UE nie otworzy w tym roku ani jednego nowego rozdziału w negocjacjach dotyczących członkostwa Serbii we Wspólnocie. W Hiszpanii Kongres Deputowanych zatwierdził pierwszy budżet rządu od dwóch lat. Na Słowacji zatrzymano byłego szefa policji. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.
BELGRAD
Problematyczna praworządność. UE nie otworzy w tym roku ani jednego nowego rozdziału w negocjacjach dotyczących członkostwa Serbii we Wspólnocie.
Dzieje się tak, ponieważ kilka państw członkowskich Unii uważa, że pomimo obietnic Belgrad nie przeprowadził istotnych reform w kluczowych obszarach dotyczących praworządności, takich jak niezależność sądownictwa i wolność mediów, poinformowała w czwartek agencja Beta powołując się na swoje brukselskie źródła.
Źródła w Komisji Europejskiej i Radzie UE wyjaśniły agencji Beta, że ostatnie rozmowy z przedstawicielami Serbii pokazały, że „nie ma szans na podjęcie decyzji o otwarciu przynajmniej jednego nowego rozdziału”.
W przyszłym tygodniu ministrowie spraw zagranicznych państw UE mają przyjąć konkluzję, w której „Rada UE ubolewa, że postęp w zakresie praworządności nie był tak szybki, jak oczekiwano od Serbii. Rada ma wezwać Serbię do wykazania woli politycznej, znacznego przyspieszenia reform i zaoferowania konkretnych i namacalnych efektów zmian”.
Jednocześnie rozmówcy agencji Beta zaznaczają, że w żaden sposób nie oznacza to, że UE wycofuje wsparcie dla europejskich aspiracji Serbii.
Serbia uzyskała status kraju kandydującego w 2012 r., negocjacje akcesyjne rozpoczęła w styczniu 2014 r. i obecnie ma otwartych 18 na 35 „rozdziałów”, w tym dwa tymczasowo zamknięte.
W tegorocznym raporcie waszyngtońskiego think-tanku Freedom House Serbia po raz pierwszy od 2003 r. nie znalazła się w kategorii krajów demokratycznych. Główne zarzuty tyczą nadużywania władzy przez prezydenta Alaksandara Vučicia oraz problemy z wolnością mediów.
(EURACTIV.rs | betabriefing.com)
WARSZAWA
Kompromis jest możliwy? Wicepremier Jarosław Gowin przekonywał wczoraj w Brukseli, że kompromis w sprawie budżetu UE i mechanizmu warunkowości jest możliwy. „Nawet jeżeli nie w formie otwarcia na nowo dyskusji nad kształtem tego rozporządzenia, to w postaci wiążących deklaracji interpretacyjnych”, powiedział. Więcej szczegółów poniżej.
(Monika Mojak | EURACTIV.pl)
MADRYT
Pierwszy raz. Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, zatwierdził w czwartek projekt budżetu rządu Pedra Sancheza. To pierwszy tego typu dokument przyjęty przez posłów od czasu dojścia do władzy w 2018 r. szefa socjalistów (PSOE).
Podczas czwartkowego głosowania rządowy budżet na 2021 r. poparli głównie politycy rządzącej koalicji socjalistów i lewicowego bloku Unidas Podemos, a także separatystycznych ugrupowań z Katalonii i Kraju Basków.
Przyjęty w czwartek przez Kongres budżet jest pierwszym po dojściu do władzy w czerwcu 2018 r. Sancheza. W lutym 2019 r. nie uzyskał on poparcia dla propozycji budżetowych wskutek czego w kwietniu tegoż roku przeprowadzono wybory parlamentarne.
(EUROEFE)
BRATYSŁAWA
Parlament wybiera nowego prokuratora generalnego. Prokurator Maroš Žilinka został wybrany w czwartek na nowego prokuratora generalnego przez słowacki parlament. Decyzja została podjęta po wielu dniach sporów.
