Stefan Löfven ponownie ustąpi ze stanowiska premiera Szwecji / Briefing z Europy

Szwecja, Stefan Löfven

Premier Szwecji Stefan Löfven zapowiedział, że w listopadzie zrzeknie się funkcji szefa rządu i lidera Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP). / Grafika: Kinga Wysocka, EURACTIV.pl, fot. Raul Mee (EU2017EE), Flickr, CC BY 2.0 [EU2017EE Estonian Presidency]

Stefan Löfven zrezygnuje ze stanowiska premiera i szefa szwedzkich socjaldemokratów | SPD zrównuje się z CDU/CSU w sondażach przed wyborami do Bundestagu | Afgańczycy protestują w Paryżu | Kanclerz Austrii wyklucza dalsze przyjmowanie afgańskich uchodźców | Europejscy przywódcy przybywają na Ukrainę w związku z 30-leciem niepodległości kraju

 

SZTOKHOLM

Premier ponownie ustąpi ze stanowiska. Premier Stefan Löfven ogłosił wczoraj (22 sierpnia), że w listopadzie ponownie zrzeknie się stanowiska szefa rządu. Będzie to już druga dymisja w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Pod koniec czerwca Löfven został zmuszony do ustąpienia po tym, jak parlament przegłosował wotum nieufności wobec jego rządu. Był to skutek konfliktu dotyczącego polityki mieszkaniowej, w wyniku którego wsparcie dla rządu wycofała Partia Lewicy.

Niedługo później powrócił jednak na stanowisko po tym, jak utworzenie gabinetu nie udało się Ulfowi Kristerssonowi z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej. Gdy Kristersson nie zdołał zebrać wymaganej większości głosów w Riksdagu (jednoizbowym szwedzkim parlamencie), przewodniczący izby Andreas Norlén ponownie powierzył misję stworzenia nowego rządu Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP) z Löfvenem na czele.

Stefan Löfven zamierza się wycofać nie tylko ze stanowiska premiera, ale także lidera SAP, której przewodził od 2012 r. Funkcji tej zrzeknie się podczas listopadowego kongresu partii. Löfven odchodzi przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi, aby umożliwić przyszłemu liderowi ugrupowania odbudowanie formy Socjaldemokratów w sondażach, informuje agencja Reutera.

Polityk wyjaśnił, że decyzja o rezygnacji “dojrzewała” w nim przez jakiś czas. “Jestem szefem partii od dziesięciu lat, a premierem od siedmiu. Ale wszystko ma swój koniec”, powiedział. Dodał, że “chce zapewnić swojemu następcy jak najlepsze warunki” do przejęcia partii i rządu.

Wśród potencjalnych sukcesorów Löfvena można wymienić obecną minister finansów Magdalenę Andersson, minister zdrowia Lenę Hallengren czy ministra spraw wewnętrznych Mikaela Damberga, mówi w komentarzu dla Reutera politolog Torsten Svensson z Uniwersytetu w Uppsali.

Jego zdaniem zmiana lidera wyjdzie socjaldemokratom na dobre w kontekście przyszłorocznego głosowania. Po pierwsze, jak wskazuje ekspert, ustąpienie Löfvena było jego własną, nieprzymuszoną decyzją, a nie został on zmuszony do dymisji wskutek otwartych nacisków. Po drugie socjaldemokraci “mogą zacząć kampanię wyborczą z nową twarzą, co jest niewątpliwie sporym plusem”, uważa Svensson.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Szwecja: Stefan Löfven ponownie premierem. Na horyzoncie poważne wyzwanie

Jesienią nowy rząd czeka jednak poważna próba, jaką będzie głosowanie nad budżetem.

