Premier Szwecji nie wyklucza weta Funduszu Odbudowy UE. Na Słowacji trwa debata o zmianach w prawie aborcyjnym/ STOLICE

Szwedzki premier Stefan Löfven powiedział w środę (15 lipca), że ma nadzieję na szybkie rozwiązanie sporów dotyczących Funduszu Odbudowy UE i nowego unijnego budżetu.

Szwedzki premier Stefan Löfven powiedział w środę (15 lipca), że ma nadzieję na szybkie rozwiązanie sporów dotyczących Funduszu Odbudowy UE i nowego unijnego budżetu.

„Nie udaję się na unijny szczyt z myślą o rozbiciu negocjacji, lecz po to, aby znaleźć kompromis”, mówi premier Szwecji. Na Słowacji znów o zaostrzeniu prawa aborcyjnego. W lipcu Polacy nie polecą na wakacje do Portugalii. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

WARSZAWA

„Prognozy Komisji Europejskiej wcale nie są korzystne dla Polski. Jeśli spojrzymy tylko na 2020 r. rzeczywiście można dojść do takiego wniosku, jednak już w horyzoncie dwuletnim okazuje się, że utrata PKB w Polsce może być większa niż w większości krajów europejskich, w tym np. we Włoszech, gdzie pandemia spowodowała o wiele większe straty gospodarcze”, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl Piotr Bielski, Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w Santander Bank Polska. Więcej szczegółów poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej niekoniecznie korzystne dla Polski /WYWIAD/

Prognozy Komisji Europejskiej wcale nie są korzystne dla Polski. (…) w horyzoncie dwuletnim okazuje się, że utrata PKB w Polsce może być większa niż w większości krajów europejskich, w tym np. we Włoszech, mówi Piotr Bielski z Santander Bank Polska.

SZTOKHOLM

„Nie jadę wetować, ale…”. Szwedzki premier Stefan Löfven powiedział w środę (15 lipca), że ma nadzieję na szybkie rozwiązanie sporów dotyczących Funduszu Odbudowy UE i nowego unijnego budżetu.

„Potrzebujemy FO UE. Powinien on być ukierunkowany na rzeczywiste potrzeby i opierać się na korzystnych pożyczkach, a nie bezzwrotnych grantach”, powiedział Löfven podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem. 

Szwecja, podobnie jak trójka pozostałych państw tzw. oszczędnej czwórki – Austria, Dania oraz Holandia – sprzeciwia się obecnej konstrukcji FO UE, w którym znaczną część – 500 mld euro do podziału dla państw członkowskich mają stanowić bezzwrotne granty, a 250 mld preferencyjne pożyczki.

Löfven tym samym nie wykluczył szwedzkiego weta w trakcie zaplanowanego na 17-18 lipca szczytu Rady Europejskiej. Polityk dodał jednak, że „trzeba być konstruktywnym”. „Nie udaję się na szczyt z myślą o rozbiciu negocjacji, lecz po to, aby znaleźć kompromis”.

(EURACTIV.com)

Jest nowy projekt kompromisu budżetowego w UE

Przewodniczący Rady Europejskiej przesłał do unijnych stolic nowy projekt kompromisu na temat Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027, a także Funduszu Odbudowy Gospodarczej. Jakie zmiany uwzględnił Charles Michel?

RZYM

Odwagi, Europo! Tymczasem Giuseppe Conte chciałby przyjęcia już w lipcu Funduszu Odbudowy UE w dotychczasowym kształcie. Premier Włoch oświadczył w środę (15 lipca) w parlamencie, że najbliższy szczyt UE musi wypracować „odważną wizję” budowy silniejszej Unii po kryzysie. Polityk ostrzegł przed szukaniem „nacjonalistycznych odpowiedzi” i ratowaniem się kosztem innych krajów.

Włoski premier przedstawił w środę w Izbie Deputowanych swoje stanowisko w sprawie negocjacji dotyczących europejskiej odpowiedzi na pandemię koronawirusa oraz nowego unijnego budżetu. 

„Kryzys spowodowany przez pandemię jest symetryczny. Rada UE musi stanąć na wysokości zadania i przedstawić odważną wizję, nie może zabraknąć celów o zasięgu epokowym”, mówił włoski premier.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Dłuższe restrykcje, pogorszenie społecznych nastrojów. Spada średnia wieku zakażonych SARS-CoV-2

Włosi wszczynają śledztwo w sprawie działań WHO. Przedłużają koronawirusowe restrykcje. Jednocześnie wśród Włochów obawa przed wirusem zastępowana jest złością i bezradnością, a wiek nowych zakażonych SARS-CoV-2 uległ znacznemu obniżeniu

LIZBONA

Na wakacje nie do Portugalii. Przez najbliższe dwa tygodnie nie będą realizowane loty z Polski do Szwecji i Portugalii. Rozporządzenie Rady Ministrów opublikowano we wtorek (14 lipca) w Dzienniku Ustaw i weszło ono w życie dzień później. Na liście wyszczególniono państwa, do których będzie można polecieć.