Tymczasem w czwartek rano zatrzymano byłego szefa słowackiej policji. Milan Lucanský wraz z siedmioma innymi osobami jest podejrzewany o korupcję.
Słowacka Narodowa Agencja Kryminalna w ramach akcji pod kryptonimem „Judasz” już w środę (2 grudnia) zatrzymała sześciu byłych i obecnych funkcjonariuszy policji i służb specjalnych.
Aresztowania mają związek z wcześniejszą operacją o nazwie „Czyściec”. Postawiono w niej zarzuty Tiborovi Gašparovi, który był poprzednikiem zatrzymanego Milana Lucanskiego na stanowisku szefa policji. Zdaniem śledczych Gašpar stworzył zorganizowaną grupę przestępczą. Miał dopuścić się nadużycia władzy i korupcji.
(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)
BRUKSELA
Strategia szczepień. Szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 rozpoczną się w Belgii w styczniu. „Kiedy szczepionki będą gotowe, nasz kraj będzie gotowy. Będziemy wtedy mieli jasne ustalenia, kto zostanie zaszczepiony jako pierwszy i jak zostanie to zrobione” – oświadczył premier Belgii Alexander De Croo.
Priorytet w otrzymaniu szczepionki otrzymają pracownicy służby zdrowia, kluczowych zawodów oraz osoby starsze, w tym przebywający w domach opieki.
(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)
LIZBONA
Szczepionka dla 10 proc. populacji. Rząd 10-milionowej Portugalii także przedstawił w czwartek ogólnokrajowy plan szczepień przeciwko RARS-CoV-2 który – jak zapowiedziała minister zdrowia Marta Temido – ruszy w pierwszych dniach stycznia.
Podczas popołudniowej konferencji prasowej w Lizbonie szefowa resortu zdrowia sprecyzowała, że w pierwszej z trzech faz programu szczepieniom poddanych zostanie około 950 tys. osób.
Priorytetową grupę dla rządu Portugalii w planie szczepień stanowią pracownicy służby zdrowia. Wraz z nimi w pierwszej fazie programu szczepieniom zostaną poddane m.in. osoby cierpiące na poważne schorzenia kardiologiczne oraz choroby dróg oddechowych, a także podopieczni domów spokojnej starości.
Dopiero w drugim etapie rządowego programu, czyli najpóźniej od kwietnia 2021 r., szczepieniom mieliby zostać poddani obywatele powyżej 65. roku życia, a także osoby mające więcej niż 50 lat, które cierpią na przewlekłe choroby.
(EURACTIV.com)
HELSINKI
Partia Finów przoduje w sondażach. Populistyczna Partia Finów zwiększyła swoje poparcie wśród wyborców o 1,4 pkt proc. od zeszłego miesiąca, co oznacza, że jest teraz najpopularniejszą partią w Finlandii z poparciem sięgającym 20,9 proc., wynika z sondażu przeprowadzonego przez fińską telewizję publiczną (YLE).
Oznacza to, że socjaldemokraci (SDP) premier Sanny Marin spadli na drugie miejsce z poparciem sięgającym 20,6 proc. Jest wiele przyczyn spadku – trend utrzymuje się od kilku miesięcy – popularności SDP. Wyborcy są najwyraźniej zmęczeni pandemią koronawirusa. Jednocześnie w nienajlepszej sytuacji jest gospodarka, a bezrobocie systematycznie zwiększa się.
Jednak w parlamencie partie koalicji rządzącej nadal zachowują bezpieczną przewagę nad polityczną konkurencją. Socjaldemokraci, Zieloni, Sojusz Lewicy, Partia Centrum i Szwedzka Partia Ludowa mają łącznie 55,9 proc. poparcia – opozycja 44,1 proc.
