Słowacja: Przyspieszają prace ws. ustawy o infrastrukturze krytycznej. Powodem działania rosyjskiego banku / STOLICE

Słowacja, Sbierbank, Rosja, Nawalny, pandemia, koronawirus, COVID19

Sbierbank udzielił słowackiej firmie pożyczki w wysokości 870 mln euro. Slovenské Elektrárne od tego czasu wykorzystuje fundusze głównie do inwestowania w nowe bloki elektrowni Mochovce. Jednak z powodu opóźnienia ukończenia inwestycji Slovenské Elektrárne boryka się z ogromnymi długami. / Foto via [Shutterstock/Vladimir Wrangel]

Słowacja przyspiesza prace nad ustawą dotyczącą infrastruktury krytycznej. W Polsce rząd przyjął Politykę Energetyczną Polski do 2040 r. Bliski współpracownik Nawalnego apeluje o nowe sankcje wobec Rosji. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”

 

 

BRATYSŁAWA

Działania pod presją. Po tym, jak rosyjski Sbierbank – jeden z największych pożyczkodawców spółki elektroenergetycznej Slovenske Elektrarne – zażądał w tym tygodniu nowych gwarancji na swoją pożyczkę, minister gospodarki Richard Sulík zareagował przyspieszeniem prac nad projektem legislacyjnym zapewniającym rządowi zachowanie decydującego zdania w sprawie sprzedaży udziały w przedsiębiorstwach należących do infrastruktury krytycznej.

Sbierbank udzielił słowackiej firmie pożyczki w wysokości 870 mln euro. Slovenské Elektrárne od tego czasu wykorzystuje fundusze głównie do inwestowania w nowe bloki elektrowni Mochovce. Jednak z powodu opóźnienia ukończenia inwestycji Slovenské Elektrárne boryka się z ogromnymi długami.

W rezultacie Sbierbank zwrócił się do trzech udziałowców spółki o poręczenie pożyczki własnymi udziałami. Minister zaproponował wówczas nowelizację ustawy o infrastrukturze krytycznej, która ma chronić pozycję i majątek państwa w sytuacji zagrożenia upadłością firm i przejęcia przez zagraniczne koncerny.

(Irena Jenčová | EURACTIV.sk)

USA i Rosja przedłużają układ New START. Ameryka ostrzega Moskwę w sprawie praw człowieka

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział współpracę z sojusznikami i partnerami USA nad „pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za łamanie praw człowieka”.

WARSZAWA

Solidarna Polska ze zdaniem odrębnym. Rząd przyjął we wtorek Politykę Energetyczną Polski do 2040 r. Opiera się ona na trzech głównych filarach – sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrej jakości powietrza.

Dodatkowo w 2030 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 proc., moc zainstalowana farm wiatrowych na morzu wyniesie ok. 5,9 GW w 2030 r. i do ok. 11 GW w 2040 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków.

Kolejne elementy to redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o ok. 30 proc. w stosunku do 1990 r., a do 2040 r. ogrzewanie wszystkich gospodarstw poprzez ciepło systemowe oraz zero- lub niskoemisyjne źródła indywidualne.

Polityka przyczynia się do realizacji porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r. I uwzględnia wyzwania związane z dostosowaniem gospodarki do celów klimatyczno-energetycznych UE do 2030 r., Europejskiego Zielonego Ładu oraz unijnego planu odbudowy gospodarczej po pandemii.

„Uważamy, że jest to dokument strategiczny. Pierwszy tego typu w polskiej energetyce od 12 lat” – podkreślił rzecznik prasowy resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.

Jednak nie wszyscy koalicjanci poparli nową politykę rządu. „W związku z komunikatem Centrum Informacyjnego Rządu informujemy, że ministrowie Solidarnej Polski nie poparli uchwały Rady Ministrów z dnia 2 lutego 2021 roku w sprawie ‚Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, poinformowała Solidarna Polska w mediach społecznościowych.

Według Solidarnej Polski dokument narzuca zmiany w infrastrukturze energetycznej w zbyt szybkim tempie jak na taki kraj jak Polska. Polityka ta bezkrytycznie przyjmuje wymagania UE, przekonują politycy SP.

