Włochy: Bunt regionów. Chcą samodzielnie kupować szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2 / STOLICE

szczepionka, pandemia, koronawirus, AstraZeneca, Włochy

Na piątkowej (12 lutego) konferencji prasowej prezydent Wenecji Euganejskiej Luca Zaia z Ligi powiedział, że zwrócił się do włoskiej agencji farmaceutycznej (Aifa) o zezwolenie na zakup od trzech do czterech milionów szczepionek od zagranicznych koncernów. / Foto via [Shutterstock/MikeDotta]

Pięć regionów północnych Włoch ogłosiło zamiar zakupu dodatkowych dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 niezależnie od preparatów dystrybuowanych przez rząd. Niemcy krytykowane za zamknięcie granic z Austrią i Czechami. Bułgaria wkrótce otworzy gastronomię. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

RZYM

Na własną rękę. Pięć regionów północnych Włoch ogłosiło zamiar zakupu dodatkowych dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 niezależnie od preparatów dystrybuowanych przez rząd.

Na piątkowej (12 lutego) konferencji prasowej prezydent Wenecji Euganejskiej Luca Zaia z Ligi powiedział, że zwrócił się do włoskiej agencji farmaceutycznej (Aifa) o zezwolenie na zakup od trzech do czterech mln szczepionek od zagranicznych koncernów.

Powodem są problemy z dostępnością odpowiedniej ilości dawek w związku z opóźnieniami dostaw szczepionek w ramach unijnego systemu zakupów, z którego korzysta włoski rząd, zadeklarował polityk.

Podobne oświadczenia wydały inne z władz włoskich regionów rządzonych przez prawicę: Piemont, Lombardia, Friulia-Wenecja Julijska, a także Emilia-Romania rządzone przez centrolewicę.

„Zakup szczepionek odbędzie się legalnie i zgodnie z zasadami: mamy do czynienia z milczącym rządem, podczas gdy nikt w Europie nie zabrania kupowania szczepionek na własną rękę”, podkreślił Zaia.

Stanowisko piątki regionów pojawiło się końcowej fazie negocjacji w sprawie utworzenia nowego rządu Włoch pod przewodnictwem byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego. W ciągu najbliższych dni stanie się jasne, w jaki sposób minister zdrowia Roberto Speranza odpowie regionom.

Aifa już teraz wezwała regionalne władze, aby „nie odstępowały od przestrzegania przepisów dotyczących importu szczepionek”. UE ostrzegła, aby z ostrożnością podchodzić do ofert rynkowych.

„Do wszystkiego, co jest realizowane poza unijnym systemem zamówieniem powinno się podchodzić z niezwykłą ostrożnością”, stwierdził w miniony piątek rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Węgry: Szczepienia rosyjską szczepionką Sputnik V możliwe już w tym tygodniu?

Węgry mogą stać się pierwszym krajem UE, który rozpocznie szczepienia swoich obywateli rosyjską szczepionką Sputnik V. Zdaniem premiera Viktora Orbána będzie to możliwe już w tym tygodniu.

 

Węgierskie władze niedawno przyznały ograniczone pozwolenie na dopuszczenie do obrotu zarówno rosyjskiemu Sputnikowi V, …

SOFIA

Otwierają gastronomię. Od poniedziałku wszystkie szkoły w mniejszych miejscowościach Bułgarii zostaną otwarte dla uczniów starszych klas (5-12), zapowiedział w niedzielę premier Bojko Borisow. Potwierdził też, że zamknięte obecnie z powodu pandemii lokale gastronomiczne zostaną otwarte 1 marca.

Decyzja szefa rządu jest sprzeczna ze stanowiskiem głównego inspektora sanitarnego Angeła Kunczewa, według którego szczyt obecnej fali nastąpi za trzy tygodnie i potrwa do końca marca, tj. niemal do wyborów parlamentarnych wyznaczonych na 4 kwietnia.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria pewnie zmierza do strefy euro. Rumunia jeszcze poczeka?

Spośród państw członkowskich UE do strefy euro należy obecnie 19 państw.

