Słowacja: Jakie konsekwencje dla osób, które nie przystąpią do akcji masowego testowania na SARS-CoV-2? / STOLICE

Słowacja, koronawirus, szczepionka, pandemia, COVID

Część landów w Niemczech ogłosiła lub już wprowadziła bardziej rygorystyczne środki w celu powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. / The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova skrytykowała premiera, że nie informował jej z wyprzedzeniem o operacji, którą będzie realizować armia. Francja z rekordową składką do unijnego budżetu. Rząd Czech podpowiada na co nie wydawać unijnych środków? Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BRATYSŁAWA

Dobrowolne testy? Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova potwierdziła we wtorek po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa, że planowane przez rząd ogólnokrajowe testy muszą być dobrowolne. „Nieuczestniczenie w nich nie może być karane”, podkreśliła. Prezydent nie zakwestionowała  jednak idei masowych testów.

„Jest bardzo prawdopodobne, że testy będą dobrowolne”, powiedział po posiedzeniu premier Igor Matovicz. Jego zdaniem osoby, które nie podadzą się testom, będą musiały spędzić 10 dni na obowiązkowej kwarantannie, bez prawa do zasiłku chorobowego. Matovicz zapowiedział też, że chce w 60 przejściach granicznych Słowacji testować wszystkie osoby wjeżdżające do kraju.

Czaputova, która wzięła udział w posiedzeniu Rady, choć nie jest jej członkiem, bo zasiadają w niej jedynie niektórzy ministrowie, powiedziała, że rząd musi znaleźć konstytucyjne podstawy do pozostawienia osób, które nie godzą się na testy, na kwarantannie. Jednocześnie skrytykowała premiera, że nie informował jej z wyprzedzeniem o operacji, którą będzie realizować armia. Prezydent jest na Słowacji zwierzchnikiem sił zbrojnych.

Najbardziej dotknięte SARS-CoV-2 regiony na północy i wschodzie kraju mają być testowane w najbliższy weekend, w ramach programu pilotażowego. Reszta kraju ma być poddana badaniom w kolejny weekend. Według szacunków przeprowadzenie akcji wymaga udziału około 20 tys. osób personelu medycznego. Czaputova na posiedzeniu Rady podkreślała, że ich udział nie może odbywać się kosztem bieżącej opieki nad chorymi. Słowackie samorządy przekonują, że mogą mieć trudności z zorganizowaniem tak złożonego przedsięwzięcia w tak krótkim czasie.

Minister zdrowia Marek Krajczi zaapelował na wtorkowej konferencji prasowej do lekarzy i innego personelu medycznego o udział w przedsięwzięciu. Poinformował o uruchomieniu portalu internetowego, na którym można dokonywać stosownych rejestracji. Testy mają być odpłatne

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja przetestuje na koronawirusa wszystkich obywateli

Słowacja przygotowuje się do wielkiego przedsięwzięcia – masowe testy na koronawirusa obejmą wszystkich obywateli powyżej 10. roku życia. Nie ma jednak jeszcze potwierdzenia czy testy będą obowiązkowe.

WARSZAWA

Białorusini chcą żyć i zarabiać. „Nie chcemy mieszkać w Polsce kosztem innych. To dla nas ważne, żebyśmy mogli pracować i zarabiać na życie”, oświadczyła podczas wtorkowej  wizyty w Warszawie Swiatłana Cichanouska. Opozycjonistka wręczyła polskiemu premierowi list, w którym zwróciła się z prośbą o zmianę prawa dotyczącego białoruskich azylantów. Więcej szczegółów poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Cichanouska z wizytą w Warszawie. Polska zmieni prawo ws. przybyszów z Białorusi?

„Nie chcemy mieszkać w Polsce kosztem innych. To dla nas ważne, żebyśmy mogli pracować i zarabiać na życie”, oświadczyła opozycjonistka,

PARYŻ

Rekordowy wkład z budżetu UE. W trakcie pierwszego czytania projektu ustawy budżetowej na 2021 r. w Zgromadzeniu Narodowym przyjęto propozycję 26,86 mld euro wkładu Francji do budżetu UE na 2021 r., co w porównaniu z 2020 r. Oznacza wzrost o 5,4 mld euro.

Wzrost francuskiej składki do unijnego budżetu tłumaczą cztery czynniki: wzrost poziomu środków na płatności między budżetem europejskim na 2020 r. a projektem budżetu na 2021 r. Opuszczenie przez Wielką Brytanię UE. Londyn wypełnienia swoje zobowiązania finansowe wobec Wspólnoty wyłącznie do końca 2020 r. Związana z tym zmiana zasad obliczania składek krajowych, a wreszcie konsekwencje ekonomiczne wywołane pandemią koronawirusa.

