Siergiej Ławrow: Unia Europejska nie jest gotowa na dobre relacje z Rosją / STOLICE

Rosja, Chorwacja, Unia Europejska, Ławrow, Nawalny, dyplomacja

„Kanały komunikacyjne powinny pozostać otwarte pomimo różnić i trudności w relacjach”, podkreślił Gordan Grlić Radman ( na zdj. z prawej), szef MSZ Chorwacji. / Foto via [EPA-EFE/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY / HANDOUT]

Szef rosyjskiej dyplomacji skrytykował UE i Zachód podczas wizyty w Chorwacji. Sejm uchwalił ustawę zmieniającą zakres obowiązywania konwencji stambulskiej. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”. Słowacja wprwadza lockdown. Czechy rozpoczynają masowe testy na SARS-CoV-2.

 

ZAGRZEB

UE nie jest gotowa na nawiązanie dobrych relacji z Rosją? „UE nie jest do końca gotowa na nawiązanie dobrych relacji z Rosją, ale Rosja ma dobre stosunki z Chorwacją”, powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w trakcie środowego spotkania ze swoim chorwackim odpowiednikiem Gordanem Grlić Radmanem.

„Kanały komunikacyjne powinny pozostać otwarte pomimo różnić i trudności w relacjach”, dodał Grlić Radman, podkreślając że spotkanie z szefem rosyjskiego MSZ jest „bodźcem do kontynuowania pozytywnego trendu” w relacjach.

Podczas konferencji prasowej wieloletni szef rosyjskiej dyplomacji skomentował m.in. doniesienia mediów o dwukrotnej próbie otrucia Aleksieja Nawalnego. „Jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie po prostu ogłaszają w mediach kolejny zestaw oskarżeń przeciwko Rosji, czy to dotyczy hakerów, czy też jakiejś sensacji związanej z podwójnym, czy już nawet potrójnym zatruciem Nawalnego”.

Ławrow dodał, że lektura doniesień CNN i Bellingcat jest „zabawna”. „To tylko pokazuje, że nasi zachodni partnerzy nie mają żadnych standardów etycznych i wykazują się brakiem umiejętności w normalnej pracy dyplomatycznej. Dodatkowo mają niechęć do przestrzegania międzynarodowych norm prawnych, jeśli chodzi o ustalanie faktów”, wyznał Ławrow.

Szef rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych skrytykował „logikę Zachodu”. „Media ogłaszają: „słuchajcie, mamy nowe fakty, które odkryły niemieckie służby specjalne na temat zatrucia Nawalnego, a Moskwa milczy od dwóch dni. Jeśli milczy, to znaczy, że jest winna”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Rosja podsyca secesjonizm i konflikty międzyetniczne w Polsce i w całej Europie

Polska jest jednym z głównych obszarów działania rosyjskiej propagandy.

WARSZAWA

Zmiany w zakresie obowiązywania konwencji stambulskiej. Sejm uchwalił ustawę zmieniająca zakres obowiązywania Konwencji Stambulskiej, czyli konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule 11 maja 2011 r. Chodzi o zaktualizowanie kwestii zastrzeżeń, które Polska złożyła do konwencji w 2015 r.

Za ustawą zmieniającą zakres obowiązywania konwencji stambulskiej opowiedziało się 443 z 451 głosujących posłów. Przeciw zagłosował jeden parlamentarzysta, a 7 posłów wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z przepisami konwencji, państwo może co pięć lat zmodyfikować swoje uwagi lub wycofać je. W tej sprawie rząd wniósł do Sejmu projekt ustawy, który niemal jednogłośnie przyjęły komisje Spraw Zagranicznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Według zapisów przyjętej w środę ustawy prezydent będzie mógł zmienić zakres obowiązywania konwencji. Polski rząd wycofał się z zastrzeżenia, które dotyczy przedawniania się takich przestępstw jak przymusowe małżeństwa, okaleczenia narządów płciowych kobiet oraz przymusowa aborcja i sterylizacja.

Polska podpisała konwencję stambulską w 2012 r. Dokument ratyfikował prezydent Bronisław Komorowski w kwietniu 2015 r. na podstawie ustawy przyjętej dwa miesiące wcześniej.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Morawiecki: Konwencja stambulska do Trybunału Konstytucyjnego

Premier Morawiecki kieruje do TK wniosek o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją.

BERLIN

Jeszcze w tym roku. Niemcy planują rozpocząć 27 grudnia szczepienia przeciw SARS-CoV-2, zaczynając od domów spokojnej starości, poinformowały w środę niemieckie władze. Stosowana będzie szczepionka koncernów Pfizer/BioNTech, którą ma zostać wkrótce zatwierdzona.

