Szwecja sceptyczna wobec idei europejskiej armii / Briefing z Europy

Szwecja, NATO, Afganistan, Unia Europejska, Polska, szczepienia, koronawirus, COVID, Kaczynski, Morawiecki, Niemcy, wybory, Bałkany, LGBT

Dyskusje o podnoszeniu unijnych kompetencji w zakresie obronności toczą się od ponad 20 lat. Po kryzysie w Kosowie europejscy przywódcy podjęli decyzję o utworzeniu do 2003 r. wspólnych oddziałów liczących w sumie ok. 50 tys. żołnierzy. / Foto via [Shutterstock/wideshuts]

Szwecja sceptyczna wobec idei europejskiej armii | Wskaźnik szczepień w Polsce jest poniżej średniej UE | Zamieszki po intronizacji nowego zwierzchnika Serbskiej Cerkwi Prawosławnej w metropolii Czarnogóry | Ambasador Rosji w Chorwacji: NATO przeszkodą we współpracy | Kanclerz Austrii wyraża poparcie dla unijnej akcesji Serbii | Rząd Czech określił, kiedy zniesie nakaz noszenia maseczek | Nowy lockdown w Bułgarii? | Koniec koalicji rządowej w Rumunii | Niemiecki spór o uzbrojone drony | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy.

 

 

SZTOKHOLM

Szwecja sceptyczna wobec idei europejskiej armii. Po chaotycznej ewakuacji z Afganistanu powróciły postulaty powołania przez UE wspólnej europejskiej armii lub przynajmniej grupy zadaniowej, która w przeciwieństwie do istniejących Grup Bojowych, byłaby aktywnie wykorzystywana. Nie wszystkie rządy są jednak entuzjastycznie nastawione do idei wzmacniania potencjału obronnego UE. Sceptycyzm wyraża między innymi Szwecja.

Przy okazji spotkania ministrów obrony i spraw zagranicznych UE w formule Gymnich, które odbywało się w ubiegłym tygodniu w słoweńskim Kranju, szef szwedzkiego MON Peter Hultqvist stwierdził na antenie Szwedzkiego Radia, że nawet jeśli Szwecja nie jest członkiem NATO, to transatlantycka współpraca jest fundamentem bezpieczeństwa całej Europy.

Przyznał on, że europejskie bezpieczeństwo zależy od wielu czynników. Związki z USA jego zdaniem odgrywają kluczową rolę dla równowagi i stabilności „w naszej części świata”. Hultqvist przyznał, że działania Moskwy stanowią „zagrożenie” dla Szwecji, podobnie jak dla państw bałtyckich czy Polski. Bardziej niż Szwecja przychylna stworzeniu nowych unijnych oddziałów jest Finlandia. Szczegóły poniżej. 

(PekkaVänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

 

Szwecja sceptyczna wobec idei europejskiej armii. "Związki z USA jego zdaniem odgrywają kluczową rolę

Zwolennikami większych możliwości obronnych UE są choćby szef unijnej dyplomacji Josep Borrell i prezydent Francji Emmanuel Macron.

WARSZAWA

Wskaźnik szczepień w Polsce jest obecnie poniżej średniej UE. Polska – która jeszcze dwa miesiące temu miała jeden z najwyższych wskaźników szczepień w UE – obecnie nie osiąga obecnej średniej unijnej wynoszącej 77 proc. Tylko około 60 proc. Polaków jest zaszczepionych przynajmniej jedną dawką, wynika z danych Europejskiego Centrum Kontroli Chorób (ECDC).

Kraje, które osiągają najlepsze wyniki we Wspólnocie, takie jak Portugalia (96 proc.) i Francja (92 proc.) ciężko pracowały przez całe lato, aby przekonać swoich mieszkańców do przyjęcia szczepionki, czytamy w raporcie ECDC Vaccine Tracker.

Podczas gdy jeszcze dwa miesiące temu zaszczepiło się więcej Polaków niż Francuzów, od tego czasu 13 krajów UE wyprzedziło Polskę pod względem ogólnej liczby szczepień.

