa Karadayi z udziałem eurodeputowanego Ilhana Kyuchuka. DPS ma trzech posłów do Parlamentu Europejskiego, należących do centrowej frakcji Renew Europe. / Foto via [EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ]

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan angażuje się w bułgarską politykę wewnętrzną. Serbia uruchamia produkcję szczepionki Sputnik V. Kraje bałkańskie szykują się na przyjęcie turystów z państw Unii Europejskiej. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

SOFIA | STAMBUŁ

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan przyjął wczoraj (6 czerwca) delegację reprezentującego mniejszość turecką w Bułgarii Ruchu na rzecz Praw i Wolności (DPS). Wizycie delegacji przewodniczył przywódca DPS Mustafa Karadayi z udziałem eurodeputowanego Ilhana Kyuchuka. DPS ma trzech posłów do Parlamentu Europejskiego, należących do centrowej frakcji Renew Europe.

W spotkaniu Erdoğanowi towarzyszył minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu oraz przedstawiciele jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Miesiąc temu bułgarski parlament zniósł ograniczenia głosowania dla obywateli Bułgarii mieszkających w krajach spoza UE, co zwiększa wagę głosów Bułgarów w Turcji przed zbliżającymi się lipcowymi przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Wspieranie DPS-u przez tureckie władze może być nie bez znaczenia dla mieszkających nad Bosforem Bułgarów. 

DPS spodziewa się otrzymać co najmniej 60 tys. głosów od bułgarskich migrantów mieszkających w Turcji. Szacuje się, że łącznie gra toczy się o 100 tys. głosów, co może przełożyć się na 8-10 mandatów w bułgarskim parlamencie.

Przez ostatnie lata politycy DPS woleli trzymać się z daleka od Erdoğana, ale w ubiegłym roku dało się zauważyć pierwsze znaki wskazujące na polepszenie wzajemnych stosunków. W grudniu Erdoğan zwrócił się do polityków ugrupowania za pośrednictwem wideo nagranego przy okazji zjazdu DPS.

Wielu bułgarskich analityków politycznych stwierdziło, że wiadomość Erdoğana była wstępem do silniejszego zaangażowania się w bułgarską politykę wewnętrzną. Wzmocnienie stosunków między politykami DPS oraz prezydentem Turcji następuje w sytuacji, gdy Erdoğan stracił orędownika w Bułgarii wraz z utratą władzy przez premiera Bojko Borisowa, który często lobbował za nim w Brukseli.

Stosunki między DPS a Erdoğanem były w najgorszym punkcie w 2016 r. Wtedy Turcja zakazała wjazdu do kraju honorowego przewodniczącego ugrupowania Ahmeda Dogana i najbardziej wpływowego polityka i czołowego medialnego magnata Bułgarii Deliana Peewskiego. Peewski był wtedy nazywany „prorosyjskim oligarchą”.

W ubiegłym tygodniu USA nałożyły sankcje na byłego wiceszefa bułgarskiego wywiadu oraz dwóch oligarchów. Jednym z nich jest Peewski.

(Krassen Nikolov, Zeljko Trkanjec | EURACTIV.bgEURACTIV.hr)

Turcja dołączy do unijnego projektu ws. mobilności wojskowej?

Formalna prośba została skierowana do ministra obrony Holandii, która jest koordynatorem projektu.

SKOPJE

Czas na intensyfikację współpracy. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan spotkał się w Stambule z premierem Macedonii Północnej Zoranem Zaewem i – jak podano – omówił przyjazne stosunki i dynamiczną współpracę w różnych dziedzinach.

Podczas spotkania Zaew podkreślał wyjątkowo dobrą współpracę gospodarczą między dwoma krajami i podkreślał zainteresowanie tureckich firm inwestowaniem w Macedonii Północnej oraz pogłębianiem więzi biznesowych i handlowych.

Współpraca gospodarcza i handlowa jest niezbędna, powiedział Zaew, dodając, że w tym zakresie oczekuje się zacieśnienia kooperacji wraz z opracowaniem nowej umowy o wolnym handlu, która ma przyczynić się do zwiększenia liczby tureckich inwestorów w Macedonii Płn.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BELGRAD

Serbia uruchamia produkcję rosyjskiej szczepionki. Belgradzki Instytut Wirusologii, Szczepionek i Surowic Torlak oficjalnie uruchomił w piątek (4 czerwca) linie pakowania rosyjskiej szczepionki Sputnik V, czyniąc Serbię pierwszym państwem w Europie, które produkuje rosyjski preparat przeciwko SARS-CoV-2.