(Monika Mojak | EURACTIV.pl)

Post-covid reconstruction: How to achieve green recoveries in the EU?

„We need to discuss the real change that would move us away from the paradigm of the constant growth” – said Joanna Flisowska from Greenpeace Poland.

WILNO

Zablokować pieniądze Putina. Uwięzienie lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego zwiększy jego popularność i wywoła więcej protestów przeciwko reżimowi prezydenta Władimira Putina, powiedział w środę przebywający na Litwie bliski współpracownik Nawalnego Leonid Wołkow.

Kraje UE powinny wprowadzić kolejne sankcje wobec głównych przedstawicieli rosyjskich władz, mówi Wołkow w rozmowie z portalem Baltic News Service. „Ludzie Putina wydają ukradzione Rosjanom pieniądze w Europie, korumpując w ten sposób europejską politykę”, podkreślił.

W ubiegłym tygodniu rzeczniczka rosyjskiego Komitetu Śledczego Swietłana Pietrienko poinformowała, że wobec Wołkowa wszczęto sprawę karną dotyczącą apeli do nastolatków o udział w protestach.

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)

Rosja: Sąd odrzucił apelację. Aleksiej Nawalny pozostanie w areszcie

Prawnicy opozycjonisty zapowiedzieli dalsze odwołanie, zaś sam Nawalny określił działania organów państwa w swojej sprawie jako „jedno wielkie naruszenie prawa”.

BERLIN

Zaszczepieni bez przywilejów. Niemiecka Rada Etyki nie zgadza się na specjalne traktowanie osób zaszczepionych na SARS-CoV-2 i wyłączenie ich spod obowiązujących restrykcji.

Rada Etyki to organ, którego celem jest dostarczanie wskazówek polityce i społeczeństwu za pomocą opinii. Jej członków powołuje przewodniczący Bundestagu. Opinia ekspertów z Niemiec pojawiła się tego samego dnia, w którym władze Danii zapowiedziały wprowadzenie specjalnych cyfrowych poświadczeń o otrzymaniu szczepienia przeciw koronawirusowi i wprowadzenie dla ich posiadaczy ułatwień w podróżowaniu. Szczegóły poniżej. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de) 

Niemcy: Przywileje dla zaszczepionych? Rada Etyki opublikowała stanowisko

W Niemczech będą specjalne przywileje dla zaszczepionych przeciwko SARS-CoV-2?

PARYŻ

Francuzi nie są bałkanofilami? Według sondażu około 59 proc. obywateli Francji postrzega perspektywę przystąpienia krajów regionu Bałkanów Zachodnich do UE w negatywnym świetle. Prawie co czwarty respondent stwierdził, że takie rozszerzenie nie wpłynie znacząco, jeśli w ogóle, na ich życie.

(EURACTIV.fr)

UE: Bałkany Zachodnie i Turcja bliżej Unii?

Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek (6 października) doroczny raport ws. polityki rozszerzenia UE.

DUBLIN 

Potrzeba przejrzystości. Sześciu irlandzkich europosłów napisało list do przewodniczącego Parlamentu Davida Sassoliego. Domagają się oni większej przejrzystości ze strony Komisji Europejskiej w dziedzinie umów na zakup szczepionek.

Irlandczycy przekonują, że w sytuacji w której znalazła się Europa, szczególnie potrzeba przejrzystości i transparentności.

„Potrzebujemy informacji od Ursuli von der Leyen. Komisja Europejska musi wziąć na siebie odpowiedzialność w taki sam sposób, w jaki rządy krajowe są odpowiedzialne przed krajowymi parlamentami”, napisano w liście.

„Potrzebujemy znacznie lepszej komunikacji ze strony Komisji, z codziennymi aktualizacjami przekazywanymi Parlamentowi Europejskiemu i państwom członkowskim na temat postępów w programie szczepień i decyzji, które Komisja podejmuje w imieniu obywateli Europy”, dodano.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

HELSINKI

Apel o poszanowanie praw człowieka. Ministrowie ds. sportu państw członkowskich UE podpisali list skierowany do Maryi Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

W liście – którego inicjatorem była Finlandia – zawarto wezwanie dla Komisji Europejskiej do określenia odpowiedniego politycznego podejścia do kwestii przestrzegania praw człowieka w krajach organizujących duże międzynarodowe imprezy sportowe, takie jak Igrzyska Olimpijskie, Igrzyska Paraolimpijskie czy Mistrzostwa Świata – zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią.