BERLIN

Socjaldemokraci zrównują się z chadekami w najnowszym sondażu. Według publikowanego co tydzień przez gazetę „Bild am Sonntag” sondażu przeprowadzonego przez instytut badawczy Insa dotychczas ciesząca się największym w Niemczech poparciem chadecka koalicja CDU/CSU straciła w porównaniu z poprzednim badaniem 3 pkt proc. Z kolei socjaldemokratyczna SPD zyskała dwa punkty. Oznacza to, że na każde z ugrupowań chce zagłosować tyle samo ankietowanych – po 22 proc. Więcej szczegółów poniżej.

(Anna Wolska)

Niemcy: Socjaldemokraci zrównują się poparciem z chadekami

Na fotelu kanclerza Niemcy najchętniej widzieliby też ministra finansów z SPD Olafa Scholza.

PARYŻ

Afgańczycy protestowali w Paryżu domagając się ewakuacji ich krewnych z Kabulu. Kilkaset osób zebrało się w centrum francuskiej stolicy, domagając się rozszerzenia akcji ewakuacyjnej z Afganistanu o członków rodzin Afgańczyków mieszkających we Francji. Żądali także zorganizowania w nadchodzącym tygodniu spotkania z szefem francuskiej dyplomacji Jeanem-Yvesem Le Drianem.

„Czeka nas katastrofa humanitarna, trzeba zapobiec jej natychmiast, musimy otworzyć korytarze humanitarne, aby ludzie, którzy chcą opuścić Afganistan mogli to zrobić“ – apelował na manifestacji jej główny organizator i prezes stowarzyszenia „Dzieci Afganistanu” Reza Jafari.

Na transparentach pojawiały się zaś nie tylko hasła: „Natychmiastowa ewakuacja” czy „Witamy Afgańczyków”, ale także „Afghan Lives Matter”. Minister Le Drian pytany o te postulaty przez gazetę „Le Journal du Dimanche” odpowiedział, że „rząd sprawdza każdy przypadek Afgańczyka potrzebującego francuskiej pomocy, a liczba ewakuowanych ciągle się zwiększa”.

„To nasz obowiązek i zbiorowa moralna odpowiedzialność, aby zapewnić ewakuację wszystkim osobom, które są zagrożone ze względu na to, co robiły” – powiedział szef francuskiego MSZ. Ale od kwestii ewakuacji krewnych Afgańczyków mieszkających we Francji wprost się nie odniósł.

Od zajęcia przez talibów Kabulu 15 sierpnia do Paryża ewakuowano już z Afganistanu ponad 600 osób. W większości byli to Afgańczycy.

(Anna Wolska)

Afganistan: Trwa dramat na lotnisku w Kabulu. Siedem osób stratowanych

Jak poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony co najmniej siedem osób poniosło śmierć, gdy tłum usiłował przedostać się na lotnisko w Kabulu, skąd wojskowe samoloty od tygodnia ewakuują osoby pragnące uciec z Afganistanu przed talibami.

 

„Sytuacja na miejscu pozostaje niezwykle wymagająca, ale robimy …

WIEDEŃ

Kurz: Nie przyjmiemy już więcej uchodźców. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz wykluczył przyjęcie choćby o jednego więcej afgańskiego uchodźcy. W wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla telewizji Puls 24 szef rządu ostro sprzeciwił się, by Austria “dobrowolnie przyjmowała teraz jeszcze więcej osób” z Afganistanu. “Na pewno nie za moich rządów”, zastrzegłWięcej szczegółów poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Kurz: Austria nie przyjmie więcej afgańskich uchodźców. "Nie za moich rządów"

Sebastian Kurz znany jest z twardego podejścia do imigracji, zbliżonego do tego prezentowanego przez władze Węgier i Polski.

RZYM

Włochy ewakuują afgańskich uchodźców. Włochy kontynuują transport lotniczy afgańskich uchodźców z Kabulu, w ramach operacji sił powietrznych „Aquila Omnia”. Ostatni lot wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino wczesnym rankiem w niedzielę (22 sierpnia). Na pokładzie samolotu znajdowało się 211 afgańskich pasażerów, wśród których byli m.in byli współpracownicy Włoch z ich rodzinami.