W inauguracji produkcji wzięli udział za pośrednictwem wideołącza prezydenci obu państw: Aleksandar Vučić i Władimir Putin. Serbski minister innowacji i technologii Nenad Popović powiedział, że Serbia wyprodukuje cztery miliony dawek szczepionki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Oczekuje się, że pierwsza partia preparatu może dotrzeć do punktów szczepień w Serbii w ciągu 10 dni. Serbskie władze spodziewają się, że pełny cykl produkcyjny zostanie wdrożony do końca roku.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Włochy: Kolejka chętnych po szczepionkę Sputnik V

O podobnych zakupach myślą też inne regiony.

BERLIN

Wstęp do jesiennego triumfu? Według pierwszych powyborczych sondaży CDU zwyciężyła w wyborach w Saksonii-Anhalt. Drugie miejsce zajęła skrajnie prawicowa AfD, ale z niższym wynikiem, niż obawiało się wielu przeciwników tego ugrupowania. Niedzielne głosowanie uznawane było za ważny test opinii publicznej przed jesiennymi wyborami do Bundestagu. Szczegóły poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Niemcy: Chadecy wygrywają w Saksonii-Anhalt. Wstęp do jesiennego triumfu?

Zdaniem ekspertów zwycięstwo CDU jest ważnym sygnałem dla ubiegającego się o schedę po Angeli Merkel Armina Lascheta.

WIEDEŃ

Kanclerz na rosyjskim Davos. Kanclerz Sebastian Kurz wziął udział w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu – rosyjskim odpowiedniu szczytu w Davos – jako jedyny przywódca państw UE, gdzie bronił unijnych sankcji wobec Białorusi, ale nie chciał bezpośrednio krytykować rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

„Pomimo fundamentalnych różnic w zakresie postrzegania praw człowieka ważna jest współpraca na arenie międzynarodowej w celu zarządzania kryzysem związanym z pandemią COVID-19, zmianami klimatycznymi i globalnym kryzysem gospodarczym”, podkreślił Kurz.

W trakcie wystąpienia austriacki szef rządu został zapytany przez mderatora w sprawie sankcji UE wobec Białorusi i próbował delegitymizować uwięzionego przez białoruskie władze blogera Ramana Pratasewicza, twierdząc, że walczył w „Batalionie Azowskim” we wschodniej Ukrainie ze „swastyką” na ramieniu.

„Nie jest terrorystą, ale blogerem i dziennikarzem”, odpowiedział Kurz, podkreślając znaczenie prawa do wolności wypowiedzi. Kanclerz bronił też decyzji UE o nałożeniu sankcji na Białoruś, zauważając, że zmuszanie samolotu do lądowania, więzienie ludzi i wymuszanie na nich składania fałszywych zeznań jest nieakceptowalne.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de)

Austria: Koalicja wisi na włosku? "To nie do pomyślenia, by skazany kanclerz mógł dalej rządzić”

To pierwsza tak stanowcza deklaracja koalicjanta kierowanej przez Kurza ÖVP w sprawie przyszłości rządu.

MADRYT

Hiszpanie akceptuje testy na COVID-19. Turyści wybierający się do Hiszpanii muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż na 72 godz. przed przyjazdem.

Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 6. roku życia. Według zapowiedzi hiszpańskiego rządu, od dziś (7 czerwca) bez konieczności przedstawiania badania będą mogły wjechać osoby, które co najmniej dwa tygodnie wcześniej przyjęły drugą dawkę szczepionki.

(EUROEFE)

WARSZAWA

Pandemia bez wpływu na portfele? Ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków nie odczuła negatywnych skutków finansowych trwającej od prawie półtora roku pandemii koronawirusa – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Business Insider Polska. Jednak niemal 30 proc. badanych negatywnie odczuło skutki COVID-19. Szczegóły poniżej.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Ponad połowa Polaków nie odczuła złych efektów finansowych pandemii COVID-19

Ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków nie odczuła negatywnych skutków finansowych pandemii koronawirusa – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Business Insider Polska.

PRAGA

Kolejny spór czesko-polski. Czeskie organizacje ekologiczne apelują o natychmiastowe wstrzymanie budowy wieży widokowej powstającej na granicy obu państw. Chodzi o współfinansowaną ze środków unijnych wieżę widokową powstającą na Masywie Śnieżnika. Minister środowiska Czech nie wyklucza działania podobnego jak w przypadku kopalni Turów.

Pięć organizacji ekologicznych z Czech domaga się wstrzymania finansowania budowy wieży widokowej na Śnieżniku. Działacze zwrócili się w tej sprawie do ministerstwa środowiska i rozwoju regionalnego. Przekonują, że sposób realizacji inwestycji narusza warunki pozwolenia na budowę i umowy o udzieleniu dotacji. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Najpierw Turów, teraz wieża. Kolejny spór polsko-czeski. Ekolodzy chcą wstrzymania budowy

Minister środowiska Czech nie wyklucza działania podobnego jak w przypadku kopalni Turów.

