Słowacja: Obywatele nie chcą wspierać finansowo kościołów? / STOLICE

Słowacja, Kościoły, związki wyznaniowe, wsparcie finansowe, budżet państwa, podatek kościelny, spis powszechny, polska, pandemia

Znaczna większość Słowaków jest przeciwna finansowemu wspieraniu kościołów i związków wyznaniowych przez państwo. Z danych kampanii (#BezVyznania) wynika, że 77 proc. Słowaków nie byłoby skłonnych wesprzeć kościoła z własnych pieniędzy. / Foto via [Shutterstock/Haidamac]

Na Słowacji ważą się losy dotacji z budżetu państwa dla kościołów i związków wyznaniowych / We Francji Google zapłaci karę za wprowadzanie konsumentów w błąd / W Wielkiej Brytanii wkrótce zniesiony zostanie lockdown / Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BRATYSŁAWA

Sądny spis. Dziś (16 lutego) na Słowacji rusza rejestracja do ogólnokrajowego spisu ludności. Od liczby osób, które zadeklarują przynależność do danego kościoła i związku wyznaniowego, zależeć będzie – zgodnie z nowym prawem – wysokość finansowania z budżetu państwa.

Wszyscy mieszkańcy Słowacji muszą zarejestrować się przez formularz elektroniczny dostępny od dziś przez kolejne 45 dni lub w formie papierowej do 31 października.

Po raz pierwszy w historii Słowacji ogólnokrajowy spis ludności będzie miał wpływ na to, ile środków od państw otrzyma dany kościół lub związek wyznaniowy. Do tej pory otrzymywały one dotację uzależnioną od liczby duchownych.

Odkąd zmieniono ustawę w 2019 r., dotowanie kościołów i związków wyznaniowych zostanie  zmniejszone, jeśli według spisu nastąpi np. 10-proc. spadek liczby wiernych. Jeśli jednak zwiększy się liczba należących do kościoła lub związku wyznaniowego, analogicznie otrzyma on więcej finansowego wsparcia.

Ostatni ogólnokrajowy spis powszechny odbył się w 2011 r. Prawie 62 proc. ludności zadeklarowało wówczas przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego. To zdecydowanie najbogatsza organizacja wyznaniowa na Słowacji, która w 2021 r. otrzyma większość z przeznaczonych z budżetu 52 mln euro dla wszystkich tego typu organizacji. Jednocześnie państwo pokrywa m.in. pensje nauczycieli religii w szkołach podstawowych oraz na wydziałach teologicznych.

Jednak znaczna większość Słowaków jest przeciwna finansowemu wspieraniu kościołów i związków wyznaniowych przez państwo. Z danych kampanii (#BezVyznania) wynika, że 77 proc. Słowaków nie byłoby skłonnych wesprzeć kościoła z własnych pieniędzy.

(Lucia Yar | EURACTIV.sk)

Słowacja: Kluczowy świadek ws. korupcji na szczytach policji popełnił samobójstwo

Były funkcjonariusz Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS), czyli głównej agencji wywiadowczej i kontrwywiadowczej kraju, który był kluczowym świadkiem w śledztwie korupcyjnym dotyczącym m.in. byłych szefów słowackiej policji, strzelił sobie w głowę. To nie pierwsze samobójstwo w tym śledztwie.

 

František Böhm strzelił sobie …

PARYŻ

Google zapłaci karę. Francja nałożyła na Google grzywnę w wysokości 1,1 miliona euro za rzekome „wprowadzanie w błąd” konsumentów rankingami hoteli i innych obiektów turystycznych.

Dochodzenie przeprowadzone w 2019 r. przez organizację stojącą na straży praw konsumentów oraz ministerstwo finansów wykazało, że gigant technologiczny dopuścił się „wprowadzających w błąd praktyk handlowych”.

Punktacja przyznawana przez Google mogła być mylona z gwiazdkami nadawanymi przez francuskie władze – ujawniono w ramach postępowania.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

Cyfrowi giganci kontra prawa pracownicze. W Google powstanie związek zawodowy

Alphabet Workers Union – tak nazywa się pierwszy związek zawodowy, powołany przez pracowników Google w USA.

WIEDEŃ

Wotum nieufności. Po tym, jak w czwartek przeszukano dom ministra finansów Gernota Bluemela (ÖVP), skrajnie prawicowa FPÖ potwierdziła, że ​​wystąpi z wnioskiem o wotum nieufności. Minister poinformował o przeszukaniu domu w sprawie korupcyjnej związanej z dotowaniem partii politycznych przez firmy zajmujące się grami hazardowymi.