BERLIN | WIEDEŃ | PRAGA

Nowe kontrole graniczne w Niemczech skrytykowane przez Austrię i Czechy. Zakazy wjazdu dla podróżujących z Czech i austriackiego Tyrolu, ogłoszone w zeszłym tygodniu przez ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera, weszły w życie w niedzielę, ale spotkały się z ostrą krytyką ze strony Austrii, Czech.

Niemcy uznały Czechy i Tyrol za „obszary mutacji koronawirusa”. Bawaria zamknęła granice, utrudniając przepływ pracowników transgranicznych. Agenci straży granicznej w Saksonii i Bawarii zawrócili setki osób starających się wjechać do Niemiec, które nie spełniały wymaganych kryteriów.

„Dość tego! Komisja Europejska popełniła w ostatnich miesiącach wystarczająco dużo błędów przy zamówieniach na szczepionki”, powiedział gazecie „Bild -Zeitung” szef niemieckiego MSW Horst Seehofer kierując te słowa pod adresem Brukseli. „Komisja Europejska powinna nas wspierać, a nie rzucać nam kłody pod nogi, udzielając tanich porad”, dodał polityk bawarskiej CSU.

Unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides odniosła się krytycznie do nowych ograniczeń. „Myślę, że to źle, że wracamy do Europy z zamkniętymi granicami, jak w marcu 2020 r.”, powiedziała Kyriakides w rozmowie z Augsburger Allgemeine, dodając, że „strach przed mutacjami koronawirusa jest zrozumiały, ale wirusa nie można zatrzymać zamykając granice”.

(Sarah Lawton, Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy wprowadzą kontrole na granicy z Czechami. Powodem brytyjski szczep SARS-CoV-2

Niemcy określiły Czechy i austriacki Tyrol jako obszary mutacji koronawirusa.

LUKSEMBURG

Wypełni mandat. Eurodeputowana z Luksemburga Monica Semedo, która została zawieszona przez Parlament Europejski w styczniu na 15 dni w związku z zarzutami o „molestowanie psychiczne” ze strony jej asystentów, pozostanie w PE przez pozostałe trzy lata jej mandatu, poinformował w piątek portal Paperjam.

(Anne Damiani | EURACTIV.com)

Frontex oskarżany o łamanie praw człowieka. Sprawą zajmie się Parlament Europejski

Niedawno Frontex zawiesił działalność na Węgrzech ze względu na wyrok TSUE, który stwierdził, że Budapeszt złamał unijne prawo imigracyjne.

HELSINKI

Potrzebna wizyta? Dziś dojdzie do rozmowy szefów MSZ Finlandii i Rosji. Pekka Haavisto będzie gościł w Petersburgu, gdzie spotka się z Siergiejem Ławrowem. Fiński polityk jest krytykowany w kraju za wizytę po wydaleniu przez Rosję trójki dyplomatów z Polski, Niemiec i Szwecji w trakcie wizyty Josepa Borrella.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Rosja: Szef MSZ Finlandii będzie dziś w Petersburgu. "Upomnę się o uwolnienie Aleksieja Nawalnego"

Wierzę w „zwycięstwo kultury dyplomatycznej”, stwierdził szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto.

MADRYT

Pyrrusowe zwycięstwo. Wczoraj (14 lutego) odbyły się wybory regionalne w Katalonii. Po przeliczeniu 99 proc. głosów zwycięstwo przypisuje się Partii Socjalistów Katalonii (PSC), jednak na stworzenie stabilnego rządu realną szanse mają ugrupowania opowiadające się za niepodległością regionu od Hiszpanii.

(Weronika Dziadosz | EURACTIV.pl)

Wybory w Katalonii: Zwycięstwo socjalistów, ale zdolność koalicyjną mają zwolennicy niepodległości od Hiszpanii

Najwięcej głosów zdobyli przeciwni secesji socjaliści, ale realną szansę na powołanie rządu maja ugrupowania opowiadające się za secesją od Hiszpanii.

