Pięć regionów północnych Włoch ogłosiło zamiar zakupu dodatkowych dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 niezależnie od preparatów dystrybuowanych przez rząd. Niemcy krytykowane za zamknięcie granic z Austrią i Czechami. Bułgaria wkrótce otworzy gastronomię. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.
RZYM
Na własną rękę. Pięć regionów północnych Włoch ogłosiło zamiar zakupu dodatkowych dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 niezależnie od preparatów dystrybuowanych przez rząd.
Na piątkowej (12 lutego) konferencji prasowej prezydent Wenecji Euganejskiej Luca Zaia z Ligi powiedział, że zwrócił się do włoskiej agencji farmaceutycznej (Aifa) o zezwolenie na zakup od trzech do czterech mln szczepionek od zagranicznych koncernów.
Powodem są problemy z dostępnością odpowiedniej ilości dawek w związku z opóźnieniami dostaw szczepionek w ramach unijnego systemu zakupów, z którego korzysta włoski rząd, zadeklarował polityk.
Podobne oświadczenia wydały inne z władz włoskich regionów rządzonych przez prawicę: Piemont, Lombardia, Friulia-Wenecja Julijska, a także Emilia-Romania rządzone przez centrolewicę.
„Zakup szczepionek odbędzie się legalnie i zgodnie z zasadami: mamy do czynienia z milczącym rządem, podczas gdy nikt w Europie nie zabrania kupowania szczepionek na własną rękę”, podkreślił Zaia.
Stanowisko piątki regionów pojawiło się końcowej fazie negocjacji w sprawie utworzenia nowego rządu Włoch pod przewodnictwem byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego. W ciągu najbliższych dni stanie się jasne, w jaki sposób minister zdrowia Roberto Speranza odpowie regionom.
Aifa już teraz wezwała regionalne władze, aby „nie odstępowały od przestrzegania przepisów dotyczących importu szczepionek”. UE ostrzegła, aby z ostrożnością podchodzić do ofert rynkowych.
„Do wszystkiego, co jest realizowane poza unijnym systemem zamówieniem powinno się podchodzić z niezwykłą ostrożnością”, stwierdził w miniony piątek rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.
(Daniele Lettig | EURACTIV.it)
SOFIA
Otwierają gastronomię. Od poniedziałku wszystkie szkoły w mniejszych miejscowościach Bułgarii zostaną otwarte dla uczniów starszych klas (5-12), zapowiedział w niedzielę premier Bojko Borisow. Potwierdził też, że zamknięte obecnie z powodu pandemii lokale gastronomiczne zostaną otwarte 1 marca.
Decyzja szefa rządu jest sprzeczna ze stanowiskiem głównego inspektora sanitarnego Angeła Kunczewa, według którego szczyt obecnej fali nastąpi za trzy tygodnie i potrwa do końca marca, tj. niemal do wyborów parlamentarnych wyznaczonych na 4 kwietnia.
(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)
BERLIN | WIEDEŃ | PRAGA
Nowe kontrole graniczne w Niemczech skrytykowane przez Austrię i Czechy. Zakazy wjazdu dla podróżujących z Czech i austriackiego Tyrolu, ogłoszone w zeszłym tygodniu przez ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera, weszły w życie w niedzielę, ale spotkały się z ostrą krytyką ze strony Austrii, Czech.
Niemcy uznały Czechy i Tyrol za „obszary mutacji koronawirusa”. Bawaria zamknęła granice, utrudniając przepływ pracowników transgranicznych. Agenci straży granicznej w Saksonii i Bawarii zawrócili setki osób starających się wjechać do Niemiec, które nie spełniały wymaganych kryteriów.
„Dość tego! Komisja Europejska popełniła w ostatnich miesiącach wystarczająco dużo błędów przy zamówieniach na szczepionki”, powiedział gazecie „Bild -Zeitung” szef niemieckiego MSW Horst Seehofer kierując te słowa pod adresem Brukseli. „Komisja Europejska powinna nas wspierać, a nie rzucać nam kłody pod nogi, udzielając tanich porad”, dodał polityk bawarskiej CSU.
Unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides odniosła się krytycznie do nowych ograniczeń. „Myślę, że to źle, że wracamy do Europy z zamkniętymi granicami, jak w marcu 2020 r.”, powiedziała Kyriakides w rozmowie z Augsburger Allgemeine, dodając, że „strach przed mutacjami koronawirusa jest zrozumiały, ale wirusa nie można zatrzymać zamykając granice”.