(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)
RZYM
Zakaz podróżowania. Rząd Włoch wydał dekret zakazujący podróżowania między regionami od 21 grudnia do 6 stycznia, a także opuszczania swojej gminy zamieszkania 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. W czwartek (3 grudnia) dekret podpisał prezydent Sergio Mattarella.
W noc sylwestrową godzina policyjna zostanie przedłużona; będzie obowiązywać od 22 do 7, a nie jak obecnie do 5.
(Alessandro Follis | EURACTIV.it)
PRAGA
Poluzowanie restrykcji. Od wczoraj obowiązują łagodniejsze przepisy dotyczące przeciwepidemicznych restrykcji.
Ponowne uruchomienie sklepów i zakładów usługowych jest warunkowane przestrzeganiem ściśle określonych zasad sanitarnych. W sklepach obowiązywać ma limit jednego kupującego na 25 metrów kwadratowych.
W zakładach fryzjerskich i kosmetycznych pracownicy będą musieli stosować ochronę nosa i ust, a klienci – zasłaniać usta i nos, gdy to tylko możliwe. Uchylono też obowiązują do 26 listopada okres zakaz handlu w niedzielę.
Do pracy wróciły restauracje. Mogą działać w godzinach od 6:00 do 22:00, ale przy stoliku może zasiadać maksymalnie czterech klientów, a w całym lokalu może być obsługiwana połowa gości.
Zniesiono zakaz konsumpcji alkoholu w przestrzeni publicznej. Zgodnie z decyzjami rządu limit uczestników nabożeństw, ślubów i pogrzebów został zwiększony do 30 osób. Bez publiczności będą mogły działać teatry i sale koncertowe. Otwarte natomiast będą galerie, muzea, zamki, pałace i ogrody zoologiczne oraz botaniczne.
Rząd utrzymał obowiązujący nakaz noszenia masek ochronnych zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Jeśli chodzi o zgromadzenia publiczne, to limit osób, które mogą przebywać w grupie, wynosi 50 osób dla grup spotykających się na zewnątrz i 10 w pomieszczeniu.
(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)
SOFIA
Komisja pozywa Bułgarię. Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Bułgarii do Trybunału Sprawiedliwości UE za nieprzestrzeganie wyroku Trybunału z 2017 r., w którym stwierdzono, że Bułgaria narusza swoje zobowiązania wynikające z unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza.
Zdaniem KE Bułgaria systematycznie nie przestrzegała wartości dopuszczalnych dla pyłu zawieszonego (PM10). Bułgaria należy do tych unijnych państw, gdzie normy pyłu zawieszonego w powietrzu są zdecydowanie najwyższe.
(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)
ZAGRZEB
Chorwacja ureguluje status Brytyjczyków. Rząd przesłał do parlamentu projekt ustawy w trybie przyspieszonym, w którym przedstawia zmiany dotyczące obywateli krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które regulują status pobytu obywateli Wielkiej Brytanii i ich rodzin.
Ustawa, która wejdzie w życie na początku przyszłego roku, zawiera instrukcje dla obywateli Wielkiej Brytanii, jak uregulować swój pobyt w zależności od tego, czy zostali zarejestrowani przed 31 grudnia br. W Chorwacji mieszka 1103 obywateli Wielkiej Brytanii, z których 747 ma pobyt czasowy, a 356 ma status stałego pobytu
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
LUBLANA
Czeski miliarder rozmawiał z premierem Janšą? Jak informuje portal Necenzurirano, czeski miliarder Petr Kellner – nowy właściciel spółki PRO Plus, nadawcy POP TV i Kanal A – przyjechał w czwartek po południu do Słowenii.
Necenzurirano poinformował, że Kellner spotkał się z premierem Słowenii Janezem Janšą, który nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do polityki redakcyjnej POP TV.
Kancelaria premiera nie chciała jednak komentować wizyty Kellnera, choć portal Dnevnik poinformował, że Kellner i Janša rozmawiali o czeskich inwestycjach w słoweńskie koleje i spółki.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)