Poparcie dla wniosku potwierdzili socjaldemokraci (SPÖ). Jednak wszystko będzie zależało od głosu Zielonych, którzy współtworzą koalicję z ÖVP.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Afera hazardowa. Podejrzanym minister finansów. Współpracownik kanclerza Kurza

Skrajnie prawicowa FPÖ potwierdziła, że ​​wystąpi z wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra.

LONDYN

Obostrzenia znikną. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział łagodzenie restrykcji. Cały proces będzie długotrwały, jego tempo w pełni uzależnione od liczby chorych, ale lockdown ma się powoli kończyć.

Boris Johnson powiedział, że wyjście Wielkiej Brytanii z lockdownu będzie „ostrożne, ale nieodwracalne”. Szczegółowy plan będzie gotowy za tydzień, 22 lutego. Komentarze premiera sugerują, ze ​​trzecia ogólnokrajowa blokada kraju ma być ostatnią.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Eksport towarów do UE w styczniu spadł o 70 proc. Rząd zaprzecza

Od 1 stycznia obowiązuje nowa umowa handlowa między Wielką Brytanią a UE.

DUBLIN 

Irlandia przyspieszy szczepienia. W całej Irlandii powstanie 37 nowych centrów szczepień przeciwko koronawirusowi, których celem będzie obniżenie wskaźników zakażeń w tym kraju.

W każdym hrabstwie powstanie co najmniej jedno centrum. Do tej pory niecałe 2 proc. irlandzkiego społeczeństwa zostało zaszczepione przeciwko SARS-CoV-2.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?

HELSINKI | MOSKWA

Złe relacje. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow stwierdził, że to Unia Europejska, a nie Rosja, „konsekwentnie zrywa” wzajemne stosunki. Zapowiedział również, że odtąd Moskwa skoncentruje się bardziej na rozwoju relacji bilateralnych z poszczególnymi członkami bloku niż na kontaktach z Brukselą.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Ławrow: To UE zrywa relacje z Moskwą. "Stosunków Unia-Rosja praktycznie już nie ma"

„Unia Europejska zrujnowała bez wyjątku wszelkie mechanizmy współpracy”, stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji po spotkaniu ze swoim fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto.

RZYM

Potrzeba lockdownu. Natychmiast. Niemal we wszystkich regionach kraju potwierdzono zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa, przekazał w poniedziałek włoski Instytut Służby Zdrowia. W niektórych częściach kraju odsetek osób zainfekowanych tą odmianą sięga nawet 60 proc.

W prawie 90 procent regionów Włoch stwierdzono przypadki zakażenia brytyjskim wariantem koronawirusa, ogłosił w poniedziałek Instytut Służby Zdrowia.

W przedstawionej w poniedziałek analizie Instytut ocenił, że „biorąc pod uwagę większą łatwość, z jaką szerzy się brytyjski wariant koronawirusa i jego występowanie w innych krajach, należy przewidywać, że w najbliższych tygodniach będzie on dominujący we Włoszech i w Europie”.

Z tego powodu eksperci zalecili władzom podjęcie działań „w celu powstrzymania i spowolnienia rozprzestrzeniania się wariantu brytyjskiego poprzez wzmocnienie lub zaostrzenie restrykcji w całym kraju.

W niedzielę (14 lutego) konsultant ministerstwa zdrowia w Rzymie Walter Ricciardi podkreślił, że we Włoszech potrzebny jest natychmiastowy totalny lockdown. Dodał, że zwróci się z takim apelem do ministra zdrowia Roberto Speranzy.

„Pilnie i natychmiast należy zmienić strategię zwalczania wirusa SARS-CoV-2”, stwierdził profesor Riccardi. Jego zdaniem w ramach nowego lockdownu należy zamknąć szkoły, a otwartą pozostawić tylko „niezbędną działalność, choć w ograniczonym wymiarze”.

„To oczywiste, że stosowana dotąd strategia koegzystencji z wirusem jest nieskuteczna i skazuje nas na brak stabilizacji z poważną liczbą zmarłych każdego dnia, ocenił Ricciardi.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRYT

Rozpoczynają się trudne negocjacje w sprawie powstania rządu w Katalonii. Wybory do parlamentu Katalonii wygrali socjaliści, ale nie będą raczej w stanie utworzyć rządu. Najbardziej prawdopodobne rozwiązanie to koalicja partii żądających niepodległości Katalonii.