W operacji bierze udział osiem samolotów wojskowych. Włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio poinformował w niedzielę (22 sierpnia) wieczorem, że 1600 Afgańczyków zostało przetransportowanych drogą lotniczą do Włoch w ciągu ostatniego tygodnia. Burmistrzowie Rzymu, Mediolanu i Florencji zadeklarowali chęć pomocy w zakwaterowaniu uchodźców z Afganistanu.

Z kolei włoski premier Mario Draghi obiecał w zeszłym tygodniu, że wszyscy Afgańczycy, którzy wspierali włoską misję w Kabulu otrzymają odpowiednią ochronę. W oficjalnym oświadczeniu premier poinformował ponadto, że Włochy współpracują z europejskimi partnerami, aby znaleźć rozwiązanie kryzysu, które „chroniłoby prawa człowieka, w szczególności kobiet”.

(Monika Mojak)

G7 i G20 w postaci Wielkiej Brytanii i Włoch łączą siły ws. Afganistanu i klimatu

Wielka Brytania sprawuje bowiem w tym roku przewodnictwo w G7, a Włochy w G20.

BRUKSELA

Belgia znosi część ograniczeń nałożonych na bary i restauracje. Premier Alexander De Croo podczas piątkowej konferencji prasowej poinformował o rozluźnieniu przeciwepidemicznych restrykcji. Zaznaczył, że zmiany to początek planowanego na 1 września przejścia do kolejnej fazy planu letniego w związku z tym, że aż 8 na 10 obywateli kraju zostało już zaszczepionych.

Od 1 września zniesione zostaną wszystkie ograniczenia dotyczące działalności branży gastronomicznej, z wyjątkiem nakazu noszenia masek ochronnych. Nie będzie już ustalonego czasu zamknięcia barów oraz restauracji czy limitu miejsc przy stole. Środki te nie zostaną jednak zniesione w Brukseli. Przestanie także obowiązywać ograniczenie liczby osób, które mogą gromadzić się w prywatnym domu – obecnie można zaprosić maksymalnie osiem osób.

Jednocześnie ostanie zniesiona rekomendacja dla firm, aby te zachęcały swoich pracowników do pracy zdalnej.  Noszenie maseczek pozostanie obowiązkowe w transporcie publicznym, sklepach, centrach handlowych, miejscach kultu, bibliotekach i zatłoczonych miejscach.

De Croo zapowiedział także obowiązek szczepień dla pracowników służby zdrowia. „Dla osób z sektora opieki zdrowotnej szczepienie jest czymś więcej niż tylko wyborem, ponieważ mają oni obowiązek chronić ludzi, którymi się opiekują” – powiedział premier.

W kolejnym tygodniu zmieni się system badań dla osób niezaszczepionych, powracających z czerwonej strefy w UE – będą one musiały odbyć test i pozostać na kwarantannie do czasu otrzymania wyniku. Test trzeba będzie powtórzyć po siedmiu dniach

(Kinga Wysocka)

Belgia: Bruksela w tyle ze szczepieniami na COVID-19. "Straciła już zbyt wiele czasu"

Jak dotąd zaszczepiło się 58 proc. mieszkańców regionu stołecznego Brukseli, a więc o wiele niższy odsetek, niż choćby we Flandrii.

WARSZAWA

Szansa na zakończenie impasu na granicy? Nie wiadomo, ilu imigrantów jest wciąż na granicy z Białorusią, ale Episkopat i organizacje społeczne zaapelowali wczoraj o niesienie pomocy potrzebującym, a polskie MSZ zadeklarowało gotowość do udzielenia im tej pomocy. Dotychczas polskie władze konsekwentnie odmawiały pomocy ludziom koczującym w pasie granicznym między Polską i Białorusią, a nawet uniemożliwiały innym jej dostarczenie. Więcej informacji poniżej.

Nadzieja na zakończenie patowej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy?

Episkopat i organizacje społeczne apelują wczoraj o niesienie pomocy imigrantom na granicy polsko-białoruskiej, a MSZ deklaruje gotowość do udzielenia im tej pomocy.