(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

Francja: Zamordowany Samuel Paty będzie odznaczony Legią Honorową. Rodzina Abdullaha Anzorowa ubiegała się o azyl w Polsce

Warszawa odrzuciła wniosek ojca zabójcy prawdopodobnie w 2005 r., informuje dziennik „Le Figaro”.

PRAGA

Na co nie wydawać unijnych środków? Blisko 15 proc. środków z REACT-EU – instrument Komisji Europejskiej mający na celu zaradzenie skutkom gospodarczym pandemii SARS-CoV-2 – trafi do lokalnych klubów sportowych. Władze regionalne skrytykowały decyzję rządu.

Według szacunków ministerstwa rozwoju regionalnego Czechy powinny otrzymać 1 mld euro z instrumentu REACT-EU. Rząd zdecydował, że około 500 mln euro z tej puli trafi do systemu opieki zdrowotnej. 202 mln euro zostaną włączone do systemu ratunkowego. Kluby sportowe miałyby otrzymać 165 mln euro – trzecią co do wielkości sumę.

„Rozumiemy potrzebę klubów sportowych, ale nie jest możliwe zainwestowanie 15 proc. kwoty na ten cel w ramach programu REACT-EU. UE ściśle określiła działania, na które należy przeznaczyć te pieniądze”, powiedział Jiří Běhounek prezes Stowarzyszenia Regionów. „Po raz kolejny mamy sytuację, w której rząd decyduje o tak ważnych sprawach bez konsultacji z partnerami regionalnymi”, dodał Běhounek.

REACT-EU to nowy instrument UE mający na celu zaradzenie skutkom gospodarczym pandemii COVID-19 za pośrednictwem funduszy strukturalnych. Jest częścią Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU) i koncentruje się na wsparciu inwestycji w opiekę zdrowotną, zatrudnienie, kwestie cyfrowe, zieloną transformację, a także trwałą naprawę społeczno-gospodarczą w Europie po pandemii.

Instrument REACT-EU ma rozwijać dodatkowe inwestycje i zapewniać państwom członkowskim dużą elastyczność w reagowaniu na natychmiastowe skutki kryzysu.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy: Minister Jana Maláčová nazwała premiera Babiša "debilem". Potem się wycofała

Kontrowersyjne słowa padły z ust minister po nagraniu wywiadu telewizyjnego, gdy myślała, że kamera jest już wyłączona.

BERLIN

Zbadają rasizm w policji? Niemieccy politycy od tygodni spierają się na temat celowości badań dotyczących rasizmu w organach bezpieczeństwa. Wydaje się, że udało się osiągnąć kompromis.

Informację w tej sprawie przekazał wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz. W podkaście „Makiaweli” nadawanym przez radiostację WDR zapowiedział powstanie analizy na temat rasizmu w policji. Scholz poinformował przy tym, że wciąż trwają dyskusje na temat „właściwej nazwy” dla tej analizy i że „co drugi dzień” kontaktuje się w tej sprawie z ministrem spraw wewnętrznych Horstem Seehoferem.

Gdzie obowiązuje zakaz? Po serii wyroków sądowych uchylających stosowne zarządzenia władz landowych zakaz zakwaterowania nadal obowiązuje w czterech krajach związkowych: w Hamburgu, Saksonii-Anhalt, Szlezwiku-Holsztynie i w graniczącej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Regulacje te różnią się jednak w pewnych szczegółach. W Hamburgu turyści mogą zostać zakwaterowani w hotelach tylko jeśli złożą na piśmie zaświadczenie, że w ciągu minionych dwóch tygodni nie przebywali w żadnym regionie Niemiec uznanym za strefę ryzyka lub przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa przeprowadzony w ciągu ostatnich 48 godzin.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Prezydent na kwarantannie. Kanclerz apeluje o pozostanie w domach

Frank-Walter Steinmeier znajduje się w izolacji w swoim domu.

