Serbia przeciwko nakładaniu sankcji na Rosję / STOLICE

Serbia, Rosja, NATO, Unia Europejska, pandemia, Polska, Parlament Europejski, aborcja,

Przewodniczący serbskiego parlamentu Ivica Dačić powiedział wczoraj (24 czerwca), że Serbia nigdy nie nałoży sankcji na „swoją przyjaciółkę Rosję”, pomimo presji, z jaką się zmaga na arenie międzynarodowej. / Foto via [EPA-EFE/DJORDJE SAVIC]

Serbia nigdy nie nałoży sankcji na „swoją przyjaciółkę Rosję” | Tornado w Czechach | Parlament Europejski za legalną aborcją w krajach Unii Europejskiej | Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

BELGRAD

Serbia nie nałoży sankcji na Rosję. Przewodniczący serbskiego parlamentu Ivica Dačić powiedział wczoraj (24 czerwca), że Serbia nigdy nie nałoży sankcji na „swoją przyjaciółkę Rosję”, pomimo presji, z jaką się zmaga na arenie międzynarodowej.

„Rosja jest naszym najbardziej wpływowym sojusznikiem w zachowaniu integralności terytorialnej i suwerenności”, powiedział Dačić podczas inauguracji konferencji „Rosja na Bałkanach – perspektywy na przyszłość”.

Powiedział, że wsparcie, jakie Serbia otrzymuje głównie od Rosji i Chin, daje możliwość reagowania na zagraniczne wyzwania polityczne. Zdaniem Dačića UE jest jednym z priorytetów w polityce zagranicznej Serbii, ale ewentualna akcesja do Unii nie tworzy żadnego sporu z Rosją i nie stanowi przeszkody we wzajemnych stosunkach.

Minister spraw wewnętrznych Aleksandar Vulin powiedział na tej samej konferencji, że Serbia nie przystąpi do NATO. Minister spraw zagranicznych Nikola Selaković podkreślił z kolei, że Rosja jest największym wsparciem Serbii w walce o zachowanie integralności terytorialnej i suwerenności oraz uniknięcie „stygmatyzacji” narodu serbskiego.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Serbia i Rosja współpracują przy wdrażaniu nowych technologii

Serbia i Rosja podpisały memorandum o współpracy, które umożliwi rozwój innowacyjnej infrastruktury technicznej oraz wdrażanie nowych technologii. To kolejny przykład kooperacji obu państw. Co z serbskimi aspiracjami dołączenia do Unii Europejskiej?

 

W czwartek 5 marca br. podpisano memorandum o współpracy przy …

PRAGA

Tornado w Czechach. Wczoraj (24 czerwca) wieczorem burze z piorunami i grad nawiedziły Czechy. Najgorsza sytuacja była w regionie południowomorawskim. Przeszło tamtędy tornado.

Tornado spustoszyło okolice miast Hodonín i Breclav. Powstał sztab kryzysowy, na pomoc trzeba było ściągać strażaków z innych regionów. Burmistrz miasta Moravská Nová Ves nie wyklucza ofiar śmiertelnych. Tornado zrywało dachy, łamało drzewa i burzyło domy. Strażacy z południowych Moraw informowali, że nie są w stanie jechać do wszystkich wypadków.

Ogłoszono czwarty poziom stanu pogotowia. Tornado spowodowało również poważne zakłócenia w ruchu drogowym i przerwy w dostawie prądu, blokując całe autostrady i pozostawiając ponad 100 tys. domów bez prądu w ciągu nocy.

Minister spraw wewnętrznych Czech Jan Hamacek określił sytuację jako bardzo poważną, mówiąc, że wszystkie dostępne jednostki ratownicze zostały wysłane na miejsce zdarzenia.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Kopalnia Turów: Czechy przedstawiły Polsce projekt porozumienia. Czas na negocjacje

Czesko-polski spór o kopalnię Turów wszedł w nową fazę.

BRUKSELA

Legalna aborcja to prawo człowieka. Parlament Europejski przyjął w czwartek (24 czerwca) rezolucję wzywającą wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej do zapewnienia szerokiego prawa do aborcji.

Przegłosowana w czwartek rezolucja wskazuje, że zmuszanie kobiet do donoszenia ciąży wbrew ich woli „narusza prawa człowieka”. W dokumencie zaznacza się, jak ważna jest edukacja seksualna i dostęp do antykoncepcji.

