Słowacja chce wkrótce szczepić Sputnikiem V, ale Rosjanie naciskają ws. wycofania krytycznego artykułu nt. swojej szczepionki / STOLICE

Słowacja, pandemia, Rosja, Sputnik V, EMA, Unia Europejska, Węgry, Putin, Fundusz Odbudowy, COVID19

Jak poinformował wczoraj (12 maja) minister zdrowia Vladimir Lengvarsky, rosyjska szczepionka przeciw SARS-CoV-2 najprawdopodobniej będzie stosowana na Słowacji od czerwca. / Foto via [Shutterstock/Yalcin Sonat]

Szczepienia Sputnikiem V na Słowacji już od czerwca. Rosjanie domagają się wycofania krytycznego artykułu na temat swojej szczepionki. Węgry przesłały Krajowy Plan Odbudowy do Komisji Europejskiej. W Niemczech rząd potwierdza chęć przyspieszenia osiągnięcia neutralności klimatycznej. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BRATYSŁAWA

Kontrowersje wokół Sputnika V. Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RFDI) zwrócił się do słowackiej gazety „Denník N” z prośbą o wycofanie artykułu na temat szczepionki Sputnik V. RFDI twierdzi, że zwarta w tekście ocena słowackich władz dotycząca szczepionki, jest „myląca”. Słowacka gazeta oświadczyła, że ​​nie zastosuje się do apelu.

RFDI sfinansowała opracowanie szczepionki Sputnik V i jest odpowiedzialna za jej sprzedaż na całym świecie. Rosyjska instytucja stwierdziła, że ​​artykuł opublikowany 8 kwietnia przez słowacką gazetę – Dennik powołał się na opinię krajowego regulatora, mówiącą o tym, że 200 tys. dostarczonych dawek szczepionki nie było identyczne we wszystkich szczegółach ze szczepionką Sputnik V, którą stosowano w innych krajach lub która została wcześniej opisana w fachowym periodyku „The Lancet” – zawiera nieprawdziwe i wprowadzające w błąd oświadczenia na temat szczepionki.

Rosyjski fundusz zagroził podjęciem kroków prawnych, jeśli tekst nie zostanie usunięty lub przynajmniej poprawiony. Ultimatum wygasło w ostatnią niedzielę.

„W tekście dokładnie zacytowano oficjalne oświadczenie Państwowego Instytutu Kontroli Leków (SUKL)”, stwierdził redaktor naczelny „Denník N”, Matúš Kostolný. „Podtrzymuję swoje wątpliwości co do Sputnika i nie widzę powodu, aby usuwać artykułu”, dodał.

Szczepionka Sputnik V przyczyniła się do politycznego trzęsienia ziemi na Słowacji. Z jej powodu upadł rząd Igora Matovicza, po tym gdy okazało się, że premier zamówił dostawy szczepionek bez wiedzy koalicjantów.

Bratysława otrzymała 200 tys. dawek szczepionki Sputnik V. Nie zaczęto jednak jeszcze szczepień tym preparatem, gdyż trwają jego testy.

Jednak jak poinformował wczoraj (12 maja) minister zdrowia Vladimir Lengvarsky, rosyjska szczepionka przeciw SARS-CoV-2 najprawdopodobniej będzie stosowana na Słowacji od czerwca. Według ministra nic nie stoi na przeszkodzie, by włączyć ten preparat do programu szczepień.

Lengvarsky wskazał, że do uporządkowania są jeszcze sprawy związane z logistyką i punktami szczepień, co ma zająć dwa tygodnie. Minister stwierdził, że zgodę na wykorzystanie rosyjskiej szczepionki podpisze po ostatnich uzgodnieniach z władzami kraju. Sputnik V ma być przeznaczony dla osób w wieku od 18 do 60 lat.

Jeśli Słowacja zdecyduje się na szczepienie obywateli rosyjską szczepionką, stanie się drugim po Węgrzech krajem Unii Europejskiej, który włączył ten produkt do państwowego programu szczepień. Europejska Agencja Leków (EMA) nie zatwierdziła jak dotąd preparatu Sputnik V.