DUBLIN

Znów „bańki społeczne” w Irlandii? W Irlandii przez sześć tygodni zamknięte będą wszystkie lokale gastronomiczne oraz większość punktów usługowych. Otwarte jednak pozostaną szkoły. Walia zamknie puby i restauracje na ponad dwa tygodnie. Ograniczy też działanie szkół, a otwarte pozostaną tylko niezbędne sklepy. Więcej szczegółów poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Irlandia i Walia ponownie wprowadzają lockdown

W Irlandii przez sześć tygodni zamknięte będą wszystkie lokale gastronomiczne oraz większość punktów usługowych. Otwarte jednak pozostaną szkoły. Walia zamknie puby i restauracje na ponad dwa tygodnie. Ograniczy też działanie szkół, a otwarte pozostaną tylko niezbędne sklepy.

 

Irlandzki lockdown rozpocznie się …

SZTOKHOLM

Szwecja nie chce Huawei? W Szwecji urząd nadzoru telekomunikacyjnego ogłosił we wtorek, że w budowaniu sieci 5G w tym kraju zakazane będzie korzystanie ze sprzętu chińskich koncernów telekomunikacyjne Huawei i ZTE lub ich dostawców. To kolejne państwo europejskie, które zdecydowało się na taki krok.

Urząd poczty i telekomunikacji poinformował o tej decyzji przy okazji ogłoszonych w Szwecji na 10 listopada aukcji częstotliwości umożliwiających rozwój sieci 5G.

(Pekka Vanttinen | EURACTIV.com)

5G: Niemcy za współpracą z Chinami? USA krytykują Berlin za "otwartość" wobec Huawei

Co o współpracy z koncernem Huawei myśli kanclerz Niemiec Angela Merkel?

RZYM

Więcej swobody dla samorządów. Minister zdrowia Roberto Speranza przyznał we wtorek, że sytuacja epidemiczna w kraju jest bardzo poważna. W wywiadzie telewizyjnym wyraził przekonanie, że trzeba „podnieść poziom czujności”. Zaapelował do Włochów, by pozostali w domach, jeśli mogą.

Tymczasem premier Giuseppe Conte powiedział we wtorek, że włoskie samorządy będą miały uprawnienia do egzekwowania surowszych środków w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Będą jednak musiały konsultować decyzje – np. w przypadku chęci ograniczenia swobód obywatelskich – z rządem centralnym. „Taka polityka pomoże nam lepiej zarządzać kryzysem zdrowotnym”, podkreślił premier Włoch tuż po spotkaniu z premierem Hiszpanii Pedo Sanchezem.

„Włochy i Hiszpania przeżywają trudny okres. Szanując ograniczenia, chcemy pokazać, że życie może toczyć się dalej ”, dodał szef włoskiego rządu. W wypowiedzi dla stacji telewizyjnej La 7 szef resortu zdrowia stwierdził: „Sytuacja jest bardzo poważna. Trzeba powiedzieć szczerze, jak jest. Krzywa zakażeń rośnie”.

„Potrzebny jest jeszcze większy wysiłek ze strony każdego. W najbliższych godzinach należy podnieść poziom czujności”- mówił minister w dniu, w którym zanotowano ponad 10,8 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 69 osób.

Speranza wskazał, że wszelką aktywność można podzielić na tę niezbędną i na inną, którą „można przełożyć na później”. Za „bardzo słuszne” minister Speranza uznał to, że lokalne władze podejmują decyzje o dodatkowych restrykcjach na tych obszarach, gdzie sytuacja jest szczególnie trudna.

Regiony Lombardia i Kampania zapowiedziały wprowadzenie godziny policyjnej, a w Piemoncie zdecydowano o zamknięciu centrów handlowych w weekendy. Wyjątek stanowić będą sklepy spożywcze z artykułami pierwszej potrzeby i apteki.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Rząd wprowadza nowe obostrzenia. "Nie możemy tracić czasu"

„Sytuacja jest krytyczna, ale rząd jest i reaguje”, podkreślił premier Giuseppe Conte.

MADRYT

Miliony szczepionek. Hiszpański minister zdrowia Salvador Illa poinformował, że jego kraj otrzyma 31,6 mln sztuk szczepionki na koronawirusa, jeśli tylko szczepionka będzie gotowa. To część ze strategii rządu w celu pokonania wirusa SARS-CoV-2.

Salvador Illa poinformował, że gabinet Pedra Sancheza zamierza sprowadzić w grudniu do Hiszpanii 3,1 mln sztuk szczepionki przeciwko koronawirusowi. Wyjaśnił, że byłaby to pierwsza partia szczepionek zakontraktowanych przez rząd u firmy AstraZeneca, informuje agencja EFE. Warunkiem tej transakcji jest spełnienie przez nowy produkt wszystkich norm bezpieczeństwa – zastrzegł hiszpański minister zdrowia.

