Timmermans: Wielka Brytania zawsze może wrócić do UE

Frans Timmermans, źródło facebook.com/frans.timmermans/photos

Frans Timmermans, źródło facebook.com/frans.timmermans/photos

Frans Timmermans opublikował artykuł w brytyjskim dzienniku „Guardian”. Napisał w nim o swoim żalu wobec faktu, że dojdzie do brexitu. Zapowiedział też, że Wielka Brytania zawsze może ponownie dołączyć do Unii Europejskiej.

 

Opublikowany w „Guardianie” artykuł Frans Timmermans nazwał „listem miłosnym do Wielkiej Brytanii”. Napisał w nim jednak głównie o smutku, jaki czuje na myśl o tym, że dojdzie do brexitu. Ponieważ brytyjski premier Boris Johnson ma teraz za sobą bardzo dużą większość połów do Izby Gmin, wydaje się być przesądzone, że zatwierdzą oni ostatecznie umowę rozwodową z UE i do opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię dojdzie 31 stycznia.

Timmermans zwrócił się do Brytyjczyków w bardzo osobisty sposób. „Wiem, że wiecie o naszym smutku. I że Was kochamy. Za to jacy jesteście i co nam daliście. Czuję się jak Wasz stary kochanek” – napisał wiceszef KE.

Dodał jednak, że czuje, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE może przynieść jeszcze więcej szkód niż dotąd sądzono. „To smutne, jak wiele razy sprawiliśmy sobie nawzajem krzywdę. W całym procesie brexitu oberwaliście mocno wiele razy, wiele razy cierpieliśmy też my. Boję się, że to się jeszcze nie skończyło” – stwierdził w swoim artykule Timmermans.

Plan Barniera na pobrexitowe negocjacje

Główny negocjator ds. brexitu z ramienia Unii Europejskiej przedstawił zarys swojego planu na negocjacje nad umową handlową z Wielką Brytanią. Rozmowy te rozpoczną się zaraz po tym, jak Londyn formalnie opuści UE.

 

Michel Barnier ujawnił swój pogląd na sytuację po brexicie …

Timmermans: Jesteśmy rodziną w najlepszych możliwych czasach

Pochodzący z Holandii wiceprzewodniczący KE wspomniał też czasy, gdy 40 lat temu uczył się w brytyjskiej szkole w Rzymie. „Rozumiem dobrze to, że wierzycie, że jesteście inni, że jesteście wyjątkowi. I rzeczywiście, w wielu obszarach tak jest. Ale myślę też, że jest tego mniej niż myślicie. Wszystkie państwa członkowskie UE są bowiem wyjątkowe” – przekonuje Timmermans.

Jak wyjaśnił, to właśnie ta wyjątkowość sprawia, że „jesteśmy najbardziej kreatywną, produktywną, pokojową i dobrze prosperującą rodziną w najlepszych do tego możliwych czasach.” „A najgorsze czasy to takie, gdy używa się manipulacji, aby wzbudzać strach, propaguje się poglądy na temat wyższości jednych nad drugimi i nastawia członków rodziny nawzajem przeciw sobie” – podsumował wiceprzewodniczący KE. Zapewnił jednak, że Wielka Brytania zawsze może do UE wrócić, bo drzwi dla niej „pozostaną otwarte”.

UE apeluje do Wielkiej Brytanii o szybką ratyfikację umowy brexitowej

Po tym, jak wybory do brytyjskiej Izby Gmin zdecydowanie wygrała Partia Konserwatywna, przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej zaapelowali do Londynu o szybką ratyfikację umowy brexitowej i rychłe rozpoczęcie rozmów na temat porozumienia handlowego.

 

Liderzy unijnych państw wyrazili także swoją gotowość do …