Szwecja: Muzułmańska partia Niuans chce w parlamencie reprezentować wszystkich Szwedów / STOLICE

Szwecja, islam, muzułmanie, Polska, Czechy, Turów, Niemcy, COVID19, Unia Europejska, Turcja

Partia Nyanset istnieje od 2019 r. Jej założycielem jest Mikail Yüksel, w przeszłości polityk Partii Centrum, z której został wyrzucony za związki z turecką ultraprawicową organizacją terrorystyczną Szare Wilki. [Shutterstock/FTiare]

Lider partii Nyanset przekonuje, że muzułmanie powinni otrzymać status mniejszości narodowej. Afera maseczkowa w Niemczech. Czechy zwrócą się do TSUE o nałożenie na Polskę kary w wysokości 5 mln euro dziennie za to, że nie zaprzestała wydobycia w kopalni Turów. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

SZTOKHOLM

Muzułmanie chcą wejść do parlamentu. Ugrupowanie Nyanset (Niuans) zintensyfikowało w ostatnich tygodniach swoje działania, aby w nadchodzących wyborach parlamentarnych w 2022 r. przekroczyć 4 proc. prób wyborczy i dostać się do parlamentu. Partia oficjalnie ma reprezentować społeczeństwo wielokulturowe, głównie mieszkańców przedmieść zamieszkiwanych przez ludność muzułmańską.

Partia Nyanset istnieje od 2019 r. Jej założycielem jest Mikail Yüksel, w przeszłości polityk Partii Centrum, z której został wyrzucony za związki z turecką ultraprawicową organizacją terrorystyczną Szare Wilki. Jej członkiem był ojciec obecnego szefa Nyanset.

W Szwecji według oficjalnych danych mieszka około 800 tys. muzułmanów (ok. 10 proc. mieszkańców kraju) z czego około 50 tys. ma tureckie pochodzenie. Głosy muzułmańskiej mniejszości pozwoliłyby na zdobycie przez Nyanset nawet kilkunastu procent wszystkich głosów w wyborach, a ugrupowanie zamierza prowadzić swoją kampanię także w Turcji.

Politycy Nyanset nie ograniczają się jednak wyłącznie do mniejszości muzułmańskiej. Przekonują, że tradycyjne partie zawiodły Szwedów, dlatego Niuans chce reprezentować wszystkich – całe wielokulturowe społeczeństwo.

Nyanset w swoim programie zwraca szczególną uwagę na edukację, kwestie socjalne, integracje imigrantów w Szwecji oraz religię. Yüksel przekonuje, że muzułmanie powinni otrzymać status mniejszości narodowej, tak samo jak jest to w przypadku Samów, Żydów, Romów czy Finów.

Polityk podkreśla, że populizm i ksenofobia doprowadziły do ​​sytuacji, w której „liberałowie nie są już liberałami, a socjaliści nie są już socjalistami”. Jego ugrupowanie ma się skoncentrować na walce z islamofobią i rasizmem, na integracji społecznej i braku mieszkań.

„Naszym celem jest powstrzymanie Szwecji przed przekształceniem się w kolejną Francję”, zaznaczył Yüksel w styczniowej rozmowie z tureckim dziennikiem „Yeni Şafak”. Nyanset ma pozytywny stosunek do UE, ale odrzuca ideę wspólnej waluty.

Mikail Yüksel przybył do Szwecji z Turcji w 2001 r. Na początku pracował jako pomywacz, podczas studiów został członkiem Partii Centrum. W wywiadzie udzielonym w sierpniu 2019 r. tureckiemu dziennikowi „Daily Sabah” stwierdził, że został wyrzucony z ugrupowania, ponieważ „nie krytykował Turcji ani prezydenta Erdoğana”.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BERLIN

Afera maseczkowa. Ministerstwo zdrowia Niemiec chciało rozdać nienadające się do użytku maski ochronne bezdomnym, niepełnosprawnym i osobom na zasiłkach. Współrządząca SPD i opozycja ostro krytykują za to szefa resortu zdrowia Jensa Spahna, który odrzuca oskarżenia. Polityk ma wsparcie najważniejszych członków ugrupowania z kanclerz Angelą Merkel na czele. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)

Afera w Niemczech: Minister zdrowia chciał rozdać bezużyteczne maski za 1 mld euro

Polityk ma wsparcie najważniejszych członków CDU/CSU z kanclerz Angelą Merkel na czele.

PRAGA |  WARSZAWA

Bliżej porozumienia? Czechy zwrócą się do TSUE o nałożenie na Polskę kary w wysokości 5 mln euro dziennie za to, że nie zaprzestała wydobycia w kopalni Turów. Jednocześnie rząd tego kraju zatwierdził wczoraj (7 czerwca) mandat do negocjacji z Polską dla ministrów środowiska oraz spraw zagranicznych w celu rozwiązania sporu. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz, Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPESZT

Krok w tył premiera Orbana? Po masowych demonstracjach przeciwko budowie kampusu chińskiego uniwersytetu w Budapeszcie, węgierskie władze zapowiadają zorganizowanie referendum w tej sprawie. Rząd Viktora Orbana ugiął się pod naciskiem opozycji? Szczegóły poniżej. 

(Paulina Borowska | EURACTIV.pl)

Węgry: Będzie referendum w sprawie budowy chińskiego uniwersytetu w Budapeszcie?

Rząd Viktora Orbana ugiął się pod naciskiem opozycji?