(EUROEFE)

Hiszpania: Sąd kwestionuje blokadę Madrytu

W jaki sposób Wyższy Sąd Wspólnoty Autonomicznej Madrytu uzasadnił orzeczenie?

BUDAPESZT

Ostrzeżenie dla Węgrów. Ukraina ostrzega Węgry przed ingerencją w wewnętrzne sprawy kraju, poinformowało we wtorek (20 października) ministerstwo spraw zagranicznych. Na Ukrainie w niedzielę (25 października) odbędą się wybory samorządowe.

„Ignorowanie oficjalnych apeli MSZ Ukrainy dowodzi złych intencji działań po stronie węgierskiej, co jest nie do przyjęcia w stosunkach międzypaństwowych”, napisano w oświadczeniu MSZ.

19 października ukraińska organizacja pozarządowa OPORA zwróciła się do ministerstwa spraw zagranicznych o ocenę rzekomych nielegalnych działań wyborczych węgierskich urzędników na Ukrainie, a mianowicie węgierskiego sekretarza stanu ds. polityki narodowej Jánosa Árpáda Potápi. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Prezydent Ukrainy: Odzyskanie Krymu priorytetem 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że odzyskanie Krymu jest jego priorytetem i zapowiedział, że ci, którzy bez walki oddali Krym, poniosą odpowiedzialność. Podczas dorocznego wystąpienia przed Radą Najwyższą zapewnił także, że kraj poszukuje nowych instrumentów mających przywrócić utracone terytoria.

SOFIA

Zamieszanie z powodu prezydenta. Bezpośrednio po przybyciu do Estonii delegacja bułgarska musiała się izolować po tym, jak okazało się, że przed wyjazdem do Tallina na 5. szczyt Inicjatywy Trójmorza prezydent Bułgarii Rumen Radew spotkał się z dowódcą bułgarskich sił powietrznych generałem Dymitarem Petkowem, który uzyskał pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2.

Radew nie był na poniedziałkowej kolacji z okazji spotkania Inicjatywy Trójmorza w Tallinie.„Pierwszego dnia po przybyciu bułgarskiej delegacji do Tallina prezydent Radew uzyskał wynik negatywny na obecność koronawirusa”, napisano w oświadczeniu bułgarskich władz.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BELGRAD

Nowy rząd z krótszą kadencją. Nowy rząd Serbii będzie miał krótszą kadencję, a następne wybory parlamentarne odbędą się najpóźniej 3 kwietnia 2022 r., czyli tego samego dnia co wybory prezydenckie i wybory samorządowe, zapowiedział we wtorek prezydent Serbii – jednocześnie szef Serbskiej Partii Postępowej (SNS) – Aleksandar Vučić.

Tymczasem przedłuża się ogłoszenie nazwisk nowych ministrów w nowym rządzie – wybory parlamentarne odbyły się w czerwcu br. – Any Brnabić. Lista szefów poszczególnych resortów zostanie prawdopodobnie ogłoszona w sobotę (24 października). Nieoficjalnie wiadomo, że nowym marszałkiem parlamentu zostanie szef resortu dyplomacji Ivica Dačić.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Serbia pod presją UE? Belgrad zmienia decyzję ws. ćwiczeń wojskowych na Białorusi

Serbia nie weźmie udziału w białoruskich manewrach przy polskiej granicy.

PODGORICA

Chiny liderem. Z opublikowanego we wtorek raportu Banku Centralnego nt. bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Czarnogórze, wynika że Chiny zainwestowały najwięcej środków – 70 mln euro – w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 r., poinformował dziennik Vijesti.

Łączne inwestycje zagraniczne w ciągu ośmiu miesięcy wyniosły 468 mln euro. W analogicznym okresie ubiegłego roku kwota ta wyniosła 515 mln euro. Drugie miejsce w rankingu inwestycji zagranicznych w Czarnogórze zajęły Włochy z 43,3 mln euro.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

USA czy Chiny? Amerykanie naciskają na Portugalię / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 29 września.

PRIŠTINA

Niemcy na czele. Tymczasem w sąsiednim Kosowie, krajem który ma największe inwestycje zagraniczne są Niemcy, wynika z comiesięcznego biuletynu Centralnego Banku Kosowa (dane za czerwiec). Niemcy z kwotą 539,5 mln euro wyprzedzają Turcję (508 mln euro), Austrię (249 mln euro) i Stany Zjednoczone (212 mln euro).

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)