Serbia: Problemy z praworządnością zastopują rozmowy akcesyjne z UE? / STOLICE

Serbia, Komisja Europejska, praworządność

Serbia uzyskała status kraju kandydującego w 2012 r., negocjacje akcesyjne rozpoczęła w styczniu 2014 r. i obecnie ma otwartych 18 na 35 „rozdziałów”, w tym dwa tymczasowo zamknięte. / Foto via [EPA-EFE/OLIVIER HOSLET]

UE nie otworzy w tym roku ani jednego nowego rozdziału w negocjacjach dotyczących członkostwa Serbii we Wspólnocie. W Hiszpanii Kongres Deputowanych zatwierdził pierwszy budżet rządu od dwóch lat. Na Słowacji zatrzymano byłego szefa policji. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

 

BELGRAD

Problematyczna praworządność. UE nie otworzy w tym roku ani jednego nowego rozdziału w negocjacjach dotyczących członkostwa Serbii we Wspólnocie.

Dzieje się tak, ponieważ kilka państw członkowskich Unii uważa, że ​​pomimo obietnic Belgrad nie przeprowadził istotnych reform w kluczowych obszarach dotyczących praworządności, takich jak niezależność sądownictwa i wolność mediów, poinformowała w czwartek  agencja Beta powołując się na swoje brukselskie źródła.

Źródła w Komisji Europejskiej i Radzie UE wyjaśniły agencji Beta, że ​​ostatnie rozmowy z przedstawicielami Serbii pokazały, że „nie ma szans na podjęcie decyzji o otwarciu przynajmniej jednego nowego rozdziału”.

W przyszłym tygodniu ministrowie spraw zagranicznych państw UE mają przyjąć konkluzję, w której „Rada UE ubolewa, że ​​postęp w zakresie praworządności nie był tak szybki, jak oczekiwano od Serbii. Rada ma wezwać Serbię do wykazania woli politycznej, znacznego przyspieszenia reform i zaoferowania konkretnych i namacalnych efektów zmian”.

Jednocześnie rozmówcy agencji Beta zaznaczają, że w żaden sposób nie oznacza to, że UE wycofuje wsparcie dla europejskich aspiracji Serbii. 

Serbia uzyskała status kraju kandydującego w 2012 r., negocjacje akcesyjne rozpoczęła w styczniu 2014 r. i obecnie ma otwartych 18 na 35 „rozdziałów”, w tym dwa tymczasowo zamknięte.

W tegorocznym raporcie waszyngtońskiego think-tanku Freedom House Serbia po raz pierwszy od 2003 r. nie znalazła się w kategorii krajów demokratycznych. Główne zarzuty tyczą nadużywania władzy przez prezydenta Alaksandara Vučicia oraz problemy z wolnością mediów.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Serbia i Czarnogóra spierają się o historię, co wywołało konflikt dyplomatyczny

Odmienna ocena wydarzeń sprzed ponad 100 lat doprowadziła do wydalenia z Czarnogóry serbskiego ambasadora.

WARSZAWA

Kompromis jest możliwy? Wicepremier Jarosław Gowin przekonywał wczoraj w Brukseli, że kompromis w sprawie budżetu UE i mechanizmu warunkowości jest możliwy. „Nawet jeżeli nie w formie otwarcia na nowo dyskusji nad kształtem tego rozporządzenia, to w postaci wiążących deklaracji interpretacyjnych”, powiedział. Więcej szczegółów poniżej. 

(Monika Mojak | EURACTIV.pl)

Jarosław Gowin: Kompromis ws. budżetu UE jest możliwy

Wicepremier Jarosław Gowin przekonywał wczoraj w Brukseli, że kompromis w sprawie budżetu UE i mechanizmu warunkowości jest możliwy.

MADRYT

Pierwszy raz. Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, zatwierdził w czwartek projekt budżetu rządu Pedra Sancheza. To pierwszy tego typu dokument przyjęty przez posłów od czasu dojścia do władzy w 2018 r. szefa socjalistów (PSOE).

Podczas czwartkowego głosowania rządowy budżet na 2021 r. poparli głównie politycy rządzącej koalicji socjalistów i lewicowego bloku Unidas Podemos, a także separatystycznych ugrupowań z Katalonii i Kraju Basków.

Przyjęty w czwartek przez Kongres budżet jest pierwszym po dojściu do władzy w czerwcu 2018 r. Sancheza. W lutym 2019 r. nie uzyskał on poparcia dla propozycji budżetowych wskutek czego w kwietniu tegoż roku przeprowadzono wybory parlamentarne.

(EUROEFE)

Hiszpania spodziewa się jeszcze w tym roku pierwszego wzrostu zatrudnienia od początku pandemii

Hiszpański rząd opublikował prognozy, z których wynika, że w IV kwartale bieżącego roku liczba nowych miejsc pracy urośnie po raz pierwszy od marca. Chodzi o wzrost o zaledwie 2 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, ale władze w Madrycie uznały …

BRATYSŁAWA

Parlament wybiera nowego prokuratora generalnego. Prokurator Maroš Žilinka został wybrany w czwartek na nowego prokuratora generalnego przez słowacki parlament. Decyzja została podjęta po wielu dniach sporów.

