Szwecja: Koniec kryzysu politycznego? Jest nowa koalicja rządowa

Budynek parlamentu Szwecji, źródło: Pixabay/hpgruesen

Budynek parlamentu Szwecji, źródło: Pixabay/hpgruesen

Po ponad 3 miesiącach impasu szwedzkim partiom politycznym udało się porozumieć w sprawie utworzenia koalicji rządowej. Siły połączą cztery partie – dwie z bloku centrolewicowego i dwie z bloku centroprawicowego.

 

Nowy rząd mają utworzyć: rządząca dotąd Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza oraz Partia Ochrony Środowiska, a także Partia Centrum oraz Liberałowie. Nowy gabinet może powstać już w przyszłym tygodniu.

Kto zostanie premierem?

Zakończyłoby to ponad trzymiesięczny okres politycznego impasu po wyborach z 6 października, w których żaden z dwóch rywalizujących ze sobą bloków – centrolewicowy i centroprawicowy – nie miał odpowiedniej większości, aby utworzyć rząd. Wszystko to za sprawą dobrego wyniku skrajnie prawicowej partii Szwedzcy Demokraci, która odebrała poparcie ugrupowaniom głównego nurtu.

Uzgodnione porozumienie koalicyjne musi zostać przez weekend zatwierdzone przez organy wykonawcze wszystkich 4 partii. Najbardziej podzieleni wewnętrznie są politycy Liberałów, którzy dotąd blisko współpracowali z centroprawicową Umiarkowaną Partią Koalicyjną (UPK). UPK pozostanie jednak w opozycji. Jej drugim tradycyjny koalicjantem była dotąd Partia Centrum, ale woli ona tym razem podjąć współpracę z socjaldemokratami i ekologami.

Nie wiadomo jeszcze, kto stanąłby na czele czteropartyjnego rządu i czy byłby to dotychczasowy premier Stefan Löfven, który przewodniczy socjaldemokratom. Nazwisko nowego szefa rządu poda w poniedziałek (14 stycznia) przewodniczący parlamentu Andreas Norlen. Głosowanie nad wotum nieufności dla nowego gabinetu odbędzie się zaś w środę (16 listopada).

Szwecja: Parlament nie udzielił centroprawicy wotum zaufania

Lider konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Ulf Kristersson nie zdołał przekonać wystarczającej liczby szwedzkich posłów do uformowanego przez siebie rządu. To już kolejna nieudana próba stworzenia stabilnego gabinetu po wrześniowych wyborach parlamentarnych.
 
Do swojego gabinetu, złożonego z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej oraz Chrześcijańskich …

Poważne zmiany na scenie politycznej

W programie koalicji znalazło się m.in. zliberalizowanie dotyczących rynku pracy oraz wynajmu mieszkań, co na socjaldemokratach wymusiła Partia Centrum. Może być to jednak przyczyną konfliktu Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej z tradycyjnie wspierającymi ją związkami zawodowymi. Natomiast ekolodzy wymogli na socjaldemokratach powrót do idei podatku na rzecz ochrony środowiska doliczanego do ceny biletów lotniczych czy ułatwień w zasadach łączenia rodzin uchodźców.

Gdyby ostatecznie doszło do zawarcia koalicji między socjaldemokratami, ekologami, centrystami i liberałami, doszłoby prawdopodobnie do zmian na szwedzkiej scenie politycznej. W bloku centroprawicowym pozostałyby tylko Umiarkowana Partia Koalicyjna oraz Chrześcijańscy Demokraci. Niektórzy szwedzcy komentatorzy zastanawiają się czy nie zbliży to do siebie centroprawicy i Szwedzkich Demokratów, którzy w ostatnich latach złagodzili swój język za sprawą młodego lidera Pera Jimmiego Åkessona.

Dotąd co prawda skrajna prawica była w Szwecji izolowana przez resztę ugrupowań, ale w ostatnim czasie Åkesson kusił współpracą lidera Umiarkowanych Ulfa Kristersona, który poniósł w połowie listopada porażkę, gdy sam próbował stworzyć rząd mniejszościowy.

Gdyby w najbliższą środę nowy rząd nie uzyskał wotum zaufania (a teoretycznie jest to możliwe), szwedzkim politykom pozostanie jeszcze jedna próba utworzenia rządu. Konstytucja Szwecji przewiduje bowiem, że jeśli trzykrotnie z rzędu parlament nie udzieli wotum zaufania kolejnym kandydatom na premiera, następuje rozpisanie nowych wyborów.

Szwecja: Znów nie udało się utworzyć rządu

Kolejna próba i znów bez efektu. Trzeci polityk próbował w Szwecji utworzyć rząd i poniósł porażkę. Tym razem misji sformowania gabinetu nie podołała liderka Partii Centrum Annie Lööf.
 
Kierująca Partią Centrum Annie Lööf nie zaryzykowała nawet głosowania nad wotum zaufania nad utworzonym przez …