BUDAPESZT

Koń trojański z Chin? Tysiące osób protestowały w Budapeszcie przeciwko planom otwarcia kampusu chińskiego uniwersytetu w węgierskiej stolicy. W sobotę (5 czerwca) w Budapeszcie tysiące osób wyszło na ulice w związku z planami węgierskiego rządu, który chce wybudować kampus chińskiego uniwersytetu w stolicy. 

W demonstracji wzięli udział też przedstawiciele prawie wszystkich węgierskich partii opozycyjnych, w tym burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony, który niedawno ogłosił, że zamierza ubiegać się o kandydaturę na urząd premiera kraju. Szczegóły poniżej. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Protesty przeciwko budowie kampusu chińskiego uniwersytetu w Budapeszcie

Część z uczestników zgromadzenia trzymała transparenty z napisem „Zdrada”.

BRATYSŁAWA

Rosyjskie zapewnienia wystarczające? Prezes zarządu rosyjskiego państwowego monopolisty gazowego Gazpromu Aleksiej Miller potwierdził w piątek (4 czerwca) w rozmowie z ministrem gospodarki Richardem Sulíkiem i ministrem spraw zagranicznych Ivanem Korčokiem w trakcie Międzynarodowego Forum Ekonomicznym w Petersburgu, że Słowacja ma stabilną pozycję w strategicznych planach Gazpromu.

„Aleksiej Miller szczegółowo wyjaśnił powody budowy gazociągu Nord Stream 2 jako alternatywy dla przebiegających przez Polskę dwóch nitek gazociągu Jamał-Europa”, powiedział Sulik.

Projekt umożliwiłby dopływ dodatkowego rosyjskiego gazu bezpośrednio do Niemiec. Zwolennicy twierdzą, że gazociąg jest inwestycją komercyjną, która ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw w Europie, podczas gdy przeciwnicy krytykują Nord Stream 2 ze względów środowiskowych, geopolitycznych i bezpieczeństwa.

W przypadku ukończenia Nord Stream 2 i przekierowania tranzytu poza Ukrainę dostępna przepustowość graniczna między Ukrainą a sąsiednimi państwami UE może się zmniejszyć, co ograniczy możliwość importu i magazynowania gazu na Ukrainie przez europejskie firmy.

Według słowackiego ministerstwa gospodarki pozytywną wiadomością dla władz w Bratysławie jest zapewnienie Gazpromu, że planuje kontynuować tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

(Irena Jenčová | EURACTIV.sk)

Władimir Putin: Pierwsza nitka Nord Stream 2 gotowa

Krytycy Nord Stream 2 powtarzają, że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu.

PODGORICA

Luzują restrykcje na wakacje. Czarnogóra jest kolejnym europejskim krajem, który luzuje przepisy wjazdowe. Od 5 czerwca obywatele UE oraz Izraela mogą wjeżdżać na teren tego państwa bez posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Co istotne, zmiany te obejmują wszystkich turystów – niezależnie od przyjęcia szczepienia czy przechorowania COVID-19.

Wcześniej podobne zasady dotyczyły jedynie obywateli Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Albanii, Kosowa, Macedonii Północnej, Rosji, Ukrainy i Białorusi

W praktyce oznacza to, że Czarnogóra stanie się jednym z nielicznych krajów w Europie, który otwiera się na turystów bez żadnych warunków. Do tej pory Czarnogóra wymagała testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed podróżą lub testu antygenowego zrobionego najwcześniej na 48 godzin przed wjazdem.

Na terenie Czarnogóry wciąż obowiązują jednak obostrzenia pandemiczne. W zamkniętej i otwartej przestrzeni wymagane jest noszenie maseczek ochronnych (nakaz ten nie obwiązuje na plażach czy parkach narodowych). Na terenie plaży należy jednak zachować dystans między leżakami (minimum 2 metry).

W Czarnogórze 30 proc. dorosłej populacji otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, podczas gdy 20 proc. jest już w pełni zaszczepionych, poinformowały władze.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Serbia i Czarnogóra spierają się o historię, co wywołało konflikt dyplomatyczny

Odmienna ocena wydarzeń sprzed ponad 100 lat doprowadziła do wydalenia z Czarnogóry serbskiego ambasadora.

TIRANA

Albania znosi wszelkie ograniczenia dla turystów zagranicznych. Albański rząd zniósł wszelkie ograniczenia związane z pandemią dla zagranicznych turystów odwiedzających kraj, informuje portal exit.al.

Odwiedzający Albanię od 1 czerwca nie muszą przedstawiać wyniku testu na obecność SARS-CoV-2, wyniku testu na przeciwciała ani potwierdzenia wykonania szczepienia, poinformował w sobotę (5 czerwca) rząd. Zniesiono również wymóg 14-dniowej kwarantanny przy wjeździe do kraju.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)