Szwecja: Znów nie udało się utworzyć rządu

Przewodnicząca Partii Centrum Annie Lööf, źródło: Flickr/Senterpartiet (Sp)

Przewodnicząca Partii Centrum Annie Lööf, źródło: Flickr/Senterpartiet (Sp)

Kolejna próba i znów bez efektu. Trzeci polityk próbował w Szwecji utworzyć rząd i poniósł porażkę. Tym razem misji sformowania gabinetu nie podołała liderka Partii Centrum Annie Lööf.

 

Kierująca Partią Centrum Annie Lööf nie zaryzykowała nawet głosowania nad wotum zaufania nad utworzonym przez siebie rządem. Po 7 dniach starań o utworzenie koalicji, sama zrezygnowała z ubiegania się o stanowisko premiera.

Powyborczy pat w Szwecji

Próba utworzenia rządu przez centrystów rozbiła się właśnie o fotel szefa rządu. Partia Centrum była we wrześniowych wyborach dopiero czwartą siłą, ale wobec wcześniejszych porażek dotychczasowego premiera i jednocześnie lidera Partii Socjaldemokratycznej Stefana Löfvena oraz przewodniczącego centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Ulfa Kristerssona, przewodniczący parlamentu Andreas Norlén powierzył misję utworzenia gabinetu liderce centrystów. Pominął przy tym zajmujących w wyborach trzecie miejsce Szwedzkich Demokratów. Z tą nacjonalistyczną partią nie chce bowiem współpracować żadne inne ugrupowanie.

Socjaldemokraci oraz Umiarkowani nie chcieli się jednak zgodzić na to, aby na czele ewentualnej koalicji stanęła liderka partii, która zdobyła mniej głosów. „W ciągu tygodnia odbyłam konstruktywne rozmowy z liderami pięciu partii. W wielu obszarach zgodziliśmy się, ale wciąż różnice są zbyt duże, aby przełamać impas” – mówiła Lööf. Jednocześnie przyznała, że ani Löfven, ani Kristersson nie chcieli grać w potencjalnym gabinecie drugich skrzypiec.

Szwecja: Parlament nie udzielił centroprawicy wotum zaufania

Lider konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Ulf Kristersson nie zdołał przekonać wystarczającej liczby szwedzkich posłów do uformowanego przez siebie rządu. To już kolejna nieudana próba stworzenia stabilnego gabinetu po wrześniowych wyborach parlamentarnych.
 
Do swojego gabinetu, złożonego z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej oraz Chrześcijańskich …

Pomysły na koalicję

Liderka centrystów próbowała najpierw namówić do współpracy partie centroprawicowe (oprócz Umiarkowanych to także Chrześcijańscy Demokraci oraz Liberałowie) oraz dokooptowanych do tego zestawu posłów Partii Ochrony Środowiska-Zieloni. Gdy ten pomysł okazał się niewypałem, starała się doprowadzić do zawarcia Wielkiej Koalicji, czyli aliansu Socjaldemokratów z Umiarkowymi oraz centrystami. Trzecia próba to porozumienie między centrystami a Liberałami i rząd mniejszościowy. Ale nawet i to się nie udało.

Sytuacja na szwedzkiej scenie politycznej jest po wyborach z 9 września wyjątkowo skomplikowana. Żadne z ugrupowań nie ma szans na samodzielne objęcie rządów i konieczna jest wielopartyjna koalicja. Wszystko to za sprawą najlepszego w historii Szwecji wyniku wyborczego Szwedzkich Demokratów, którzy stali się trzecią siłą polityczną w kraju.

Konstytucja Szwecji nakazuje, aby po 4 nieudanych głosowaniach nad wotum nieufności wobec rządu rozpisać nowe wybory. Na razie szwedzkie partie działają jednak ostrożnie. Głosowanie w parlamencie zaryzykował tylko lider Umiarkowanych – Ulf Kristersson. Tworzenie nowego gabinetu trwa jak na Szwecję już bardzo długo – prawie 2,5 miesiąca. Dotąd koalicyjne negocjacje w Szwecji trwały najdłużej tylko 25 dni, dlatego sytuacja coraz bardziej martwi szwedzkie społeczeństwo.

Szwecja: Po raz kolejny nie udało się utworzyć rządu

Lider Szwedzkiej Partii Socjaldemokratycznej Stefan Löfven ogłosił dziś (29 października), że wobec braku możliwości uzyskania wystarczającego poparcia, rezygnuje z próby utworzenia gabinetu rządowego. Po blisko dwóch miesiącach od wyborów wciąż nie wiadomo czy uda się utworzyć jakąkolwiek koalicję.
 
Stefan Löfven wciąż …