W nowym parlamencie regionalnym partie popierające oderwanie Katalonii od Hiszpanii będą miały większość (74 na 135 miejsc) – i to one zapewne utworzą nowy rząd. Nie będą go za to w stanie utworzyć socjaliści, którzy wprawdzie wygrali wybory, ale 33 mandaty to za mało, by zbudować wokół partii większość.

(EUROEFE)

Wybory w Katalonii: Zwycięstwo socjalistów, ale zdolność koalicyjną mają zwolennicy niepodległości od Hiszpanii

Najwięcej głosów zdobyli przeciwni secesji socjaliści, ale realną szansę na powołanie rządu maja ugrupowania opowiadające się za secesją od Hiszpanii.

ATENY

Duże zainteresowanie. Wiele krajów UE jest zainteresowanych zapoznaniem się z grecką propozycją certyfikatów szczepień, który pozwoliłby osobom, które otrzymały szczepionkę podróżować „bez konieczności okazania negatywnego testu na COVID lub poddania się ograniczeniom kwarantanny”, powiedział w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z Bloomberg grecki premier Kyriakos Mitsotakis.

„Nie stać nas, by narażać stanowiska pracy lub stracić kolejny rok na próbach rozruszania gospodarek. Jednym ze sposobów szybszego powrotu do „normalności” jest powiązanie certyfikatów szczepień z nieograniczonym – przez obecne restrykcje – przemieszczaniem się, napisał w lipcu specjalnie dla sieci EURACTIV premier Grecji .

(Theodore Karaoulanis, Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)

Premier Grecji: Musimy wprowadzić certyfikaty szczepień, by Europa ruszyła z miejsca

Kyriakos Mitsotakis jest zwolennikiem certyfikatów szczepień. „One nie wiążą się z ograniczeniem wolności”, przekonuje polityk.

WARSZAWA

Handel w górę. Jak wynika z danych GUS zaprezentowanych w poniedziałek (15 lutego), w 2020 r. Polska odnotowała rekordową nadwyżkę w handlu zagranicznym towarami. Sprzedaż za granicę sięgnęła 237,5 mld euro, a zakupów na rynku międzynarodowym – 225,5 mld euro.

W efekcie rekordowa była nadwyżka w handlu towarami – wyniosła aż 12 miliardów euro wobec niewiele ponad miliarda euro rok wcześniej. Blisko 3/4 eksportu z Polski było wysyłane do krajów Unii Europejskiej.

Największym odbiorcą towarów znad Wisły tradycyjnie były Niemcy, a ich udział jeszcze wzrósł – do 28,9 proc. wobec 27,7 proc. w 2019 r. Drugie miejsce zajęły Czechy, dokąd trafiło 5,8 proc. eksportu z Polski, a trzecie – Wielka Brytania (5,7 proc.). Zarówno Czechy i Wielka Brytania, jak i czwarta w zestawieniu Francja straciły na znaczeniu o 0,3 p. proc.

(Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Polska odsprzeda szczepionki przeciw SARS-CoV-2 Ukrainie?

Z jakiej puli mają pochodzić szczepionki dla Ukrainy?

PRAGA | BERLIN

Czechy zwrócą się do Niemiec o złagodzenie ograniczeń granicznych. „Poprosimy o złagodzenie ograniczeń nałożonych na kierowców ciężarówek” – powiedział czeskiej agencji informacyjnej Karel Havlíček, minister przemysłu, handlu i transportu po tym, jak kierowcy ciężarówek próbujący przekroczyć niemiecką granicę od strony czeskiej, zostali w poniedziałek zmuszeni do czekania. Przy przejściach granicznych ustawiły się kolejki na około 20 km.

Decyzja Niemiec o zamknięciu granic wpłynęła negatywnie również na Austrię i Słowację, z którym jesteśmy w ciągłym kontakcie, podkreślił Havlíček

Również premier Czech Andrej Babiš, skrytykował ograniczenia graniczne nałożone przez Niemcy. Babiš zauważył, że ograniczenia mogą naruszać zasady rynku wewnętrznego UE.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Austria, Czechy i Komisja Europejska krytykują Niemcy za zamknięcie granic

Praga, Wiedeń, ale także Komisja Europejska krytykują Berlin za spowodowanie chaosu na granicach.