RZYM

Superresort po superkasę. Nowy premier Mario Draghi tworzy w swoim rządzie superresort, który zajmie się kwestią transformacji klimatycznej kraju. Choć on sam deklaruje, że jego nowy gabinet będzie „proekologiczny”, to większość mediów wiąże ten krok przede wszystkim z wymaganiami UE dotyczącymi środków z Funduszu Odbudowy.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Draghi tworzy superministerstwo ds. zielonej transformacji. Przyczyną i celem unijne fundusze?

Czy powołanie nowego resortu ma na celu przekonanie Brukseli, że Włochy sprostają wymaganiom w zakresie wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy?

WARSZAWA

Sąsiedzka pomoc. Polska jak dotąd nie odsprzedała nikomu szczepionek przeciwko SARS-CoV-2, ale ministerstwo Zdrowia pomoże Ukrainie. „Zaoferowane szczepionki koncernu AstraZeneca stanowią dodatkową pulę”, poinformowało RMF FM ministerstwo zdrowia.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Polska odsprzeda szczepionki przeciw SARS-CoV-2 Ukrainie?

Z jakiej puli mają pochodzić szczepionki dla Ukrainy?

PRAGA

Dodatkowa oferta od AstraZeneki. Rząd, niezadowolony z liczby szczepionek przeciw SARS-CoV-2 dostarczonych do tej pory w ramach unijnego systemu wspólnych zakupów, rozpoczął osobne negocjacje z firmą AstraZeneca. Rozważany jest także zakup rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

„Do ministerstwa zdrowia zwrócili się przedstawiciele firmy AstraZeneca w Czechach z ofertą dodatkowych szczepionek. Jesteśmy w kontakcie i negocjujemy dalsze szczegóły, zwłaszcza dotyczące ilości dawek, terminu dostawy i ceny”, poinformowała w rozmowie z portalem „Seznam Zprávy” rzecznik ministerstwa Barbora Peterová.

Rząd ocenia obecnie, czy oferta jest zgodna z umowami UE. Seznam Zprávy poprosił ministerstwo zdrowia o komentarz po tym, jak AstraZeneca zaprzeczyła twierdzeniu czeskiego premiera Andreja Babiša, który powiedział, że dodatkowe szczepionki AstraZeneca zostały zaoferowane Czechom przez „pośrednika” z Dubaju – o czym informowaliśmy w piątek.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BRATYSŁAWA

Kolejne samobójstwo. Były funkcjonariusz Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS), czyli głównej agencji wywiadowczej i kontrwywiadowczej kraju, który był kluczowym świadkiem w śledztwie korupcyjnym dotyczącym m.in. byłych szefów słowackiej policji, strzelił sobie w głowę. To nie pierwsze samobójstwo w tym śledztwie.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Słowacja: Kluczowy świadek ws. korupcji na szczytach policji popełnił samobójstwo

Były funkcjonariusz Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS), czyli głównej agencji wywiadowczej i kontrwywiadowczej kraju, który był kluczowym świadkiem w śledztwie korupcyjnym dotyczącym m.in. byłych szefów słowackiej policji, strzelił sobie w głowę. To nie pierwsze samobójstwo w tym śledztwie.

 

František Böhm strzelił sobie …

BUKARESZT

Rumunia rozpoczyna szczepienia szczepionkami AstraZeneca. Rumunia rozpocznie od poniedziałku podawanie szczepionek AstraZeneca. Według komitetu odpowiedzialnego za kampanię szczepień już ponad 142 tys. osób zapisało się na szczepienia preparatem AstraZeneca. W sumie na platformie internetowej, która jest wykorzystywana do kampanii szczepień, jest obecnie zarejestrowanych około 1,5 miliona osób.

Jak dotąd w Rumunii podano ponad 1,1 mln dawek, prawie 430 tys. osób otrzymało obie dawki, a około 260 tys. osób – tylko pierwszą dawkę szczepionki.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Rumunia wykluczy firmy z Chin z realizacji inwestycji publicznych?

W 2020 r. chińska spółka została odsunięta od rozbudowy elektrowni atomowej Cernovoda na Dunaju.