Plany szczepień zostały w środę omówione podczas spotkania ministrów zdrowia 16 krajów związkowych Niemiec. „Kraje związkowe rozpoczną szczepienia przeciwko koronawirusowi 27 grudnia” – poinformował na konferencji prasowej niemiecki szef resortu zdrowia Jens Spahn.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Sputnik V szczepionką “antyalkoholową”?

Szefowa Rospotrebnadzoru, który koordynuje w Rosji walkę z epidemią koronawirusa, Anna Popowa oświadczyła, że Rosjanie nie powinni spożywać alkoholu przynajmniej dwa tygodnie przed przyjęciem szczepionki Sputnik V  i 42 dni po szczepieniu.

PARYŻ

Zostały tylko formalności. Premier Francji Jean Castex podczas środowego wystąpienia w Zgromadzeniu Narodowym powiedział, że szczepienia przeciw SARS-CoV-2 rozpoczną się w ostatnim tygodniu grudnia, jeśli szczepionka uzyska do tego czasu wszystkie konieczne zezwolenia.

Francuzi, którzy nie należą do grup zagrożonych lub uprzywilejowanych – jak medycy – będą musieli zaczekać na szczepienia „do końca wiosny” – wyjaśnił Castex. Pierwsza faza szczepień rozciągnie się na sześć do ośmiu tygodni, ze względu na konieczność zachowania 21-dniowej przerwy między podaniem pierwszej i drugiej dawką – dodał.

(Louise Rozès Moscovenko  | EURACTIV.fr)

Szczepionka na koronawirusa opracowana w Oksfordzie też bezpieczna, ale działa trochę słabiej niż te Moderny i Pfizera

Opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz koncernu Astra Zeneca szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 okazała się bezpieczna, a jej skuteczność wynosi 70 proc. Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu z badań klinicznych.

 

Ze szczepionką opracowywaną w Oksfordzie wiązano wielkie nadzieje, bo …

WIEDEŃ

Pierwsze szczpienia przed końćem roku. Pierwsze szczepionki firmy Pfizer dotrą do Wiednia zaraz po ich zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków. 10 tys. dawek ma zostać przeznaczonych dla personelu medycznego zajmującego się najciężej chorymi na COVID-19.

Szczepionka Pfizer-BioNTech – ma być dostarczona między 23 a 28 grudnia – zostanie przekazana mieszkańcom domów opieki w Wiedniu. Pozostali mieszkańcy Austrii – z wyjątkiem grup ryzyka – będą mieli dostęp do szczepionek w drugim kwartale przyszłego roku.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Moderna ogłasza, że szczepionka na koronawirusa działa. To już drugi taki preparat w tym miesiącu

Firma Moderna ogłosiła, że opracowana przez nią szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 jest bezpieczna i działa w 94,5 proc. przypadków.

WILNO

Litwa w czołówce. Najwięcej zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców w 14 dni wykrywanych jest w Chorwacji (1208,8) oraz na Litwie (1205,9).

Więcej niż 1 tys. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni notuje się też w Luksemburgu (1189) i Słowenii (1006).

W ciągu minionej doby na Litwie wykryto 3 418 zakażeń koronawirusem, na COVID-19 zmarło 44 osób, o czym poinformował wczoraj Departament Statystyki. To największa liczba nowych przypadków i zgonów w ciągu doby od początku pandemii.

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt)

Litwa ma już nowy rząd. Na czele Ministerstwa Sprawiedliwości 32-letnia Polka

Litewski Sejm udzielił wotum zaufania nowemu centroprawicowemu rządowi. Pokieruje nim 46-letnia ekonomistka Ingrida Šimonytė.

RZYM

Gotowi szczepić. Szczepienia przeciwko koronawirusowi we Włoszech rozpoczną się w pierwszych dniach stycznia, uzgodniono w środę podczas narady Konferencji Regionów z udziałem przedstawicieli rządu i specjalnego komisarza do spraw kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuriego.

W czasie narady zaakceptowany został plan szczepień, przedstawiony przez komisarza, który będzie odpowiedzialny za tę masową kampanię. Jak poinformowano, regiony otrzymają 90 proc. zamówionej liczby szczepionek firm Pfizer/BioNTech, co wynika z założenia, że w pierwszej fazie nie zaszczepi się 100 proc. personelu medycznego.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Koronawirus: Wkrótce bezpłatna szczepionka dla wszystkich Polaków

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział wczoraj, że szczepionka na koronawirusa będzie bezpłatna i dostępna w Polsce najprawdopodobniej już na przełomie roku. Przekazał także, że trafi przede wszystkim do grup największego ryzyka.