W rozporządzeniu napisano, że wprowadzono „zakaz wykonywania na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe”.

Wspomniany zakaz nie dotyczy lotnisk położonych na terenie państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej oraz krajów Unii Europejskiej z wyjątkiem Szwecji i Portugalii.

Polacy mogą korzystać również z połączeń lotniczych między Polską a Czarnogórą, Gruzją, Japonią, Kanadą, Albanią, Koreą Południową oraz Ukrainą. Rozporządzenie Rady Ministrów podpisane przez Mateusza Morawieckiego będzie obowiązywało do 28 lipca.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Wakacje 2020: Miliardowe straty w hiszpańskiej branży turystycznej. Sezon uratuje turystyka krajowa?

Branża turystyczna w Hiszpanii tylko w maju straciła ponad 8 mld euro przychodów. „Sezonu już nie da się uratować”, twierdzą pracownicy sektora, ale straty może częściowo zminimalizować krajowa turystyka. Większość Hiszpanów deklaruje chęć spędzenia wakacji w domu. 

BRATYSŁAWA

Znów o aborcji. Osiemnastu posłów z koalicji rządzącej – głównie z OĽaNO – zagłosowało za dwoma projektami ustaw złożonymi przez populistyczno-prawicową Partię Ludową Nasza Słowacja Mariana Kotleby, które przewidują znaczne ograniczenie dostępu do aborcji. Głosowanie było sprzeczne z podpisaną w marcu umowa koalicyjną. Mimo niespodziewanego wsparcia projektów, parlament zdecydował o ich odrzuceniu. 

Wciąż jednak procedowany jest projekt ustawy złożony przez konserwatywnych deputowanych, który również ogranicza dostęp do aborcji. W tym tygodniu odbyło się jego pierwsze czytanie. Projekt zakłada m.in. wydłużenie do 96 godzin okresu na przeprowadzenie aborcji od czasu podjęcia decyzji i wizyty u lekarza.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BERLIN

Bez parytetów. Trybunał Konstytucyjny Turyngii uznał w środę za sprzeczną z tamtejszym porządkiem konstytucyjnym uchwaloną przez krajowy parlament zasadę, że przy jego wybieraniu na partyjnych listach kandydatów muszą naprzemiennie występować kobiety i mężczyźni. Więcej szczegółów poniżej. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Zwycięstwo AfD. Trybunał Konstytucyjny w Turyngii przeciwko parytetowi na listach wyborczych

Trybunał Konstytucyjny Turyngii uznał w środę za sprzeczną z tamtejszym porządkiem konstytucyjnym uchwaloną przez krajowy parlament zasadę, że przy jego wybieraniu na partyjnych listach kandydatów muszą naprzemiennie występować kobiety i mężczyźni.

 

 

Zasadę tę zaskarżyła prawicowo-populistyczna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD). We …

PARYŻ

Francja: Nowy rząd Jeana Castexa otrzymał w środę (15 czerwca) wieczorem wotum zaufania w Zgromadzeniu Narodowym – niższej izbie parlamentu. Nowy gabinet, w którym ministrami będą m.in. kontrowersyjni Éric Dupond-Moretti oraz Gérald Darmanin, poparło 345 deputowanych, 177 zagłosowało przeciwko, a 43 wstrzymało się od głosu.

Castex wygłosił przed głosowaniem exposé, w którym przedstawił priorytety swojego gabinetu. Są nimi m.in. działania na rzecz wzmocnienia kraju wstrząsanego kryzysem z powodu koronawirusa, walka z bezrobociem, utrzymanie zatrudnienia. Polityk zapowiedział także obniżenie podatków w kraju od działalności gospodarczej, aby pomóc firmom przetrwać kryzys koronawirusowy.

Premier zapowiedział również przeznaczenie około 40 mld euro na rozwój przemysłu, argumentując, że Francja osiągnęła „nieuzasadniony poziom zależności od importu”.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.fr)

Francja: Nowy rząd lekko na prawo, ale bez rewolucyjnych zmian

Prezydent Emmanuel Macron wyznaczył skład nowego rządu, na czele którego już w ubiegłym tygodniu stanął nowy premier. Znalazło się w nim więcej polityków związanych z centroprawicą, ale także była ważna polityk Partii Zielonych.

WIEDEŃ

Jeszcze jedno ognisko SARS-CoV-2 w rzeźni. W regionie Dolnej Austrii w zakładzie mięsnym zidentyfikowano kolejne już ognisko koronawirusa. Pozytywny wynik testów otrzymało 29 pracowników. Kolejnych 40 czeka na wyniki. To już czwarte ognisko SARS-CoV-2 w austriackich rzeźniach.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Od dziś 5 milionów mieszkańców Australii zamkniętych w domach

Władze Melbourne zdecydowały się na wprowadzenie lockdownu w związku z wykryciem nowych ognisk koronawirusa w mieście. Jak długo mieszkańcy będą musieli pozostać w domach?

