Słowacja: Biznesmen z zarzutem zlecenia zabójstwa Jána Kuciaka

Martina Kušnírova i Ján Kuciak, źródło: Facebook/Jan Kuciak

Martina Kušnírova i Ján Kuciak, źródło: Facebook/Jan Kuciak

Kontrowersyjny słowacki biznesmen Marián Kočner otrzymał zarzut zlecenia w ubiegłym roku zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, który wielokrotnie pisał o podejrzanych interesach Kočnera. Jednocześnie śledczy wykluczyli wątek działającej na Słowacji ekspozytury włoskiej mafii, co również ujawnił zabity reporter.

 

Dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk Ján Kuciak zginął we własnym domu we wsi Veľká Mača na zachodzie kraju. Został zastrzelony wraz ze swoją narzeczoną Martiną Kušnírovą przez wynajętego zabójcę, byłego policjanta Tomáša Szabó.

Jak zginął Ján Kuciak?

Wszystko odbyło się wieczorem 21 lutego 2018 r., ale zabójstwo odkryto dopiero dwa dni później, gdy zaniepokojona brakiem kontaktu od dziennikarza i jego narzeczonej rodzina zawiadomiła policję. Po trwającym wiele miesięcy śledztwie, w którym przesłuchano kilkuset świadków, a dowody ujęto w liczących 38 tomów i 15 tys. stron aktach sprawy, śledczy postanowili postawić zarzut zlecenia zabójstwa biznesmenowi Mariánowi Kočnerowi.

Informacje dotyczące przełomu w śledztwie podał na konferencji prasowej w Bratysławie jeden z prokuratorów pracujących w specjalnej grupie zajmującej się zabójstwem Kuciaka. Nazwisk członków grupy nigdy nie ujawniono, a podczas pierwszej z rozmów z dziennikarzami wystąpili oni w kominiarkach. Później obowiązywał jedynie zakaz nagrywania ich głosu i pokazywania twarzy.

Prokuratorska spec-grupa ustaliła, że między bezpośrednim sprawcą zabójstwa, a jego zleceniodawcą wystąpiło jeszcze dwoje innych pośredników. Jednym z nich była bliska współpracowniczka Kočnera prawniczka Alena Zsuzsová. Za zabicie Kuciaka zapłacono w sumie 70 tys. euro. W rękach policji jest także drugi pośrednik w zlecaniu morderstwa Zoltán Andruskó oraz kuzyn Tomáša Szabó Miroslav Marček, który przywiózł go na miejsce zbrodni, a potem odwiózł z powrotem.

Słowacja: Manifestacja w rocznicę zabójstwa dziennikarza śledczego

25 tys. osób zebrało się wczoraj w Bratysławie, aby uczcić pamięć zamordowanego rok temu dziennikarza śledczego, który tropił przekręty finansowe na szczytach biznesu i polityki oraz badał powiązania między słowackimi politykami a włoską mafią.
 

27-letni Ján Kuciak, dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk, został …

Wykluczono wątek włoskiej mafii

Śledczy poinformowali jednocześnie, że wykluczono, aby jakikolwiek związek z morderstwem Kuciaka miała grupa zawiązana wokół kilku Włochów wyłudzających na wschodzie Słowacji unijne dopłaty rolne. Według ustaleń zabitego reportera „włoscy przedsiębiorcy” byli w rzeczywistości przedstawicielami kalabryjskiej mafii. W ostatnim, niedokończonym, ale opublikowanym po jego śmierci reportażu Kuciak ujawnił powiązania między Włochami, a osobami z bliskiego otoczenia ówczesnego premiera Roberta Fico.

Zabójstwo Kuciaka oraz ujawnienie powiązań doradców szefa rządu z włoskimi gangsterami wywołało kryzys polityczny na Słowacji i doprowadziło do rekonstrukcji rządu i odejścia kilku ministrów (a przede wszystkim szefa MSW). Roberta Fico na stanowisku premiera zastąpił natomiast Peter Pellegrini.

Słowacja: Policja sprawdza węgierskie tropy ws. zabójstwa dziennikarza śledczego

Słowacka policja zaczęła badać węgierskie wątki w głośnej sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego portalu Aktuality.sk Jána Kuciaka. Chodzi o mężczyzn, którzy mogli dostarczyć bezpośredniemu sprawcy morderstwa broń palną. Na ich trop trafiono dzięki aresztowanym już w związku z tą zbrodnią Słowakom.
 
O sprawie …

Kim jest Marián Kočner?

Nazwisko kontrowersyjnego biznesmena pojawiało się przy okazji kilku głośnych afer i skandali. Blisko związany był z politykami różnych opcji, choć najczęściej z rządzącą obecnie socjaldemokratyczną partią Smer-SD. Obecnie Kočner przebywa w areszcie w związku z inną sprawą. Jest podejrzany o sfałszowanie czeków na kwotę 70 mln euro oraz korupcję przy próbie przejęcia jednej z prywatnych telewizji.

56-letni Kočner wielokrotnie groził otwarcie Kuciakowi. Był bowiem bohaterem blisko połowy z ok. 50 reportaży śledczych napisanych w ostatnich latach przez zabitego dziennikarza. Podejrzenia, że to on mógł stać za zleceniem zabójstwa pojawiły się krótki po dokonaniu tej zbrodni. Biznesmen zaprzeczył jednak wówczas, aby miał z tą sprawą jakikolwiek związek, a groził mu jedynie z powodu silnych emocji i nigdy nie zamierzał owych gróźb zrealizować.

Słowacja: Zabójstwo Jána Kuciaka kosztowało 70 tys. euro

Słowacka policja i prokuratura poinformowały na konferencji prasowej w Bratysławie o szczegółach śledztwa w sprawie zabójstwa w lutym tego roku dziennikarza śledczego portalu Aktuality.sk. W sprawie tej postawiono już zarzuty czterem osobom -prawdopodobnemu zabójcy, jego pomocnikowi, pośrednikowi oraz zleceniodawczyni.
 
Według dotychczasowych …