Serbski minister do państw Zachodu: Nie macie prawa krytykować nas za politykę wobec Rosji | Między innymi o tym piszemy w piątkowym briefingu z Europy.
Europa kryzysów oczami lewicy. DEBATA Z LESZKIEM MILLEREM
BELGRAD
Moralne prawo. Kraje, które bombardowały Serbię, nie mają moralnego prawa prosić Belgradu o dostosowanie się do ich linii i nałożenie sankcji na Rosję, stwierdził serbski minister spraw wewnętrznych Aleksandar Vulin w rozmowie z EURACTIV.gr.
Choć Serbia jest krajem kandydującym do UE i powinna podążać zgodnie z polityką zagraniczną wyznaczoną przez Unię, kraj ten nie dołączył do unijnych sankcji wobec Rosji, co wzbudziło krytykę wewnątrz Wspólnoty.
„Nie powiedziałbym, że kraje, które nas zbombardowały, mają moralne prawo, aby prosić nas, byśmy dołączyli do ich polityki”, stwierdził, odnosząc się do bombardowania z 1999 r. przeprowadzonego przez siły NATO. Szczegóły poniżej.
(Spiros Sideris | EURACTIV.gr | Tłumaczenie Paulina Borowska)
WIEDEŃ
Austria pamięta o Ukrainie. W Austrii odbyły się w czwartek parlamentarne obchody 77. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Nie obyło się bez analogii do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Przewodniczący Rady Narodowej Wolfgang Sobotka z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) w swoim wystąpieniu domagał się, by rząd wspierał Ukrainę na wszelkie sposoby, jakie tylko dopuszcza konstytucja.
Przewodnicząca Rady Federalnej Christine Schwarz-Fuchs (ÖVP) podkreśliła z kolei, że Austria jest odpowiedzialna za ukraińskich uchodźców, którzy uciekając przed wojną, trafili właśnie do tego kraju.
Od 24 lutego w Austrii zarejestrowanych zostało prawie 70 tys. ukraińskich uchodźców. Wciąż muszą się oni jednak zmagać z przeszkodami administracyjnymi. Sytuacja społeczna i prawna wielu uchodźców pozostaje niepewna, a ponadto pojawiają się doniesienia o nieprawidłowościach w wypłacaniu podstawowych świadczeń socjalnych, donosi dziennik „Der Standard”.
(Laura Kabelka | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)
PRAGA
Pomagają. Czeski rząd przekaże Ukrainie kolejne 18 mln euro w ramach pomocy humanitarnej, co daje w sumie 40 mln euro, powiedział minister spraw zagranicznych Jan Lipavský na czwartkowej konferencji darczyńców w Warszawie, w ramach której udało się zebrać 6,5 mld dol.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego Czechy przekazały na pomoc humanitarną dla Ukrainy i ukraińskich uchodźców w Mołdawii ponad 22 mln euro. Szczegóły poniżej.
(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz, tłum. Aleksandra Krzysztoszek)
HAGA
Szczególny Dzień Wyzwolenia. Tegoroczny holenderski Dzień Wyzwolenia został w sposób szczególny poświęcony Ukrainie, informuje NL Times. Ukraińców, którzy zginęli w walkach, uczczono minutą ciszy, a ukraińskim uchodźcom dano głos, aby podzielili się swoimi historiami.
Dzień Wyzwolenia to w Holandii święto upamiętniające wyzwolenie narodu holenderskiego spod hitlerowskiej okupacji w 1945 r. Podczas tegorocznych obchodów pochylono się nad sytuacją Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i dramatu, przez jaki przechodzą Ukraińcy
Wszystkie wydarzenia, jakie zorganizowano z okazji święta, przerwano o 16:55, aby okazać wsparcie i solidarność narodowi ukraińskiemu. Ukraińcy zostali także zaproszeni na obchody w Almere, Zwolle i Eindhoven, aby mogli podzielić się z Holendrami tym, przez co przeszli w ciągu ostatnich dwóch i pół miesiąca i wezwać do dalszego wspierania tych, którzy pozostali w Ukrainie.
„Dzisiaj świętujemy to, że możemy żyć w wolnym kraju, w Holandii. Jednocześnie myślimy o Ukraińcach i o ludziach, którzy na całym świecie walczą teraz o wolność”, napisał premier Mark Rutte.
(Sofia Stuart Leeson | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)
HELSINKI
Proputinowskie trolle w akcji. Wspierana pośrednio przez Kreml rosyjska farma trolli wzięła na cel fińskie media i dziennikarzy.
Farma trolli Cyber Front Z wskazała na Telegramie nazwy czterech fińskich grup medialnych: publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego YLE, a także gazet „Keskisuomalainen” i „Etelä-Saimaa” i serwisu Selkokeskus. Szczegóły poniżej.
(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)
SZTOKHOLM
Deportować zanim złamią prawo. Obcokrajowcy związani z gangami przestępczymi muszą zostać deportowani, nawet jeśli oni sami nie popełnili żadnego przestępstwa, powiedział wczoraj lider szwedzkiej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Ulf Kristersson w programie SVT Morgonstudion. Szczegóły poniżej.
(Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)
KOPENHAGA
Odwet. Siedmiu obywateli Danii pracujących w duńskiej ambasadzie w Moskwie otrzymało dwa tygodnie na opuszczenie Rosji, poinformowały rosyjska państwowa agencja TASS i duński publiczny nadawca DR.
Duński MSZ przekazał DR News, że chodzi o czterech dyplomatów i trzech członków personelu techniczno-administracyjnego.
Decyzja Rosji postrzegana jest w Kopenhadze jako odwet za to, że Dania, podobnie jak inne kraje UE, zdecydowała się na początku kwietnia na wydalenie rosyjskich dyplomatów. Dania wydaliła 15 rosyjskich dyplomatów, którym zarzucano działalność szpiegowską. Szczegóły poniżej.
(Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)