The Capitals: Codzienny briefing z europejskich stolic

London The Capitals

London The Capitals

Codzienna porcja informacji z europejskich stolic, dostarczana przez dziennikarzy EURACTIV z całej Europy.

 

LONDYN

Podział w Partii Pracy: Siedmioro posłów zrezygnowało z członkostwa w Partii Pracy w proteście przeciwko stanowisku jej lidera Jeremy’ego Corbyna w sprawie Brexitu. Problemem były również oskarżenia o antysemityzm w szeregach partii.

Corbyn powiedział, że jest „rozczarowany” decyzją, a minister finansów w gabinecie cieni John McDonell stwierdził, że lepiej byłoby, gdyby członkowie partii o różnych poglądach pozostawali w niej i bronili swoich racji.

Rozłamowcy opowiadają się za drugim referendum dotyczącym pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Teraz będą zasiadać w Parlamencie jako posłowie niezrzeszeni.

MADRYT

Socjaliści prowadzą w sondażach: Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) prowadzi w dwóch sondażach przed przedterminowymi wyborami zwołanymi na 28 kwietnia. Badanie zrealizowane dla konserwatywnego dziennika „La Razón” sugeruje zwycięstwo socjalistów, ale jednocześnie wskazuje na możliwość zablokowania go przez koalicję na wzór tej w Andaluzji – między Partią Ludową, Ciudadanos oraz skrajnie prawicowym ugrupowaniem Vox. Według sondażu mają szansę na 188 mandatów.

Inny sondaż zrealizowany przez agencję Metroscopia dla lewicowej gazety „20 Minutos” również przewiduje zwycięstwo socjalistów, ale jednocześnie podaje w wątpliwość możliwość funkcjonowania rządu złożonego z trzech prawicowych partii.

PARYŻ

Mobilizacja przeciwko antysemityzmowi: Czternaście partii politycznych i stowarzyszeń zwołało na wtorek demonstrację przeciwko rosnącemu antysemityzmowi w kraju. Stało się to po tym, gdy podczas protestów żółtych kamizelek pod adresem francuskiego filozofa Alaina Finkielkrauta wykrzykiwano antysemickie hasła. Badania wskazują, że liczba tego typu zachowań wzrosła w zeszłym roku we Francji o 74 proc.

Masowe oszustwa związane z WPR: Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych polecił Komisji Europejskiej odzyskanie 536 500 euro środków z funduszu na Wspólną Politykę Rolną, które zostały wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem między 2015 r. a 2017 r. na Korsyce. W sprawę zamieszanych jest sześć osób.

BERLIN

Wybory ważne dla Niemców: 70 proc. Niemców uważa, że ich głos w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego ma znaczenie – wynika z najnowszego badania Eurobarometru. To wyjątkowo dobry wynik w porównaniu z tym sprzed dwóch lat, kiedy podobnego zdania było 47 proc. obywateli Niemiec.

RZYM

Ruch Pięciu Gwiazd broni Salviniego: Członkowie Ruchu Pięciu Gwiazd w internetowym głosowaniu opowiedzieli się przeciwko wytoczeniu Matteo Salviniemu procesu w związku ze sprawą włoskiego statku Diciotti. Senatorowie zdecydują dzisiaj, czy lider Ligi powinien być sądzony za rzekome nadużycie władzy, a nawet porwanie migrantów.

Autonomia Neapolu: Burmistrz Neapolu Luigi de Magistris zapowiedział na Facebooku, że do końca roku przeprowadzone zostanie referendum dotyczące pełnej autonomii miasta. W efekcie o autonomii może zacząć myśleć cały region południowych Włoch.

WARSZAWA

Polsko-izraelski konflikt: Polska zdecydowała, że nie weźmie udziału w szczycie Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Jerozolimie po tym, jak szef izraelskiego MSZ Israel Katz powiedział, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że wypowiedź Katza była rasistowska i nie do zaakceptowania. W rezultacie szczyt odwołano, a premierzy Słowacji, Czechy i Węgier będą uczestniczyć w Izraelu jedynie w spotkaniach bilateralnych.

ATENY

Opóźnione reformy: Grecja może stracić 4,8 mln euro z obligacji posiadanych przez centralne banki Eurolandu ze względu na opóźnienia we wdrażaniu ustalonych reform – donosi Reuters.

Greckie wino jest bardzo dobre: Eksport greckiego wina zwiększył się w 2018 r. Niemcy, Francja, Cypr, Wielka Brytania, Belgia oraz Norwegia to kraje, do których trafiło 87,07 proc. całkowitego eksportu – podaje Ypaithros.gr.

