Słowacja: Zuzana Čaputová faworytką wyborów prezydenckich

Zuzana Čaputová, źródło: Wikipedia, fot. Ivodo (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license)

Zuzana Čaputová, źródło: Wikipedia, fot. Ivodo (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license)

Słowacy wybiorą nową głowę państwa 16 marca. Obecnie urzędujący prezydent Andrej Kiska nie będzie się ubiegał o reelekcję. W sondażach przewodzi obecnie kandydatka centroprawicy, która wyprzedza o 3 p.p. kandydata rządzących socjalistów. Z wyborów wycofał się jednak trzeci w sondażach kandydat liberalnej opozycji.

 

Według ostatniego sondażu, który został zrealizowany przez pracownię Median na zlecenie publicznego Radio Slovensko, zgłoszona przez pozaparlamentarną centroprawicową partię Postępowa Słowacja Zuzana Čaputová cieszy się poparciem 23,5 proc. wyborców. Były unijny komisarz Maros Šefčovič, który reprezentuje rządzącą partię Smer-SD notuje natomiast poparcie na poziomie 20,5 proc. To między tą dwójką rozegra się prawdopodobnie główna wyborcza batalia.

Robert Mistrik rezygnuje

Trzeci w sondażu niezależny przedsiębiorca Robert Mistrik, wystawiony do wyborów przez największą opozycyjną partię, liberalną Wolność i Solidarność (SaS) popierany był przez 15 proc. badanych. Postanowił jednak zrezygnować z ubiegania się o prezydenturę i oficjalnie wsparł kandydaturę Čaputovej. To bez wątpienia pozwoli jej w kolejnym sondażu zwiększyć przewagę nad Šefčoviciem.

Mistrik jeszcze do niedawna sam przewodził sondażom, ale ostatnie tygodnie bez wątpienia należały do Čaputovej, na którą chce zagłosować jeszcze więcej osób. To właśnie wzrost poparcia dla jego centroprawicowej kontrkandydatki przekonał ostatecznie Mistrika do rezygnacji ze starań o prezydenturę. „Urzędu prezydenckiego nie możemy zostawić w rękach ludzi bliskich Robertowi Fico i Vladimirowi Mecziarowi” – powiedział ogłaszając swoją decyzję.

Miał tu na myśli nie tylko Marosa Šefčoviča, który kandyduje z ramienia partii kierowanej przez byłego premiera Fico, ale także czwartego w sondażach Štefana Harabina. Ten były minister sprawiedliwości i sędzia Sądu Najwyższego uchodzi za osobę bliską Mecziarowi, skompromitowanemu byłemu premierowi, którego autorytarne rządy w latach 90. utrudniły integrację europejską i opóźniły wejście Słowacji do NATO.

Na Harabina chce obecnie zagłosować 10,5 proc. wyborców. Piąty jest lider nacjonalistów Marian Kotleba z poparciem na poziomie 7,5 proc.

Słowacja: Manifestacja w rocznicę zabójstwa dziennikarza śledczego

25 tys. osób zebrało się wczoraj w Bratysławie, aby uczcić pamięć zamordowanego rok temu dziennikarza śledczego, który tropił przekręty finansowe na szczytach biznesu i polityki oraz badał powiązania między słowackimi politykami a włoską mafią.
 

27-letni Ján Kuciak, dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk, został …

Kim jest Zuzana Čaputova?

Gdyby Zuzanie Čaputovej udało się wygrać wybory prezydenckie, byłaby pierwszą kobietą w historii Słowacji sprawującą funkcję głowy państwa. 46-letnia liderka sondaży z wykształcenia jest prawniczką. Przez wiele lat pracowała dla organizacji pozarządowych. W 2017 r. włączyła się w budowę nowej centroprawicowej i proeuropejskiej partii Postępowa Słowacja.

Ugrupowanie to nie jest w związku z tym jeszcze reprezentowane w parlamencie, ale ewentualny sukces Čaputovej w wyborach prezydenckich byłby dla tego ugrupowania poważnym zastrzykiem politycznej energii. Čaputovą oficjalnie poparł już bardzo popularny w kraju prezydent Andrej Kiska, który nie stara się o reelekcję.

Od uzyskania przez Słowację w 1993 r. niepodległości urząd prezydenta sprawowali tylko mężczyźni. W 2009 r. blisko prezydentury była przedstawicielka Słowackiej Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Partii Demokratycznej (SDKÚ-DS) Iveta Radičová. Przegrała jednak w drugiej turze z dawnym współpracownikiem Mečiara (choć wówczas już z nim mocno skonfliktowanym) Ivanem Gašparoviciem. Rok później Radičová została jednak pierwszą kobietą na stanowisku premiera Słowacji.

Słowacja: Unijny organ do walki z oszustwami finansowymi zbada zarzuty defraudacji unijnych funduszy

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) przyjrzy się bliżej informacjom, jakie znalazły się w ostatnim, niedokończonym reportażu dziennikarza śledczego Jána Kuciaka. Opisał on powiązania bliskich doradców byłego już premiera Słowacji z włoską mafią, która wyłudzała unijne dopłaty rolne. Kuciak oraz …