 

 

Jak dotąd, Australia była jednym z krajów, które odniosły sukces w walce z pandemią, a rząd jeszcze …

LUKSEMBURG

Niedługo powrót lockdownu? Luksemburski premier Xavier Bettel wyraził w środę (15 lipca) obawy dotyczące sytuacji epidemiologicznej w kraju. Po osiągnięciu 5 tys. zakażeń nowego koronawirusa i oznaczeniu Luksemburga przez Belgię i Niemcy jako kraju „żółtego”, tzn. takiego, w którym sytuacja związana z wirusem jest nie najlepsza, Luksemburg znajduje się w obliczu drugiej fali zakażeń. 

„Jeszcze nie wiemy, czy to prawdziwa druga fala, ale musimy się przygotować na każdą ewentualność”, powiedziała minister zdrowia Paulette Lenert. W czwartek (16 lipca) parlament zagłosuje nad nową ustawą dotyczącą środków przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. „Jeżeli potrzebne będą poprawki, dokonamy ich”, podkreślił Bettel.

(Anne Damiani | EURACTIV.com)

Niemcy: Minister zdrowia ostrzega turystów: "Nie powtórzmy Ischgl!"

Federalny minister zdrowia Jens Spahn zaapelował do Niemców o utrzymanie zasad dystansu społecznego także podczas wakacji, aby uniknąć drugiej fali epidemii. „Musimy za wszelką cenę uniknąć drugiego Ischgl”. Co minister miał na myśli?

PRAGA

Po polityce powrót do biznesu. Portal iRozhlas.cz opublikował statut funduszy powierniczych spółki agrochemicznej Agrofert Holding, która była wcześniej własnością obecnego premiera Czech Andreja Babiša, a obecnie jest zarządzana przez fundusze powiernicze. Z dokumentów wynika, że ​​Babiš jest jedynym beneficjentem Agrofert Holding, co oznacza, że ​​po odejściu z polityki firma niezwłocznie wróciłaby do niego.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy i Słowacja wielokrotnie zwiększają deficyty budżetowe na 2020 r. W Czechach deficyt najwyższy w historii.

Deficyt budżetowy Czech w tym roku będzie wyższy od tego z kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Deficyt budżetowy zwiększa także Słowacja – czterokrotnie więcej niż pierwotnie planowano.

SOFIA

Kryzys trwa w najlepsze. W Sofii i innych dużych miastach Bułgarii trwają antyrządowe protesty. Premier Bojko Borysow zażądał dymisji trzech ministrów: finansów Władisława Goranowa, spraw wewnętrznych Mładena Marinowa i gospodarki Emila Karanikołowa.

O decyzji poinformował sztab rządzącej partii GERB. Na posiedzeniu Borisow powiedział, że decyzja ma na celu zaprzeczenie twierdzeniom, że rząd jest uzależniony od tureckiego Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS), a konkretnie od biznesmena tej partii Deliana Peewskiego – głosi komunikat GERB.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Kolejny dzień protestów. Prezydent wzywa rząd do dymisji

Kolejny dzień antyrządowych protestów ulicznych w Bułgarii. Wczoraj odbyły się one nie tylko w stolicy – Sofii, ale także w innych miastach. W sumie wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

LUBLANA

Czwórka chętnych. Sześciu oferentów złożyło ofertę na udział w rządowym przetargu na przygotowanie aplikacji mobilnej do śledzenia kontaktów osób zakażonym koronawirusem SARS-CoV-2. Dwie z firm już wyeliminowano z powodu przekroczenia kosztorysu. Umowa ze zwycięzcą mogłaby zostać podpisana „w ciągu kilku najbliższych dni”, podała oficjalna agencja informacyjna STA. Twórca będzie musiał utworzyć zarówno aplikację na iOS, jak i na Androida.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Koronawirus: Pierwsze znosiły restrykcje. Teraz Chorwacja i Słowenia przygotowują się na drugą falę zakażeń

Chorwacja jako jedna z pierwszych w UE otworzyła granice dla turystów, a Słowenia ogłosiła koniec pandemii już w połowie maja. Jednak wraz ze wzrostem zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach, oba kraje przygotowują się na drugą falę epidemii.

ZAGRZEB

„Nie widzę problemu”. Premier Andrej Plenković, zapytany o krytykę wobec przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za poparcie ugrupowania HDZ przed wyborami parlamentarnymi w Chorwacji, powiedział w środę (15 lipca), że Niemka „przecież nie wzięła się znikąd i stanęła na czele Komisji dzięki wsparciu Europejskiej Partii Ludowej”. Do EPL należy Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ), którą kieruje Plenković. 

Premier podkreślił, że wsparcie von der Leyen dla HDZ nie wpłynęło na wynik wyborów. „Nie widzę żadnego problemu”, podkreślił polityk.

W środę Plenković przedstawił prezydentowi Zoranowi Milanovicowi wymagane 76 podpisów posłów popierających jego kandydaturę na premiera. Oczekuje się, że w czwartek dojdzie do prezentacji kandydatów na ministrów w nowym rządzie. Zgodnie z zapowiedziami inauguracja nowego parlamentu nastąpi 22 lipca.

(Karla Juničić, EURACTIV.hr)