BRATYSŁAWA

Wielkie oczekiwania: 80 proc. Słowaków uważa, że UE powinna mieć wspólne siły zbrojne – wynika z sondażu zamówionego przez przedstawicielstwo KE na Słowacji. Ponad 75 proc. stwierdziło, że UE powinna zająć się kwestią korupcji i forsować wyższy poziom przejrzystości w sferze publicznej i prywatnej.

Sprawa Kuciaka: Reporterzy bez Granic są zaniepokojeni możliwą ingerencją polityczną w morderstwo słowackiego dziennikarza Jana Kuciaka oraz jego narzeczonej. Krytykują również projekt nowej ustawy o mediach, która przyznaje politykom „prawo do reakcji” w stosunku do krytycznych publikacji.

PRAGA

Kosztowne dane: Internetowe dane ze wszystkich państw Europy najdroższe są w Czechach. Badanie firmy Point Topic wykazało, że Czesi płacą około 5,7 euro za 1 gigabajt. Minister ds. handlu Marta Nováková powiedziała, że jej zdaniem ceny spadłyby, gdyby zwiększono zużycie danych, ale tym stwierdzeniem ściągnęła tylko na siebie większą krytykę.

BUKARESZT

Sprawa Kovesi: Po oskarżeniach w stosunku do Laury Kovesi Guy Verhofstadt zwrócił się do szefa Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego, aby ten stanął w obronie przejrzystego procesu selekcji na urząd prokuratora europejskiego. Szefowa rumuńskiej agencji ds. walki z korupcją Laura Kovesi była zdymisjonowana po oskarżeniach o nadużycie władzy.

Verhofstad powiedział, że był przerażony atakami pod adresem Kovesi i nalegał, aby Bukareszt zagwarantował uczestnictwo Kovesi w wysłuchaniu przed Parlamentem Europejskim.

SOFIA

Borisow wygrywa z Cwetanowem: Bułgarski premier Bojko Borisow wygrał z b. przewodniczącym rządzącej partii GERB Cwetanem Cwetanowem w kwestii decyzji dotyczących nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Cwetanow zapowiedział poprawki do kodeksu wyborczego. Miały one wyeliminować głosowanie preferencyjne i sprawić, że Centralna Komisja Wyborcza będzie działać dalej mimo wygasłego mandatu. Borisow stwierdził, że decyzje podjęto w czasie jego nieobecności, więc wybrana zostanie nowa Centralna Komisja Wyborcza, a głosowanie preferencyjne zostanie utrzymane.

LUBLANA

Słowenia pozywa włoskie firmy: Słowenia pozwie sześć włoskich radiostacji położonych blisko granicy ze Słowenią za używanie częstotliwości zarezerwowanych dla Słowenii. Rząd podkreślił, że problem trwa od ponad 10 lat, a Włosi nie okazali żadnego zainteresowania, by go rozwiązać.

ZAGRZEB

Policja zatrzymała ponad 40 nielegalnych migrantów: W miejscowości Gračac blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną chorwacka policja aresztowała dwie osoby, które w ciężarówce na słoweńskich rejestracjach przewoziły ponad 40 migrantów.

Łatwiejsze zarządzanie danymi o terenie: Jak przekonuje rząd, warty 3 mln projekt dofinansowany z funduszy unijnych zapewni skuteczną wymianę elektronicznych danych między państwowymi organami. Inwestorzy często krytykują administrację Chorwacji za to, że w kraju brakuje dobrego systemu ewidencji gruntów.

SARAJEWO

Rząd zaczyna rozmowy: Po gorącej debacie szefowie trzech największych partii narodowych (Chorwaci, Serbowie i Bośniacy) rozpoczęli negocjacje, by utworzyć koalicyjny rząd. Bośniacy chcą gwarancji, że serbscy ministrowie nie zablokują planu dołączenia kraju do NATO.

BELGRAD

Koniec opłat roamingowych w zachodnich Bałkanach? Komisarz UE. ds. gospodarki i społeczeństwa Cyfrowego Mariya Gabriel spodziewa się, że porozumienie w tej kwestii zostanie podpisane na Szczycie Bałkanów Zachodnich 4-5 kwietnia w Belgradzie. Rada Współpracy Regionalnej poinformowała, że za roaming nie trzeba będzie płacić najpóźniej od lata 2021 r.