Rząd Janeza Janšy tnie wydatki dla krajowej agencji prasowej. Z jakiego powodu Holandia chce pozwać Polskę przed TSUE? Święta w Austrii jednak bez nart? Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.
LUBLANA
Rząd ogranicza finansowanie krajowej agencji prasowej STA. Rządowe Biuro Komunikacji (UKOM) poinformowało, że „rząd nie jest w stanie” zrealizować umowy ze Słoweńską Agencją Prasową (STA) na 2020 r. ani zawrzeć umowy na 2021 r.
STA nie otrzymała publicznego wsparcia finansowego za październik, co zdaniem jej kierownictwa zagraża pracy agencji. STA poinformowała w oświadczeniu, że znalazła się w sytuacji zagrażającej stabilności operacyjnej i jej zdolności do pełnienia służby publicznej, do wykonywania której zobowiązuje ją prawo.
Premier Janez Janša kilkakrotnie wyrażał niezadowolenie z pracy STA i telewizji publicznej (RTV Słowenia), a jego partia złożyła projekt ustawy ograniczającej finansowanie dla słoweńskich mediów publicznych, a przyznanie jego części mediom prywatnym, w tym kontrolowanej przez premiera telewizji Nova24TV. Więcej o premierze Słowenii piszemy poniżej.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
WARSZAWA | HAGA
Holandia pozywa Polskę. Holenderska Izba Reprezentantów podjęła uchwałę obligującą swój rząd do postawienia Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej za naruszenie praworządności. Decyzja ma związek ze sprzeciwem rządu w Warszawie wobec nowego unijnego mechanizmu, wiążącego unijny budżet z praworządnością. Więcej szczegółów poniżej.
(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)
BUDAPESZT
Policja przerwała orgię z udziałem europosła. Brukselska policja przerwała nielegalną, połączoną z orgią imprezę, która wbrew obowiązującym ograniczeniom przeciwepidemicznym została zorganizowana w centrum miasta. Jednym z uczestników spotkania był europoseł węgierskiego Fideszu József Szájer. Mężczyzna przyznał się do zarzutów. Wcześniej zrezygnował z mandatu PE. Więcej szczegółów poniżej.
(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)
BERLIN
Tragedia w Trewierze. Co najmniej pięć osób zginęło, w tym małe dziecko, a kilkanaście jest rannych, w tym część ciężko – wynika z ustaleń policji w Trewirze w zachodnich Niemczech, gdzie pijany 51-latek rozpędzonym samochodem wjechał po południu w grupę pieszych na deptaku. Kierowca został zatrzymany. Nic nie wskazuje, by kierował nim motyw polityczny lub religijny.
(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)
PARYŻ
Francja stawia warunki. Francja zaakceptuje europejską umowę z Wielką Brytanią tylko wtedy, gdy jej interesy, szczególnie w dziedzinie rybołówstwa, będą zagwarantowane, powiedział we wtorek prezydent Emmanuel Macron.
„Francja nie zaakceptuje porozumienia w sprawie umowy handlowej z Wielką Brytanią, które nie będzie szanowało naszych długofalowych interesów”, podkreślił Macron na konferencji prasowej zorganizowanej podczas wizyty premiera Belgii Alexandra De Croo w Paryżu.
(Claire Stam | EURACTIV.fr)
WIEDEŃ
Święta bez nart? Rząd zdecydował we wtorek o przedłużeniu zamknięcia hoteli w kraju co najmniej do połowy stycznia. Oznacza to, że w tegoroczne święta Austriacy i turyści z zagranicy nie będą mogli skorzystać z bogatej oferty stoków narciarskich w Austrii.
(Philipp Grüll | EURACTIV.de)
HELSINKI | TALINN
Ambasador Estonii apeluje o ściślejszą współpracę bałtycko-nordycką. Kraje bałtyckie i nordyckie powinny wzmocnić współpracę gospodarczą i obronną w regionie, powiedział w niedzielę w wywiadzie dla fińskiego portalu Verkkouutiset nowo mianowany ambasador Estonii w Finlandii Sven Sakkov.
Trzy kraje bałtyckie i pięć krajów nordyckich mają łączną populację wynoszącą 35 mln osób, co czyni je dziesiątym co do wielkości „blokiem” ludności w Europie o łącznym PKB wynoszącym około 1,7 bln euro. „Ten obszar jest piątą co do wielkości gospodarką Europy”, powiedział Sakkov.
„Rozszerzenie obecnej współpracy Nordic-Baltic Eight (NB8) między Finlandią, Danią, Estonią, Islandią, Łotwą, Litwą, Norwegią i Szwecją mogłoby być korzystne, zwłaszcza jeśli chodzi o zamówienia w dziedzinie obronności”, powiedział ambasador Estonii.
Wcześniej Sakkov kierował Międzynarodowym Centrum Obrony i Bezpieczeństwa (ICDS), think-tankiem specjalizującym się w polityce zagranicznej, bezpieczeństwie i obronności. Był także szefem NATO Cooperative Cyber Defence Center of Excellence (NATO Cyber CoE), interdyscyplinarnego centrum ds. cyberbezpieczeństwa, które ma swoją siedzibę w Estonii.