List powstał w odpowiedzi na organizacje imprez rangi mistrzowskiej m.in. tegorocznych mistrzostw świata w hokeju na lodzie na Białorusi czy piłkarskich mistrzostw świata w Katarze w 2022 r.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Rosja wykluczona z Igrzysk Olimpijskich w Tokio i Pekinie oraz z MŚ w piłce nożnej 2022

Podobnie jak miało to miejsce dwa lata temu, rosyjscy sportowcy będą mieli prawo startu w Igrzyskach, ale pod flagą olimpijską.

RZYM

Włoska agencja farmaceutyczna zatwierdza przeciwciała monoklonalne do leczenia objawów COVID. Włoska Agencja Leków (AIFA) zatwierdziła w środę stosowanie przeciwciał monoklonalnych w leczeniu objawów COVID-19.

Leczenie mogłoby znacząco pomóc ulepszyć terapie pacjentów we wczesnym stadium choroby, u których istnieje ryzyko wystąpienia cięższych objawów. AIFA powinna określić protokoły stosowania przeciwciał monoklonalnych w najbliższych dniach.

Przeciwciała monoklonalne są produkowane przez dwie amerykańskie firmy, Regeneron i Eli Lilly, i były używane jesienią ubiegłego roku w leczeniu choroby COVID-19 byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Rząd zmienił plan szczepień w związku z opóźnieniami w dostawach szczepionek koncernów Pfizer/BioNTech i AstraZeneca. Główna zmiana polega na tym, że trzecia faza, przeznaczona dla osób poniżej 55 roku życia z różnych grup zawodowych (nauczyciele, siły zbrojne, pracownicy kluczowi) rozpocznie się w przyszłym tygodniu, równolegle z zamknięciem pierwszego etapu przeznaczonego dla obywateli powyżej 80 roku życia.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Koronawirus: Szczepionka Johnson&Johnson gotowa. To pierwsza, która wymaga podania tylko jednej dawki

Amerykański koncern Johnson&Johnson poinformował o wynikach trzeciej fazy badań klinicznych nad szczepionką na koronawirusa. Testy wykazały jej 65-procentową skuteczność w wytwarzaniu całkowitej odporności, a 85-procentową w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi COVID-19.

 

Ostatni etap badań na preparatem Johnson&Johnson przeprowadzono na 44 tys. ochotników. …

MADRYT

Rząd i związki zawodowe chronią miejsca pracy. Hiszpański rząd, związki zawodowe i stowarzyszenie pracodawców z sektora lotniczego ogłosili w środę awaryjny plan ratunkowy mający na celu utrzymanie zdolności produkcyjnych i uratowanie tysięcy miejsc pracy w głównych fabrykach lotniczych w kraju, głównie w hiszpańskim oddziale firmy Airbus.

(EUROEFE)

Koronawirus: Europa solidarna z Portugalią. Pomagają Austria i Niemcy. Hiszpania i KE w gotowości

Kryzysowi związanemu z sytuacją epidemiczną towarzyszy największy od 60 lat spadek PKB.

ATENY | NIKOZJA | LONDYN

Mediator z Londynu. Elastyczność i kompromis są kluczem do rozwiązania kwestii cypryjskiej – stwierdził w czwartek brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab, prosząc wszystkie strony o ponowne rozpoczęcie negocjacji w sprawie rozwiązania trwającego od dziesięcioleci problemu.

„Myślę, że niepowodzenie w osiągnięciu porozumienia po tak wielu wysiłkach nie przyniesie korzyści nikomu”, powiedział Raab po spotkaniu z cypryjskim szefem dyplomacji Nikosem Christodoulidesem. Wielka Brytania jest gotowa poprzeć porozumienie pokojowe, wnosząc swój wkład w negocjacje, dodał minister.

Wystąpienie brytyjskiego ministra spraw zagranicznych pojawiło się w następstwie komentarza tureckiego szefa dyplomacji Mevluta Cavusoglu, że wszelkie rozwiązania oparte na wspieranej przez ONZ formule federacji obu państw cypryjskich są nie do przyjęcia.