We wtorek (11 maja) słowackie ministerstwo zdrowia poinformowało, że wstrzymuje podawanie brytyjsko-szwedzkiej szczepionki AstraZeneca. Powodem jest „prawdopodobny” związek szczepionki ze śmiercią 47-letniej kobiety, informują służby medyczne tego kraju. Szczegóły poniżej. 

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

Koronawirus: Słowacja wstrzymuje stosowanie preparatu AstraZeneca

Powodem jest „prawdopodobny” związek szczepionki ze śmiercią 47-letniej kobiety.

BUDAPESZT

Zaskakujący plan Węgier. Rząd Węgier przekazał Komisji Europejskiej plan wykorzystania środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

Dokument, który został przekazany we wtorek wieczorem, obejmuje programy rozwoju strategicznego na sumę 2,5 bln forintów (7 mld euro). Mają zostać zrealizowane w ciągu najbliższych sześciu lat. Rząd Węgier zrezygnuje z ubiegania się o tanie pożyczki w wysokości 9,6 mld euro.

To dość nieoczekiwany ruch rządu, ponieważ wcześniej podczas konsultacji społecznych gabinet Viktora Orbana wyraził zamiar wydania pełnej kwoty przeznaczonej dla Węgier z unijnego funduszu – 16,8 mld euro.

Gergely Gulyás, szef sztabu premiera, uzasadnił zmianę stwierdzeniem, że rząd nie chce zadłużania kraju. Jednak według dziennikarzy śledczych z „Direkt 36”, którzy opublikowali na początku kwietnia szczegółowe informacje na temat budowy w Budapeszcie kampusu prestiżowego chińskiego Uniwersytetu Fudan, prawdziwą przyczyną jest finansowanie inwestycji.

Ma ona bowiem zostać sfinansowana przez ChRL kredytem o wartości ok. 1,3 mld euro [450 mld forintów] przy oprocentowaniu na poziomie 1,9 proc., i okresie spłaty 10–15 lat.

Jednocześnie według lewicowej gazety „Népszava”, przeprowadzona pod koniec kwietnia w Brukseli rozmowa premiera Orbana z przewodniczącą Komisji Ursulą von der Leyen w sprawie omówienia Krajowego Planu Odbudowy zakończyła się niepowodzeniem, a szef węgierskiego rządu rzekomo wstał od stołu rozmów, gdy usłyszał od szefowej KE, że węgierski plan jest nie do przyjęcia.

Według doniesień prasowych główne zarzuty Komisji Europejskiej dotyczą planów wydatków na szkolnictwo wyższe na Węgrzech.

Węgierski rząd zaproponował pod koniec kwietnia reformę szkolnictwa wyższego, w wyniku której uczelnie będą podlegały specjalnie powołanym fundacjom. Według krytyków nowe przepisy to element „wojny ideologicznej”, prowadzonej przez premiera Viktora Orbana.

Węgry są 15. państwem członkowskim UE, który przedstawił swój KPO. Plan w obecnej formie – jego szczegóły są nadal nieznane – zakłada m.in. dalszy rozwój systemu opieki zdrowotnej, rozwój transportu przyjaznego środowisku oraz kompleksowy rozwój systemu nauczania, w tym szkolnictwa wyższego, szkolnictwa publicznego, edukacji zawodowej oraz dla dorosłych.

Po przekazaniu przez rządy państw unijnych Krajowych Planów Odbudowy Komisja Europejska zajmie się ich oceną. Następnie plany trafią do Rady UE, która musi je ostatecznie zaakceptować. Plany są wymogiem dla otrzymania w przyszłości środków z wartego 750 mld euro funduszu odbudowy.

Po ich otrzymaniu KE będzie miała dwa miesiące na wydanie opinii. Termin ten może być jednak wydłużony w razie konieczności za zgodą obu stron.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Szczyt UE: Polska i Węgry zablokowały termin "gender equality" w tekście deklaracji z Porto

Rządy obu krajów nie po raz pierwszy sprzeciwiają się użyciu w unijnych tekstach słowa „gender”.

