Słowacja: Manifestacja w rocznicę zabójstwa dziennikarza śledczego

Jan Kuciak, źródło Facebook

Jan Kuciak, źródło Facebook

25 tys. osób zebrało się wczoraj w Bratysławie, aby uczcić pamięć zamordowanego rok temu dziennikarza śledczego, który tropił przekręty finansowe na szczytach biznesu i polityki oraz badał powiązania między słowackimi politykami a włoską mafią.

 

27-letni Ján Kuciak, dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk, został zastrzelony przez płatnego zabójcę w swoim domu w miejscowości Velka Maca na zachodzie Słowacji. Razem z nim zginęła jego narzeczona Martina Kušnírová. Para niebawem miała się pobrać.

Strzelał płatny zabójca

Kuciaka i Kušnírovą zastrzelił płatny zabójca. Okazał się nim były policjant Tomas Szabo. Bezpośredni sprawca zabójstwa znajduje się już w rękach śledczych, podobnie jak jego kuzyn, który pomagał mu zorganizować zabójstwo (był kierowcą sprawcy, a także obserwował dom przyszłych ofiar), a także dwie osoby, które pośredniczyły w wynajęciu Szabo.

Wciąż nie wiadomo jednak, kto był zleceniodawcą morderstwa. Wiadomo natomiast, że kosztowało ono 50 tys. euro, a bezpośredni sprawca zgodził się go dokonać ponieważ miał długi. Do zabójstwa użył pistoletu Luger o kalibrze 9 mm, a poruszał się Citroenem Berlingo. Najpierw, pojedynczym strzałem w skroń zabił Kušnírovą, potem dwukrotnie postrzelił śmiertelnie Kuciaka w klatkę piersiową. Ofiary znaleziono dopiero dwa dni po zabójstwie, kiedy ich rodziny zaniepokoiły się brakiem kontaktu.

Słowacja: Policja sprawdza węgierskie tropy ws. zabójstwa dziennikarza śledczego

Słowacka policja zaczęła badać węgierskie wątki w głośnej sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego portalu Aktuality.sk Jána Kuciaka. Chodzi o mężczyzn, którzy mogli dostarczyć bezpośredniemu sprawcy morderstwa broń palną. Na ich trop trafiono dzięki aresztowanym już w związku z tą zbrodnią Słowakom.
 
O sprawie …

Kto zlecił zabójstwo?

Słowackie media podejrzewają o zlecenie morderstwa owianego złą sławą biznesmena Mariána Kočnera. Kuciak ujawnił kilka afer, w które zamieszany był Kočner, a ten wielokrotnie mu się odgrażał. Biznesmen przebywa obecnie w więzieniu, ale w związku z inną, korupcyjną sprawą. Kobieta, która wynajęła Szabo do zastrzelenia Kuciaka przez wiele lat współpracowała z Kočnerem, ale biznesmenowi nie udowodniono na razie, że miał jakiś związek z zastrzeleniem młodego dziennikarza.

Ostatni temat nad jakim pracował Kuciak dotyczył działalności włoskiej mafii na wschodzie Słowacji. Gangsterzy skupowali tam ziemię po podupadłych gospodarstwach, a potem wyłudzali unijne fundusze rolne. Pomagać im w tym miały osoby z otoczenia ówczesnego premiera Roberta Fico, między innymi jego bliska doradczyni.

Po zabójstwie Kuciaka oraz ujawnieniu nad czym pracował tuż przed śmiercią, Fico podał się do dymisji. Odeszło również kilku ministrów, w tym szefowie resortów spraw wewnętrznych i kultury. Nowym szefem rządu został Peter Pellegrini.

Słowacja: Czterem osobom postawiono zarzut w związku z zabójstwem dziennikarza

Cztery spośród ośmiu zatrzymanych w ostatni czwartek (27 września) osób otrzymały od prokuratury zarzut udziału w zabójstwie dziennikarza śledczego Jána Kuciaka. Czwórkę pozostałych, po przesłuchaniu, zwolniono. Wśród osób z zarzutami jest były policjant, który szkolił się m.in. w Polsce.
 
Do zatrzymań doszło …

Manifestacja przeciw rządzącym

Przybyłe na rocznicową manifestację w Bratysławie osoby przede wszystkim uczciły pamięć zamordowanego dziennikarza i jego narzeczonej. Ale demonstracja stała się także aktem sprzeciwu wobec rządzącej Słowacją partii Smer-SD. Manifestanci domagali się odejścia większej grupy polityków związanych z rządem i byłym premierem Fico. Wciąż pozostaje on posłem i przewodniczącym Smer-SD.

Do zgromadzonych przemówił ojciec zabitego dziennikarza Jozef Kuciak. „Każdy może sam ocenić w jakim rodzaju demokracji przyszło nam żyć i kogo powinna dosięgnąć sprawiedliwość” – mówił. Zabójstwo Jána Kuciaka wstrząsnęło słowacką opinią publiczną także dlatego, że było to pierwsze tego typu wydarzenie we współczesnej historii kraju.

Rocznicowe uroczystości zorganizowano w ponad 50 miastach kraju. Pamięć Kuciaka uczcili także minutą ciszy studenci Wydziału Dziennikarstwa na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie.

Ponadgraniczne uderzenie we włoską mafię. Pomogła współpraca w ramach UE

Prawie 100 osób podejrzanych o związki z włoską organizacją mafijną Ndrangeta zostało wczoraj (5 grudnia) aresztowanych w czterech europejskich krajach, dzięki skoordynowanej akcji służb policyjnych z Włoch, Niemiec, Holandii i Belgii.
 
W skoordynowanej akcji brało udział kilkuset włoskich, niemieckich, holenderskich i …