Szwecja: Przemoc z użyciem broni „nową normą” na ulicach miast? / Briefing z Europy

szwecja, przemoc, islam, broń, polska, białoruś, usnarz, unia europejska, bałkany, afganistan,czechy, wybory, opozycja

Pod koniec sierpnia w Sztokholmie doszło do kolejnego incydentu z wykorzystaniem broni ze skutkiem śmiertelnym. W czterech oddzielnych strzelaninach w szwedzkiej stolicy zginęła jedna osoba, a inna odniosła ciężkie rany. / Foto via unsplash [@bermixstudio]

Przemoc z użyciem broni „nową normą” na szwedzkich ulicach? | W Polsce Sejm zatwierdzi wprowadzenie stanu wyjątkowego? | W Austrii rośnie liczba incydentów na tle antysemickim | W Czechach partia Babiša startuje z przedwyborczą kampanią | W Albanii w nowym rządzie znalazło się dwanaście kobiet i czterech mężczyzn | W Bułgarii restauratorzy protestują przeciw restrykcjom | Austriacki europoseł: Serbia jest w tyle o 30-40 lat za Europą | Zmarł Mikis Theodorakis. Autor muzyki do „Greka Zorby” | Między innymi o tym piszemy w piątkowym briefingu z Europy.

 

PREZYDENCJA UE

Ministrowie spraw zagranicznych państw śródziemnomorskich twierdzą, że kryzys afgański różni się od kryzysu uchodźczego z 2015 r. W czwartek na Forum Strategicznym w Bledzie podkreślili, że kryzys z 2015 r. nie może powtórzyć się po przejęciu Afganistanu przez talibów i wezwali do większej współpracy w regionie.

INSTYTUCJE UE

W związku z kryzysem w Afganistanie ministrowie obrony UE dyskutowali w czwartek (2 września) o propozycjach sił szybkiego reagowania oraz możliwości podjęcia doraźnej współpracy wojskowej między zainteresowanymi państwami członkowskimi UE. Ale nie wszystkie kraje są zainteresowane rozwojem unijnej współpracy w dziedzinie obronności. Szczegóły poniżej. 

(tłum. Martyna Kompała)

SZTOKHOLM

Przemoc z użyciem broni „nową normą” na szwedzkich ulicach? Pod koniec sierpnia w Sztokholmie doszło do kolejnego incydentu z wykorzystaniem broni ze skutkiem śmiertelnym. W czterech oddzielnych strzelaninach w szwedzkiej stolicy zginęła jedna osoba, a inna odniosła ciężkie rany.

Podobne incydenty stały się tak powszechne, że szwedzkie media mówią o „nowej normalności”. Rząd zaostrza przepisy w kwestii bezpieczeństwa i zwiększa kompetencje policji. Walka z narastającym zjawiskiem przemocy z użyciem broni zapewne nie będzie jednak łatwa.

Tylko w tym roku do połowy sierpnia w całym kraju odnotowano 26 strzelanin ze skutkiem śmiertelnym. Aż 19 miało miejsce w samym Sztokholmie. W ubiegłym roku w Szwecji doszło do 366 strzelanin, w wyniku których zginęło 47 osób. W porównaniu 22 krajów europejskich pod względem liczby zgonów na skutek użycia broni na mieszkańca kraju w ciągu ostatnich czterech lat gorzej wypada jedynie Chorwacja, zwraca uwagę agencja Reutera.

Jak wskazuje dziennik „Dagens Nyheter”, w stolicy funkcjonuje ponad 50 przestępczych gangów. Jedną z przyczyn dużej liczby strzelanin są napięte relacje między tymi grupami. U podłoża rosnącej przestępczości ulicznej leżą m.in. kłopoty społeczne, segregacja wśród ludności i przemyt narkotyków.

Szwecja usiłuje uporać się z problemem za pomocą zdecydowanych środków. Minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg zapowiedział w sierpniu zwiększenie uprawnień policji. Służby uzyskają między innymi prawo do inwigilacji telefonów, co może wymagać zmian legislacyjnych. Sprawozdanie powołanej w tej sprawie komisji ma pojawić się w przyszłym roku.