BERLIN

Rząd zatwierdził ambitne plany klimatyczne. Rząd zatwierdził wczoraj (12 maja) projekt nowelizacji ustawy, przewidujący większą niż zakładano redukcję emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z nowymi planami Niemcy zamierzają ograniczyć emisję CO2 o 65 proc. do 2030 r. w porównaniu z 1990 r. oraz osiągnąć neutralność węglową już w 2045 r.

Poprzednio celem była redukcja emisji CO2 o 55 proc. Wcześniejszym terminem dla osiągnięcia niemal zerowej emisji netto był 2050 r.

Do ustawy klimatycznej z 2019 r. wprowadzono poprawki po tym, jak w kwietniu niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kanclerz Niemiec Angela Merkel nie określiła sposobu ograniczenia emisji dwutlenku węgla po 2030 r. Autorzy pozwu, w tym mieszkańcy niemieckich wysp Morza Północnego, kwestionowali wcześniejsze ustalenia w obawie przed podnoszeniem się poziomu mórz.

Projekt ustawy wymaga jeszcze zatwierdzenia przez parlament. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.com)

Niemcy chcą szybciej osiągnąć neutralność klimatyczną. O pięć lat wcześniej niż zakładano

Niemcy chcą osiągnąć neutralność klimatyczna pięć lat wcześniej niż pozostałe kraje UE.

PARYŻ

Francja rozszerza obowiązkową kwarantannę na pięć nowych krajów. Kolejne państwa zostaną dodane do obowiązkowej listy krajow, po powrocie z których podróżni powinni poddać się dziesięciodniowej kwarantannie, poinformował wczoraj (12 maja) rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal.

Na liście znajdą się m.in. Turcja, Bangladesz, Sri Lanka, Nepal, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Pakistan i Katar. Są na niej już RPA, Chile, Indie oraz Brazylia ze względu na rozwinięcie się w tych państwach nowych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2.

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

Francja: Kolejny list wojskowych. Ostrzegają przed wewnętrznym konfliktem

Tym razem list adresowany do francuskich władz napisali „anonimowi żołnierze”.

WIEDEŃ

Kanclerz objęty śledztwem. Austriacka prokuratura antykorupcyjna (WKStA) objęła kanclerza Sebastiana Kurza śledztwem w sprawie podejrzenia składania przez niego fałszywych zeznań przed parlamentarną komisją, badającą aferę „Ibizagate”. Kanclerz nie tylko odrzucił zarzuty, ale i skrytykował pracę komisji. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Austria: Sebastian Kurz objęty śledztwem prokuratury antykorupcyjnej. Kanclerz kłamał w zeznaniach?

Sprawa dotyczy nominacji w 2019 r. bliskiego znajomego Kurza Thomasa Schmida na prezesa państwowego holdingu.

 

HELSINKI

Polityczny impas. Wbrew oczekiwaniom wczoraj (12 maja) w Eduskuncie – jednoizbowym parlamencie Finlandii – nie odbyło się głosowanie w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Parlamentarzystom nie udało się osiągnąć kompromisu dotyczącego unijnego funduszu ratunkowego.

Rząd potrzebuje większości 2/3 głosów, co oznacza potrzebę wsparcia w głosowaniu przez część opozycji. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Gorąca debata w parlamencie. Odłożono głosowanie ws. unijnego Funduszu Odbudowy

Rząd potrzebuje większości 2/3 głosów, co oznacza potrzebę wsparcia w głosowaniu przez część opozycji. 

 

WARSZAWA

Wcześniej do kin i teatrów. Rząd zdecydował o przyspieszeniu otwarcia kin, teatrów i obiektów kultury o 8 dni. Od 21 maja i przy zachowaniu reżimu sanitarnego, poinformował na wczorajszej (12 maja) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szczegóły poniżej.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Rząd przyspiesza otwarcie kin, teatrów i filharmonii

Rząd zdecydował o przyspieszeniu otwarcia kin, teatrów i obiektów kultury o 8 dni. Od 21 maja, w reżimie sanitarnym.