Tymczasem w czwartek rano zatrzymano byłego szefa słowackiej policji. Milan Lucanský wraz z siedmioma innymi osobami jest podejrzewany o korupcję.

Słowacka Narodowa Agencja Kryminalna w ramach akcji pod kryptonimem „Judasz” już w środę (2 grudnia) zatrzymała sześciu byłych i obecnych funkcjonariuszy policji i służb specjalnych.

Aresztowania mają związek z wcześniejszą operacją o nazwie „Czyściec”. Postawiono w niej zarzuty Tiborovi Gašparovi, który był poprzednikiem zatrzymanego Milana Lucanskiego na stanowisku szefa policji. Zdaniem śledczych Gašpar stworzył zorganizowaną grupę przestępczą. Miał dopuścić się nadużycia władzy i korupcji.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Policja zatrzymała jednego z najbogatszych ludzi w kraju

Policja zatrzymała we wtorek jednego najbogatszych Słowaków Jaroslava Haščáka. Jest on oskarżony o korupcję i pranie brudnych pieniędzy.

BRUKSELA

Strategia szczepień. Szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 rozpoczną się w Belgii w styczniu. „Kiedy szczepionki będą gotowe, nasz kraj będzie gotowy. Będziemy wtedy mieli jasne ustalenia, kto zostanie zaszczepiony jako pierwszy i jak zostanie to zrobione” – oświadczył premier Belgii Alexander De Croo.

Priorytet w otrzymaniu szczepionki otrzymają pracownicy służby zdrowia, kluczowych zawodów oraz osoby starsze, w tym przebywający w domach opieki.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Moderna ogłasza, że szczepionka na koronawirusa działa. To już drugi taki preparat w tym miesiącu

Firma Moderna ogłosiła, że opracowana przez nią szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 jest bezpieczna i działa w 94,5 proc. przypadków.

LIZBONA

Szczepionka dla 10 proc. populacji. Rząd 10-milionowej Portugalii także przedstawił w czwartek ogólnokrajowy plan szczepień przeciwko RARS-CoV-2 który – jak zapowiedziała minister zdrowia Marta Temido – ruszy w pierwszych dniach stycznia.

Podczas popołudniowej konferencji prasowej w Lizbonie szefowa resortu zdrowia sprecyzowała, że w pierwszej z trzech faz programu szczepieniom poddanych zostanie około 950 tys. osób.

Priorytetową grupę dla rządu Portugalii w planie szczepień stanowią pracownicy służby zdrowia. Wraz z nimi w pierwszej fazie programu szczepieniom zostaną poddane m.in. osoby cierpiące na poważne schorzenia kardiologiczne oraz choroby dróg oddechowych, a także podopieczni domów spokojnej starości.

Dopiero w drugim etapie rządowego programu, czyli najpóźniej od kwietnia 2021 r., szczepieniom mieliby zostać poddani obywatele powyżej 65. roku życia, a także osoby mające więcej niż 50 lat, które cierpią na przewlekłe choroby.

(EURACTIV.com)

Szczepionka na koronawirusa opracowana w Oksfordzie też bezpieczna, ale działa trochę słabiej niż te Moderny i Pfizera

Opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz koncernu Astra Zeneca szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 okazała się bezpieczna, a jej skuteczność wynosi 70 proc. Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu z badań klinicznych.

 

Ze szczepionką opracowywaną w Oksfordzie wiązano wielkie nadzieje, bo …

HELSINKI

Partia Finów przoduje w sondażach. Populistyczna Partia Finów zwiększyła swoje poparcie wśród wyborców o 1,4 pkt proc. od zeszłego miesiąca, co oznacza, że ​​jest teraz najpopularniejszą partią w Finlandii z poparciem sięgającym 20,9 proc., wynika z  sondażu przeprowadzonego przez fińską telewizję publiczną (YLE).

Oznacza to, że ​​socjaldemokraci (SDP) premier Sanny Marin spadli na drugie miejsce z poparciem sięgającym 20,6 proc. Jest wiele przyczyn spadku – trend utrzymuje się od kilku miesięcy – popularności SDP. Wyborcy są najwyraźniej zmęczeni pandemią koronawirusa. Jednocześnie w nienajlepszej sytuacji jest gospodarka, a bezrobocie systematycznie zwiększa się.

Jednak w parlamencie partie koalicji rządzącej nadal zachowują bezpieczną przewagę nad polityczną konkurencją. Socjaldemokraci, Zieloni, Sojusz Lewicy, Partia Centrum i Szwedzka Partia Ludowa mają łącznie 55,9 proc. poparcia – opozycja 44,1 proc.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Jak w praktyce wygląda jawność zarobków najbogatszych?