Zdaniem funkcjonariuszy minie jednak trochę czasu, zanim te działania przyniosą pożądane efekty. W niedawnym wywiadzie dla „Dagens Nyheter” zastępca regionalnego komisarza policji w Sztokholmie Robert Karlsson powiedział, że może to zająć nawet dziesięć, a może i piętnaście lat.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Szwecja: Po strzelaninie z udziałem nastolatków policja otrzyma większy dostęp do telefonów obywateli

Celem jest skuteczniejsza walka z przestępczością zorganizowaną, zwłaszcza w dużych miastach.

WARSZAWA

Sejm zatwierdzi wprowadzenie stanu wyjątkowego? Podpisany w czwartek (2 września) przez prezydenta Andrzeja Dudę dokument w sprawie wprowadzenia przy granicy z Białorusią stanu wyjątkowego jeszcze tego samego dnia został opublikowany w Dzienniku Ustaw, wchodząc tym samym w życie. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Sejm zatwierdzi wprowadzenie stanu wyjątkowego? PiS ma poparcie Konfederacji

Dokument w sprawie stanu wyjątkowego jeszcze tego samego dnia został opublikowany w Dzienniku Ustaw, wchodząc tym samym w życie.

PARYŻ

Francuska minister wzywa do bardziej zdecydowanych kroków w celu przeciwdziałania zmianom klimatu. Aby wejść na właściwą ścieżkę realizacji założeń paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r., nasze „wysiłki powinny być bardziej zdecydowane”, powiedziała w środę minister transformacji ekologicznej Francji Barbara Pompili.

Francuska minister wzięła udział w spotkaniu z Valérie Masson-Delmotte, współprzewodniczącą Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), aby omówić wnioski, jakie można wyciągnąć z raportu opublikowanego latem tego roku.

Dopóki emisje gazów cieplarnianych nie zostaną gwałtownie zredukowane, „ograniczeniu globalnego ocieplenia do wartości poniżej 2°C oraz dążeniu do utrzymania go na poziomie 1,5°C., jedno z dążeń paryskiego porozumienia klimatycznego, będzie poza zasięgiem”, powiedziała ekspertka działająca z mandatu ONZ.

9 sierpnia br. Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował pierwszą część najnowszego, szóstego z kolei raportu o globalnym ociepleniu. Został on opracowany i przyjęty przez 234 autorów i autorek oraz 195 rządów, w oparciu o 14 tys. publikacji naukowych z ostatnich lat. Ta dogłębna analiza jest największą aktualizacją stanu wiedzy w dziedzinie nauk o klimacie od sprawozdania IPCC z 2014 r. i przełomowego Raportu Specjalnego nt. ocieplenia o 1,5°.

Naukowcy dostrzegają zmiany klimatu Ziemi we wszystkich jej regionach i w obrębie całego systemu klimatycznego, napisano. Szczegóły poniżej. 

(Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Raport IPCC o zmianach klimatycznych: „Czerwony alarm dla ludzkości”

Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że nasza planeta ogrzewa się pod wpływem działalności człowieka. W klimacie Ziemi zaszły gwałtowne i rozległe zmiany, a niektóre z ich skutków są nieodwracalne.

WIEDEŃ

Rośnie liczba incydentów na tle antysemickim. Według Gminy Wyznaniowej Żydowskiej (IKG) Tylko w pierwszej połowie obecnego roku w całej Austrii odnotowano ponad 560 incydentów o podłożu antysemickim, podaje austriacka Gmina Wyznaniowa Żydowska (IKG). To najwyższe półroczne statystyki w historii. W tym samym okresie ubiegłym roku miało miejsce o połowę mniej incydentów. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Rośnie liczba incydentów na tle antysemickim

Tylko w pierwszej połowie obecnego roku w całej Austrii odnotowano ponad 560 incydentów o podłożu antysemickim, podaje austriacka Gmina Wyznaniowa Żydowska (IKG). To najwyższe półroczne statystyki w historii. W tym samym okresie w ubiegłym roku miało miejsce o połowę mniej …

TIRANA

W nowym rządzie znalazło się dwanaście kobiet i czterech mężczyzn. Premier i lider zwycięskiej w kwietniowych wyborach Partii Socjalistycznej, Edi Rama ogłosił nazwiska 12 kobiet i 4 mężczyzn, którzy znajdą się w składzie jego nowego gabinetu. Rama będzie rządził krajem jako premier trzecią kadencję z rzędu.

