Słowacja: Aresztowano podejrzanych o zabójstwo dziennikarza śledczego

Jan Kuciak, źródło Facebook

Jan Kuciak, źródło Facebook

Słowacka policja potwierdziła, że zatrzymano kilka osób podejrzanych o związek z zabójstwem dziennikarza śledczego Jána Kuciaka oraz jego narzeczonej. Zostali oni zastrzeleni w swoim domu w lutym. Reporter pracował ostatnio nad tekstem o związkach osób z otoczenia ówczesnego premiera z włoską mafią.

 

Informacje o zatrzymaniach potwierdził już wynajęty przez rodziny zabitej pary prawnik Daniel Lipšic. „Dziś w godzinach porannych policja aresztowała podejrzanych o dokonanie tego zabójstwa z premedytacją” – napisał na Facebooku. Potem powiedział dziennikarzom, że prokuratura zapoznała go już z dowodami w tej sprawie i „są one bardzo mocne oraz uprawniające do dokonania zatrzymań”.

Aresztowano 8 osób

Policja nie chce na razie ujawniać żadnych szczegółów związanych z aresztowanymi osobami. Podano jedynie do wiadomości, że dokonano także przeszukań w domach zatrzymanych ludzi. Nie wiadomo więc czy aresztowano podejrzanych o dokonanie morderstwa czy domniemanych zleceniodawców. Policja jest bowiem pewna, że Jána Kuciaka oraz Martinę Kušnírovą zastrzelił jeden lub więcej płatnych zabójców. Zabity dziennikarz, który pracował dla portalu Aktuality.sk, był znany ze swoich wcześniejszych tekstów ujawniających m.in. głośne przekręty podatkowe.

Niezależna gazeta „Dennik N” podała, powołując się na swoje źródła, napisała, że aresztowano w sumie 8 osób. Nie wiadomo jednak, czy są wśród nich już kiedyś zatrzymywani (a potem wypuszczeni z braku dowodów) Włosi, którzy osiedlili się na wschodzie Słowacji i działali jako rolnicy. Według ustaleń 27-letniego Kuciaka byli to rezydenci włoskiej mafii ‚Ndranghety, którzy z pomocą doradców ówczesnego premiera Roberta Fico zajmowali się wyłudzaniem unijnych dopłat rolnych na dużą skalę. Właśnie tej sprawy dotyczył ostatni, nieukończony reportaż zabitego dziennikarza. W wyniku protestów po tej zbrodni doszło do zmian w słowackim rządzie oraz dymisji szefów służb mundurowych.

Śledztwo w sprawie zabójstwa, które bardzo mocno wstrząsnęło Słowacją, wciąż jest w toku. Jak poinformowała niedawno minister spraw wewnętrznych Denisa Saková, jest to największe dochodzenie w historii Słowacji. Przesłuchano dotąd już ponad 200 osób. Mimo dzisiejszych aresztowań, planowane na piątek antyrządowe demonstracje i tak się odbędą. Przybrały one na sile właśnie po tym jak doszło do zabójstwa Kuciaka i jego narzeczonej.

Słowacja: Tysiące osób na wiecu ku pamięci zabitego reportera śledczego

Około 25 tys. osób przyszło w ostatni piątek (4 maja) w Bratysławie na demonstrację upamiętniającą zastrzelonego w lutym dziennikarza, który ujawniał przekręty finansowe biznesmenów i polityków, a w ostatnim czasie pisał o związkach polityków partii rządzącej z włoską mafią. Wiec …