Sondaż: Irlandczycy przeciwni powtórnemu referendum

Aż 71 procent badanych stwierdziło, że nie chce ponownie głosować w sprawie traktatu. Tylko 24 procent byłoby gotowych po raz koleiny udać się do urn. Badanie, którego wyniki opublikowano w niedziele 27 lipca, zostało wykonane na zlecenie think tanku Open Europe.

62 procent uczestników sondażu głosowałoby w powtórzonym głosowaniu „nie“. Traktat, który miał zreformować unijne instytucje poparłoby natomiast tylko 34 procent respondentów.

Z najnowszych danych wynika, że w porównaniu z pierwszym referendum z 12 lipca, w którym 53,4 procent Irlandczyków odrzuciło unijny dokument, obóz przeciwników Traktatu Lizbońskiego urósł o kolejne 6 punktów procentowych. Przewaga przeciwników nad zwolennikami ratyfikacji zwiększyła się do 24 procent.

Traktat Lizboński został już ratyfikowany przez parlamenty 17 państw unijnych. Irlandia jest jak dotąd jedynym krajem, który odrzucił dokument. Aby wejśc w życie traktat reformujący UE musiałby zostać ratyfikowany przez wszystkie 27 państw członkowskich unii.

Unijni politycy wywierali coraz silniejszy nacisk na rząd w Dublinie, aby ten znalazł wyjście z patowej sytuacji przed najbliższym dużym szczytem UE w październiku. Irlandzkie władze dały jednak już wyraźnie do zrozumienia, że będą potrzebowały znacznie więcej czasu.

67 proc. Irlandczyków zgadza się ze stwierdzeniem, że „europejscy politycy nie respektują wyniku irlandzkiego głosowania”. Natomiast 61 proc. nie zgadza się z opinią, że Irlandczycy muszą także ratyfikować traktat, jeśli przyjmie go pozostałe 26 państw UE .

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy, którego kraj sprawuje obecnie unijne przewodnictwo, w przededniu swojej wizyty w Dublinie oburzył irlandzką opinię publiczną wypowiedzią, że nie ma alternatywy dla drugiego referendum w Irlandii. Sarkozy wypierał się potem, że nigdy takiego komentarza nie wygłaszał. Stwierdził jednak, że wcześniej czy później Irlandczycy będą musieli wyrazić swoje zdanie na temat traktatu.

Najnowsze badanie wykazało, że 53 procent badanych nie wybrałoby premiera Briana Cowena na następna kadencję, gdyby ten zdecydował się na powtórzenie referendum. (t)