Szczyt UE: Nie będzie nowych negocjacji na temat brexitu

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, źródło: consilium.europa.eu, copyright: European Union

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, źródło: consilium.europa.eu, copyright: European Union

Przywódcy 27 państw członkowskich potwierdzili na szczycie w Brukseli, że nie ma mowy o ponownym otwarciu negocjacji między UE a Wielką Brytanią. Dali jednak oficjalne gwarancje, że budzący spory na Wyspach tzw. mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej będzie tymczasowy, a rozmowy nad nową unijno-brytyjską umową handlową zostaną rozpoczęte bardzo szybko.

 

Właśnie takich gwarancji oczekiwała premier Wielkiej Brytanii Theresa May, która jeszcze przed szczytem rozmawiała m.in. z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Nie wiadomo jednak czy jej wewnątrzpartyjnych przeciwników oraz parlametarną opozycję zadowolą gwarancje, których nie ma na piśmie.

Niepewny wynik głosowania w Izbie Gmin

Tymczasem w Izbie Gmin ważą się losy wynegocjowanego przez brytyjski rząd oraz negocjatorów unijnych porozumienia brexitowego. Na początu tygodnia May zdecydowała o przełożeniu głosowania w tej sprawie na styczeń. Obawiałą się bowiem, że wobec buntu wewnątrz Partii Konserwatywnej zostanie ono odrzucone. W wyniku tej decyzji musiała się zmierzyć z wnioskiem o wotum nieufności wobec niej jako szefowej ugrupowania. Głosowanie to May jednak wygrała stosunkiem głosów 200 do 117.

Spory w Wielkiej Brytanii budzi przede wszystkim tzw. mechanizm backstop, który miałby obowiązywac wobec Irlandii Północnej do czasu wejścia w życie nowej umowy określającej na nowo relacje handlowe między Wielką Brytanią a UE. Aby nie przywracać twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią negocjatorzy ustalili, że północna (będąca częścią Zjednoczonego Królestwa) częśc wyspy pozostanie w Unii Celnej. Ale północnoirlandzcy lojaliści oraz eurosceptyczni torysi obawiają się, że będzie to przyczynek do stopniowego odrywania się Irlandii Północnej od reszty kraju.

Brexit: Głosowanie w Izbie Gmin odłożone

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May odłożyła zaplanowane na dziś (11 grudnia) głosowanie w Izbie Gmin nad projektem umowy określającej warunki brexitu. Szefowa brytyjskiego rządu chce mieć więcej czasu, aby przekonać posłów do poparcia porozumienia. Wszystko wskazywało bowiem, że rząd poniósłby …

Juncker: Nie będzie nowych zobowiązań wobec UE

Przywódcy UE zapewnili, że zrobią wszystko, aby nowa unijno-brytyjska umowa handlowa weszła w życie jak najszybciej oraz podkreślili, że mechanizm backstop obowiązywałby możliwie krótko. Nie zgodzili się jednak ani ponownie negocjować projektu umowy brexitowej, ani niczego do podjętych postanowień dopisywać. „Nie będzie wiążących prawnie nowych zobowiązań nałożonych na Unię Europejską. To całkowicie jasne. Możemy dodać jakieś wyjaśnienia odnośnie do tego, co zostało już uzgodnione, ale nie będzie nowych renegocjacji” – mówił na konferencji prasowej po pierwszym dniu szczytu w Brukseli Jean-Claude Juncker.

Przewodniczący KE przekonywał, że backstop to nie tylko rozwiązanie tymczasowe, ale awaryjne. Gdyby kolejne unijno-brytyjskie negocjacje zakończyły się przed upływem okresu przejściowego po brexicie, w ogóle nie byłoby potrzeby wprowadzania tego mechanizmu. Mówił też o tym, że brytyjskie oczekiwania są ciągle niejasne. „Chcielibyśmy, żeby w ciągu kilku tygodni nasi brytyjscy przyjaciele przedstawili swoje oczekiwania wobec nas, ponieważ ta debata jest czasami mglista i nieprecyzyjna, a ja bym chciał wyjaśnień” – żalił się Juncker.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapewniał natomiast, że UE „chce w przyszłości być w jak najbliższym partnerstwie z Wielką Brytanią”.

Wielka Brytania: Theresa May przetrwała głosowanie ws. wotum nieufności

Posłowie rządzącej Partii Konserwatywnej postanowili, że obecna premier pozostanie na stanowisku szefowej ugrupowania. W tajnym głosowaniu opowiedziało się za tym 200 posłów, przeciw było 117. Frekwencja wyniosła zatem 100 proc.
 
Gdyby Theresa May głosowanie przegrała, oznaczałoby to konieczność wyłonienia nowego przewodniczącego …

Rozmowy o handlu jak najszybciej

UE planuje także rozpocząć rozmowy o nowym unijno-brytyjskim porozumieniu handlowym „najszybciej jak będzie to możliwe”. „Chciałbym rozpocząć negocjacje o przyszłych relacjach natychmiast po zatwierdzeniu porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przez Westminster i Parlament Europejski. Chcę udowodnić członkom Izby Gmin, że podchodzimy do tego poważnie. Zaczniemy te rozmowy natychmiast po podwójnym zatwierdzeniu tej umowy przez dwa parlamenty” – oświadczył szef KE. PE ma głosować nad umową brexitową w marcu.

Bruksela chce być jednak gotowa także na sytuację, w której nie udałoby sie przyjąć umowy brexitowej. Przywódcy krajów członkowskich wezwali do zintensyfikowania działań w kierunku opracowywania scenariuszy awaryjnych na taką sytuację. KE zamierza 19 grudnia opublikować wszelkie informacje na temat możliwych konsekwencji tzw. niekontrolowanego brexitu (czyli bez umowy rozwodowej) oraz gotowe już scenariusze działań.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej: Wielka Brytania może jednostronnie anulować brexit

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że brytyjski rząd może wycofać się z brexitu bez konsultacji z innymi państwami członkowskimi – podała agencja Reutera. Orzeczenie z zadowoleniem przyjęli zwolennicy powstrzymania brexitu.

 
„Zjednoczone Królestwo może jednostronnie odwołać powiadomienie o zamiarze wycofania się z …