Słowacja: Pierwszy wyrok ws. zabójstwa dziennikarza śledczego

źródło Pixabay:NomeVisualizzato

Pierwszy z oskarżonych o zorganizowanie i przeprowadzenie zabójstwa znanego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka usłyszał wyrok. Zoltana Andrusko skazano na 15 lat więzienia. Proces pozostałej czwórki oskarżonych ciągle się toczy.

 

Sąd w Pezinku pod Bratysławą uznał Zoltana Andrusko za winnego udziału w spisku na życie dziennikarza śledczego portalu Aktuality.sk Jana Kuciaka. Kuciak został zastrzelony wraz ze swoją narzeczoną Martiną Kusnirovą w lutym 2018 r. w ich domu we wsi Wielka Macza na południowym wschodzie Słowacji. Od początku było niemal pewne, że zbrodni dokonał płatny zabójca. Ciała zamordowanych odkryto dopiero po dwóch dniach, a całe zdarzenie trwało zapewne tylko kilka minut.

Kuciak znany był też z tego, że w swoich artykułach ujawniał afery związane z politykami i biznesmenami. W swoim ostatnim reportażu opisał, w jaki sposób włoska mafia wyłudza na wschodzie Słowacji unijne dotacje rolne i w jaki sposób współpracują z rezydentami Ndranghety doradcy ówczesnego premiera Roberta Fico.

Zabójstwo dziennikarza wstrząsnęło Słowacją, gdzie dotąd takie rzeczy się nie zdarzały. Do dymisji podali się nie tylko premier Fico, ale także szefowie MSW i policji. Po wielomiesięcznym śledztwie aresztowano jednak czwórkę podejrzanych o organizację zabójstwa. Kolejnych kilka miesięcy później zarzut zlecenia morderstwa postawiono kontrowersyjnemu biznesmenowi Marianowi Kocznerowi, który był częstym bohaterem tekstów Kuciaka i kilka razy mu potem groził. Dziennikarz zawiadamiał o tym policję, pokazał nawet nagranie rozmowy z Kocznerem, ale śledztwa w tej sprawie nie wszczęto.

Słowacja: Zabójstwo Jána Kuciaka kosztowało 70 tys. euro

Słowacka policja i prokuratura poinformowały na konferencji prasowej w Bratysławie o szczegółach śledztwa w sprawie zabójstwa w lutym tego roku dziennikarza śledczego portalu Aktuality.sk. W sprawie tej postawiono już zarzuty czterem osobom -prawdopodobnemu zabójcy, jego pomocnikowi, pośrednikowi oraz zleceniodawczyni.
 
Według dotychczasowych …

Skruszony przestępca zawarł układ z prokuraturą

Okoliczności zabójstwa udało się ustalić m.in. dzięki temu, że jeden z podejrzanych – właśnie Zoltan Andrusko – zaczął współpracować ze śledczymi i składać zeznania. Zawarł bowiem ugodę z prokuraturą, w myśl której miał w zamian za swoje zeznania otrzymać wyrok maksymalnie 10 lat więzienia. O tyle prokuratura wnioskowała do sądu.

Sędziowie jednak uznali, że byłaby to zbyt mała kara dla Andruski, którego rola w zabójstwie Kuciaka polegała na utrzymywaniu kontaktu między dwójką bezpośrednich wykonawców wyroku na dziennikarzu a zleceniodawcą morderstwa. Prawdopodobnie Andrusko pomagał też zdobyć zabójcom broń. Sąd w Pezinku wymierzył mu więc karę 15 lat więzienia, którą oskarżony zgodził się przyjąć, gdy dodano mu możliwość ubiegania się o warunkowe zwolnienie po odbyciu 3/4 kary.

Za zabójstwo z premedytacją lub współudział w nim grozi na Słowacji 25 lat więzienia lub nawet dożywocie. I takich kar może się spodziewać pozostała czwórka oskarżonych, jeśli prokuratura dowiedzie ich winy. Na razie żadne z nich oficjalnie nie przyznało się do udziału w spisku na życie Kuciaka, ale słowacka prasa pisze, że być może jedno z nich niebawem to zrobi.

Proces pozostałych oskarżonych dopiero się zaczyna

Proces w sprawie czwórki spiskowców toczył się będzie zapewne wiele miesięcy lub nawet lat. W przypadku Zoltana Andrusko wszystko poszło szybko dlatego, że sam przyznał się do winy na wczesnym etapie śledztwa. Tymczasem Marian Koczner, jego była współpracowniczka Alena Zsuzsova (oskarżona o pośrednictwo i przekazanie pieniędzy wynajętym mordercom) oraz płatni zabójcy – Tomasz Szabo (podejrzany o pociągnięcie za spust) i Miroslav Marczek (miał akcję ubezpieczać) – na razie oficjalnie do zbrodni się nie przyznają.

Pierwsza wstępna rozprawa w ich sprawie odbyła się w połowie grudnia. Kolejną zaplanowano na 13 stycznia.

Słowacja: Ruszył proces ws. zabójstwa dziennikarza śledczego

W Pezinku pod Bratysławą rozpoczął się proces czwórki oskarżonych o zorganizowanie i przeprowadzenie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka oraz jego narzeczonej. Sąd podtrzymał akt oskarżenia i wyznaczył kalendarz kolejnych rozpraw.

 

27-letni Jan Kuciak oraz jego narzeczona Martina Kusznirova zginęli od strzałów …