BRATYSŁAWA

Jedzie pociąg z daleka… Słowacja boryka się z brakiem maszynistów. Słowackie przedsiębiorstwo kolejowe (ZSSK) poinformowało o niedoborze maszynistów, skutkującym odwoływaniem niektórych pociągów. Problem ten miał miejsce już wcześniej, jednak pogłębiła go trwająca pandemia. Więcej szczegółów poniżej.

(Kinga Wysocka)

Słowacka kolej odwołuje kursy. Powodem brak maszynistów

Mimo że zainteresowanie pracą relatywnie wzrasta, na Słowacji wciąż jest zbyt mało maszynistów.

ATENY

Grecja odgradza się od Turcji… i uchodźców. Grecki rząd poinformował w piątek (20 siepnia) o ukończeniu 40-kilometrowej bariery na granicy z Turcją, aby powstrzymać potencjalnych uchodźców z Afganistanu, którzy mogą próbować dostać się do Grecji. Ateny obawiają się powtórki z 2015 r., gdy to właśnie przez granicę turecko-grecką prowadził jeden z głównych szlaków migracyjnych. Więcej szczegółów poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Grecja ukończyła płot na granicy z Turcją. Powodem sytuacja w Afganistanie

Ateny obawiają się powtórki z 2015 r., gdy to właśnie przez granicę turecko-grecką prowadził jeden z głównych szlaków migracyjnych.

WARSZAWA | WILNO | RYGA | TALLIN

Szefowie rządów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wspólnie potępiły w sobotę (21 sierpnia) Białoruś za wspieranie nielegalnej imigracji na terytorium Unii Europejskiej. “Wszystkie państwa Unii Europejskiej mają obowiązek ochrony granicy i niedopuszczania do jej nielegalnego przekraczania”, napisała w komunikacie po spotkaniu w formie wideokonferencji czworga szefów rządów kancelaria premiera Mateusza Morawieckiego.

W ostatnich dniach organizacje na rzecz praw człowieka krytykowały polski rząd za odmowę przyjęcia uchodźców do Polski, nie zapewnianie osobom koczującym na granicy podstawowej opieki medycznej oraz dyskryminującą retorykę – m.in. słowa o tym, że Polska “obroni się” przed imigrantami.

W oświadczeniu KPRM zapewniła z kolei, że uchodźcy nie pozostają bez pomocy państwa polskiego. “Osoby, które faktycznie przekroczyły granicę, zostały otoczone opieką w przygotowanych do tego celu ośrodkach”, oznajmiła.

32 osoby koczowały przez dłuższy czas w lesie w okolicach wsi Usnarz Górny. Jak jednak poinformowała straż graniczna, większość uchodźców opuściła już ten teren, zabrana na stronę białoruską. Część miała odmówić odejścia z obozowiska. Według Fundacji Ocalenie osoby z Usnarza napisały na kawałku drewna “Potrzebujemy ochrony międzynarodowej, jesteśmy chorzy, potrzebujemy pomocy”.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Nadzieja na zakończenie patowej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy?

Episkopat i organizacje społeczne apelują wczoraj o niesienie pomocy imigrantom na granicy polsko-białoruskiej, a MSZ deklaruje gotowość do udzielenia im tej pomocy.

PODGORICA

Protesty przeciwko decyzji Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. Kilka tysięcy osób (według danych policji 4 tys.) protestowało w niedzielę (22 sierpnia) w miejscowości Cetynia (czar. Cetinje) przeciwko planowanej na 5 września intronizacji nowego zwierzchnika Serbskiej Cerkwi Prawosławnej w metropolii Czarnogóry i Przymorza Joannicjusza II. W mieście położonym na południu kraju ulokowano specjalnie setki funkcjonariuszy policji. Więcej szczegółów poniżej.