W tekście rezolucji wezwano kraje członkowskie, by zapewniły  „powszechny dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji” oraz zagwarantowały „legalną aborcję na żądanie na wczesnym etapie ciąży i później, gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone”. Szczegóły poniżej.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Parlament Europejski opowiedział się za powszechnym dostępem do legalnej aborcji

Przegłosowana w czwartek rezolucja wskazuje, że zmuszanie kobiet do donoszenia ciąży wbrew ich woli „narusza prawa człowieka”.

MADRYT

Koniec z maskami na zewnątrz. Władze medyczne Hiszpanii zatwierdziły w środę (23 czerwca) decyzję o zniesieniu nakazu noszenia masek ochronnych na świeżym powietrzu. Zastrzegły jednak, że nowy przepis jest warunkowy i zależy m.in. od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

Kierownictwo rady wyjaśniło, że warunkiem zniesienia obowiązku korzystania z masek jest m.in. występowanie 1,5-metrowego dystansu społecznego. Maski będą wciąż obowiązywać podczas masowych wydarzeń, których uczestnicy nie mają miejsc siedzących.

(EUROEFE)

Hiszpania: Rząd ułaskawia katalońskich separatystów

Gest hiszpańskiego rządu wobec Katalończyków ma być zaproszeniem do dialogu, oświadczył premier Pedro Sánchez.

WARSZAWA

Koniec misji w Afganistanie. Do końca czerwca polscy żołnierze opuszczą Afganistan – zapowiedział wczoraj prezydent Andrzej Duda. Polski kontyngent wojskowy jest tam obecny od niemal 20 lat.

“Zgodnie z decyzjami Sojuszników, postanowiliśmy nie przedłużać misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Z końcem czerwca, po 20 latach, kończymy wojskowe zaangażowanie w największej operacji NATO w historii”, napisał w czwartek (24 czerwca) na Twitterze prezydent. “Już dziś w nocy do kraju powrócą pierwsi polscy żołnierze” – dodał Andrzej DudaSzczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

W tym miesiącu koniec polskiej misji wojskowej w Afganistanie

Do końca czerwca polscy żołnierze opuszczą Afganistan – zapowiedział wczoraj prezydent Andrzej Duda. Polski kontyngent wojskowy jest tam obecny od niemal 20 lat.

PRISZTINA

Francja odrzuca liberalizację wiz dla Kosowa. Premier Kosowa Albin Kurti powiedział po środowym (23 czerwca) spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Pałacu Elizejskim, że Francja nie obiecała liberalizacji reżimu wizowego dla Kosowa. „Jestem przekonany, że oni [Francja] otrzymali nasze przesłanie, ale nie mamy obietnicy zniesienia wiz”, powiedział Kurti.

Pomimo potwierdzenia przez Komisję Europejską, że Kosowo spełniło wszystkie wymogi liberalizacji wiz, Francja i Holandia pozostają sceptyczne i nadal blokują ruch bezwizowy dla obywateli Kosowa w strefie Schengen.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Francja i Niemcy chcą szczytu UE-Rosja z udziałem Władimira Putina

Do spotkania przedstawicieli Unii Europejskiej z Rosją nie doszło od 2014 r., a więc od czasu aneksji Krymu.

TIRANA | BELGRAD

Obywatele państw Bałkanów Zachodnich ufają instytucjom. Prezentując w czwartek wyniki bałkańskiego Barometru w Tiranie, sekretarz generalna Rady Współpracy Regionalnej Majllinda Bregu powiedziała, że ​​71 proc. obywateli państw Bałkanów Zachodnich ufa instytucjom, ale już 62 proc. uważa, że ​​media nie są niezależne.

Ponad połowa obywateli Serbii chce, aby ich kraj zacieśniał stosunki gospodarcze z Chinami i Rosją, a nie z innymi krajami regionu, podczas gdy 84 proc. respondentów stwierdziło, że przepaść między bogatymi a biednymi rośnie, wynika z sondażu.

Jednocześnie to Serbowie podkreślają znaczenie praworządności w regionie: 52 proc. z nich stwierdziło, że prawo jest skutecznie stosowane, a 38 proc. uważa, że ​​prawo jest równe dla wszystkich.

Współpraca regionalna spotkała się z największym poparciem (77 proc.), a większość obywateli uważa, że ​​może poprawić sytuację polityczną, gospodarczą i bezpieczeństwa w ich krajach.

Bezrobocie (49 proc.) i rozwój gospodarczy (46 proc.) są nadal postrzegane jako dwa kluczowe problemy regionu. Mieszkańcy regionu najbardziej martwią się korupcją i „drenażem mózgów” (26 proc. i 13 proc.), czyli emigracją zarobkową młodych wykształconych osób. Najczęściej do państw Unii Europejskiej.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)