Słowacja: Kolejna dymisja w rządzie w związku z zabójstwem dziennikarza

Robert Kaliňák, źródło:EU2016.SK

Robert Kaliňák, źródło:EU2016.SK

Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Robert Kaliňák zrezygnował ze stanowiska. To kolejny po szefie ministerstwa kultury polityk, który opuścił rząd w związku z wciąż niewyjaśnionym zabójstwem dziennikarza śledczego, który pisał o przekrętach podatkowych oraz związkach słowackich polityków z biznesem oraz zorganizowaną przestępczością.

 

Dymisji między innymi Roberta Kaliňáka domagali się uczestnicy ubiegłotygodniowej kilkudziesięciotysięcznej antykorupcyjnej manifestacji w Bratysławie, największej na Słowacji od upadku komunizmu. Premier Robert Fico także znalazł się pod dużą presją. Ostatni artykuł, nad którym pracował zamordowany dziennikarz śledczy Ján Kuciak opisywał bowiem bliskie związki doradców szefa rządu z włoskimi biznesmenami i jednocześnie domniemanymi rezydentami kalabryjskiej mafii – ’Ndrànghety. Wspólnie mieli przez lata wyłudzać unijne fundusze rolne.

Słowacja: Kilkudziesięciotysięczna manifestacja przeciw korupcji

Nawet 40 tys. osób mogło się zjawić na piątkowej (9 marca) demonstracji w słowackiej stolicy – Bratysławie. To największa manifestacja od czasu „aksamitnej rewolucji”, która obaliła w ówczesnej Czechosłowacji reżim komunistyczny. Tym razem przyczyną wielkiej antykorupcyjnej manifestacji było niedawne zabójstwo …

Koalicja zagrożona

Na dymisję Kaliňáka naciskała też konserwatywno-liberalna i akcentująca słowacko-węgierskie pojednanie partia Most-Hid, która jest jednym z dwóch koalicjantów rządzącej, socjaldemokratycznej partii SMER premiera Fico. Od losów ministra Most-Hid uzależniał przetrwanie koalicji. Krytycy zarzucali Kaliňákowi, że jego pozostanie na stanowisku nie gwarantuje rzetelnego przeprowadzenia śledztwa w sprawie zabójstwa Kuciaka. Były już minister spraw wewnętrznych był bowiem jednym z bohaterów poprzednich tekstów zamordowanego dziennikarza. Ostatecznie Robert Kaliňák ugiął się pod presją. „To ważne, by utrzymać stabilność” – oświadczył ogłaszając swoją rezygnację.

Most-Hid nie zdecydował jeszcze czy dymisja ministra spraw wewnętrznych wystarczy, by nie wycofywać poparcia dla rządu i premiera Fico. „To Rada Narodowa (czyli parlament Słowacji – przyp. red.) zawsze ma decydujący głos” – powiedział przewodniczący węgiersko-słowackiej partii Bela Bugar. Dodał, że rozumie, że w zaistniałej sytuacji to właśnie Most-Hid ma „decydujący głos”.

Trzecie wchodzące w skład rządu ugrupowanie – Słowacka Partia Narodowa ogłosiła natomiast, że po złożeniu przez ministra Kaliňáka dymisji, swoje poparcie dla przedterminowych wyborów uzależnia od decyzji Most-Hid i utrzymania się parlamentarnej większości.

Prezydent chce nowych wyborów

Do przedterminowych wyborów lub „daleko posuniętej rekonstrukcji rządu” wprost wzywa natomiast prezydent Andrej Kiska. Jego zdaniem tylko takie rozwiązania przywrócą władzom  zaufanie społeczne. Premier Fico odpowiedział głowie państwa, że jedyne siły jakie mogą decydować o rozpisaniu przedterminowych wyborów to trzy tworzące rządową koalicję partie. „Nie będziemy tańczyć na grobach dwójki młodych ludzi. Nie zachowamy się jak opozycja i media, a teraz nawet prezydent” – powiedział szef rządu. Robert Fico mówił o „dwójce młodych ludzi” ponieważ razem z 27-letnim Kuciakiem zastrzelono także jego narzeczoną.

Wciąż nie wiadomo kto stoi za morderstwem dziennikarza śledczego. Policja kilka dni po zdarzeniu zatrzymała siedmiu mieszkających na terenie Słowacji obywateli Włoch, których Kuciak opisał w swoim niedokończonym reportażu. Po dwóch dobach, z braku wystarczających dowodów, wypuszczono ich jednak na wolność.

Słowacja: Minister kultury podał się do dymisji w związku z zamordowaniem dziennikarza śledczego

Minister Marek Maďarič poinformował na wczorajszej (28 lutego) konferencji prasowej, że rezygnuje z rządowego stanowiska. Zrobił tak ponieważ „nie mógł tolerować zabójstwa dziennikarza”. Reporter śledczy Ján Kuciak został wraz ze swoją narzeczoną zastrzelony w ubiegłym tygodniu. Ostatnio pisał o podatkowych oszustwach oraz …