(Paweł Natorski)

Czarnogóra protestuje przeciwko Serbskiej Cerkwi Prawosławnej

Demonstranci sprzeciwiają się planowanej na 5 września intronizacji nowego zwierzchnika Serbskiej Cerkwi Prawosławnej w metropolii Czarnogóry i Przymorza Joannicjusza II.

ZAGRZEB | KIJÓW

Plenković w Kijowie. Przebywający z wizytą na Ukrainie premier Andrej Plenković oświadczył, że Chorwacja w pełni popiera integralność terytorialną tego kraju. Obaj politycy wyrazili nadzieję, że nowa inicjatywa, jaką jest Platforma Krymska, pomoże doprowadzić do zakończenia okupacji Półwyspu Krymskiego.

„Jutrzejsze (23 sierpnia – red.) spotkanie Platformy Krymskiej to ważna inicjatywa, która ma na celu zgromadzenie wielu aktorów społeczności międzynarodowej, aby oswobodzić Krym, oczywiście z innymi okupowanymi obszarami, takimi jak Donieck i Ługańsk. Stanowisko Chorwacji w tej sprawie jest jasne: w pełni popieramy integralność Ukrainy” – zaznaczył Plenković.

Plenković weźmie udział w inauguracyjnym spotkaniu Platformy Krymskiej, które odbędzie się w związku z obchodami 30. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Wczoraj (22 sierpnia) chorwacki premier spotkał się w Kijowie z byłym prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Poroszenko powitał Plenkovicia jako „wielkiego przyjaciela Ukrainy i wielkiego zwolennika integracji europejskiej” oraz podkreślił, że szef chorwackiego rządu  „bardzo dobrze rozumie problemy” Ukrainy. „Udział premiera w tym forum świadczy o tym, że kwestia Ukrainy jest jednym z priorytetów Chorwacji i UE” – dodał.

Plenković, który zasiadał w komisji ds. relacji z Ukrainą w czasie, gdy był eurodeputowanym, zauważył, że Ukraina była jednym z pierwszych państw, które uznały niepodległość Chorwacji w 1991 r.

(Paweł Natorski)

Start Platformy Krymskiej – czy Ukraina przypomni światu o Krymie?

Inicjatywa ma umocnić międzynarodową odpowiedź na trwającą od 7 lat okupację Krymu.

KIJÓW | BERLIN

Merkel żegna się z Ukrainą. Kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedziła wczoraj (22 sierpnia) Kijów, gdzie rozmawiała z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim m.in. o obawach Ukrainy związanych z Nord Stream 2. Zełenski też wezwał zachodnich partnerów do większego zaangażowania w wywieranie presji na Rosję w sprawie konfliktu w Donbasie. Dziś na Ukrainie odbędzie się szczyt Platformy Krymskiej, a na jutro zaplanowane są obchody 30-lecia niepodległości kraju. Więcej szczegółów poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Merkel na Ukrainie: "Gaz nie może stać się polityczną bronią"

Podczas wczorajszego spotkania w Kijowie kanclerz Niemiec i prezydent Ukrainy rozmawiali między innymi o konsekwencjach budowy gazociągu Nord Stream 2 i perspektywach rozwiązania konfliktu w Donbasie.

MOSKWA

Rosja zapowiada sankcje odwetowe na USA. Władze w Moskwie oznajmiły, że odpowiedzą na amerykańskie sankcje związane z Nord Stream 2 i otruciem rok temu opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Departament Stanu USA poinformował w piątek (20 sierpnia) o nałożeniu sankcji na rosyjski statek i dwie firmy powiązane z budową gazociągu oraz na organizacje odpowiedzialne za próbę zabójstwa Nawalnego z użyciem środka typu nowiczok. Więcej szczegółów poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Rosja zapowiada sankcje odwetowe na USA. Chodzi o Nord Stream 2 i Nawalnego

W piątek Departament Stanu USA poinformował o nałożeniu sankcji na rosyjski statek i dwie firmy powiązane z Nord Stream 2 oraz na instytucje odpowiedzialne za otrucie Aleksieja Nawalnego.