(Sarah Lawton, Philipp Grüll | EURACTIV.de)
LUKSEMBURG
Wypełni mandat. Eurodeputowana z Luksemburga Monica Semedo, która została zawieszona przez Parlament Europejski w styczniu na 15 dni w związku z zarzutami o „molestowanie psychiczne” ze strony jej asystentów, pozostanie w PE przez pozostałe trzy lata jej mandatu, poinformował w piątek portal Paperjam.
(Anne Damiani | EURACTIV.com)
HELSINKI
Potrzebna wizyta? Dziś dojdzie do rozmowy szefów MSZ Finlandii i Rosji. Pekka Haavisto będzie gościł w Petersburgu, gdzie spotka się z Siergiejem Ławrowem. Fiński polityk jest krytykowany w kraju za wizytę po wydaleniu przez Rosję trójki dyplomatów z Polski, Niemiec i Szwecji w trakcie wizyty Josepa Borrella.
(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)
MADRYT
Pyrrusowe zwycięstwo. Wczoraj (14 lutego) odbyły się wybory regionalne w Katalonii. Po przeliczeniu 99 proc. głosów zwycięstwo przypisuje się Partii Socjalistów Katalonii (PSC), jednak na stworzenie stabilnego rządu realną szanse mają ugrupowania opowiadające się za niepodległością regionu od Hiszpanii.
(Weronika Dziadosz | EURACTIV.pl)
RZYM
Superresort po superkasę. Nowy premier Mario Draghi tworzy w swoim rządzie superresort, który zajmie się kwestią transformacji klimatycznej kraju. Choć on sam deklaruje, że jego nowy gabinet będzie „proekologiczny”, to większość mediów wiąże ten krok przede wszystkim z wymaganiami UE dotyczącymi środków z Funduszu Odbudowy.
(Daniele Lettig | EURACTIV.it)
WARSZAWA
Sąsiedzka pomoc. Polska jak dotąd nie odsprzedała nikomu szczepionek przeciwko SARS-CoV-2, ale ministerstwo Zdrowia pomoże Ukrainie. „Zaoferowane szczepionki koncernu AstraZeneca stanowią dodatkową pulę”, poinformowało RMF FM ministerstwo zdrowia.
(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)
PRAGA
Dodatkowa oferta od AstraZeneki. Rząd, niezadowolony z liczby szczepionek przeciw SARS-CoV-2 dostarczonych do tej pory w ramach unijnego systemu wspólnych zakupów, rozpoczął osobne negocjacje z firmą AstraZeneca. Rozważany jest także zakup rosyjskiej szczepionki Sputnik V.
„Do ministerstwa zdrowia zwrócili się przedstawiciele firmy AstraZeneca w Czechach z ofertą dodatkowych szczepionek. Jesteśmy w kontakcie i negocjujemy dalsze szczegóły, zwłaszcza dotyczące ilości dawek, terminu dostawy i ceny”, poinformowała w rozmowie z portalem „Seznam Zprávy” rzecznik ministerstwa Barbora Peterová.
Rząd ocenia obecnie, czy oferta jest zgodna z umowami UE. Seznam Zprávy poprosił ministerstwo zdrowia o komentarz po tym, jak AstraZeneca zaprzeczyła twierdzeniu czeskiego premiera Andreja Babiša, który powiedział, że dodatkowe szczepionki AstraZeneca zostały zaoferowane Czechom przez „pośrednika” z Dubaju – o czym informowaliśmy w piątek.
(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)
BRATYSŁAWA
Kolejne samobójstwo. Były funkcjonariusz Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS), czyli głównej agencji wywiadowczej i kontrwywiadowczej kraju, który był kluczowym świadkiem w śledztwie korupcyjnym dotyczącym m.in. byłych szefów słowackiej policji, strzelił sobie w głowę. To nie pierwsze samobójstwo w tym śledztwie.
BUKARESZT
Rumunia rozpoczyna szczepienia szczepionkami AstraZeneca. Rumunia rozpocznie od poniedziałku podawanie szczepionek AstraZeneca. Według komitetu odpowiedzialnego za kampanię szczepień już ponad 142 tys. osób zapisało się na szczepienia preparatem AstraZeneca. W sumie na platformie internetowej, która jest wykorzystywana do kampanii szczepień, jest obecnie zarejestrowanych około 1,5 miliona osób.
Jak dotąd w Rumunii podano ponad 1,1 mln dawek, prawie 430 tys. osób otrzymało obie dawki, a około 260 tys. osób – tylko pierwszą dawkę szczepionki.
(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)