„Głównym tematem na spotkaniach partii nie powinno być to, jak zatrudniać członków ugrupowania lub ich krewnych na stanowiskach państwowych. Takie spotkania należy uznać za porażkę” – oświadczył również premier.

Przyznał, że interesy osobiste są często głównym motywem uczestnictwa w polityce i ostrzegł swoich zwolenników, aby nie znaleźli się w „pustej przestrzeni” z powodu „braku poczucia przynależności do partii, poczucia, które musi być ponad ich osobistym zainteresowaniem”. Według Ramy partia polityczna musi być jak drużyna piłkarska, której gry fani nie śledzą dla własnego, osobistego interesu.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Albania przyjmie afgańskich uchodźców. Pomoże też Kosowo

„Nie powiemy „nie”, nie tylko dlatego, że proszą nas o to nasi wielcy sojusznicy, ale dlatego, że jesteśmy Albanią” – oświadczył albański premier Edi Rama.

RZYM

Premier Draghi krytykuje reakcję UE na afgańskich migrantów. Zarządzanie kryzysem humanitarnym w Afganistanie „pokazało ubóstwo UE w kwestii migracji. Europa, zjednoczona wieloma zasadami, nie jest w stanie uporać się z tym problemem i jest to cierń w istnieniu Wspólnoty”, powiedział premier Włoch Mario Draghi na czwartkowej (2 września) konferencji prasowej przed wyjazdem do Marsylii, gdzie spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Obaj przywódcy omówili sytuację w Libii i wzmocnienie relacji dwustronnych, ale przede wszystkim rozmawiali o Afganistanie, roli UE w zarządzaniu kryzysem i ewentualnym nadzwyczajnym szczycie G20 zaproponowanym przez Włochy, który powinien odbyć się po Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

„Zobaczymy, co wydarzy się w Nowym Jorku”, powiedział Draghi, dodając, że „to nie jest jeszcze moment, w którym mamy jasne strategie, ale nadal mam uważam, że szczyt G20 się odbędzie”.

Jeśli chodzi o kryzys humanitarny, obaj przywódcy zgodzili się, że kraje UE muszą lepiej radzić sobie z zarządzaniem kryzysem, krytykując te państwa członkowskie, które odmawiają przyjęcia większej liczby uchodźców.

„Unia Europejska nie jest nadal w stanie zarządzać takimi kryzysami (…). Niektóre kraje już zapowiedziały, że nie chcą przyjmować żadnych Afgańczyków. Jak możecie tak robić?”, powiedział Draghi.

Włoski premier wyjaśnił również, że rząd zdecydował o przeznaczeniu 120 mln euro ze wsparcia dla afgańskiego wojska na rzecz systemu przyjmowania osób, które uciekły z Kabulu.
„Dla nich powstanie specjalna ścieżka i natychmiast otrzymają status uchodźcy”, dodał Draghi.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Martyna Kompała)

Włoski rząd wprowadzi trzecią dawkę szczepionki na COVID-19 i uczyni ją obowiązkową, kiedy Europejska Agencja Leków (EMA) nie będzie już uznawać jej za lek awaryjny, a za zwykły, powiedział Draghi na konferencji prasowej w środę (1 września).

„Chcę wyrazić pełną solidarność ze wszystkimi, którzy padli ofiarą przemocy ze strony antyszczepionkowców, przemocy szczególnie nienawistnej i tchórzliwej, podczas gdy jest ona skierowana przeciwko tym, którzy są na pierwszej linii frontu w walce z pandemią”, dodał Draghi.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Martyna Kompała)

Włochy: Wielki atak hakerski na system rejestracji szczepień / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 3 sierpnia.

