The Capitals: Codzienny briefing z europejskich stolic

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Codzienna porcja informacji z europejskich stolic, dostarczana przez dziennikarzy EURACTIV z całej Europy.

 

Ateny

Likwidacja opłat roamingowych między Grecją a Macedonią Północną. Ateny i Skopje podpisały porozumienie o stopniowym zmniejszaniu opłat roamingowych oraz o całkowitym ich usunięciu do 2021 r. „Sprawmy, aby porozumienie znad Prespy stało się porozumieniem dla  wszystkich naszych obywateli” – powiedział grecki minister Nikkos Pappas.

Cyfrowe rolnictwo. Grecki rząd ogłosił międzynarodowy przetarg na cyfryzację sektora rolniczego. W centrum strategii znajdą się Internet rzeczy (IoT) oraz zastosowanie Big Data. Wszelkie wykorzystywane dane będą należeć do państwa.

Londyn

Entuzjaści brexitu. Partia Konserwatywna premier May została „zmanipulowana przez fanatyków brexitu” – powiedział wczoraj były brytyjski premier z lat 1990-1997 z partii konserwatywnej John Major.

Słowa autorstwa zwolennika pozostania w Unii Europejskiej padły podczas wykładu wygłoszonego w Glasgow, gdzie Major uwypuklił finansowe konsekwencje twardego brexitu, a także przedstawił scenariusz osłabienia Wielkiej Brytanii w wyniku ziszczenia się wyjścia z UE bez porozumienia.

Madryt

Pakt z katalońskimi separatystami? Premier Hiszpanii Pedro Sánchez powiedział, że nie wyklucza zawarcia paktu z katalońskimi partiami niepodległościowymi po wyborach parlamentarnych, które odbędą się 28 kwietnia, pod warunkiem przestrzegania przez nie obowiązującej od 1978 r. konstytucji.

W wywiadzie dla publicznej RTVE Sánchez oskarżył katalońskich separatystów o wprowadzenie „elementu terroru” do dialogu z Madrytem. Dodał ponadto, że kłamali oni na temat możliwości uniezależnienia się Katalonii.  We wtorek miał miejsce kolejny dzień procesu dwunastki przywódców katalońskich niepodległościowców przez Sądem Najwyższym w Madrycie. Są oni oskarżeni o zorganizowanie nielegalnego referendum mającego na celu doprowadzić do ogłoszenia niepodległości Katalonii.

Paryż

Mały księgarz idzie na wojnę z Amazonem. Le Quai de Mots, niewielki niezależny księgarz z Épinal (wschodnia Francja), pozwie potentata na rynku sprzedaży internetowej za nieuczciwą konkurencję. Właściciel ma zamiar bronić niezależnych księgarń i podnieść świadomość publiczną poprzez swoje działania.

Flaga UE we wszystkich francuskich klasach. Zgromadzenie Narodowe zatwierdziło projekt obowiązkowego umieszczenia flagi Unii Europejskiej we wszystkich klasach, tuż obok francuskiej flagi narodowej.

Berlin

Władze głowią się na losem niemieckich bojowników ISIS. W Niemczech trwa debata nad dalszym losem 1050 schwytanych w Iraku I Syrii bojowników tzw. Państwa Islamskiego, którzy są obywatelami Niemiec. Prawodawcy debatują nad ewentualną deportacją ich do Niemiec. Horst Seehofer minister spraw wewnętrznych powiedział, że „powrót bojowników ISIS jest możliwy tylko w przypadku jednoznacznej identyfikacji ich tożsamości w miejscu ich obecnego przebywania”.

Nieuczciwa konkurencja. Niemiecka gazeta Der Tagesspiegel zwraca uwagę, że przez ostatnie dziesięć lat sprawowania przez bawarską Unię Chrześcijańsko-Społeczną (CSU) zwierzchnictwa nad ministerstwem transportu, większość funduszy rządowych na rozwój transportu trafiało na południe Niemiec.

Wiedeń

Kanclerz Kurz w Waszyngtonie. Kanclerz Sebastian Kurz spotka się dziś w Waszyngtonie z Donaldem Trumpem, aby porozmawiać o przejęciu 100 austriackich bojowników tzw. Państwa Islamskiego z Syrii. Oczekuje się, że Kurz ponowi również apel o zastopowanie wojny handlowej między USA a UE oraz potwierdzi stanowisko wspólnoty w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem.

Na krótko przed wylotem do USA Kurz rozmawiał również z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean Claudem Junckerem.

