Ćwiczenia miały miejsce w okolicach Krety. Francja wysłała dwa myśliwce Rafale i fregatę Lafayette. Dzień wcześniej o swoim poparciu dla Grecji w sporze z Turcją zapewnił prezydent Emmanuel Macron w rozmowie telefonicznej z szefem tamtejszego rządu Kyriakosem Mtsotakisem.

„Emmanuel Macron jest prawdziwym przyjacielem Grecji i gorliwym obrońcą wartości europejskich oraz prawa międzynarodowego”, napisał na Twitterze Mitsotakis.

(EURACTIV.pl)

Francja wzmacnia obecność wojskową na Morzu Śródziemnym

Prezydent Emmanuel Macron poinformował, że Francja wzmocni swoją obecność wojskową we wschodniej części Morza Śródziemnego. Decyzja ta spowodowana jest nasilającym się konfliktem między Grecją a Turcją o dostęp do kluczowych surowców.

 

Prezydent Emmanuel Macron podjął decyzję o zwiększeniu obecności francuskiej marynarki …

MIŃSK

Pokojowe protesty ponownie przybierają na sile. Po środowych, mniej licznych niż wcześniej manifestacjach w Mińsku wydawało się, że powyborczy ruch protestacyjny na Białorusi zaczyna słabnąć. Jednak w czwartek na ulicach białoruskiej stolicy demonstracje odżyły.

Kontynuowany był rozpoczęty w środę „protest kobiet”. Ubrane na biało kobiety przeszły spokojnie w dużej liczbie ulicami Mińska. Część z nich miała ze sobą białe wstążki lub białe kwiaty. Kolejne państwowe fabryki zaczęły ogłaszać strajki. Lekarze ze szpitali w Mińsku i innych dużych miastach apelują do władz o zakończenie stosowania przemocy i alarmują, że przybywa osób ciężko pobitych. Więcej w artykule poniżej.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Białoruś: Strajki i "żywe łańcuchy" na ulicach

W czwartek (13 sierpnia) antyłukaszenkowskie protesty zaczęły się wcześniej niż w ostatnich dniach. Ludzie zamiast wieczorem, zaczęli na ulice wychodzić już przed południe. Załogi kolejnych państwowych fabryk ogłaszają strajki.