 

LIZBONA

Dwóch podejrzanych o terroryzm związany z Państwem Islamskim (IS) aresztowanych w regionie Lizbony. Dwóch obcokrajowców zostało aresztowanych w środę (1 września) w regionie Lizbony w Portugalii pod zarzutem terroryzmu i powiązań z dżihadystyczną grupą Daesh – poinformowała w czwartek (2 września) policja sądowa (PJ).

Obaj są podejrzani o popełnienie przestępstw związanych z członkostwem i wspieraniem międzynarodowej organizacji terrorystycznej, terroryzmem międzynarodowym i zbrodniami przeciwko ludzkości.

„Zebrane dowody wskazują, że te dwie osoby zajmowały różne stanowiska w strukturach ISIS/Daesh, są one również przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez właściwe irackie organy sądowe”, czytamy w nocie wymiaru sprawiedliwości.

Jednak nie ma dowodów na to, że przestępstwa, o które oskarżono te dwie osoby, zostały popełnione w Portugalii – dodano w dokumencie.

Operacja została przeprowadzona przez Krajową Jednostką Antyterrorystyczną (UNCT) policji sądowej we współpracy z Centralnym Departamentem Śledczym i Prokuratury (DCIAP), Służbą ds. Cudzoziemców i Granic (SEF) oraz przy wsparciu irackich władz sądowych za pośrednictwem UNITAD-UN.

Przy zatrzymaniach i poszukiwaniach obecni byli również sędzia prokuratury odpowiedzialny za śledztwo oraz członkowie wydziału dochodzeniowo-śledczego i eksperci z Wydziału Ekspertyz Technologii Komputerowych (UPTI) PJ.

Dwaj mężczyźni w wieku 32 i 34 lat to Irakijczycy, których PJ badała od 2017 r. Są oni podejrzani o integrację z bojówkami Państwa Islamskiego w Mosulu w Iraku.

Według policji, w ramach międzynarodowej współpracy sądowej, ci dwaj podejrzani przebywali w Mosulu w 2016 r. Według tego samego źródła dowody wskazują na to, że należeli oni do bojówek Daesh.

W oświadczeniu PJ stwierdziła, że istnieją dowody na popełnienie przestępstw związanych z członkostwem i wspieraniem międzynarodowej organizacji terrorystycznej i zbrodni przeciwko ludzkości.

(João Godinho e Fernando Carneiro, Lusa.pt | tłum. Martyna Kompała)

ATENY

Zmarł Mikis Theodorakis. Autor muzyki do „Greka Zorby”. Greckie ministerstwo kultury poinformowało w czwartek (2 września) o śmierci Mikisa Theodorakisa. Jego głos nawołujący do pokoju i dialogu oraz muzyka rozbrzmiewały przez ostatnie dziesięciolecia nie tylko w Grecji.

Mikis Theodorakis, który jest uważany za najwybitniejszego greckiego kompozytora w historii i ikonę miejscowego ruchu oporu, zmarł z powodu problemów z sercem (w ostatnich latach przeszedł przez wiele hospitalizacji) w wieku 96 lat. Szczegóły poniżej. 

(Paweł Natorski | EURACTIV.pl)

Zmarł Mikis Theodorakis. Autor muzyki do "Greka Zorby", polityk oraz wielki orędownik pokoju i demokracji

Theodorakis, który jest uważany za najwybitniejszego greckiego kompozytora w historii i ikonę miejscowego ruchu oporu, zmarł z powodu problemów z sercem w wieku 96 lat.

PRAGA

Partia Babiša startuje z przedwyborczą kampanią. Jako ostatnie z ugrupowań znajdujących się w parlamencie partia ANO premiera Andreja Babiša oficjalnie zaprezentowała wczoraj rano swój program na październikowe wybory parlamentarne, wkraczając tym samym w decydujący etap kampanii.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Premier Babiš startuje z przedwyborczą kampanią. Nie chce euro ani przyjmowania nielegalnych imigrantów

W programie ANO zobowiązuje się także „nie przekazywać suwerennych kompetencji Republiki Czeskiej w ręce Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej”.

BRATYSŁAWA

Opóźnienia w dostawie testów na koronawirusa. Niektóre słowackie szkoły nie otrzymały zestawów testowych na COVID-19 w pierwszym dniu nauki, jak obiecało Ministerstwo Edukacji.

Resort informował, że w szkołach dostępne będą dobrowolne i bezpłatne testy na koronawirusa, jednak kilka placówek edukacyjnych zwróciło uwagę, że nie otrzymało takich testów lub otrzymało je w niewystarczającej ilości.

Minister edukacji Branislav Gröhling tłumaczy, że wszystkie placówki, które zestawy testów zamówiły, wkrótce je otrzymają, a opóźnienia wynikają z niedoborów w sklepach, gdzie są one nabywane.

(Irena Jenčová | EURACTIV.sk | tłum. Paulina Borowska)

SOFIA

Restauratorzy protestują przeciw restrykcjom. Właściciele bułgarskich restauracji i hoteli wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko zaostrzeniu restrykcji związanych z COVID-19, które mają wejść w życie 7 września i obowiązywać do końca października.

Największy protest zaplanowany jest we wtorek w stolicy Bułgarii. Branża turystyczna i organizacje, których nowe obostrzenia dotkną, zamierzają blokować cały kraj. „Niski wskaźnik szczepień zmusza nas do wprowadzenia nowych środków przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa. Nasze ostatnie miejsce pod względem wyszczepialności (w UE) daje nam pierwsze miejsce pod względem śmiertelności z powodu COVID-19″, mówił tymczasowy minister zdrowia Stojcho Katsarow. „Niechętnie wprowadzamy te środki, ale zmusza nas do tego sytuacja”, dodał.

Bary i restauracje będą mogły pracować od 7.00 do 23.00, odległość między oparciami krzeseł musi wynosić 1,5 metra, a przy jednym stole nie może siedzieć więcej niż sześć osób. Kina i teatry będą działać przy połowie miejsc zajętych, a na weselach i uroczystościach będzie mogło przebywać do 30 osób w pomieszczeniach zamkniętych i do 60 osób na zewnątrz

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Prezydent naciska na wybór rządu. Kiedy nowy gabinet?

Mimo małych szans na sukces prezydent Rumen Radew nakłania partie do osiągnięcia „konsensusu i kompromisu”, który umożliwiłby wybór rządu.

LUBLANA

Rządząca partia SDS proponuje parlamentowi poparcie antytotalitarnej rezolucji UE. Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) chce, aby krajowy parlament przyjął deklarację popierającą rezolucję Parlamentu Europejskiego z 2009 r. w sprawie europejskiego sumienia i totalitaryzmu. Potępia ona zbrodnie totalitarne i wzmacnia świadomość społeczną w tej sprawie. Będzie to już piąta próba zatwierdzenia rezolucji UE w Słowenii.

Poseł SDS Branko Grims stwierdził, że rezolucja jest ważna, ponieważ uznaje wszystkie rodzaje totalitaryzmu jako „ohydne i niegodziwe” oraz że zasługuje na „wszelkie poparcie”, ponieważ „stanowi podstawę demokratycznego rozwoju”. „Nasza partia chciałaby, aby Zgromadzenie Państwowe uchwaliło deklarację „wyraźnego i trwałego” odrzucenia wszystkich reżimów totalitarnych, niezależnie od ideologii, na której się opierają” – oświadczył polityk.

SDS od lat forsuje przyjęcie takiej deklaracji – ostatnia próba nie powiodła się w 2019 roku. Partia często oskarżała swoich przeciwników politycznych z lewicy o gloryfikację komunizmu i odmowę zdystansowania się od krwawego dziedzictwa rewolucji komunistycznej.

(Eva Horvat | STA | tłum. Paweł Natorski)

Światowy Indeks Wolności Prasy 2021: Polska, Węgry i Słowenia "czarnymi owcami" UE

Jakie tendencje w światowym dziennikarstwie w pandemicznym roku 2020 odnotowali Reporterzy bez Granic?