Warszawa

Polsko-szwedzka sprzeczka. Polskie MSZ wezwało ambasadora Szwecji po tym, jak Sztokholm odmówił ekstradycji Stefana Michnika oskarżonego przez Instytut Pamięci Narodowej o popełnienie licznych zbrodni w latach pięćdziesiątych. Szwecja uważa sprawę za przedawnioną, a ponadto polityczną, ponieważ Stefan jest przyrodnim bratem Adama Michnika, redaktora naczelnego Gazety Wyborczej.

Rzym

Ciężkie czasy dla włoskiej gospodarki. Nad włoską gospodarką zbierają się ciemne chmury, ponieważ obroty i zamówienia w przemyśle spadły odpowiednio o 7,3 i 5,3 proc. w porównaniu do grudnia 2017 r. – podało krajowe biuro statystyczne ISTAT. Jest to największy spadek od 2009 r., który potwierdza negatywne statystyki Włoch znajdujących się w recesji od ostatniego kwartału 2018 r.

Renzi w tarapatach. Rodzice byłego premiera zostali umieszczeni w areszcie domowym za oszustwa i próby wyłudzenia odszkodowania za fałszywe ogłoszenie upadłości. Matteo Renzi przygotowuje się do politycznego powrotu, jednak kłopoty rodziców mogą pokrzyżować jego plany.

Bratysława

Subwencje na rolnictwo w centrum uwagi. Posłowie z Komisji Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego (CONT) przekazali Komisji Europejskiej oraz Europejskiemu Urzędowi ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) istotne informacje na temat niewłaściwego wykorzystania unijnych funduszy na Słowacji. We wtorek w Bratysławie odbyła się duża manifestacja rolników protestujących przeciwko korupcji, oszustwach w rozdzielaniu unijnych funduszy oraz słabościom organów ścigania. W środę ma dojść do spotkania rolników z Manfredem Weber, kandydatem chadecji na szefa KE, podczas jego wizyty w ramach kampanii wyborczej.

Praga

Nord Stream 2. Gazociąg ustabilizuje ceny energii w Czechach, twierdzi Rende Nedela czeski wiceminister przemysłu i handlu. W przypadku niewybudowania gazociągu ceny energii mają drastycznie wzrosnąć. Zdaniem ministra Nord Stream 2 nie wpłynie negatywnie na stosunki z Ukrainą.

Bukareszt

Nowe prawo. Rząd Rumunii przyjął nowy dekret zmieniający ustawy dotyczące sądownictwa. W zeszłym roku rządząca koalicja przyjęła kontrowersyjne zmiany w wymiarze sprawiedliwości, które zostały zakwestionowane przez Komisje Wenecką i KE. Bukareszt nie poinformował KE o tej ustawie. Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans był zaskoczony zmianami w Rumunii.

Sofia

Sofia za obecnością Macedonii w NATO. Bułgarski parlament ratyfikuje dziś protokół przystąpienia do NATO Macedonii Północnej. Podczas głosowania spodziewane jest wystąpienie przewodniczącego macedońskiego parlamentu Talata Xhaferiego. Po podpisaniu przez Sofie i Skopje dwustronnego traktatu w sierpniu 2017 r., Bułgaria stała się zwolennikiem członkostwa swojego sąsiada w strukturach NATO oraz rozpoczęcia przez Skopje negocjacji akcesyjnych z UE.

Lublana

Lewica za ograniczeniem pensji w publicznych przedsiębiorstwach. Luka Mesec lider wspierającej rząd partii Lewica, powiedział że pensje dla menedżerów w państwowych spółkach powinny zostać zmniejszone. Jego wypowiedź była odpowiedzią na prośbę prezesa największego banku słoweńskiego (NLB), który zwrócił się o zwiększenie jego wynagrodzenia.

Zagrzeb

Liderka Sojuszu obywatelsko-liberalnego przeprasza. Anka Mrak-Taritaš przeprosiła, że nie zadeklarowała wynagrodzenia w wysokości 5200 € za dodatkowe prace wykonywane w czasie gdy była ministrem budownictwa.

Belgrad

Propozycja Serbii. Serbia proponuje demarkację, aby rozwiązać problem Kosowa. Serbski minister spraw zagranicznych Ivica Dačić powiedział, że wytyczenie granic jest oficjalnym stanowiskiem Serbii. Zaznaczył jednak, że żadne decyzje nie zostały podjęte. Dačić dodał, że linia demarkacyjna powinna zostać wytyczona w miejscu akceptowalnym dla obydwu stron. Minister nie wyjaśnił jednak, czy określenie granic oznaczałoby uznanie Kosowa przez Belgrad.

Sarajewo

Węgiel powoduje problemy zdrowotne na Bałkanach Zachodnich. W 2016 r. ilość dwutlenku siarki (SO2) pochodzącego z 16 elektrowni cieplnych na Bałkanach Zachodnich była równa emisji wszystkich 250 tego typu elektrowni w całej UE.