Stanowisko Ankary w sprawie cypryjskiej może stanowić potencjalne zagrożenie dla wielostronnych negocjacji, a także spotkania, które Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres ma zwołać w przyszłym miesiącu. Portugalczyk chciałby, aby  Grecja, Cypr, Turcja i Wielka Brytania zasiadły przy jednym stole do rozmów.

(Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr) 

Spór na Morzu Śródziemnym: Grecja i Turcja wróciły do stołu rokowań po pięciu latach

Rozmowy Grecji z Turcją zostały pozytywnie odebrane na arenie międzynarodowej.

BUDAPESZT

Tolerancyjny premier. W opublikowanej w czwartek rozmowie przez magazyn Stern dziennikarz zapytał premiera Węgier, jak zareagowałby on na wiadomość o homoseksualiźmie swoich dzieci.

Viktor Orban odparł, że „to byłby wielki sprawdzian, ale jak dotąd Bóg mnie oszczędził. Oczywiście moja żona i ja zawsze kochalibyśmy nasze dzieci, niezależnie od ich skłonności”.

W grudniu 2020 r. parlament Węgier przyjął ustawę zakazującą adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Jej projekt przedłożył rząd premiera Orbána. Według przepisów adopcji mogą dokonywać przede wszystkim małżeństwa, ale też osoby samotne za specjalna zgodą resortu ds. rodzin.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BUKARESZT

Komisja Europejska krytykuje propozycje Rumunii. Komisja Europejska skrytykowała propozycje Rumunii dotyczące Krajowego Planu Odbudowy finansowanego ze środków z Funduszu Odbudowy UE. Rząd jednak nie przesłał do Brukseli ostatecznego planu, a jedynie jego niektóre fragmenty.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Rumunia ma nowy rząd. W jego składzie jest tylko jedna kobieta

Rumunią nadal rządzić będzie proeuropejska centroprawica.

BELGRAD | ZAGRZEB

Współpraca gospodarcza kwitnie. Agencja Rejestrów Przedsiębiorstw zarejestrowała 1039 przedsiębiorstw, których większościowym właścicielem są chorwackie firmy lub obywatele. Szacuje się, że chorwackie firmy zainwestowały w Serbii prawie 900 mln euro.

„Wiele chorwackich przedsiębiorstw kupiło firmy w Serbii. Rośnie liczba serbskich firm, które z powodzeniem zainwestowały w chorwacką gospodarkę”, powiedział w czwartek w wywiadzie dla Hrvatska Riječ, tygodnika mniejszości chorwackiej w Serbii, prezes Izby Handlowej Marko Čadež.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Koronawirus: Szwajcaria i Serbia rozpoczynają szczepienia

Kraje Unii Europejskiej otrzymają z kolei szczepionki zaraz po Świętach.

PRISZTINA | BELGRAD

Palestyna wzywa Kosowo do unieważnienia umowy o stosunkach dyplomatycznych z Izraelem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Autonomii Palestyńskiej ​​wydało oświadczenie wzywające Kosowo do unieważnienia umowy o ustanowieniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem i zamiarów otwarcia ambasady w Jerozolimie.

„Podpisanie porozumienia z okupantem i deklaracja zamiaru otwarcia ambasady w okupowanej Jerozolimie, jest krokiem całkowicie sprzecznym ze wszystkimi wysiłkami Kosowa, mającymi na celu przekonanie krajów na całym świecie do uznania jego państwowości i niepodległości”, napisano w oświadczeniu.

Oświadczenie wydane w czwartek przez ambasadę Palestyny ​​w Serbii opisuje poniedziałkowe porozumienie między Kosowem a Izraelem jako „rozczarowujące”, ponieważ Kosowo, „starające się znaleźć miejsce wśród niepodległych krajów, powinno przestrzegać prawa międzynarodowego”.

Władze Autonomii Palestyńskiej mają nadzieję, że instytucje decyzyjne w Kosowie ponownie przeanalizują ten krok i anulują tę „pospieszną decyzję”.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Dziś Kosowo i Izrael nawiążą stosunki dyplomatyczne

Kosowo będzie pierwszym państwem zdominowanym przez ludność muzułmańską, które otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie?