Słowacja: Ruszył proces ws. zabójstwa dziennikarza śledczego

Jan Kuciak, źródło Facebook

Jan Kuciak, źródło Facebook

W Pezinku pod Bratysławą rozpoczął się proces czwórki oskarżonych o zorganizowanie i przeprowadzenie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka oraz jego narzeczonej. Sąd podtrzymał akt oskarżenia i wyznaczył kalendarz kolejnych rozpraw.

 

27-letni Jan Kuciak oraz jego narzeczona Martina Kusznirova zginęli od strzałów w głowę i serce z bliskiej odległości w lutym ubiegłego roku w ich domu we wsi Wielka Macza na południowym wschodzie Słowacji. Od początku było jasne, że zbrodni dokonał płatny zabójca. Ciała zamordowanych odkryto dopiero po dwóch dniach, a całe zdarzenie trwało zapewne tylko kilka minut.

Kuciak znany był też z tego, że w swoich artykułach ujawniał afery związane z politykami i biznesmenami. W swoim ostatnim reportażu opisał, w jaki sposób włoska mafia wyłudza na wschodzie Słowacji unijne dotacje rolne i w jaki sposób współpracują z rezydentami ‚Ndranghety doradcy ówczesnego premiera Roberta Fico.

Zabójstwo dziennikarza wstrząsnęło Słowacją, gdzie dotąd takie rzeczy się nie zdarzały. Do dymisji podali się nie tylko premier Fico, ale także szefowie MSW i policji. Po wielomiesięcznym śledztwie aresztowano jednak czwórkę podejrzanych o organizację zabójstwa, a kolejnych kilka miesięcy później zarzut zlecenia morderstwa postawiono kontrowersyjnemu biznesmenowi Marianowi Kocznerowi, który był częstym bohaterem tekstów Kuciaka i kilka razy mu potem groził. Dziennikarz zawiadamiał o tym policję, pokazał nawet nagranie rozmowy z Kocznerem, ale śledztwa w tej sprawie nie wszczęto.

Słowacja: Biznesmen z zarzutem zlecenia zabójstwa Jána Kuciaka

Kontrowersyjny słowacki biznesmen Marián Kočner otrzymał zarzut zlecenia w ubiegłym roku zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, który wielokrotnie pisał o podejrzanych interesach Kočnera. Jednocześnie śledczy wykluczyli wątek działającej na Słowacji ekspozytury włoskiej mafii, co również ujawnił zabity reporter.
 

Dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk Ján …

Kim są oskarżeni?

Teraz przed sądem w Pezinku stanęła oprócz Kocznera jeszcze trójka oskarżonych – były policjant Tomasz Szabo, który przyznał się do pociągnięcia za spust; jego kuzyn i były żołnierz Miroslav Marczek, który akcję ubezpieczał oraz współpracowniczka Kocznera Alena Zsuzsova, która wynajęła zabójców i przekazała im potem zapłatę.

Czwartym oskarżonym jest Zoltan Andruszko, który miał pomóc w zdobyciu broni. To on pierwszy przyznał się do udziału w zbrodni i współpracuje ze śledczymi. Dzięki temu jest sądzony osobno i zapewne zostanie potraktowany dużo łagodniej. Pozostałym oskarżonym grozi tymczasem nawet dożywocie.

Startowi procesu ws. zabójstwa Kuciaka towarzyszy ogromne zainteresowanie mediów nie tylko ze Słowacji. W sądzie w Pezinku roiło się od dziennikarzy i fotoreporterów. Dlatego Zsuzsova weszła na salę rozpraw zasłaniając twarz teczką z dokumentami, ale gdy słuchała pierwszego orzeczenia sądu (o podtrzymaniu aktu oskarżenia) musiała twarz odsłonić. Sąd zgodził się na ujawnienie wizerunków oskarżonych.

Przewodnicząca składu sędziowskiego Rużena Sabova nakazała jednak zdjęcie podsądnym kajdanek. Wcześniej na salę sądową wprowadzono ich w asyście uzbrojonych w długą broń i zamaskowanych funkcjonariuszy jednostki antyterrorystycznej. Na sali rozpraw siedzieli już wówczas rodzice zamordowanej pary.

„Proces będzie długi, ale wszystko zostanie wyjaśnione. Spodziewam się problemów związanych z udowodnieniem winy zleceniodawcy zbrodni. Potrzebna jest cierpliwość” – mówił zebranym pod salą dziennikarzom Jozef Kuciak, ojciec zabitego dziennikarza.

Sąd wyznaczył też datę pierwszej regularnej rozprawy. Odbędzie się ona 13 stycznia przyszłego roku.

Słowacja: Zabójstwo Jána Kuciaka kosztowało 70 tys. euro

Słowacka policja i prokuratura poinformowały na konferencji prasowej w Bratysławie o szczegółach śledztwa w sprawie zabójstwa w lutym tego roku dziennikarza śledczego portalu Aktuality.sk. W sprawie tej postawiono już zarzuty czterem osobom -prawdopodobnemu zabójcy, jego pomocnikowi, pośrednikowi oraz zleceniodawczyni.
 
Według dotychczasowych …