Wydaje się, że rządowe zachęty do zintensyfikowania kampanii, takie jak nagroda dla najbardziej zaszczepionej gminy oraz loteria z nagrodami sięgającymi nawet 1 mln zł, nie zachęciły tak wielu osób do zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

„[Niezaszczepienie się – red.] jest skrajnym egoizmem. Musimy osiągnąć zbiorową odporność oraz podjąć wszelkie możliwe przedsięwzięcia, w tym zachęty, a także bardziej radykalne kroki”, powiedział 7 sierpnia prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jednak zamiast skupić się na tym, jak zachęcać Polaków do szczepień i potępić brutalne ataki grup antyszczepionkowców, rząd w sierpniu skupił się na przegłosowaniu w Sejmie tzw. „Lex TVN” i wprowadzeniu stanu wyjątkowego w gminach wzdłuż granicy polsko-białoruskiej.

Brak skutecznych działań jak we Francji oraz brak kampanii zwalczającej dezinformacje powoduje, że „Europa zachodnia tak bardzo wyprzedziła Polskę w procesie szczepień”, powiedział Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny w niedawnym wywiadzie dla Business Insider Polska.

„Ograniczenie dostępu do miejsc publicznych, takich jak restauracje, kina i teatry, w widoczny sposób zmotywowało część osób do szczepień”, dodał Posobkiewicz, apelując o wprowadzenie francuskich rozwiązań.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie. Szczegóły poniżej. 

(Piotr Maciej Kaczyński, EURACTIV.pl | tłum. Martyna Kompała)

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?

PODGORICA

Helikopter pomógł w intronizacji nowego metropolity. Intronizacja nowego zwierzchnika Serbskiej Cerkwi Prawosławnej (SPC) w metropolii Czarnogóry i Przymorza, Joannicjusza II odbyła się w niedzielę w klasztorze w Cetynii (czar. Cetinje) pomimo protestów kilku tysięcy Czarnogórców, którzy ustawili barykady na drogach dojazdowych do historycznej stolicy kraju oraz zorganizowali wiece protestacyjne w centrum miasta.

Patriarcha Serbii Porfiriusz, metropolita Joannicjusz i grupa księży przybyli do Cetynii helikopterem po tym, jak policja zatrzymała ich autobus przed wjazdem do miasta, powołując się na względy bezpieczeństwa.

Protesty trwały od soboty, a w niedzielę wczesnym rankiem policja użyła gazu łzawiącego i granatów dymnych, aby rozproszyć demonstrantów. Doszło do starć, w wyniku których aresztowano 14 osób, w tym doradcę ds. bezpieczeństwa prezydenta Milo ĐukanoviciaVeselina Veljovicia.

Premier Zdravko Krivokapić, którego kandydaturę na stanowisko premiera poparła SPC, oświadczył, że każdy atak na policję jest atakiem na państwo. Polityk określił zamieszki proczarnogórskich grup w Cetynii „jako próbę operacji terrorystycznych” i bezpośrednio oskarżył partię Đukanovicia o to, że jest organizatorem protestów.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Czarnogóra protestuje przeciwko Serbskiej Cerkwi Prawosławnej

Demonstranci sprzeciwiają się planowanej na 5 września intronizacji nowego zwierzchnika Serbskiej Cerkwi Prawosławnej w metropolii Czarnogóry i Przymorza Joannicjusza II.

BELGRAD

Serbia rozpocznie od października produkcję chińskich szczepionek. Serbia rozpocznie w październiku produkcję chińskiej szczepionki na COVID-19, oświadczył w sobotę minister zdrowia Zlatibor Lončar. Dodał, że serbska firma Hemofarm ma wyprodukować około sześciu milionów dawek do końca roku.

Lončar powitał pierwszy kontyngent składników szczepionek na lotnisku w Belgradzie, przekazując informację, że 9 września odbędzie się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod fabrykę, która będzie produkować preparaty.

Ambasador Chin Chen Bo przypomniał, że Serbia była pierwszym krajem w Europie, który skorzystał z chińskiej szczepionki. Dodał, że Serbia będzie również pierwszym państwem w Europie, które ją wyprodukuje. „To najnowszy sukces na polu naszej współpracy w walce z pandemią” – oświadczył.

Serbski prezydent wychwala sukcesy Komunistycznej Partii Chin. Szczegóły poniżej. 

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Paweł Natorski)

Serbia: Prezydent wychwala sukcesy Komunistycznej Partii Chin / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 7 lipca.

ZAGRZEB

Ambasador Rosji: NATO przeszkodą we współpracy. Sojusz Północnoatlantycki (NATO) zniszczył wszelkie formy współpracy z Rosjąoświadczył w wywiadzie dla portalu Slobodna Dalmacija, ambasador Rosji w Chorwacji Andrej Nesterenko.

„Mamy świadomość toczących się w NATO dyskusji o chęci rozmowy z Rosją m.in. na temat Ukrainy. Odpowiedź jest prosta – to nie ma sensu, ponieważ wszystkie państwa członkowskie Sojuszu omawiają kwestię ukraińską dwa razy w tygodniu na Forum Współpracy Bezpieczeństwa OBWE w Wiedniu oraz podczas spotkań Stałej Rady OBWE” – ocenił Nesterenko.

W kontekście współpracy z Zagrzebiem ambasador Rosji powiedział: „Jesteśmy zainteresowani zacieśnieniem stosunków z Chorwacją we wszystkich dziedzinach. Biorąc pod uwagę problemy NATO, wiele będzie zależeć od samej chęci chorwackich partnerów. Aktualnie czasami słyszymy słowa, że „niestety nie możemy tego zrobić ze względu na wspólne stanowisko Sojuszu”.

Nesterenko po raz kolejny skrytykował pomysł premiera Andrieja Plenkovicia, który zaproponował swoją pomoc w pokojowej reintegracji terytoriów okupowanych na południowo-wschodniej Ukrainie. Natomiast, powtarzając słowa ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, Platformę Krymską ocenił jako „zgromadzenie czarownic i szarlatanów”.

Zapraszamy do zapoznania się z analizą dotyczącą przyszłości NATO „po Afganistanie”. Wśród analizujących m.in. były szef polskiego MSZ oraz europoseł Radosław Sikorski. Szczegóły poniżej. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Czy NATO przetrwa kryzys w Afganistanie? "Po raz pierwszy Sojusz przegrał wojnę"

„To największa klęska, jaką NATO poniosło od czasu jego powstania”, ocenił misję w Afganistanie Armin Laschet. Czy porażka ta zachwieje podstawami Sojuszu?

BERLIN

Minister obrony atakuje Olafa Scholza z powodu dronów. Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU) w weekend publicznie zaatakowała kandydata na kanclerza z ramienia socjaldemokratów (SPD) Olafa Scholza, mówiąc, że nie powinien „oszukiwać”, jeśli chodzi o obecną w kraju dyskusję na temat uzbrojonych dronów.

Kramp-Karrenbauer skrytykowała Scholza na Twitterze za wywiad z „Der Tagesspiegel” za to, że nie sprecyzował jednoznacznie, czy jest zwolennikiem uzbrojonych dronów i że powinien przedstawić jasne zobowiązanie przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 26 września.

Minister obrony skrytykowała też ministra finansów za przeoczenie zamówienia na wynajęcie z 2020 r. natychmiast dostępnych i uzbrojonych izraelskich dronów HeronTP, na które gotowy jest już stosowny kontrakt i propozycje finansowania i które „leżą na biurku ministra finansów od wielu miesięcy”. AKK zaproponowała nawet, że ponownie złoży dokumenty, jeśli ministerstwo Scholza je „zgubiło”. Umowa leasingowa na wynajęcie tych dronów opiewa na 9 lat, a jej koszt wyniesie miliard 24 mln euro.

Drony typu TP miały zostać do Niemiec dostarczone bez uzbrojenia. Decyzja ws. ich uzbrojenia miała zostać podjęta osobno, ponieważ w umowie koalicyjnej na żądanie SPD znalazł się zapis, że zajmie się tym Bundestag, który rozważy ich uzbrojenie przy uwzględnieniu „wszystkich argumentów natury prawnej i etycznej”.

Wynajęcie izraelskich dronów Heron TP należało do najważniejszych projektów zbrojeniowych minister obrony Ursula von der Leyen zanim została latem 2019 r. wybrana na szefową Komisji Europejskiej.

Komentarze obecnej niemieckie minister obrony – jeszcze kilkanaście miesięcy temu szefowej konserwatywnej CDU – pojawiają się w czasie, gdy partia Scholza przewodzi w sondażach ze znaczną przewagą.

Scholz i SPD zawsze byli po stronie partii, które, jak Zieloni, sprzeciwiały się uzbrajaniu dronów. Zaangażowanie wojska niemieckiego w ewakuację lotniska w Kabulu wzmocniło zwolenników uzbrojonych dronów i podniosło świadomość wyborców.

Kramp-Karrenbauer publicznie oświadczyła, że ​​chciałaby po raz drugi objąć stanowisko ministra obrony, ale nie znalazła się w przyszłym gabinecie zaproponowanym przez kandydata na kanclerza z CDU Armina Lascheta”.

W ubiegłym tygodniu obecna kanclerz Angela Merkel włączyła się w kampanię wyborczą. Zarzuciła socjaldemokratom chęć stworzenia koalicji ze skrajną lewicą. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de | tłum. Mateusz Kucharczyk)

PARYŻ

Wyrównana walka. W niedzielę (5 września) odbyła się telewizyjna debata kandydatów biorących udział w prawyborach partii Zielonych. Wzięli w niej udział Delphine Batho, Jean-Marc Governatori, Yannick Jadot, Eric Piolle i Sandrine Rousseau. Stawką jest nominacja ugrupowania na kandydata w zaplanowanych na wiosnę 2022 r. wyborach prezydenckich. 

Kandydaci omówili swoją wizję transformacji ekologicznej, energii jądrowej i świeckiego państwa. Politycy zgodzili się co do konieczności rezygnacji z energii jądrowej z francuskiego miksu energetycznego, ale nie znaleźli wspólnego stanowiska co do szybkości i zakresu podejmowanych środków.

Wśród pomysłów dotyczących transformacji ekologicznej pojawiły się m.in.: opodatkowanie przedsiębiorstw za emisję CO2 (Rousseau). Z kolei postrzegany jako faworyt prawyborów, Jadot wezwał do „masowych inwestycji” w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii.

Wszyscy kandydaci wyrazili również chęć zmiany francuskich rządów i instytucji w celu dalszej demokratyzacji procesów decyzyjnych.

Jak dotąd w prawyborach zarejestrowało się około 30 tys. osób. Zainteresowani mogą zarejestrować się do 12 września.

Pandemia pogrąży Macrona? Marine Le Pen z szansami na prezydenturę. Szczegóły poniżej. 

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

Francja: Pandemia pogrąży Macrona? Marine Le Pen z szansami na prezydenturę

Emmanuel Macron ma się czego obawiać w walce o reelekcję?

WIEDEŃ | BELGRAD

Kurz wyraża poparcie dla unijnej akcesji Serbii i odbiera państwowe odznaczenie. Podczas sobotniej wizyty państwowej w Serbii kanclerz Sebastian Kurz zapowiedział dalsze poparcie dla przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej oraz podkreślił dobrą współpracę Serbii i Austrii w przeciwdziałaniu nielegalnej imigracji. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Kanclerz Austrii wyraża poparcie dla unijnej akcesji Serbii

„Wspólnie walczymy z nielegalną migracją, co w świetle ostatnich wydarzeń w Afganistanie jest jeszcze ważniejsze niż dotychczas”, zaznaczył Sebastian Kurz.

RZYM

Włoski minister zdrowia liczy na to, że spotkanie G20 przyniesie pakt na rzecz szczepień na świecie. Włochy mają nadzieje, że spotkanie ministrów zdrowia państw G20, które rozpoczęło się w niedzielę (5 września) w Rzymie, zaowocuje „rzymskim paktem w celu zaszczepienia mieszkańców całego świata”, powiedział włoski minister zdrowia Roberto Speranza w niedzielnym wywiadzie dla „Corriere della Sera”.

„Najbogatsze i najsilniejsze kraje zobowiązują się do zbudowania kampanii szczepień rozszerzonej na wszystkie narody”, powiedział minister, dodając, że wyjście z pandemii nie nastąpi wcześniej niż w 2023 r. i będzie ono „zależało od naszej zdolności do zaszczepienia mieszkańców wszystkich krajów świata”.

Minister poruszył kwestię wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 w całych Włoszech, zaznaczając, że rząd rozważy tę kwestię „w najbliższych tygodniach”. Dodał, że zgoda Europejskiej Agencji Leków (EMA) może zostać pominięta, ponieważ szczepionki są bezpieczne, zauważając, że szczepienia są obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia.

„Obowiązek nie jest już wyborem, ale narzędziem, które posiadamy i, jeśli to konieczne, zostanie wdrożony bez obaw”, powiedział Speranza.
„Wirus nadal istnieje, jest silny i rozprzestrzenia się. Albo wzmocnimy kampanię szczepień, albo jesteśmy zmuszeni wyobrazić sobie, że w pewnym momencie będziemy musieli użyć środków z przeszłości”, powiedział Speranza, dodając, że „najważniejszą rzeczą jest uniknięcie zgonów i brak konieczności uciekania się do kolejnych lockdownów”.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Martyna Kompała)

PRAGA

Rząd określił, kiedy zniesie nakaz noszenia maseczek. Obowiązek noszenia maseczek ochronnych zostanie zniesiony dopiero wtedy, gdy zaszczepione przeciw COVID-19 będzie 75 proc. dorosłej populacji, poinformował wczoraj w telewizji czeski minister zdrowia Adam Vojtěch. Jego zdaniem cel ten prawdopodobnie uda się osiągnąć przed zimą.

„Gdy zaszczepionych będzie więcej, pomyślimy o zniesieniu restrykcji. Tyle możemy dziś powiedzieć”, oznajmił Vojtěch. Jak wyjaśnił, kiedy szczepionki przyjmie trzy czwarte mieszkańców kraju, rząd rozważy wycofanie obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych lub z ograniczeń dotyczących liczby uczestników imprez masowych. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Rząd określił, kiedy zniesie nakaz noszenia maseczek ochronnych

Jak dotąd na koronawirusa w Czechach zaszczepiło się 54 proc. obywateli.

BUDAPESZT

Kolejny rok stanu wyjątkowego. Rząd po raz kolejny przedłuża tzw. stan wyjątkowy związany z masową imigracją. Po raz pierwszy został on ogłoszony w marcu 2016 r. i od tego czasu jest przedłużany co sześć miesięcy.

W najnowszym komunikacie stwierdzono, że stan wyjątkowy zostanie przedłużony na kolejne pół roku ze względu na rosnącą presję migracyjną na granicy oraz wydarzenia w Afganistanie, którym towarzyszą obawy, że islamscy ekstremiści będą próbować przedostać się do Europy.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com | Telex | tłum. Paulina Borowska)

Rząd chce stanu wyjątkowego w dwóch województwach przy granicy z Białorusią

Chodzi o 183 miejscowości. Decyzja ma związek z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

BRATYSŁAWA

Wizyta papieża jednak także dla nieszczepionych. W dniach 12-13 września papież Franciszek przyjedzie z wizytą do stolicy Słowacji. Zgodnie z nowymi przepisami w uroczystości będą mogły brać udział osoby niezaszczepione, które otrzymały negatywny wynik testu na COVID-19, lub w ostatnich 6 miesiącach przeszli chorobę COVID-19.

Jest to trudny czas dla kraju, gdyż liczba zachorowań na koronawirusa rośnie. Według ekspertów sytuacja pogorszy się jeszcze bardziej z powodu rozpoczynającego się roku szkolnego.

Jeszcze w lipcu minister zdrowia Vladimír Lengvarský wraz z Konferencją Biskupów Słowackich zapowiedział, że w spotkaniu papieża będą mogły uczestniczyć tylko osoby zaszczepione.

Miało to zwiększyć wskaźnik zainteresowania szczepieniami, gdyż aż 76 proc. Słowaków to chrześcijanie. Do zmiany zasad nawoływali przede wszystkim chrześcijańscy politycy twierdząc, że zasady powinny być takie same dla każdej imprezy masowej. Zaraz po wizycie Bratysławy papież odwiedzi społeczność romską w Koszycach.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Kamila Wilczyńska)

Słowacja: Msze papieskie tylko dla zaszczepionych

Papież odwiedzi Słowację w dniach 12-15 września.

SOFIA

Nowy lockdown? Zwiększona śmiertelność z powodu COVID-19 może doprowadzić do nowego, ścisłego lockdownu w Bułgarii, przyznał tymczasowy minister zdrowia Stojko Katsarow.

Obecnie w kraju obowiązuje jeden z łagodniejszych reżimów sanitarnych w UE, a odsetek osób zaszczepionych na koronawirusa jest najniższy i wynosi ok. 18 proc. populacji. Wskaźnik śmiertelności jest z kolei najwyższy.

„Jeśli będziemy ściśle przestrzegać restrykcji, nałożonych od 7 września, być może wkrótce pozbędziemy się części lub większości z nich. W innym wypadku możliwe, że wprowadzimy surowsze środki, łącznie z całkowitym lockdownem”, powiedział Katsarow.

Według ministra Bułgaria od samego początku zawiodła w sposobie zarządzania kampanią szczepień. „Ludzie, którzy protestują przeciwko obostrzeniom mają do tego prawo, ponieważ zawieszenie możliwości wykonywania pracy pozbawia ich środków do życia. Muszą oni otrzymać rekompensatę i rząd jest na to gotowy. Być może nie zaszlibyśmy tak daleko, gdyby szczepienia w kraju były powszechne, ale nie jest tak i działamy w zależności od sytuacji”, powiedział.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Prezydent naciska na wybór rządu. Kiedy nowy gabinet?

Mimo małych szans na sukces prezydent Rumen Radew nakłania partie do osiągnięcia „konsensusu i kompromisu”, który umożliwiłby wybór rządu.

BUKARESZT

Koniec koalicji rządowej. Partia USR PLUS złożyła wniosek o wotum nieufności wobec rządu, w skład którego wchodzi, ponieważ jej ministrowie mają dziś (6 września) zostać zdymisjonowani. Ugrupowanie chce obalić premiera Florina Citu.

USR PLUS chciałaby pozostać w koalicji z konserwatywną PNL i partią mniejszości węgierskiej UDMR, jednak Citu ma pełne poparcie PNL. Do złożenia wniosku ugrupowanie to nawiązało współpracę z nacjonalistyczną AUR, co spotkało się z negatywną reakcją innych stron, w tym prezydenta kraju Klausa Iohannisa.

Również socjaldemokraci z PSD, którzy też chcieli zwołać głosowanie nad wotum nieufności wobec rządu, skrytykowali to posunięcie. Zapowiadają jednak, że nie staną po żadnej stronie, która może doprowadzić do porażki inicjatywy USR PLUS.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Bułgarzy po raz trzeci w tym roku wybiorą nowy parlament. Czy Rumunii też grożą nowe wybory?

Zaufanie bułgarskich obywateli do parlamentu spadło do 13 proc.

PRISZTINA

Wiceprezydentka USA Kamala Harris odbyła rozmowę z prezydentką Osmani. „Z przyjemnością rozmawiałam z prezydentką Vjosą Osmani, aby przekazać podziękowania dla Kosowa za przyjęcie bezbronnych Afgańczyków w obozie Bondsteel. Uzgodniłyśmy, że będziemy nadal wzmacniać relacje na linii USA-Kosowo”, napisała na Twitterze Kamala Harris.

„Wiceprezydent Harris stwierdziła, że Stany Zjednoczone są wdzięczne Kosowu za ścisłą współpracę i hojność, która przejawia się w gotowości Kosowa do przyjęcia tysięcy afgańskich obywateli. Wiceprezydent Harris wyraziła wdzięczność administracji [Joe – red.] Bidena za wsparcie Kosowa w tej misji, podkreślając osobisty związek administracji USA z mieszkańcami Kosowa. Wiceprezydent Harris przekazała swoje podziękowania za uroczystość zorganizowaną przez prezydent Osmani na cześć zmarłego Josepha Robinette’a ‚Beau’ Bidena III”, podało biuro prezydenckie w komunikacie prasowym.

Osmani i Harris omówiły również sytuację pandemiczną, podczas gdy Osmani po raz kolejny podziękowała Stanom Zjednoczonym za przekazanie ponad 500 tys. szczepionek dla Kosowa. Takie działania po raz kolejny pokazują niezachwianą przyjaźń między dwoma krajami i są najważniejszym dowodem wsparcia Stanów Zjednoczonych dla Kosowa, dodała Osmani.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Martyna Kompała)