BELGRAD

Austriacki europoseł: Serbia jest w tyle o 30-40 lat za Europą. Serbia “jest w tyle za europejskimi standardami o 30, 40 lat”, jeśli chodzi o ochronę środowiska, powiedział w czwartek współprzewodniczący europejskich Zielonych, austriacki eurodeputowany Thomas Waitz.

Waitz, który niedawno odbył trzydniową wizytę w Serbii, stwierdził, że „zanieczyszczenie jest tam ogromnym problemem”. „To jest coś, czym trzeba się pilnie zająć“, stwierdził polityk dodając, że potrzebne jest wsparcie Parlamentu Europejskiego.

Odniósł się także do serbskiej praworządności mówiąc, że w kraju prawo „nie jest wdrażane w praktyce”, a rządy prawa i sprawnie działające instytucje są warunkiem koniecznym do podejmowania problemów środowiskowych.

Co jeszcze w Serbii:

Serbski prezydent Aleksandar Vučić i jego wyborcy nigdy nie wykazywali entuzjazmu dla przystąpienia do UE, powiedział w czwartek w wywiadzie dla BETA przewodniczący opozycyjnej Partii Demokratycznej Zoran Lutovac.

Według niego Vučić doszedł do władzy na antyeuropejskiej platformie, “którą retorycznie zmienił zaraz po wyborach w 2012 r., by zyskać poparcie Zachodu”. Według Lutovaca, kiedy Vučić zwraca się do europejskich urzędników “podkreśla swoje przywiązanie do europejskiej ścieżki”, ale kiedy zwraca się do swoich wyborców “jego retoryka jest antyeuropejska i wykazuje oczywiste prorosyjskie i prochińskie skłonności”.

Polityk wskazał też, że poziom proeuropejskości w części społeczeństwa serbskiego zmniejszył się z powodu niezrozumiałej dla niektórych postawy Brukseli. “Nie mogą oni zrozumieć, że Bruksela wspiera niedemokratyczne rządy serbskiego prezydenta Aleksandara Vučića, a nawet przymyka oko na fakt, że pod jego rządami całe społeczeństwo zostało uznane za przestępców”, zaznaczył.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Paulina Borowska)

Serbia zamyka największe wysypisko śmieci w Europie

Przyjmujące dziennie aż 4,5 tys. ton odpadków wysypisko w Vinčy niedaleko Belgradu zostanie zamknięte. Przyczyniła się do tego m.in. seria pożarów składowiska, które śmierdzącym dymem zatruwały m.in. serbską stolicę.

 

Położona około 15 kilometrów na wschód od Belgradu Vinča leży bardzo blisko zakola …

ZAGRZEB | LUBLANA | RZYM

Współpraca adriatycka stoi na najwyższym poziomie w historii. Współpraca między Słowenią, Chorwacją i Włochami w zakresie ochrony Morza Adriatyckiego jest na najwyższym poziomie w historii, poinformowali podczas Forum Strategicznego w słoweńskiej miejscowości Bled ministrowie spraw zagranicznych Chorwacji i Słowenii Gordan Grlić Radman i Anže Logar. Włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio uczestniczył w szczycie dzięki łączom internetowym.

„Morze Adriatyckie zobowiązuje nas do współpracy” – stwierdził Grlić Radman, odnosząc się do panelu dyskusyjnego i dodał, że trzy kraje pracują nad połączeniem portów północnego Adriatyku oraz dbaniem o tzw. niebieską gospodarkę i ochronę środowiska.

Logar dodał, że państwa pokazują, że mogą współpracować nad czymś „wspólnym i bardzo wartościowym” i że ta współpraca została wzniesiona na zupełnie nowy poziom. W ostatnich miesiącach Włochy, Słowenia oraz Chorwacja podpisały dwie deklaracje przewidujące ochronę biosfery na Adriatyku.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Kraj "małego Orbana" na czele UE. Słowenia chce "szerzyć praworządność oraz unijne wartości"

Dla 2-milionowej Słowenii „kierowanie” 450-milionową Unią Europejską to wielkie wydarzenie i duże wyzwanie logistyczno-administracyjne.