MADRYT

Również gotowi do szczepień. Rząd Hiszpanii poinformował w środę władze Unii Europejskiej o swojej gotowości do rozpoczęcia ogólnokrajowych szczepień przeciwko SARS-CoV-2, ogłosiła w środę podczas konferencji w Madrycie sekretarz stanu ds. zdrowia Silvia Calzon.

Przypomniała, że w kilku regionach Hiszpanii trwają już intensywne prace przy organizowaniu transportu i logistyki szczepionek. Przykładem jest Kantabria, na północy kraju, która w środę odebrała maszyny chłodnicze do magazynowania szczepionek.

Tymczasem premier Pedro Sanchez wezwał w środę władze wspólnot autonomicznych Hiszpanii do zrewidowania planów luzowania restrykcji sanitarnych wraz z nasilającą się epidemią. Szef centrolewicowego gabinetu stwierdził, że nad Hiszpanią wisi widmo trzeciej fali pandemii.

Hiszpania spodziewa się jeszcze w tym roku pierwszego wzrostu zatrudnienia od początku pandemii

Hiszpański rząd opublikował prognozy, z których wynika, że w IV kwartale bieżącego roku liczba nowych miejsc pracy urośnie po raz pierwszy od marca. Chodzi o wzrost o zaledwie 2 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, ale władze w Madrycie uznały …

LIZBONA

Duże nadzieje związane z unijnym funduszem. Minister spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santos Silva ma nadzieję, że pierwsza transza Funduszu Odbudowy trafi do państw członkowskich „w pierwszej połowie 2021 r.”., czyli w trakcie rotacyjnej prezydencji Portugalii w w Radzie UE.

Z kolei minister infrastruktury Pedro Santos przyznał, że rząd Portugalii zamierza znacjonalizować linie lotnicze TAP, które są portugalskim narodowym przewoźnikiem.

(Luísa Meireles and Maria de Deus Rodrigues, Lusa.pt)

Portugalia: Premier Costa zapewnia o poparciu dla powiązania budżetu z praworządnością

„Wspieramy niemiecką prezydencję w kwestii powiązania budżetu z praworządnością i porozumienie wynegocjowane przez nią z Parlamentem”, stwierdził szef portugalskiego rządu.

ATENY

Udana aukcja. Regulator rynku telekomunikacyjnego podał w środę, że Grecja zebrała dotychczas 372,26 mln euro z aukcji 5G.

Grecja przeznaczy wpływy z aukcji na zmniejszenie swojego największego w strefie euro zadłużenia wyrażonego jako procent PKB. Skarb państwa zaoferuje także fundusze startupom, które będą rozwijać produkty i usługi związane z powstającą infrastrukturą sieci 5G.

(Theodore Karaoulanis | Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)

Kraje NATO murem za Grecją w sporze z Turcją? Ostry spór na spotkaniu szefów dyplomacji

Posiedzenie szefów dyplomacji krajów NATO zostało zdominowane przez ostrą wymianę zdań między USA a Turcją.

PRAGA

Początek testowania. W Czechach od środy trwają bezpłatne masowe testy antygenowe na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Cała akcja ma zakończyć się 15 stycznia przyszłego roku. Testy są bezpłatne, finansują je kasy chorych. Można je powtarzać w odstępie co najmniej pięciu dni.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Pierwsza szczepionka na koronawirusa gotowa? Twórcy twierdzą, że działa "w 90 procentach"

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech opracował pierwszą szczepionkę na koronawirusa SARS-CoV-2, który jest odpowiedzialny za obecną pandemię COVID-19. Jej masowa produkcja miałaby ruszyć jeszcze w tym roku.

 

To pierwsza informacja o sukcesie tak …

BUDAPESZT

Grupa EPL odbiera europosłowi Fideszu prawa, ale nie pozbawia go członkostwa. Przy 133 głosach za, 6 głosach przeciw i 3 wstrzymujących się, frakcja Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim cofnęła wszelkie prawa do wypowiadania się na posiedzeniu plenarnym w imieniu grupy Tamásowi Deutschowi. EPL powstrzymał się przed wykluczeniem eurodeputowanego, ale potwierdzono, że nadal jest możliwe.

Środowe głosowanie jest następstwem wniosku grupy 30 eurodeputowanych z Europejskiej Partii Ludowej, aby wykluczyć szefa delegacji Fideszu do Parlamentu Europejskiego Tamása Deutscha.