Każdego roku na jesieni publikacje o dochodach najbogatszych fińskich podatników i możliwość sprawdzenia dochodów np. sąsiada budzą duże emocje w mediach i wśród obywateli.

RZYM

Zakaz podróżowania. Rząd Włoch wydał dekret zakazujący podróżowania między regionami od 21 grudnia do 6 stycznia, a także opuszczania swojej gminy zamieszkania 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. W czwartek (3 grudnia) dekret podpisał prezydent Sergio Mattarella.

W noc sylwestrową godzina policyjna zostanie przedłużona; będzie obowiązywać od 22 do 7, a nie jak obecnie do 5.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Szkoły wznawiają działalność – choć na razie nie wszystkie

W ostatnich miesiącach wielu włoskich uczniów protestowało przeciwko zamknięciu placówek.

PRAGA

Poluzowanie restrykcji. Od wczoraj obowiązują łagodniejsze przepisy dotyczące przeciwepidemicznych restrykcji.

Ponowne uruchomienie sklepów i zakładów usługowych jest warunkowane przestrzeganiem ściśle określonych zasad sanitarnych. W sklepach obowiązywać ma limit jednego kupującego na 25 metrów kwadratowych.

W zakładach fryzjerskich i kosmetycznych pracownicy będą musieli stosować ochronę nosa i ust, a klienci – zasłaniać usta i nos, gdy to tylko możliwe. Uchylono też obowiązują do 26 listopada okres zakaz handlu w niedzielę.

Do pracy wróciły restauracje. Mogą działać w godzinach od 6:00 do 22:00, ale przy stoliku może zasiadać maksymalnie czterech klientów, a w całym lokalu może być obsługiwana połowa gości.

Zniesiono zakaz konsumpcji alkoholu w przestrzeni publicznej. Zgodnie z decyzjami rządu limit uczestników nabożeństw, ślubów i pogrzebów został zwiększony do 30 osób. Bez publiczności będą mogły działać teatry i sale koncertowe. Otwarte natomiast będą galerie, muzea, zamki, pałace i ogrody zoologiczne oraz botaniczne.

Rząd utrzymał obowiązujący nakaz noszenia masek ochronnych zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Jeśli chodzi o zgromadzenia publiczne, to limit osób, które mogą przebywać w grupie, wynosi 50 osób dla grup spotykających się na zewnątrz i 10 w pomieszczeniu.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Czechy luzują restrykcje

Zmiany wejdą w życie jeszcze w tym tygodniu. 

SOFIA

Komisja pozywa Bułgarię. Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Bułgarii do Trybunału Sprawiedliwości UE za nieprzestrzeganie wyroku Trybunału z 2017 r., w którym stwierdzono, że Bułgaria narusza swoje zobowiązania wynikające z unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza.

Zdaniem KE Bułgaria systematycznie nie przestrzegała wartości dopuszczalnych dla pyłu zawieszonego (PM10). Bułgaria należy do tych unijnych państw, gdzie normy pyłu zawieszonego w powietrzu są zdecydowanie najwyższe.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: 49 proc. osób przeciwko szczepieniom na SARS-CoV-2, ale zdaniem lekarzy to… optymistyczny wynik

49 proc. Bułgarów jest zdecydowanie przeciwnych poddaniu się szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2.

ZAGRZEB

Chorwacja ureguluje status Brytyjczyków. Rząd przesłał do parlamentu projekt ustawy w trybie przyspieszonym, w którym przedstawia zmiany dotyczące obywateli krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które regulują status pobytu obywateli Wielkiej Brytanii i ich rodzin.

Ustawa, która wejdzie w życie na początku przyszłego roku, zawiera instrukcje dla obywateli Wielkiej Brytanii, jak uregulować swój pobyt w zależności od tego, czy zostali zarejestrowani przed 31 grudnia br. W Chorwacji mieszka 1103 obywateli Wielkiej Brytanii, z których 747 ma pobyt czasowy, a 356 ma status stałego pobytu

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

UE: Bułgaria i Chorwacja przyjęte do "przedsionka" strefy euro. Kiedy przyjmą wspólną walutę?

W piątek (10 lipca) lew bułgarski i chorwacka kuna stały się częścią mechanizmu kursu walutowego ERM II. Jest to bezpośredni „przedsionek” strefy euro, która liczy obecnie 19 członków. Kiedy oba kraje przejdą na wspólną europejską walutę?

LUBLANA

Czeski miliarder rozmawiał z premierem Janšą? Jak informuje portal Necenzurirano, czeski miliarder Petr Kellner – nowy właściciel spółki PRO Plus, nadawcy POP TV i Kanal A – przyjechał w czwartek po południu do Słowenii.

Necenzurirano poinformował, że Kellner spotkał się z premierem Słowenii Janezem Janšą, który nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do polityki redakcyjnej POP TV.

Kancelaria premiera nie chciała jednak komentować wizyty Kellnera, choć portal Dnevnik poinformował, że Kellner i Janša rozmawiali o czeskich inwestycjach w słoweńskie koleje i spółki.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)