(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)
MADRYT
Szybko się nie odbudują. Według prognoz OECD, PKB Hiszpanii nie powróci do poziomu sprzed pandemii do 2023 r. Zgodnie z prognozą opublikowaną we wtorek przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Hiszpania będzie musiała poczekać co najmniej do 2023 r., aby doświadczyć namacalnego i solidnego ożywienia gospodarczego.
W latach 2021 i 2022 hiszpańska gospodarka będzie na dobrej drodze do ożywienia, ale nie z szybkością wymaganą do zasypania luki z 2020 r. Nawet jeśli Hiszpania będzie – wraz z Niemcami – jednym z pierwszych w UE, którzy w przyszłym roku rozpoczną szczepienia przeciwko SARS-CoV-2, nie pomoże to hiszpańskiej gospodarce w odzyskaniu stanu PKB sprzed pandemii przynajmniej do 2023 r.
W Hiszpanii ponad połowa obywateli twierdzi, że straciła źródło dochodów od początku wybuchu epidemii COVID-19 w marcu. Turystyka, która odpowiada za około 15 proc. PKB kraju, jest obok sektora usług jednym z najbardziej dotkniętych. Bezrobocie w Hiszpanii wzrosło do 16,26 proc. w trzecim kwartale tego roku.
(EUROEFE)
PRAGA
Marián Hajdúch, krajowy koordynator ds. testów na obecność SARS-CoV-2 ogłosił swoją rezygnację, mówiąc, że „nie chce firmować swoim nazwiskiem decyzji politycznych”, z którymi się nie zgadza, poinformował we wtorek „Deník N”.
Hajdúch przyznał, że kilkakrotnie w ostatnich miesiącach dowiedział się o działaniach rządu za pośrednictwem mediów, choć uważa, że rząd powinien opierać swoje decyzje na zaleceniach ekspertów.
Liczba nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2 w Czechach spadła w ciągu ostatnich kilku dni, ale niektórzy eksperci zwracają uwagę, że może to być spowodowane wykonywaniem mniejszej liczby testów.
(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)
BRATYSŁAWA
Oligarcha zatrzymany. Policja zatrzymała we wtorek jednego najbogatszych Słowaków Jaroslava Haščáka. Jest on oskarżony o korupcję i pranie brudnych pieniędzy. Haščák jest współwłaściciel słowacko-czeskiej firmy inwestycyjnej Penta Investments, która również ma w Polsce swój oddział i działa na naszym rynku. Majątek Jaroslav Haščáka oszacowano w 2019 r. na 960 mln EUR, czyli o 130 mln EUR więcej niż przed rokiem.
Grupa Penta kontroluje między innymi znaczną część słowackiego systemu opieki zdrowotnej. Aresztowanie Haščáka ma prawdopodobnie związek z operacjami policyjnymi „Czyściec” i „Młyny Boże”, które doprowadziły do zatrzymania byłego prokuratora specjalnego i byłego szefa policji, informuje „Dennik N”.
(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)
SOFIA
Bułgarskie firmy niezadowolone z rządu. Większość bułgarskich przedsiębiorstw nie pochwala rządowych środków antykryzysowych, a bardzo niewielu przedsiębiorców z nich korzysta, wynika z badania opublikowanego przez Bułgarską Izbę Handlową (BIA), największą organizację zrzeszającą przedsiębiorców w kraju.
Firmy narzekają również głównie na nadmierną biurokrację i korupcję. Ponad 70 proc. respondentów twierdzi, że ich firma jest obecnie w gorszej sytuacji niż rok wcześniej, a 68 proc. spodziewa się pogorszenia koniunktury i kolejnych zwolnień.
Z powodu kryzysu 56 proc. firm zrezygnowało z planowanych inwestycji, a 45 proc. przeprowadziło zwolnienia załogi.
(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)
BELGRAD
Palestyna krytykuje Serbię za otwarcie biura Izby Handlowej w Jerozolimie. Otwarcie przez Serbską Izbę Handlową biura w Jerozolimie jest „niedopuszczalne” – powiedział w poniedziałek przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej w Serbii Mohammed Nabhan.
„Otwarcie biura w Jerozolimie – mieście okupowanym – jest niedopuszczalne zgodnie ze wszystkimi rezolucjami ONZ. Ostrzegamy, że Jerozolima jest czerwoną linią dla naszego narodu. Tej granicy nie wolno i nie powinno się przekraczać”, napisał w oświadczeniu przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej w Belgradzie.
(EURACTIV.rs | betabriefing.com)
PODGORICA
Chiny przekazują ponad 7 mln euro na odbudowę słynnego mostu. Most Đurđevića na Tarze – jedna z głównych atrakcji turystycznych i architektonicznych Czarnogóry – zostanie zrekonstruowany dzięki pomocy w wysokości 7,1 mln euro od Chin.
Przerzucony nad kanionem rzeki Tary betonowy Most Đurđevića to jedna z największych atrakcji turystycznych Czarnogóry. Przeprawa ta wzniesiona została w latach 1937-1940 wg projektu Jugosłowiańskiego architekta Mijata S. Trojanovića.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)