Austriacki eurodeputowany Othmar Karas wysłał kilka dni temu list z podpisem 30 z 187 członków frakcji do kierownictwa EPL, prosząc o wykluczenie europosła Fideszu Tamása Deutscha za komentarze na temat lidera frakcji w Parlamencie Europejskim Manfreda Webera.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Europejska Partia Ludowa wciąż podzielona w sprawie Fideszu Orbána

Przyszłość węgierskiego Fideszu Viktora Orbana w strukturach Europejskiej Partii Ludowej wciąż jest nie znana.

BRATYSŁAWA

Lockdown po słowacku. Słowacja zamknie większość sklepów i ograniczy ruch ludzi. Wszystko po, aby pomóc powstrzymać wzrost liczby przypadków COVID-19, powiedział w środę słowacki minister zdrowia Marek Krajci.

Wyjście z domu ma być zakazane z wyjątkiem niezbędnych zakupów, lub podróży do pracy. Dopuszczono jednak rekreację – m.in. jazdę na nartach. Oczekuję się, że restrykcje potrwają do 10 stycznia.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Koronawirus: Austria przeprowadzi masowe testy, jak Słowacja

Wzorem Słowacji Austria przetestuje znaczną część swoich mieszkańców na SARS-CoV-2.

SOFIA

Budowanie wizerunku. Bułgarski rząd przekaże ponad 31 tys. euro na serwis informacyjny w Macedonii Północnej, który będzie „zajmował się promowaniem reform demokratycznych i rozmów o członkostwie w UE” w tym kraju.

Pieniądze pochodzą z funduszu bułgarskiego ministerstwa spraw zagranicznych, który oficjalnie przeznaczony jest na pomoc rozwojową i humanitarną. Projekty zostały wybrane wspólnie z Macedonią Północną.

„Odpowiada to bułgarskiej polityce zagranicznej mającej na celu wzmocnienie perspektywy europejskiej krajów Bałkanów Zachodnich i stymulowanie rozwoju społeczno-gospodarczego krajów partnerskich”, wyjaśniło ministerstwo spraw zagranicznych.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BELGRAD | SKOPJE | LUBLANA | SARAJEWO | ZAGRZEB | PODGORICA

Testy PCR na Bałkanach kosztują od 40 do 120 euro. Testy PCR na indywidualne życzenie kosztują od 40 do 120 euro w krajach bałkańskich, przy czym najtańsze są w Macedonii Północnej, a najdroższe w Słowenii.

W większości państw ceny różnią się w zależności od tego, czy test jest wykonywany w instytucji państwowej, czy prywatnej, bez różnic w cenie dla obywateli lub osób z zagranicy – wynika z informacji korespondentów agencji BETA.

Od wtorku w Serbii cudzoziemcy będą musieli wydawać 18 tys. dinarów (RSD; 153 euro), aby poddać się testowi. Obywatele Serbii mogą nadal płacić tę samą cenę 6 tys. dinarów (51 euro). Od 1 stycznia wszyscy Serbowie będą musieli zapłacić 9 tys. dinarów (76 euro).

W Chorwacji średnia cena testów PCR wynosi około 700 kun (93 euro) w szpitalach i ośrodkach opieki zdrowotnej, w porównaniu do około 850 kun (113 euro) w placówkach prywatnych. Jednak ceny również różnią się w zależności od miasta.

W Bośni i Hercegowinie ceny różnią się w Federacji (112 marek bośniackich – BAM – lub 57,3 euro) i w Republice Serbskiej (105 BAM lub 54 euro). W Czarnogórze osobiście zamówione testy PCR w prywatnych laboratoriach kosztują 80 euro, a testy serologiczne 25 euro.

W Macedonii Północnej testy PCR w kierunku koronawirusa przeprowadza się w laboratoriach państwowych oraz w kilku prywatnych szpitalach i laboratoriach. Ceny wahają się w granicach 40 euro. W Słowenii cena testu PCR wynosi od 80 do 120 euro.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Unia Europejska: Szczepionka na koronawirusa jednocześnie dla wszystkich państw członkowskich

Kiedy mieszkańcy państw UE mogą spodziewać się szczepionki przeciwko SARS-CoV-2?

SARAJEWO

Zdaniem antykorupcyjnej agendy Rady Europy (GRECO) Bośnia i Hercegowina nie wdrożyła żadnego z 15 zaleceń dla tego kraju opisanych pięć lat temu, powiedział sekretarz wykonawczy GRECO Gianluca Esposito.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)